Stolárske zvierky
Zvierka je jednoduchá pomôcka, ktorou uchytíme materiál do potrebnej polohy. Dôležité je to najmä vtedy, ak chceme presne spojiť dva alebo viac kusov. Kvalitná zvierka sa, okrem pekného dizajnu, vyznačuje nízkou hmotnosťou, stabilitou tvaru pri uťahovaní, nekĺzavým vodidlom, úpravou na konci ramena a tvarovanou rukoväťou.
Galéria
Prítlačné plochyDoťahovaním zvierky vzniká medzi jej ramenami značná sila. Aby sa pri tom neotláčal materiál, najmä drevo a plasty, vložíme medzi rameno zvierky a pritláčaný materiál podložku, ktorá však často limituje použiteľnosť zvierky a skracuje účinnú dĺžku vodidla. Na bežné uchytenie materiálu je vhodná napríklad klasická stolárska zvierka s dotykovou plochou ramena vybavenou plastovým krytom. Chrániče ramien sa používajú na zvierkach s dĺžkou vodidla od 160 do 600 mm a s hĺbkou upínania 80 mm. Zvierky s vodidlami od 1 000 až do 3 000 mm nemajú chrániče ramien, lebo sa zvyčajne používajú súčasne s drevenou podložkou. Vyššiu silu vo zvierke dokážeme vyvinúť upravenou rukoväťou s kolíkom na jej konci.
Zvierky s pružinou
Materiál pri použití zvierky s pružinou držíme počas upínania jednou rukou. Na utiahnutie zvierky však potrebujeme obe ruky. Zvierku roztvoríme a jednou rukou ju pridŕžame. Po uvoľnení sa rameno automaticky prisunie a pritlačí na upínaný predmet. Počiatočná sila zvierky je asi 200 až 300 kN (20 – 30 kg). Táto sila je dostatočná na to, aby sme upínaný predmet nemuseli ďalej držať rukou. Následne vretenom zvierky vyvinieme prítlačnú silu až 1 400 kN (140 kg). Rozpätie ramien zvierok je 200 a 300 mm (s hĺbkou upínania 80 mm). Tlak na celú plochu v kolmom smere na vodidlo dosiahneme použitím korpusovej zvierky. Rozpätie ramien zvierok je od 300 do 2 500 mm. Zvyčajne ich používame na spájanie nábytku v tvare debny.
Lištovacie zvierky
Ozdobou nábytku je presne nalepená lišta na jeho hrane. Časom sa však môže začať na konci odlupovať. Znova ju dokonale nalepíme pomocou lištovacej zvierky, ktorá pôsobí veľkým tlakom na hranu a chráni upínaný predmet pred poškodením podložkou. Môžeme použiť aj lištovaciu zvierku, ktorá má konce vretien upravené plastovými krytmi. Iným spôsobom pritláčania lišty počas lepenia je použitie pomocnej zvierky, ktorá sa navlieka na vodidlo klasickej zvierky. Jej polohu zaistíme skrutkou. Na lepenie líšt je univerzálnejší typ teleskopická lištovacia zvierka. Polohu nad stredom tlačenej plochy (plôch) stabilizujeme skrutkami s krídelkami. Prítlak dosiahneme otáčaním vretena. Ak by rukoväť pri ďalšej montáži zavadzala, časť vretena i s rukoväťou môžeme po dotiahnutí vretena ľahkým trhnutím oddeliť.
–>
Prídavná spojovacia zvierka
Prídavnú spojovaciu zvierku použijeme na spájanie materiálov s extrémnym uhlom spoja. Počas lepenia stabilizujeme spájané časti v rovnakej výške. Postupujeme tak, že prítlačné prvky (valce) priložíme na jednotlivé kusy spájaných materiálov. Vhodnú polohu valcov nastavíme otáčaním vretena. Do valcov prítlačného prvku vložíme hlavicu vretena klasickej zvierky a spájané kusy uchytíme otáčaním vretena klasickej zvierky.
Multizvierky
Na lepenie rohov okenných a dverných rámov alebo obrazov v pravom uhle použijeme multizvierky. Na spájanie materiálov pod uhlami od 30 do 120° je vhodná uhlová maxizvierka. Používa sa ako prídavné náradie ku zvierke – rozpätie 500 mm a hĺbka upínania 175 mm. Dvomi maxizvierkami a klasickou zvierkou spojíme dosky a hranoly šírky 50 až 200 mm a vysoké 50 mm takto: Náradie nasadíme na spájané prvky. Excentrický zámok uzavrieme. Doťahujeme ich proti sebe pomocou klasickej zvierky. Uhol spoja nastavujeme na polyamidových prvkoch. Aby sme sa vyhli excentrickému tlaku na spoj, musí myslená os tlaku zvierky prebiehať stredom spájaných materiálov. Na klasických zvierkach sa excentrickému tlaku pri spájaní materiálov takmer nevyhneme. Gumové prítlačné plochy maxizvierky zabraňujú poškodeniu a sklzu materiálu na veľmi hladkých plochách. Vhodné sú na lepenie materiálov s laminátovým povrchom, okenných rámov z plastov a podobne.
Uhlová multizvierka
Ak sa dva materiály spájajú pod iným ako pravým uhlom, použijeme uhlovú multizvierku. (Upínacie prvky sú prestaviteľné na upínanie materiálov pod uhlom, ktorý dáva široké možnosti pri spájaní materiálov do najrôznejších tvarov. Vo zvierke môžeme upínať aj okrúhle tvary. Spoj robený pomocou multizvierky je mimoriadne kvalitný. Pomocou tejto zvierky zlepíme rám obrazu zložený zo štyroch častí naraz. V uhlovej multizvierke spájané plochy počas lepenia pritlačíme k sebe pod nastaveným uhlom. Dosiahneme tým dokonalú rovinu rámu. Rýchloupínací systém pôsobí na materiál prítlakom až 1 500 N (150 kg). Podkladové plochy zvierky sú vyrobené z hliníkovej zliatiny. Upínacie prvky sú z vytvrdeného polyamidu. Vodidlá rýchloupínacieho systému sú oceľové. Vreteno je pozinkované. Využijeme ho pri výrobe nábytku, rámov na obrazy a rôznych dekoračných predmetov.
Text: Vladimír Chudý
Foto: archív JAGA
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre