Montáž jednoduchej terasy z materiálu WoodPlastic® zvládnete sami

Teaková terasa s posedením
Zdroj: WPC - WoodPlastic

Terasy z materiálu WPC sú stále obľúbenejšie. Dôvodom je ich atraktívny vzhľad, veľká odolnosť a minimálna potreba údržby. Kľúčom k dlhej životnosti terás sú kvalitné dosky od osvedčeného dodávateľa a správny spôsob ich montáže. A práve ústretový systém inštalácie patrí k výhodám terás od popredného výrobcu dosiek z dreveného kompozitu, českej spoločnosti WPC - Woodplastic.

 

WPC – Woodplastic poskytuje na svoje terasy záruku až 25 rokov. Podmienkou je správna inštalácia dosiek. Tú môžete zveriť precíznej práci certifikovaných montážnych partnerov výrobcu, ktorí vás osobne bezplatne navštívia kdekoľvek na Slovensku a pred samotnou montážou vám pomôžu aj s výberom dosiek, navrhnú terasu či vypracujú kalkuláciu.

Ak ste aspoň trochu manuálne zruční a máte k dispozícii základné náradie pre prácu s drevom (zvinovací meter, stolársku ceruzku, lajnovaciu šnúru, vodováhu, ručnú kotúčovú alebo priamočiaru pílu, vŕtačku a ideálne aku skrutkovač s príslušnými bitmi), môžete si terasu WoodPlastic® namontovať sami. Stačí len pracovať s rozvahou a presne podľa návodu od výrobcu terasy.

Teaková terasa s posedením
Zdroj: WPC – WoodPlastic

Podložie vyspádujte smerom od domu

Dosky z materiálu WoodPlastic® sa montujú na rošty pomocou skrytých klipov. Tieto nosiče možno položiť rovno na pôvodný podklad, ako je napríklad stará dlažba či betón. Finálna výška sa potom dá meniť podložkami, ktorými možno vyrovnávať nerovnosti alebo upravovať sklon. Dosky sa tiež ľahko režú a dokonca je možné ich po nahriatí ohýbať. Pokládka je jednoduchá, s doskami sa ľahko manipuluje a vďaka klipom je možné podlahu kedykoľvek ľahko rozobrať. Základom plne funkčnej terasy je správne zvolené a pripravené podložie, ako napríklad betónová doska alebo zhutnený štrkový podklad, a ďalej vhodná hydroizolácia. Terasa WoodPlastic® môže byť položená vodorovne alebo aj v miernom spáde smerom od domu. Na takto pripravený podklad možno voľne pokladať nosiče, ktoré tvoria podpornú konštrukciu na dosky a súčasne pod nimi zaisťujú cirkuláciu vzduchu.

Pokládka kompozitých terasových dosiek
Zdroj: WPC – WoodPlastic

Zakončovacie lišty možno ľahko tvarovať

Pred inštaláciou si pripravte plán kladenia. Pred pokládkou si skontrolujte dĺžku dosiek a prípadne zarovnajte ich hrany. Dosky k nosičom pripevňujte dodávanými nerez klipmi a skrutkami, ktoré umožňujú tzv. skryté kotvenie dosiek. Prvú terasovú dosku položte kolmo na pripravený nosič, prichyťte ho k hrane nosiča pomocou štart klipu a pripevnite nerezovým vrutom. Miesto pre vrut si predvŕtajte.

Pokládka kompozitých terasových dosiek
Zdroj: WPC – WoodPlastic

Ďalšie dosky vnútri kladacieho poľa pripevňujte štandard klipmi, ktoré sa vsunú do bočnej drážky dosky a pomocou skrutky sa prichytia k nosiču. Ak vám to technické možnosti na stavbe dovolia, zarezávejte presahy dosiek až po ich montáži. Tú zavŕšite inštaláciou po zahriatí tvarovateľných zakončovacích líšt WoodPlastic®, ktoré uzavrú otvorené bočné strany terasy.

Produkty kúpite aj na www.hornbach.sk alebo na www.dek.sk.

Ďalšie informácie o produktoch WoodPlastic®, inšpiratívne fotografie, kontakty na predajcov a praktické odporúčania nájdete na www.woodplastic.sk.

Zdroj: PR článok Woodplastic Slovakia s.r.o.