Lacná chalupárska píla prekoná vaše očakávania
Galéria (21)

Lacná chalupárska píla prekoná vaše očakávania

Je ľahká a obratná - do dvora, záhrady i do lesa. Jej prednosťou je nielen to, že ju v prípade potreby zbalíte do batoha, ale aj jej všestrannosť. Rám si hravo vyrobíte na každý pílový list, ktorý nájdete v dielenskej zásuvke.

Galéria

Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla
Lacná chalupárska píla

NÁROČNOSŤ: 2/5
ČAS: 3 HODINY
NÁKLADY: 2,50 €
ĽUDIA: 1
OBDOBIE: CELOROČNE

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 2,50 €

 • masív 0,20 €
  dosky z červeného smreka, hrúbka 25 mm (280 €/m3)
 • pílový list 1,40 €
  21″ pre surové drevo (1,40 €/ks)
 • montážny materiál 0,80 €
  Paracord 550 (0,50 €/m)
  nábytkové skrutky 5 × 25 (0,10 €/ks)
 • povrchová úprava 0,10 €
  napr. olejová lazúra O1020 (10,90 €/0,75 l)

NÁRADIE A POMÔCKY

 • píla, hoblík
 • rezbársky nôž
 • vŕtačka, dláto
 • brúsny papier

POSTUP

Zdroj: Milan Gigel

1. HRANOLČEKY
Z hustejšieho ľahkého masívu si napílime hranolčeky s prierezom 30 × 25 mm. Červený smrek je skvelou voľbou.

Zdroj: Milan Gigel

2. DIELCE
Pre 21-palcový pílový list budú mať stĺpiky dĺžku 28 cm, na stredovú priečku prípadne 50 cm. Hrče dôsledne vylúčime.

Zdroj: Milan Gigel

3. ZÁREZY
Na konci stĺpikov vyrobíme zárezy na pílový list. Mali by mať hĺbku 25 mm, treba však, aby boli o čosi širšie ako hrúbka pílového listu.

Zdroj: Milan Gigel

4. ČAPY
Na oboch koncoch priečky si rozmeriame čapy. Siahajú do hĺbky 12 mm, šírka zodpovedá približne tretine prierezu.

Zdroj: Milan Gigel

5. REZ
Rez vedieme na vonkajšej strane línií. Najprv pílime vlákna v priečnom smere, následne sa pustíme do pozdĺžneho rezu. Dodržíme kolmice.

Zdroj: Milan Gigel

6. UPRAVENIE
Dlátom čapy zrovnáme a zúžime ich približne o 2 mm z každej strany. Tak nám sedlo zakryje pri skladaní dlaby, aby zostali v čistote.

Zdroj: Milan Gigel

7. ROZMERANIE
Dlaby si na stĺpikoch rozmeriame tak, aby priečka prišla do výšky 16 až 17 cm od ich spodnej časti. Tým udáme hrúbkovú kapacitu píly.

Zdroj: Milan Gigel

8. ODVŔTANIE
Väčšinu materiálu odstránime pomocou vŕtačky. Je nutné, aby boli dlaby o 2 mm hlbšie, ako je skutočná dĺžka čapov.

Zdroj: Milan Gigel

9. ZAUHLENIE
Dlaby ohraníme a doladíme pomocou dláta. Priebežne si čapom kontrolujeme, či nám spoj tesne sedí a správne lícuje v ploche.

Zdroj: Milan Gigel

10. VŔTANIE
Rám zložíme, umiestnime na neho pílový list a vyvŕtame diery na jeho montáž. Pre vyššiu pevnosť použijeme koncové otvory.

Zdroj: Milan Gigel

11. SKRUTKY
Nábytkové skrutky alebo metrické skrutky s motýlikovou maticou nám zaistia spoľahlivé upnutie listu. Čím menej prekážajú, tým lepšie.

Zdroj: Milan Gigel

12. KONTROLA
Na zloženom ráme si skontrolujeme, či nám sedí geometria píly tak, aby pri 90° uhle bol pílový list v napriamenej polohe.

Zdroj: Milan Gigel

13. POVRÁZOK
Šponovací povraz musí byť pevný a musí mať po zviazaní dĺžku, ktorou presne sadne na rám. Aby sa konce nestrapkali, zatavíme ich.

Zdroj: Milan Gigel

14. VRATIDLO
Z latky si vyrežeme vratidlo s dĺžkou 14 cm. Malo by mať klinovitý tvar, aby s ním bolo možné dopínať šnúru podľa potreby.

Zdroj: Milan Gigel

15. NAPNUTIE
Pílu zostavíme, úplne napneme a preveríme jej pevnosť. Nie je nezvyčajné, ak sa povrázok natiahne. Jeho dĺžku podľa potreby upravíme.

Zdroj: Milan Gigel

16. ŽLIABKY
Aby nám šnúra z píly pri práci neskĺzla, vyrežeme na stĺpikoch žliabky. Stačí, ak budú na trojici vonkajších strán.

Zdroj: Milan Gigel

17. PRISPÔSOBENIE
Upravíme aj tvar stĺpikov, aby nám pohodlne sadli do ruky. Aj keby sme prierez zmenšili o tretinu, nebude to mať vplyv na pevnosť.

Zdroj: Milan Gigel

18. TVAROVANIE
Zaoblenie ochráni priečku pred štiepením hrán, dôslednejšie upravený klin sa nám s oválnym prierezom bude jednoduchšie zasúvať do povrazu.

Zdroj: Milan Gigel

19. OŠETRENIE
Všetky dielce dôsledne ošetríme proti vode, snehu a vlhkosti. Môže to byť olejová lazúra, vosk alebo ľanová fermež.

DOBRÉ RADY

PÍLOVÝ LIST

V predajniach so železiarskym tovarom nájdete v 21-palcovej dĺžke tri typy pílových listov. Surovému drevu svedčí švédska geometria, kde sa trojuholníkové zuby striedajú s vyhadzovacími. Listy s pravidelným trojuholníkovým zubom sú určené na suché drevo. Drobný zub s veľkosťou jedného milimetra je zasa určený na rez kostí a parohu. Vďaka nemu využijete pílu aj pri zabíjačkách.

ŠNÚRA

Napínacia šnúra musí byť nielen dostatočne pevná, ale aj hrubá, aby pri každej otočke vratidla stúplo napnutie rýchlym tempom. Nám sa osvedčila padáková šnúra známa pod názvom Paracord 550. Ide o nylonovú spletanú šnúru na vysoké zaťaženie. Oplet z 32 nití pri natiahnutí zoviera zväzok siedmich nití v jeho vnútrajšku. Hoci je šnúra pri prvých napnutiach pružná, veľmi rýchlo sa ustáli a už ju nebude treba opakovane skracovať.

DREVO

Čím ľahšiu drevinu na výrobu použijete, tým obratnejšie a pohodlnejšie sa vám bude s pílou pracovať. Ideálny je masív z radiálneho rezu, z ktorého možno vyčítať hustejšie usporiadanie letokruhov. Pri použití červeného smreka počítajte s približne 500 gramami hmotnosti skompletizovanej píly, vyhnite sa hustým a tvrdým listnatým drevinám. Hranolčeky pri zostavovaní píly musia byť otočené tak, aby tenší rozmer určoval hrúbku samotnej píly.

SKRUTKY

Ak chcete pílu prenášať rozobranú v batohu, aby ste ju mohli používať v teréne, mali by ste voliť také skrutky, pri ktorých nebudete potrebovať nástroje na ich utiahnutie. Nie je dôležité, akou silou zvierajú skrutky drevený stĺpik. Oveľa viac záleží na tom, aby mali priemer, ktorý sa približuje veľkosti otvorov v pílovom liste. V našom prípade je to 5 mm, hladký driek je zárukou toho, že skrutky po napnutí nebudú masív poškodzovať.

VÔLE

Drevo je prírodný materiál, ktorý zmenou vlhkosti mení svoje vlastnosti. Keďže sa očakáva, že pílu budete používať v exteriéri, je viac ako vhodné robiť všetky spoje, čapy, drážky a otvory s primeranou vôľou. Inak by sa pri navlhnutí mohlo stať, že tesné zovretie spôsobí prasknutie dielcov. To sa môže pri príliš presnej práci stať aj pri finálnej povrchovej úprave, ktorá sa stáva po nasiaknutí súčasťou vlákien.

AUTOR RADÍ

Pílu hocikedy ľahko rozoberiete aj zložíte. Vsadíte pílový list do dvojice stĺpikov, vsuniete medzi ne priečku a niekoľkými otáčkami kolíka napnete list, aby ste sa mohli pustiť do práce.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. miroslav says:

  Pán Gigeľ, táto ,,lacná píla tu bola cca pred 2-3 rokmi. Toto nie je chalupárska , ale stolárska píla. Originálny plátok pre dobré vedenie rezu bol omnoho širší a mal jemnejšie zuby aby nestrapil drevo. Na chalupách, chatách sa na rezanie palivového dreva používali rámové (plechový rám) píly alebo listové tzv. kaprovky. To, čo ste niekedy videli a na foto uviedli ako Váš nápad, má jednu chybičku : plátok bol uchytený v dvoch rúčkach, ktoré boli v ráme otočné aby sa plátok dal podľa potreby nakláňať a na výrobu sa ako materiál používalo výlučne bukové drevo. Pán Gigeľ, ak niečo neviete, najviac sa čitatelia dozvedia, ak budete ticho. To isté platí aj o písaní. Okrem iného originál kúpite cca od 6 do 22 eur.

 2. juraj says:

  Pan Gigel dokazete na Slovensku najst svojpravneho volica, ktory bude s tvorbou takejto hovadiny stracat cas? To naozaj uz nemate co pisat? Zamyslite sa nad tym a nedehonestujte trapne a zbytocne svoju novinarsku minulost, prosim…

 3. Milan says:

  Návod na výrobu rámu píly má aj jedno pozitívum – kresba dreva na fotografiách je nádherná. Zvyšok – …blé.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje