Ako vyrobiť závesný kvetináč z plastovej fľaše?

kvetináč z plastovej fľaše
Zdroj: istock.com

Plastové fľaše môžeme recyklovať aj iným spôsobom, ako ich hodiť do separovaného odpadu. Dajú sa prakticky využiť aj priamo doma. Určite viete o použití v záhrade proti krtkom, či ako ochrana pred chladom. Viete však, ako si vyrobíte z plastovej fľaše závesný kvetináč?

Na tvare a veľkosti fľaše, ktorú si pre tento projekt zvolíte, veľmi nezáleží – samozrejme, berte ohľad na to, čo v takomto kvetináči chcete pestovať. Rovnako sa dá zužitkovať nádoba od tekutého mydla, telového mlieka, veľká alebo malá fľaša od nápojov. Vytvorte z nich domov pre rastliny.

kvetináč z plastovej fľaše
Zdroj: istock.com

Čo budete potrebovať na kvetináč z plastovej fľaše?

 • použitú plastovú fľašu, ktorú vopred dobre umyjete a vysušíte
 • novinový alebo baliaci papier
 • akrylovú farbu – môžete kombinovať aj viac obľúbených farieb
 • maskovaciu pásku
 • zeminu
 • rastlinku alebo semiačka, ktoré chcete zasiať
 • špagát
 • kamienky

Náradie:

 • Nožnice
 • Štetce
 • Dierovač
 • lyžicu alebo lopatku na pôdu
 • brúsny papier
kvetináč z plastovej fľaše
Zdroj: shutterstock.com

Ako postupovať pri výrobe kvetináča?

Rozložte si na stôl alebo na podlahu noviny, aby ste chránili svoj pracovný priestor pred rozliatím farby a inými nečistotami.

Rozrežte fľašu na polovicu, vrchnú časť odložte na iné použitie alebo dajte do separovaného odpadu. Hrany odstrihnutej spodnej časti zjemnite brúsnym papierom.

Teraz je čas na maľovanie. Zoberte si štetec a farbu podľa vášho výberu a ozdobte fľašu akýmkoľvek spôsobom. Konečný vzhľad je len na vás. Môžete si namaľovať aj zaujímavé vzory v štýle vintage – všetko záleží od vášho vkusu a zručností. Ak kombinujete viacero farieb a vytvárate z nich geometrické vzory, oplatí sa použiť maskovaciu pásku, ktorou naznačíte hranice medzi dvoma farbami.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNamaľovaný kvetináč nechajte schnúť aspoň dve hodiny.

Zaschnutý kvetináč na bokoch predierkujte a do dierok upevnite špagát (môžete použiť aj reťaz), aby kvetináč visel stabilne a v potrebnej výške.

Do pripraveného kvetináča pridajte okruhliaky, trochu pôdy a zasaďte vybranú rastlinku. Dosypte hlinu, polejte a kvetináč zaveste na vybrané miesto. Najkrajšie v takýchto kvetináčoch vyznejú previsnuté kvety.

Rovnakým spôsobom si môžete vyrobiť celý rad kvetináčov rôznych veľkostí, Ušetríte a budete mať originálny a praktický kvetináč. Ak nechcete maľovaný kvetináč, plastové fľaše sa dajú prakticky využiť aj vo svojej pôvodnej podobe.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com, shutterstock.com

Komentáre

 1. Tak no neviem…uprimne, toto vyzera strasne gycovo a s recyklaciou plastu to ma pramalo spolocne. Napad nejakej babky. U nas sa plastove flase a aj plechovky odnasaju do recyklacneho centra uz davno, a ludia to robia radi, lebo sa im to financne aj vrati.

 2. Otrasné! Toto si vážne dá niekto do „kvetinovej“ záhradky?

 3. ,,Kvetináče,, na prvom, štvrtom a piatom foto, by som ešte ako tak bral. Možno aj na siedmom, ak by to bolo nejako zladené. Ale stena na treťom obrázku je isto z Letanoviec. Zase na druhej strane, ako píše Ayra ,, ak je to nápad nejakej starej babky,, ktorá si to spraví v rámci svojich možností, tak tá si isto na nejaký dizajn nepotrpí. Aby sme však len nehanili, nápad s tou kari sieťou (7 foto), to na ,,starú babku,, až taký zlý nápad nebol. Pri použití vhodnejších kvetináčov a najmä rozmanitosti kvetov, dá sa na malom priestore vytvoriť pekná dekorácia alebo obrazec, ktorý môže zakryť zrovna na nie peknú stenu, alebo inú časť nie príliš vzhľadného dvora. S tým ostatným na foto, s Tebou úplne súhlasím.

 4. Ukáž niečo Ty, čo nevypadá gýčovo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.