Montážne kľúče ako pomocníci domácich kutilov
Galéria (8)

Montážne kľúče ako pomocníci domácich kutilov

Uťahovacie náradie sa postupne vyvíja, modernizuje sa a rozširuje sa jeho sortiment. Na trhu sa môžeme stretnúť s rozličnými typmi a kvalitou. Montážne kľúče sa rozčleňujú aj podľa špecifických podmienok použitia. Pri zariaďovaní dielne si treba vyberať, ktoré naozaj využijeme.

Galéria

Maticové kľúče
Uťahovacie náradie možno rozdeliť do niekoľkých základných skupín podľa účelu alebo funkcie. Úplný základ tvoria maticové kľúče, ktoré sú (ako už názov napovedá) určené predovšetkým na uťahovanie matíc a skrutiek, väčšinou so šesťhrannou hlavou. Najväčší český a súčasne i česko-slovenský výrobca ručného uťahovacieho náradia ponúka vo svojom sortimente niekoľko kľúčov, ktoré sa líšia tvarom, vyhotovením a tiež obľúbenosťou u používateľov. Vyrábajú sa z kvalitných materiálov a od mnohých ázijských sa líšia tým, že spĺňajú prísne požiadavky európskych a svetových noriem. Normy DIN a ISO predpisujú celý rad ukazovateľov, ktoré kľúče (náradie) musia spĺňať, to rozmery (dĺžka, šírka ústia, výška, vnútorné rozmery ústia), tvar, párovanie rozmerov a odolnosť proti namáhaniu. Rozmery a tvar kľúčov sú dané konštrukčnými výkresmi, odolnosť kľúčov sa testuje na skúšobných zariadeniach, napríklad skúšačke krútiaceho momentu, ktoré postupne zvyšujú zaťaženie kľúča až do jeho deštrukcie, pričom nameraná hodnota musí byť vyššia ako limit stanovený normou. Pevnosť kľúča, ktorá je daná najmä jeho tvrdosťou, sa testuje na zariadení, ktorým sa dá presne určiť tvrdosť kľúče po jeho zakalení.

Otvorené
Najzákladnejším a zároveň najobľúbenejšími typmi otvorených maticových, respektíve vidlicových kľúčov sú série 894 (jednostranné) a 895 (obojstranné) – ich názov vystihuje skutočnosť, že svojím vyhotovením spĺňajú požiadavky uvedené v príslušnej norme DIN (DIN 894 a DIN 895). Obľúbenosť týchto kľúčov vyplýva najmä z výborného pomeru medzi cenou a výkonom. Relatívne jednoduchá výroba s minimom operácií umožňuje predaj za priaznivé ceny, robustný tvar a vyhotovenie zaisťujú značnú odolnosť a predurčujú tieto kľúče na použitie vo veľmi náročných podmienkach – používajú sa v baniach, na železnici, v elektrárňach a v armáde. Aj preto sa tieto kľúče vyrábajú vo veľkostiach od 5,5 až do 80 mm. Typickým znakom týchto kľúčov je začiernený povrch ako ochrana proti korózii (kľúče veľkých rozmerov sú ešte zakonzervované olejom) a rozšírený okraj ústia kľúča, ktorý zvyšuje jeho pevnosť.

Uzavreté – očkové kľúče
V praxi sa možno stretnúť s mnohými prípadmi, keď kľúče radu 894 alebo 895 nemôžeme použiť, najmä pre obmedzený manipulačný priestor. V takom prípade použijeme zvyčajne obojstranné maticovej kľúče radu 3110 (podľa DIN 3110) alebo očkoploché kľúče 3113 (DIN 3113). Kľúče vyrobené podľa DIN 3110 majú subtílnejšiu konštrukciu, takže sa lepšie uplatnia práve pri obmedzení manipulačného priestoru (na otáčanie kľúča), ako je napríklad práca pri oprave automobilových motorov. Pevnostná charakteristika kľúča je pritom prakticky totožná s kľúčmi DIN 895. Očkoploché kľúče, ako už ich názov napovedá, predstavujú kombináciu – kľúč má z jednej strany otvorené ústie (vidlicový kľúč) a z druhej strany očká s vnútorným dvanásťhranom rovnakého rozmeru. Vďaka vyhnutiu očka o 15° vzhľadom na rovinu rukoväte sa uľahčilo priťahovanie matíc k rovnej ploche. V minulosti mal vnútorný profil očka s ostré hrany, takže sila sa prenášala na hrany matice. Viedlo to často k deformácii matíc a súčasne táto konštrukcia znemožňovala uvoľňovanie a uťahovanie mierne deformovaných matíc. Z tohto dôvodu sa pri výrobe očkových kľúčov prešlo na zaoblené hrany očka (nazývané MaxiDrive). Prenos sily je nasmerovaný na plochu matice a riziko jej deformácie sa významne znížilo. Rovnakú konštrukciu očiek využíva aj rad obojstranných očkových kľúčov 838 (DIN 838) vyhnutých o 75°. V tomto prípade sú na kľúči dve očká rôznej veľkosti. Kľúče radu 838 sa často používajú na uvoľnenie zhrdzavených či inak stuhnutých spojov, preto sa im ľudovo hovorí trháky.

S račňou
Očkoploché aj očkové kľúče sa na uľahčenie práce vyrábajú tiež v račňovom variante, čo umožňuje uťahovanie a uvoľňovanie bez nevyhnutnosti zosadzovať kľúč z matice. Račňa je vlastne voľnobežná spojka (ako rapkáčik na bicykli), ktorá v jednom smere krútenia prenáša na maticu silu a v opačnom smere prekĺzava bez prenosu sily. Aj tu sú možné dve modifikácie – s prepínacou páčkou alebo bez nej. Bez prepínacej páčky sa zmena smeru prekĺzania rieši otočením kľúča. Prepínacia páčka prepnutím doľava alebo doprava umožňuje zmenu smeru prekĺzania bez toho, aby sme zosadili kľúč z matice.

Na prevlečné matice
Okrem uvedených základných typov kľúčov sa na trhu bežne stretneme s kľúčmi určenými na špecifické účely, napríklad kľúčmi na prevlečné matice. Prevlečné matice sa používajú na rúrkových spojoch (napríklad brzdové rúrky automobilov) a sú často vyrobené z mäkkého kovu. Kľúče na ich uťahovanie musia spĺňať dve základné podmienky: možnosť prevliecť ich cez rúrku a zabrániť deformácii matice z mäkkého kovu. Oboje je splnené vďaka špecifickému tvaru ústia.

Rúrkové kľúče
Ďalším kľúčom, s ktorým sa môžeme bežne stretnúť, je rúrkový kľúč, v minulosti najviac využívaný vo veľkostiach 16 a 21 mm, na výmenu sviečok. V podstate ide o oceľovú rúrku, a to buď šesťhrannú v prípade jednostranných kľúčov 651, alebo valcovú s koncami lisovanými do tvaru a veľkosti príslušného šesťhranu (v prípade obojstranných kľúčov 653). V drieku kľúčov je potom otvor na prevlečenie tyčky, ktorá sa používa ako vratidlo na zvýšenie krútiaceho momentu povoľovaní a uťahovaní matice. Vzhľadom na svoju konštrukciu sú rúrkové kľúče určené predovšetkým na doťahovanie matíc a skrutiek menšou silou. Ich výhodou je tenká stena a možnosť doťahovanie matíc zapustených do otvorov (ako je to napríklad pri spomenutých automobilových sviečkach).

Text: Martin Knop a Tona
Foto a kresby: autor, Stanislav Botur, bauMax, Facom, Stanley, Tona
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje