Vyberáme záhradné čerpadlo

image 21410 25 v1

Súčasťou výbavy každého záhradkára, ktorý má vlastný prírodný zdroj vody, by malo byť aj výkonné čerpadlo. V ponuke ich je veľké množstvo. Aby bolo čo najlepšie, a pritom nie príliš drahé, prečítajte si niekoľko dobrých rád.

CHCETE POVRCHOVÉ NASÁVACIE ČERPADLO?

Čerpadlo so sacou schopnosťou treba umiestniť nad čerpanú vodu, najčastejšie trvalo nainštalovať do šachty alebo búdky, prípadne do blízko postaveného domu. Vodu nasáva spod seba pomocou sacej hadice a vytláča ju nad seba cez výtlačnú hadicu. Vodu dokáže vyčerpať z hĺbky najviac 7 m, takže ak máte studňu s hladinou vody v hĺbke 8 m, veľmi vám nepomôže.

Pred použitím po dlhšej nečinnosti treba naliať do komory čerpadla vodu a celkom ju naplniť, aby mohlo fungovať.

POTREBUJETE PONORNÉ ČERPADLO?

V prípade hlbokých studní, alebo ak potrebujete vytlačiť vodu či kal z hlbšie položenej nádrže, potrebujete výtlačné čerpadlo, čo je ponorené vo vode a vytláča vodu nad seba. Takéto čerpadlá sa nazývajú ponorné (ľudovo ponorky). Sú dobrou voľbou pre tých, ktorí potrebujú čerpať občasne, lebo ich možno ľahko použiť a potom vybrať z vody a uskladniť. Bežne predávané dokážu vytlačiť vodu z hĺbky od 8 m (tie lacnejšie) až 80 m (cena výkonnejších typov do vŕtaných studní sa však ráta v stovkách eur). Pri výbere je potrebné rozlišovať kvalitu vody. Kvôli úplnosti dodajme, že tak ako povrchové nasávacie, aj ponorné čerpadlá pre záhradkárov a domáce vodárne patria k tzv. odstredivým typom (teda nie k piestovým, závitovým, zubovým…). Voda sa obežným kolesom rozprúdi v komore čerpadla a odstredivou silou sa dostáva do výtlačného potrubia.

ČISTÁ VODA, ÚŽITKOVÁ ČI KAL?

Nasávacie povrchové čerpadlá môžu čerpať len čistú alebo ľahko znečistenú úžitkovú vodu a musia mať predradený vstupný filter nečistôt (sací kôš s jemnou mriežkou môže byť súčasťou čerpadla). Hĺbka vody v studni (potoku, zdroji vody) by mala byť aspoň 30 až 50 cm. Pri čerpaní pitnej alebo bazénovej vody pamätajte na to, že nie všetky čerpadlá znesú vysoké množstvo chlóru, a tomu treba prispôsobiť výber. Škodí im aj jemný piesok, ktorý je potrebné pred vstupom vody do čerpadla odfiltrovať.

Ponorné čerpadlá sa vyrábajú aj s funkciou na čerpanie kalu (tzv. kalové čerpadlá). Ich sacia mriežka prepustí nečistoty do určitej veľkosti – tie čerpadlom pretečú spolu s vodou. Obyčajne sú vybavené plavákovým spínačom, ktorý vypne čerpadlo po vyčerpaní vody. Na čerpanie splaškovej vody si vyberte z robustných ponorných čerpadiel, čo sú vyrobené z odolných materiálov, ako je liatina alebo nehrdzavejúca oceľ. Na vyčerpanie žumpy však odporúčame kalové čerpadlá, ktoré kal rozsekajú na menšie kusy.

AKO ZISTÍTE, ČI JE KVALITNÉ?

Kvalitu čerpadla určujú jeho konštrukcia a použité materiály, najlepšia je nehrdzavejúca oceľ. Tá sa používa najmä pri čerpadlách určených do hlbokých vŕtaných studní, pri bežných záhradných je doplnená plastmi. Z hľadiska životnosti rozhoduje kvalita hriadeľa a upchávka (vodotesné, uhlíkovo-keramické alebo uhlíkovo-kremíkové utesnenie) medzi elektromotorom a čerpadlom. Kvalitná mechanická upchávka má výrazne vyššiu životnosť ako jeden či viac tesniacich krúžkov „gufero“ v lacnejších čerpadlách, ktoré pracujú s nižším tlakom. Pohľadom zvonka to však nerozlíšite. Pri dlhodobo pracujúcich čerpadlách je dôležitý motor s nízkou spotrebou energie s automatickou tepelnou ochranou proti tepelnému preťaženiu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteČO PREKÁŽA ČERPADLU?

