Kam kosačka nedosiahne
Aj keď záhradu pokosíme rotačnými kosačkami, vždy sa nájdu miesta, ktoré nie je možné udržiavať týmto spôsobom. Ide o rôzne zákutia, okolia stromov, okraje terás, oplotenia a podobne. Tu nájdu uplatnenie motorové kosy – krovinorezy a vyžínače. Pre týchto pomocníkov nie je problémom pokosiť ani väčšie trávnaté plochy.
Galéria
Ekológia pri výbereKrovinorezy
Do benzínu dvojtaktných motorov musíme pridávať kvalitný olej, špeciálne určený pre tieto motory. Svetové značky vyrábajú minerálne oleje, ktoré sa miešajú v menšom pomere, a tým čiastočne chránia životné prostredie. Nová generácia štvortaktných motorov v krovinorezoch prináša nový komfort pri práci. Konštrukcia zabezpečuje nižšiu spotrebu, a tým aj menšie množstvo vypúšťania škodlivých látok do ovzdušia, menšie vibrácie a menšiu hlučnosť. Sortiment krovinorezov je veľký. Pomocou vymeniteľných rezných nástrojov môžeme krovinorezom nielen kosiť, ale aj sekať a robiť iné činnosti. Jednotlivé typy krovinorezov sa od seba líšia predovšetkým spôsobom pohonu, výkonom motora, otáčkami, šírkou záberu, hmotnosťou a pod. Kvalitný krovinorez neraz stojí aj dvakrát viac ako kosačka. Aj tu sa dá pri menej kvalitnejšom výrobku ušetriť, teda aspoň na začiatku to tak vyzerá. No keď príde rad na náhradné dielce, pri lacných „tiež značkách” sa buď veľa nachodíme, kým ich zoženieme, alebo stroj putuje na smetisko, pretože je tzv. jednorázovkou.
Použitie na viac účelov S adaptérom môžeme s krovinorezom vykonávať rôzne práce: kosiť trávu ako s vyžínačom (rezná hlava so silónom), kosiť vysokú burinu (oceľový kotúč), lúčne sená, orezávať krovie a koreňové výhonky zo stromov, zrezávať stromčeky (cirkulárové kotúče so špicatými, dlátovými zubmi). Kvôli lepšiemu transportu v osobnom aute majú niektoré modely deliteľný hriadeľ, na ktorý sa dajú namontovať rôzne adaptéry, napríklad vyvetvovacia píla (na vyššie položené konáre), orezávač trávnika, pôdny kultivátor, nožnice na živý plot, valcový čističa pod..
–>
Pravidlá na údržbu
S krovinorezom treba zaobchádzať opatrne a pri práci dodržiavať pravidlá a postupy podľa návodu od výrobcov. Ak je stroj ešte v zábehu, nesmieme ho preťažovať. Nezabúdajme aj na to, že pri dvojtaktnom motore treba do paliva pridávať olej. Taktiež je dobré pred sezónou prekontrolovať čistotu a neporušenosť vzduchového a palivového filtra. Poškodený alebo starý filter ihneď vymeníme. Ak používame žaciu hlavu na trávu, často dochádza k jej opotrebovaniu, t. j. zodratiu silónu. Pred kosením ho treba vymeniť za nový. Ostrosť rezného noža kontrolujeme počas celej sezóny a priebežne ho ostríme. Ak zistíme prasknutie alebo iné závažné poškodenie, musíme ho ihneď vymeniť. Sviečku treba tiež meniť. V spodnej časti stroja sa nachádza prevodovka, ktorú musíme podľa potreby mazať (špeciálnym na to určeným tukom), inak by sa mohla vážne poškodiť. Ak sa budeme pridržiavať týchto zásad, určite sa nám nestane, že po jednom-dvoch rokoch používania stroja zistíme, že sme niekomu „naleteli“, alebo (čo by bolo ešte horšie), že sme sa príliš usilovali šetriť a teraz nás to stojí viac.
Dôležité vlastnosti
Hmotnosť – ak máme nejakú prácu robiť dlhšie, nie je celkom jedno, koľko kilogramov musíme držať v rukách.
Hlučnosť– tu zvlášť platí zásada, že zdravie sa nedá kúpiť, preto radšej investujme zopár korún do chrániča sluchu, aj keď kvalitnejšie značky krovinorezov sú v porovnaní s ostatnými relatívne tichšie.
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva Jaga, Dolmar, AGF Invest, Mountfield, Stihl
Komentáre