Drevené podstavce pod kvetináče v tvare včelieho plástu
Galéria (20)

Drevené podstavce pod kvetináče v tvare včelieho plástu

Predstavte si bylinkovú samoobsluhu, z ktorej si do kuchyne vždy vezmete za hrsť byliniek bez toho, aby ste museli kráčať až do záhrady. Práve takéto zákutie si so samozavlažovacími kvetináčmi a podstavcom v tvare včelieho plástu môžete vyrobiť.

Galéria

Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče
Podstavce pod kvetináče

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 6 hodín
náklady: 29 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 29 €
(skutočná spotreba)
• smrekový masív 6 €
hrúbka 22 a 45 mm
• kvetináče 19,20 €
napr. Plastia Rosmarin, 12 ks
• substrát 2,10 €
napr. Rašelina Soběslav – bylinkový, 5 l
• lepidlo 7,30 €
napr. Pattex Wood Super D3, 750 g
• náter 4,50 €
napr. Chemolak Ekokryl
• spojovací materiál 0,50 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• stolová píla
• horná fréza
• akumulátorový skrutkovač
• pomôcka Kreg Jig

PRACOVNÝ POSTUP

1. MATERIÁL
Z rôzne hrubých hobľovaných dosiek narežeme lamely široké 12,5 cm. Mali by byť bez voľných hrčí obalených kôrou, ktoré vypadávajú. 

2. KRÁTENIE
Napílime si segmenty dlhé 15 cm, dbáme na to, aby boli rezy kolmé. Budú nám slúžiť ako referencia pri ďalšej práci. 

3. PÍLENIE UHLOV
Na dva bežce upevníme plochu a doraz odklonený od kotúča o 30°. Takýto vozík nám poslúži na presné pílenie uhlov na stolovej píle.

4. OREZY
S pomôckou a dorazom uskutočníme na každom segmente prvé dva symetrické rezy. Vyformujeme tým prvé dve strany presného šesťuholníka. 

5. OBRÁTENIE
Na pomôcku priložíme uhlový doraz a uskutočníme zvyšné dva rezy. Od tejto chvíle máme napílený plánovaný počet šesťuholníkov.

6. ZAMERANIE
Do frézy osadíme kopírovací krúžok a valcovú frézku s čelným zubom. Vymeriame odstup, aby sme vyrátali správny priemer šablóny. 

7. POMÔCKA Z PREGLEJKY
Do preglejky vyrežeme okrúhly otvor a pridáme dorazy na vkladanie šesťuholníkov. Poslúži nám na vyhĺbenie okrúhlych zanorení. 

8. FRÉZOVANIE
V dvoch krokoch frézujeme 5-milimetrové zahĺbenie. Priebežne vyfukujeme prach, aby sme dosiahli čo najčistejšie obvodové línie. 

9. PREBRUS
Voľné vlákna odbrúsime hubkou so zrnitosťou P 120 a zrovnáme prípadné nedokonalosti. Dno zahĺbenia ponecháme bez brúsnych úprav.

10. ZOSTAVENIE
Nasucho zostavíme bylinkové zákutie tak, aby sme využili stavebnicový tvar dielcov a rôzne hrúbky materiálu. Snažíme sa zachytiť slnko. 

11. VŔTANIE
Do dna vyvŕtame zanorené otvory na spájanie dielcov. Pracujeme so štandardným nastavením pre hrúbku materiálu 22 mm. 

12. OSTRAPY
Brúskou stiahneme ostrapy po vŕtaní, aby dielce stáli na rovnej podložke. Lícovanie bude pri lepení a zostavovaní kľúčové.

13. PRIMER
Miesta budúcich spojov ochránime maliarskou páskou a zvyšné plochy v dvoch vrstvách natrieme základnou akrylovou farbou na drevo.

14. FINIŠ
Po zaschnutí jednotlivé časti natrieme vrchnou farbou určenou na použitie v exteriéri. Opakovaný náter zvýši odolnosť proti vode a UV žiareniu. 

15. LEPENIE
Pomocou expresného lepidla triedy D3 a skrutiek zostavíme zákutie krok po kroku. Dbáme na to, aby nám na spojoch nevznikali škáry. 

16. ROZDIELY
Pri rôznych hrúbkach dielcov si pri zvierkovaní pomáhame výplňami z odrezkov. Iba tak zabránime posunu v smere osi skrutky.

17. PODTIERANIE
Spodnú plochu natrieme silikónovým náterom. Ten ochráni drevo na kontaktnej ploche pred uzavretou vlhkosťou z polievania. 

18. KVETINÁČE
Kvetináče Rosmarín zostavíme. Do výsadbovej nádoby zasunieme knôt a vložíme ju do vodného rezervoára. Naplníme substrátom na bylinky. 

19. VÝSADBA
Do pripravených nádob vysadíme predpestované priesady byliniek. Dôkladne zalievame, kým sa ich koreňový systém nerozvetví. 

podstavce
      HOTOVO

dobré rady

PRESNÝ TVAR
Aby boli šesťuholníky skutočne dokonalé a pri zostavení nevytvárali škáry, je potrebná dôslednosť pri výrobe prípravku na rezanie pod uhlom 30°. Kým uhlový doraz napevno zafixujete, vyskúšajte si spraviť trojicu šesťuholníkov, aby ste zistili, či do seba zapadajú. Okrajová škára vám naznačí, že váš uhol je primalý, stredová zasa upozorní na odchýlku smerom nahor. Keď je uhol dôsledne nastavený, potom už stačí iba nastaviť dĺžkový doraz tak, aby presne kopíroval dĺžku prvej narezanej strany šesťuholníka.

ZAHĹBENIE
Pri frézovaní zahĺbenia na dno kvetináča môžete použiť aj špeciálnu frézku na formovanie misiek, ktorá je vybavená kopírovacím ložiskom na prácu so šablónami. Zvyčajne je tvarovaná tak, že popri bočnom vypuklom rádiuse je jej stredná časť plochá, aby mala miska dokonale rovné dno. Jej geometria je optimalizovaná presne na takýto druh použitia.

SPÁJANIE
Ak nechcete vŕtať zanorené otvory na každú zo šiestich strán každého dielca, stačí, ak si vytvoríte na papieri nákres s rozmiestnením spojov, ktoré potrebujete. Vďaka tomu ušetríte čas pri vŕtaní a budete mať plánik, ktorý vám pomôže jednotlivé dielce zostaviť dohromady. Aj keď ide naoko o skladačku, nepočíta sa s jej rozoberaním. Ak by ste to s tvorivosťou predsa len mysleli vážne, skrutkové spoje možno nahradiť magnetickými. Malé neodýmové magnety vlepené epoxidovým lepidlom na každú bočnicu zaistia variabilnosť a neobmedzenú skladnosť podstavca.

ŽIVOTNOSŤ
Ak plánujete bylinkové zákutie uložiť do exteriéru bez zastrešenia, mali by ste urobiť všetko preto, aby odolávalo vlhkosti a poveternosti. Praktické môže byť použitie hĺbkového biocídneho napúšťadla, ale aj použitie tlakovo impregnovaného konštrukčného masívu. Do úvahy prichádza aj použitie trvácnych drevín, pri ktorých však treba zvážiť druh lepidla na spájanie.

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel

 1. buko1 says:

  Čo je to včelí PLAST z nadpisu?

  1. jarka says:

   že to vyzerá ako včelí plast

 2. xyz1950 says:

  tak toto je uz fakt sila, robit podstavec pod kvetinac z dreva, vsak sa mi to casom zduje od vody co pretecie z kvetinaca. mozno je to pekne ale totalne neprakticke

  1. jarka says:

   ale veď tie kvetináče sú samozavlažovacie, majú podmisku ….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.