• Prevádzka nasucho (bez vody). Voda chladí a maže upchávky, bez nej sa prehrejú a zničia. Čerpadlo nikdy nespúšťajte bez čerpania vody.
• Mráz. Ak hrozí zamrznutie, vypustite z čerpadla vodu – sa môže roztrhnúť, prípadne sa zdeformujú hydraulické časti.
• Abrazívne častice – zrnká piesku, íly. Vstupná voda musí mať takú kvalitu, ako to predpisuje výrobca čerpadla.
• Prevádzka v krajných oblastiach charakteristiky čerpadla. Vhodné parametre čerpadla by mal vypočítať odborník.
• Zmenšovanie prierezu sacieho alebo výtlačného potrubia pod prípustnú mieru.

dôležité rady

Ponorné čerpadlá

• Čerpadlo musí byť počas prevádzky ponorené vo vode – okolitá voda chladí motor.
• Pred zapnutím počkajte na odvzdušnenie komory. Vďaka tomu môže čerpadlo správne fungovať – motor a hydraulická časť sa budú chladiť a tesniaca upchávka sa môže mazať.
• Neprekračujte hĺbku ponoru, aby tlak vody na tesniace prvky nespôsobil zaplavenie motora.
• Prietok možno škrtiť iba do 1/8 maximálneho prietoku, inak hrozí prehriatie čerpadla aj motora.
• Čerpadlo neukladajte až na dno, lebo zbytočne nasáva nečistoty. V nádrži či jazierku ho položte napríklad na plastovú misku.
• Pri dlhodobom skladovaní aspoň raz za dva mesiace pretočte rukou turbínu.

čerpadlo

Čerpadlo Septik Praktik

Mohutné a výkonné kalové čerpadlo je vybavené aj rezacím zariadením kalu. Možno ním čerpať vodu zo studní, bazénov, zaplavených pivníc, sudov, nádob, stavebných výkopov a pod. Vyniká obrovskou sacou silou, vysokým prietokom a účinnosťou. Nehrdzavejúca oceľ a liatina, olejová vaňa a mechanická upchávka výrazne zvyšujú odolnosť a životnosť čerpadla aj v ťažkých prevádzkových podmienkach. V cene aj plastová koncovka 5/4″.
príkon: 1 150 W
prietok: do 22 800 l/h
výtlačná výška: 15 m
tlak: do 1,5 bar
hmotnosť: 17 kg
kábel: 10 m
cena: 234 €
www.mountfield.sk

čerpadlo

Gardena 4000/2 Classic

Ponorné čerpadlo Gardena 4000/2 Classic je vhodné na zavlažovanie vodou zo suda či nádrže. Nízka hmotnosť a ergonomická rukoväť umožňujú ľahké prenášanie. Plynulá regulácia prietoku, tichý motor, poistka chodu nasucho, filter.
príkon: 500 W
prietok: do 4 000 l/h
výtlačná výška: 20 m
tlak: do 2 bar
maximálna hĺbka ponoru: 7 m
teplota vody: do 35 °C
hmotnosť: 4,8 kg
kábel: 10 m
odporúčaná cena: 69,99 €
www.gardena.sk

čerpadlo

Kärcher BP 3 Garden Set Plus

Súprava so sacou a záhradnou hadicou a čerpadlo sú okamžite pripravené na použitie. Výkonné záhradné čerpadlo s dlhou životnosťou BP 3 Garden sa ideálne hodí na zavlažovanie zo sudov alebo cisterien. Vybavenie: optimalizované prípojné hrdlo, komfortný nožný spínač, ergonomické držadlo.
príkon: 800 W
prietok: do 3 500 l/h
výtlačná výška: 40 m
tlak: 4 bar
výška nasávania: 8 m
teplota vody: do 35 °C
hmotnosť bez príslušenstva: 8,3 kg
kábel: 1,5 m
cena: 139,99 €
www.kaercher.sk

čerpadlo

Tallas Diva Se 60/4

Domáci vodný automat – kompaktná domáca vodáreň je vhodná na čerpanie vody zo studní, šácht, zásobníkov vody, vrtov od priemeru 160 mm alebo na prevádzku zavlažovacích systémov s čistou vodou.
príkon 1 100 W
prietok 5 700 l/h
výtlačná výška 48 m
tlak 4,8 bar
hmotnosť 11 kg
kábel 15 m
cena 320 €
www.mountfield.sk

Text a foto: Stanislav Botur, Ebara, Gardena, Kärcher, Mountfield
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Pokial by som si mal kúpiť čerpadlo za 200€ a viac tak by som bol asi ………. všetko je Čína škoda peňazí treba si kúpiť čerpadlo do 50€ vydrží v pohode aj viac rokov ja osobne mám také už 5r. a zatial bez problémov a to čerpám aj dosť znečistenú vodu a výtlačne hadice mám v rovine a dlhé 50m.

    1. Nie je všetko Čína… Takí Taliani vyrábajú veľmi kvalitné čerpadlá, o českých Sigmách ani nehovorím… Bez poruchy aj 15 rokov

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.