Akumulátorové náradie I.
Pri práci na chate, v záhrade či na ťažšie dostupných miestach sa nám občas stáva, že nám elektrický kábel bráni v plnohodnotnom využití náradia. Raz je prikrátky, inokedy pridlhý a pri manipulácii s náradím nám prekáža, prípadne na mieste, kde chceme pracovať, vôbec nie je zavedená elektrina. V týchto situáciách určite oceníme náradie poháňané akumulátorovými článkami.
Galéria
ChvostovkyPoužívame ich nielen na rýchle rezy do dreva, kovov či plastov, ale využijeme ich aj pri stolárskych, vodoinštalatérskych či záhradných prácach. Môžu mať regulovateľnú dĺžku i výšku kmitu a rozličné systémy na výmenu pílového listu bez použitia nástrojov. Hĺbku rezu môžeme prispôsobiť nastaviteľnou základovou doskou. Niektoré stroje majú ergonomickú rukoväť na lepšie uchopenie a prácu s náradím. Pri hmotnosti od 3,5 do 4 kg oceníme, že na niektorých typoch chvostoviek môžeme upnúť pílový list zubami nahor, čo nám uľahčí prácu nad hlavou a v iných hraničných polohách. O väčšiu bezpečnosť sa stará dobehová brzda, ktorá rozbehnutý nástroj rýchlo zastaví, prípadne rozličné bezpečnostné spínače proti neúmyselnému zapnutiu.
Kotúčové píly
Ako rezný nástroj v nich štandardne slúži kotúč s priemerom 165 mm, poháňaný rozlične výkonnými motormi (závisí od typu a výrobcu). Praktickou pomôckou je možnosť zaistenia vretena, čo oceníme najmä pri výmene kotúča. Hmotnosť vrátane akumulátora sa pohybuje okolo 4 až 5 kg. Okrem rezného kotúča a pohonu si pri výbere takejto píly musíme všímať aj základovú dosku – mala by byť ľahká, no dostatočne pevná, musí umožňovať dobré vedenie náradia po rezanom materiáli, prípadne sa dať nastaviť pod rozličnými uhlami na zvládnutie šikmých rezov (väčšinou do 45°). Aj pri používaní kotúčových píl treba myslieť na bezpečnosť, preto bývajú vybavené krytom kotúča, ktorý sa pri nábehu do rezu automaticky odsunie, bezpečnostným spínačom proti neúmyselnému spusteniu náradia a nábehovým klinom, ktorý pri reze zabráni zovretiu kotúča rezaným materiálom, a tým nebezpečným spätným rázom. Čistotu na pracovisku nám pomôžu udržiavať systémy na odsávanie pilín.
Priamočiare pílky
Akumulátorové priamočiare (kmitacie) pílky pracujú na podobnom princípe ako chvostovky, preto na nich môžeme nájsť podobné vylepšenia – možnosť vymeniť pílový list bez použitia nástrojov, brzdu motora po vypnutí a podobne. Navyše nás môže potešiť možnosť pridávania otáčok počas pílenia, systémy na tlmenie vibrácií či odfukovanie pilín, ale aj nastaviteľná vodiaca lišta na šikmé rezy do 45°. Hmotnosť priamočiarych píl sa pohybuje okolo 3 kg vrátane akumulátora.
Kapovacie a pokosové pílky
Od akumulátorových kapovacích či pokosových píl si (okrem nezávislosti od elektrickej siete) sľubujeme precízne, presné rezy, možnosť flexibilnejšieho nastavenia a aretácie náradia v čo najväčšom počte uhlov, dlhú výdrž akumulátora a jednoduchú výmenu rezných kotúčov. Súčasní výrobcovia vedia tieto naše predstavy pomerne úspešne napĺňať. Niektoré stroje dokážu na jedno nabitie spraviť až 140 rezov (testované na borovicovom dreve s profilom 38 × 145 mm), pričom výrobcovia sa snažia vyvíjaním nových technológií čo najviac skrátiť samotné nabíjanie akumulátora. Štandardom je bezpečnostný spínač proti neúmyselnému spusteniu, prípadne rozličné integrované systémy na odsávanie pilín. Keďže ide o stacionárne náradie, zodpovedá tomu aj jeho hmotnosť – nezriedka prekročí aj 14 kg.
Druhý diel môžete na našom webe nájsť už zajtra.
Text: Ing. Pavel Svoboda, Milan Bohunický
Foto: Bosch, DeWalt, Makita, Metabo, Ryobi
Zdroj: časopis Urob si sám
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre