Náradie pre obkladačov

naradie pre obkladacov

Chystáte sa položiť pás obkladačiek za kuchynskou linkou alebo dlažbu na terase či balkóne? Možno práve v tomto článku nájdete náradie, ktoré vám chýba v domácej alebo remeselnej dielni.

Ručné náradie

Rezačky obkladov a dlažby
Vyrábajú sa s dĺžkou zhruba od 400 do 1 500 mm (cena profi náradia sa pohybuje od 70 do 1 100 €). Treba rozlišovať, či ide o rezačku na dlažbu, alebo na obklad, alebo na dlažbu a obklad súčasne; predávajú sa aj špeciálne rezačky aj na mozaiku. Hobby rezačky od 420 do 600 mm sa predávajú v cenách okolo 30 až 50 €.
Rezacie koliesko sa môže pohybovať na vodiacej tyči s klzným ložiskom alebo guľôčkovými – takéto rezačky sú kvalitnejšie a s rezačkou sa ľahšie reže. K rezačke výrobca zvyčajne poskytuje jedno-dve náhradné kolieska v balení. Príslušenstvom rezačky môže byť lámač dlažby či obkladu, odpružený lámací stôl, uhlomer a pravítko.Profesionálna rezačka na kachličky, dĺžka 600 mm, guľôčkové ložiská, cena 125 € Foto: Stanislav Botur

Lámačky a štiepačky dlažby
Používajú sa najmä na lámanie či štiepanie hrubšej exteriérovej dlažby z betónu alebo kameňa s hrúbkou 1 cm a viac. Možno nimi vyvinúť silu zodpovedajúcu hmotnosti 1 000 kg. Vzhľadom na masívnejšie vyhotovenie ide o drahšie stroje, ktoré je lepšie požičať si v požičovni náradia.


Drobné náradie

 ▶  Náradie, bez ktorého sa obkladač nezaobíde, je antikorové hladidlo z kvalitnej antikorovej ocele, so zubami E6 (6 × 6 mm), E8 (8 × 8 mm) a E10 (10 × 10 mm). Štandardný rozmer hladidla je 280 × 130 mm.
▶  Vhodná je aj široká špachtľa na naberanie materiálu (tiež antikorová). Na nanášanie škárovacej zmesi je potrebná gumová stierka (predávajú sa v rôznych šírkach.
▶  Na následné očistenie poslúži hubka a vedro s vodou.
▶  Ďalej by sme mali byť vybavení meracím náradím – metrom, uholníkom a ceruzkou.
▶  Ak budeme rezať aj oblé tvary (len občas), kúpme si priame alebo postranné kliešte, ktorými do obkladačky po kúskoch vyštiepame požadovaný tvar – štiepacie kliešte alebo tzv. papagájky. Kvalitnejšie majú nastavovacie čeľuste.
▶  Na prekopírovanie zložitejšieho tvaru sa používa tzv. kopírovací hrebeň, ktorý slúži na prenesenie kriviek na dlažbu. Po zaznačení fixkou môžeme požadovaný tvar vyštiepať kliešťami.
▶  Na obrusovanie obkladu môžeme využiť karbidový pilník. Diamantovú brúsnu hubku využijeme na obrúsenie keramického alebo aj kamenného obkladu, na začistenie rezu, resp. na zabrusovanie hrán obkladu, dlažby, jemnej keramiky, keramiky, mramoru a žuly. Predávajú sa vo viacerých vyhotoveniach, a to jemné, stredné a hrubé.
▶  Na prestrihovanie plastových rohových, kútových a ukončovacích profilov z PVC sa predávajú špeciálne uhlové nožnice (kliešte), ktoré zanechávajú čistý rez.
▶  Na občasné pribuchnutie dlažby, resp. obkladačky potrebujeme gumové kladivo, v prípade núdze si vystačíme aj s vlastnou dlaňou.
▶  Na vytláčanie silikónu z kartuší budeme potrebovať pištoľ (vytláčací lis).
▶  Pomocou prísavky (gumového krúžku) vytvoríme na keramickej obkladačke „bazénik“ s priemerom 40 až 60 mm. Naplníme ho vodou a vo vode môžeme vŕtať diamantovými korunkami a frézovať diamantovými frézkami bez obáv z poškodenia.

Antikorové hladidlo 280 × 130 mm, zuby 6 × 6 mm na nanášanie obkladového lepidla, cena 15,90 €
Foto: Stanislav Botur
Lámacie zariadenie na rezačke obkladu – pri rezaní sa ťahá po obklade. Keď ho nastavíme do lámacej polohy, následným pritlačením páky rozlomí obkladačku. Foto: Stanislav Botur
Jednoduchá pištoľ na vytláčanie tmelu z kartuší, lacnejšie vyhotovenie, cena 5,89 € Foto: Stanislav BoturObkladačské štiepacie kliešte – tvz. papagájky slúžia na postupné odlamovanie keramickej dlaždice do požadovaného tvaru. Dĺžka 200 mm, cena 5 €. Foto: Stanislav Botur

Šetrime si kolená
Špecifikom práce obkladača a dlaždiča je poloha na kolenách, ktorá môže byť najmä vo vyššom veku zničujúca už po niekoľkých hodinách. Profesionálne nákolenníky zabezpečia vysoký komfort pri práci. Vyberajme si väčšie, pohodlnejšie, s veľkou styčnou plochou. Čím hrubšie, tým lepšie. Hrubý materiál absorbuje nárazy a otrasy zo zeme. Na pohodlné nosenie je, samozrejme, dôležitý aj správny tvar.

Krížiky, klinky
Dištančné krížiky a klinky sa vyrábajú z plastu alebo dreva a vo viacerých veľkostiach podľa želanej šírky škáry od 2 do 8 mm. Klinky môžu byť duté alebo plné. Novinkou sú špeciálne ryhované kliny, ktoré sa nevkladajú do škár, ale do strmeňov v dištančných sponách. Dištančná spona je plastová doštička, ktorá rovnako ako dištančný klin slúži na vymedzenie škáry medzi dvomi dlaždicami (obkladačkami). Zospodu je na nej okrúhla pätka. Pri obkladaní sa pätka zasunie pod uloženú dlaždicu. Po položení susednej dlaždice sa pätka nachádza pod dvoma dlaždicami a nemožno ju vytiahnuť bez toho, aby sa dlaždice odlepili. Teraz sa ryhovaný klin pomocou špeciálnych klieští vtlačí do otvoru v spone rovnobežne s obkladanou plochou, takže doľahne zvrchu na obe susedné dlaždice a zároveň priťahuje pätku spony k ich spodnej strane. Vďaka tomu sa susedné okraje dlaždíc dostanú do jednej roviny. Pomocou viacerých spôn možno uložiť obklad alebo dlažbu do dokonalej roviny. Časti spôn ostávajú pod dlažbou či obkladom na trvalo. Kliny možno vy­užiť aj viackrát.

Elektrické náradie

Miešadlá stavebných zmesí
Ak sa chystáme obkladať menšiu plochu, vystačíme so silnejšou vŕtačkou s príkonom 600 W a viac, ku ktorej dokúpime miešaciu metlu. Pri obkladaní dvoch kúpeľní, bazéna a kuchyne je už rozumné požičať si alebo kúpiť špeciálne miešadlo so silným motorom a prevodovkou, ktoré dosiahne vysoký krútiaci moment. Na bežnej vŕtačke by sa pri miešaní hustejšieho materiálu mohol spáliť motor.
Dobré služby poskytne miešadlo s príkonom od 900 W. Nesmieme zabudnúť ani na vhodné vedro, resp. špeciálnu nádobu na miešanie malty. Rýchlosť miešania nie je pri každej malte rovnaká (predpisuje ju výrobca), preto sa pri výbere treba zamerať na miešadlá s možnosťou plynulej elektronickej regulácie otáčok. Takéto miešadlo využijeme na miešanie lepidla na dlažby a obklady, škárovacie zmesi, stierky, hotové omietky, malty, samonivelizačné zmesi a podobne.
Výber miešacích metiel je široký a cenovo sú dostupné. Podotýkame, že kvalitné profesionálne miešacie metly na maltové zmesi určené do miešadiel majú zosilnený spodný profil na vyššiu životnosť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKvalitné píly majú tepelnú poistku motora, zabezpečené chladenie kotúča vodným čerpadlom (znížená prašnosť), nastavenie hĺbky rezu, pohyblivú naklápaciu hlavu na rezanie pod uhlom, príložné pravítko na opakované rezy a doraz.

Píly na obklady a dlažbu
Na rezanie dlaždíc možno využiť aj okružné stolové píly s diamantovým kotúčom. Pílenie je síce prašné, ale pomocou píly možno rezať zložitejšie tvary ako na rezačke s kolieskom z tvrdokovu. Keramickú obkladačku po rezaní už netreba lámať, preto rez nemusí byť iba priamy, môže byť lomený. Okrem rezania obkladovej keramiky využijeme pílu aj na rezanie mramoru a ďalších materiálov v závislosti od typu použitého diamantového kotúča.


Rezačka (píla) na obklady – rozmery stola 360 × 330 mm, 2 950 ot./min, kotúč 180 mm, cena 49,90 € Foto: Stanislav Botur

Rezné kotúče
Na rezanie keramiky alebo kameňa sú potrebné diamantové rezné kotúče. Predávajú sa v rôznej kvalite, takže nech vás neprekvapí, že v obchode uvidíte kotúč za 3,50 € a vedľa neho s takým istým priemerom za 12 €. Vyššia cena sa odrazí v životnosti kotúča a v nižších vibráciách. Ceny kotúčov sa líšia aj v závislosti od účelu použitia, resp. odrezaného materiálu. Segmentové kotúče sú určené na hrubšie práce, ako je rezanie tehál, betónovej dlažby a podobne Na rezanie obkladovej keramiky používame výhradne hladké kotúče. Bežne majú kotúče priemery od 115 do 180 mm.


Rezný diamantový kotúč na obkladov keramiku, priemer 125 mm, cena 11,19 € Foto: Stanislav Botur

–>
Vrtáky
Na vŕtanie kruhových otvorov do obkladu (napríklad pri nástennej batérii či potrubiach ústredného vykurovania vychádzajúcich zo steny budeme potrebovať korunkový vrták s korunkou z tvrdokovu (napríklad karbidu volfrámu) s unášačom (vretenom).

Lasery a nivelačné prístroje
Prácu pri pravouhlom obkladaní stien veľmi uľahčujú laserové prístroje, ktoré vytvárajú na stene osový kríž  vytvorený zvislicou a horizontálou. Samonivelačný krížový laser možno postaviť priamo na podlahu a potom sa vytvorí kríž tesne pri podlahe v malej výške alebo ho možno postaviť na statív, prípadne na teleskopickú tyč, s ktorou kríž možno vytvoriť hocikde na stene do výšky obytného podlažia. Hodí sa pri všetkých prácach v interiéri, lebo uľahčuje všetky vyrovnávacie práce pri osadzovaní nábytku, kladení dlaždíc, tapetovaní i pri inštalačných prácach.

Materiálové detektory
Multifunkčné stenové skenery lokalizujú kovy, vodiče pod napätím, okraje trámov nebo kovov, ktoré sú okom neviditeľné, lebo sú v murive, resp. pod omietkou. Využijeme ich pri vŕtaní do stien. Presnosť lokalizácie je 3 až 5 mm, ak hľadáme drevo, do 13 mm pri hľadaní kovu. Hĺbka lokalizácie je pri dreve do 38 mm, kým pri kove až do 76 mm. Káble pod napätím 220 V/50 Hz možno lokalizovať až do 150 mm. Pri drahších prístrojoch, ktoré je opäť výhodnejšie si požičať, môžu byť uvedené parametre ešte lepšie.

Text: Stanislav Botur
Foto: autor v spolupráci s bauMax, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.