zahradne drvice
Galéria (16)

Záhradné drviče

Ktorý záhradkár by nepoznal každoročne sa opakujúci problém? Živý plot má síce opäť perfektný vzhľad a stromy i kríky sú orezané podľa všetkých ovocinárskych pravidiel, no záhrada je zavalená konármi, konárikmi a halúzkami. Doslova nie je kam vkročiť. Neostáva nič iné, len si dotiahnuť klát, sekeru a začať sa venovať monotónnej práci, ktorá akoby nemala konca. A keď sa predsa len skončí, čaká nás síce menšia, ale ešte stále hromada chrastia, ktoré treba spáliť.

Galéria

Dokonalé ekologické riešenie likvidácie záhradného odpadu ponúka použitie drviča. Z neskladnej hromady konárov zostane po rozdrvení kôpka drobných drevených štiepok, ktoré môžeme použiť viacerými spôsobmi. Môžu nám poslúžiť ako palivo do vykurovacieho kotla na drevené štiepky, môžeme ich použiť v záhrade ako kvalitný mulčovací materiál. V neposlednom rade sú štiepky z konárov a drvina zo zelených častí rastlín veľmi vhodným materiálom na kompostovanie.

Najznámejšie typy drvičov
V zásade môžeme drviče rozdeliť podľa:
– výkonu, resp. príkonu pohonnej jednotky – elektromotora (zvyčajne od 1 500 do 2 500 W),
– počtu otáčok,
– spôsobu oddeľovania (drvenia) materiálu (rázový – nožový, závitovkový, alebo s frézovacím valcom, prípadne s ďalšími konštrukčnými doplnkami),
– maximálneho priemeru (hrúbky) drveného materiálu (zvyčajne od 2,5 do 4,5 cm),
– rýchlosti drvenia, resp. množstva spracovaného materiálu,
– hlučnosti,
– hmotnosti a konštrukcie podvozku, resp. koliesok (otázka transportu).  Okrem toho majú viacerí výrobcovia ešte doplňujúce drobné alebo aj väčšie konštrukčné vylepšenia. Pri výbere drviča sa rozhodujeme predovšetkým podľa toho, aký typ záhrady máme. 

Menšia mladá záhrada
Ak máme menšiu mladú úžitkovú či okrasnú záhradu, pre ktorú je charakteristické množstvo šťavnatého, mäkkého zeleného odpadu, ako vetvičky, kvety, lístie, bylinné stvoly a pod., je vhodné vybrať si rázový drvič s nožovým drviacim systémom. Zväčša má veľký násypný otvor, ktorý umožňuje jednoduché vkladanie väčšieho množstva materiálu. Je výkonný, ale hlučný.

Väčšia všestranná záhrada
Pre väčšie záhrady sú určené drviče s vyšším výkonom (asi 2 500 W), ktoré napriek vyššiemu výkonu pracujú oveľa tichšie. Obyčajne sa v týchto záhradách dobre uplatňujú drviče so skrutkovicovým mechanizmom. Skrutkovica zachytí ostrými okrajmi podaný konár, zareže sa doň, pritlačí ho o obvod zberného lievika, postupne ho posúva a zarezáva sa doň stále hlbšie, až kým ho nerozkrája na drobné kúsky. Veľmi dobrým konštrukčným variantom pre stredne veľké záhrady je drvič s frézovým valcom. Konár zachytí frézový valec (vyzerá ako ozubené koleso s veľmi ostrými špeciálne tvarovanými zubami) a pritlačí ho o protidosku (v niektorých typoch drvičov je namiesto dosky prítlačné koleso). Frézový valec sa otáča, vťahuje konár a zarezáva sa čoraz hlbšie do dreva, až kým ho nerozdrví (nerozkrája) na drobné kúsky.

Veľká záhrada sadového typu

V sadoch, vinohradoch, prípadne vo väčších hospodárstvach nájdu uplatnenie výkonné drviče s benzínovým motorom, dvanástimi nožmi a dvoma preddrvičmi. Tieto stroje sú však finančne nákladné a vhodné skôr pre podnikateľské subjekty.

Rázový (nožový) drvič
Tento stroj má na rýchlo rotujúcom kotúči umiestnené ostré nože (2- alebo 4 -motorové veľké typy ich však majú aj 12), ktoré materiál rozsekávajú na drobné kúsky. Obdĺžnikové otvory pred nožmi zasa materiál nadrobno lámu. Vďaka špeciálne tvarovanej lámacej lamele, umiestnenej pod nožovým kotúčom, je samovťahovanie účinnejšie a materiál sa lepšie láme. 

Hluk pri drvení
Nožové (rázové) drviče dokážu napriek nižšiemu výkonu motora veľmi rýchlo spracovať značné množstvo materiálu. Ich nevýhodou je však vysoká hladina hluku (100 až 107 dB). Práve pre hluk sa tento typ drvičov nedá používať v čase nočného pokoja. V niektorých európskych krajinách (napr. v Nemecku) nemožno s týmito drvičmi pracovať ani cez víkend. Tiché drvenie

Výkonnejšie drviče s frézovým valcom alebo skrutkovicou spracúvajú konáre podstatne tichšie než rázové drviče. Pracujú tak, že frézový valec alebo skrutkovica haluz vťahujú a pritláčajú o kovovú protidosku (v niektorých konštrukciách je použité prítlačné koleso). Materiál sa týmto spôsobom rozdrví na drobné kúsky.
Samovťahovanie drveného materiálu

Prakticky všetky druhy drvičov majú konštrukčne zabezpečený systém samovťahovania drvených konárov, takže ich netreba do vstupného otvoru nasilu vtláčať. Nožové drviče vťahujú materiál vďaka šikmému uloženiu nožového kotúča, skrutkovica a frézový valec vťahujú konáre priamo svojím pohybom. Samovťahovanie chráni pracovníka pred drobnými úrazmi. Vetvy totiž pri drvení vibrujú, niekedy sa nečakane prudko otočia alebo sa naraz zrýchli vťahovanie do stroja. Napriek tomu však treba používať rukavice a ostatné ochranné pomôcky.

 
Vďaka samovťahovaniu nepotrebuje stroj pri drvení asistenciu.   Posúvač materiálu umožňuje rýchlejšie spracovanie väčšieho množstva mäkkého záhradného odpadu.

Posúvač materiálu
Drviče na mäkší, najmä zelený odpad mávajú ako súčasť výbavy aj posúvače, ktorými dotlačíme lístie, byle, stvoly a iný mäkký materiál až k nožom. Umožňujú zvýšiť drviaci výkon stroja až o 40 %.

Spätný chod
Drviče so skrutkovicou a frézovacím valcom majú spätný chod, ktorý využijeme, ak sa v drviči zasekne kúsok drviny alebo sa drvič zahltí priveľkým množstvom materiálu vloženom naraz, prípadne ak sme doň vložili príliš hrubú haluz alebo sa do násypníka omylom dostalo cudzie teleso (kov, kameň a pod.). Spätný chod umožní odstrániť nežiaduce predmety a obnoviť chod stroja.

 
Ovládače umiestnené zo zadnej strany sú dostatočne veľké, takže s nimi môžeme manipulovať aj v pracovných rukaviciach.   Odklopíme veko telesa drviča. Na nožovom disku kotúči sa nachádzajú fixovacie otvory. Fixovací protiotvor je aj na lámacej lamele. Nastavíme fixovacie otvory na lamele aj na disku proti sebe a zasunieme do nich kovový kolík (napríklad skrutkovač), čim zabránime pohybu kotúča pri demontáži.

Bezpečnostná poistka
Ak sa nám kotúč pri práci zasekne, pri väčšine drvičov poistka proti preťaženiu automaticky vypne motor (niektoré typy však musí vypnúť obsluha). Aby sme odstránili poruchu (zvyčajne kúsok dreva zaseknutý medzi lámaciu lamelu a nožový kotúč), musíme odkrútiť upevňovaciu skrutku a odklopiť kryt telesa drviča. Len čo niekoľkokrát otočíme skrutkou, vypne sa poistný vypínač, ktorý zabráni náhodnému spusteniu stroja počas odstraňovania poruchy.

Ďalšie prednosti
Niektoré typy rázových drvičov majú aj tzv. preddrviče (jeden alebo dva), ktoré znižujú hladinu hluku, zvyšujú drviaci výkon a zjemňujú výslednú drvenú frakciu.

Dynamic Mikro Systém

Dopĺňa konštrukciu klasického nožového drviča. Umožňuje jemnejšie rozomletie drviny vďaka pridaným piatim nožom rozmiestneným po obvode nožového kotúča. Jemnejšie rozomletá drvina sa dva- až trikrát rýchlejšie premení na kompost.

Výmena zatupeného noža drviča
Ak sa nožový drvič často zasekáva, zle alebo vôbec nevťahuje materiál, je pravdepodobne otupený rezací nôž, ktorý treba vymeniť či nabrúsiť. Potrebujeme na to imbusový kľúč a hrubší skrutkovač alebo klinec „dvojstovku“.

 
Stredovú upevňovaciu skrutku uvoľníme imbusovým kľúčom.   Tupý nôž vymeníme za nový alebo po nabrúsení namontujeme pôvodný nôž opačným postupom.

Dobrá rada
Ak sa nožový drvič často zasekáva, zle alebo vôbec nevťahuje materiál, je pravdepodobne otupený rezací nôž, ktorý treba vymeniť či nabrúsiť. Potrebujeme na to imbusový kľúč a hrubší skrutkovač alebo klinec „dvojstovku“.

Drvič na barbecue party
Nie je to vtip, ale dobrý trik pre majiteľov kozubov, grilov a milovníkov živého ohňa. Ak na drviči s frézovým valcom trochu viac odtiahneme protidoštičku (resp. prítlačné koleso), fréza konár nerozdrví, iba doň urobí na jednej strane hlboké zárezy, vďaka ktorým sa drevo ľahšie rozhorí. Je to dobrý trik, len ho treba vyskúšať.  V každom prípade je drvič záhradného odpadu praktickým pomocníkom a nemal by v našej záhrade chýbať.

Text: Dušan Brindza
Foto: AL-KO, Bosch, Gardena, Dušan Brindza
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Vlado Javornický says:

    Osobne mám veľmi zlú skúsenosť s rotačným, na kolese je jeden nôž, má to spracovať konáre do 4 cm. S holým suchým /a nie starým ovocným – veľmi tvrdým/ konárom bez vetiev ide všetko pekne, ale stačí čerstvý konár a výpustný otvor sa upchá, alebo ak sú vetvy, buď to tam nevopchám, alebo vetvičky sa neporežú, len pokrivia a opäť upchajú výpustný otvor. Tvrdý konár zablokoval koleso, ochrana nefungovala, začalo sa dymiť. Jednoduchšie je ručne postrihať s teleskopickými nožnicami. Naozaj funkčný a riadne dimenzovaný drvič záhradkár asi nezaplatí.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje