Ako dopadol redakčný test sponkovačiek?

image 31881 25 v1

Stačí jediné cvaknutie a ušetríme vďaka nim niekoľko rán kladivom. Sponkovačky používame na prichytávanie káblov, fólií, textilu a lepeniek, poslúžia nám pri upevňovaní chovateľského pletiva do rámov a nájdu sa aj také modely, ktoré upevnia sololit na chrbát skrinky či OSB dosku k drevenému roštu.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Materiál

Čím tenší drôt pri ich formovaní výrobca použil, tým viac záleží na tom, aby ste siahli po overenej značke a kvalite. Inak sa stane, že sponky sa na hrči dreva zohýbajú a krčia, hoci sponkovačka má dostatok energie na ich nastrelenie. To platí hlavne pre mechanické pružinové modely, ktoré v nejednej dielni ležia nepovšimnuté na polici iba preto, že nemali možnosť ukázať svoje možnosti pri práci. Tvrdený drôt je pevný, avšak krehký v ohybe.

Použitie

Je praktické prichytiť kábel jedinou ranou pod oceľový drôtik vyformovaný do oblúka a takáto istá situácia vzniká všade tam, kde treba na podklad prichytiť drôt – či už jednotlivý, alebo prebiehajúci pletivom. Prednosťou sponiek však je, že na rozdiel od klincov prichytia k podkladu spoľahlivo aj tenký materiál, akým je fólia, plastový hárok, lepenka, koženka či sololit. Čo zvládne jedna sponka, musela by držať aspoň štvorica klincov.

Sponky

Hoci sú tvary sponiek štandardizované, v predaji je viac ako desať druhov formátov, z ktorých niektoré sa líšia iba v takej drobnosti, akou je šírka valcovaného drôtu, z ktorého sú vyrobené. Mnohé sponkovačky sú obmedzené na jeden, dva či tri druhy sponiek, nájdu sa však aj také, ktoré si poradia aj s ôsmimi formátmi bez zmeny nastavania. Takéto kombinované sponkovačky si neraz poradia aj s jednoduchými klincami.

Sila úderu

Sponka nesmie po nastrelení ani pretrhnúť materiál, ani pretŕčať nad jeho povrch. Preto je možné na sponkovačkách nastaviť hĺbku, do ktorej budú sponky vnikať. Kým pri pružinových modeloch sa mení úvrať mechanizmu, pri ktorej sa úderník pustí do pohybu, pri pneumatických môžeme znížiť tlak vzduchu alebo posunúť spúšťací mechanizmus prestavením skrutky. Zvyčajne sa stroje dajú nastaviť na prvýkrát, aby pracovali správne.

Opakovania

Raziť sponku za sponkou zovretím päste je vyčerpávajúce, obzvlášť ak pracujeme na miestach, ktoré nie sú priveľmi dostupné. Ak príde na domáce čalúnenie alebo jeho opravy, mechanické hobby sponkovačky sa javia byť príliš obmedzujúcimi. Jednoduché pneumatické modely však dokážu neraz nastreľovať sponky i bez toho, aby bolo treba zatláčať spúšť jednotlivo. Pri každom údere špičky o podklad pribijú novú sponku.

Údržba

Sponkovačky zväčša nevyžadujú starostlivosť a stáva sa iba zriedkavo, aby niektorá z ich častí zlyhala. Unavenú či zlomenú pružinu možno vymeniť iba v značkových modeloch, pri pneumatických strojoch sú predmetom opotrebovania iba tesniace o-krúžky piestu a úderník, ktorý sa môže časom zdeformovať. Takéto dielce sú bežne dostupné a ich výmenu zvládne aj domáci majster bez špeciálneho náradia.

ŠPECIÁLNE SPONKY SPÁJAJÚ AJ DREVO

Na prvý pohľad vyzerajú ako vlnité pliešky s ostrou hranou, ktorých vlny sa zbiehajú k sebe. V skutočnosti však ide o sponky, ktoré sú navrhnuté tak, aby dokázali k sebe pritisnúť dva kusy masívneho dreva alebo lisovaného kompozitu. Stali sa pomocníkmi pri spájaní dreva všade tam, kde na precízne stolárske techniky nie je čas. Používajú sa pri montážnych prácach, na drevostavbách a niektoré modely boli dokonca vyladené tak, aby ušetrili čas pri výrobe rakiev a rámovaní obrazov.

Pri všetkých sponkovačkách však treba počítať s tým, že cena spotrebného materiálu zodpovedá ich špecializácii. Kým pri najjednoduchších sponkovačkách nemusí stáť materiál omnoho viac ako kancelárske spinky na papier, pri sponkách z tvrdených a húževnatých materiálov sa cena môže vyšplhať nad možnosti domácich majstrov. Obzvlášť v prípade, ak nazrieme do sortimentu s nehrdzavejúcimi sponkami do exteriéru.

Ako sme testovali

Tentokrát sme sa snažili urobiť spoznávací rez sortimentom, aby sme vám ukázali, aké sú možnosti pri sponkovaní. Hoci nájdeme v dielňach domácich majstrov hlavne mechanické modely, pneumatické a akumulátorové sponkovačky sú medzi remeselníkmi štandardom. S klesajúcimi cenami prenikajú aj do domácností a tento trend bude neustále silnieť. Najlacnejšia pneumatická klincovačka nestojí viac ako 35 €.

Ergonómia

Dlhotrvajúca práca so sponkovačkou je často únavná, hoci sa výrobcovia snažia ergonómiu vylepšovať. Preto je výber vhodného modelu kľúčový.

Úderník

Hoci je miniatúrny, práve on dokáže v zlomku sekundy nabiť sponku do materiálu. Celou svojou plochou tlačí na jej chrbát, kým ju nezasunie.

Pohon

Stlačený vzduch uvádza do pohybu piest, elektromotorček alebo ruka nabíjajú energiu do pružiny. Úlohou pohonu je nahromadiť energiu, ktorá sa uvoľní v malej mechanickej explózii.

Sponky

Majú rôzne šírky a geometriu, sú vyrobené z rôznych kalibrov drôtu a do materiálu prenikajú v rôznej hĺbke. Ak sa povie iba sponkovačka, nikdy nie je jasné, o aký druh ide.

Bezpečnosť

Čím vyššia je sila úderu, tým dôležitejšia je bezpečnosť. Na malých mechanických sponkovačkách rieši všetko ich konštrukcia. Väčšie modely však majú dotykovú poistku, bez ktorej sa nabíjanie nespustí.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++    

líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.    

++++

jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    

svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.    

++

svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

 +   

neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY

Stanley FatMax FMHT6-70868

Ručná mechanická sponkovačka

Spojovací materiál: 10 a 7 mm spony s dĺžkou do 14 mm, klince do 15 mm
Hmotnosť: 151 g

Je natoľko mocná a húževnatá, že zvládne nastreľovať sponky do malty, tvrdého bukového dreva i do hrčí v borovicovom masíve. V rukách domáceho majstra nájde uplatnenie všade tam, kde jednoduchšie sponkovačky zvyčajne zlyhávajú. Upevňovali sme ňou káble, pletivo, opravovali sme čalúnenie na sedačke a uskutočnili niekoľko drobných montážnych prác. Jej prednosťou je, že si poradí so sponkami štyroch formátov a popri nich dokáže nastreľovať aj klinčeky s hlavičkou i bez nej s dĺžkou do 15 mm.

„Svoju všestrannosť vyjaví iba vtedy, ak budú v kufríku vedľa nej ležať sponky a klinčeky všetkých formátov.“

Hoci na prvý pohľad pôsobí jej plastové torzo mohutne, všetky namáhané súčasti sú vyrobené z kovu. Páčilo sa nám nielen spoľahlivé doklepávanie, ale aj používanie sponiek so širokým chrbtom. Ide o pomocníka, ktorý zvládne viac, ako by ste očakávali.

+ spoľahlivosť
+ všestrannosť

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePre domácich majstrov, ktorým sa zunovali nespoľahlivé sponkovačky a hľadajú náhradu, ktorá dokáže viac, než na čo boli zvyknutí.

++++                                                                            23,68 €
www.boukal-naradie.sk

   

Güde 40220

Pneumatická kombinovaná sponkovačka

Spojovací materiál: 5,8 mm spony s dĺžkou do 40 mm, klince do 40 mm
Hmotnosť: 1 670 g

Pre domáceho majstra je to vstup do sveta pneumatického sponkovania. Hoci sa drôtená špička kĺže po podklade a nastreľovanie nie je úplne spoľahlivé, ide o pomocníka, ktorý dokáže pri majstrovaní či montáži na stavbe ušetriť mnoho času. Či treba uzatvárať nábytkové korpusy, upevňovať membrány či prichytiť kupolkovú fóliu do vyvýšeného záhonu z dreva, všetko zvláda s absolútnym nadhľadom. So sponkami dlhými až 40 mm je pripravená na všetky výzvy.

„Je pevná so štartovacím materiálom a náhradnými dielmi v kufríku, predsa len však pri nej cítiť, že zaostáva za rivalmi.“

Popritom však môžu domáci majstri siahnuť aj po klinčekoch, vďaka ktorým je z tohto modelu univerzálny montážny pomocník na menšie projekty. Nabíjanie obkladov, palubiek či stavba malej psej búdy sú s ňou hračka. Ide o model na víkendové využitie, pri ktorom cítiť detaily, ktoré treba dopracovať.

+ výkon
– spoľahlivosť

Pre drobných stavebníkov a domácich majstrov, ktorí ocenia každú úsporu času pri svojej práci.

+++                                                                       45,90 €
www.gude.sk

Makita BST110Z

Akumulátorová sponkovačka 14,4 V

Spojovací materiál: 10 mm spony s dĺžkou do 22 mm
Hmotnosť: 2 300 g

Táto sponkovačka dokáže s jediným akumulátorom nastreliť tisícky sponiek bez toho, aby sa unavila. Ide o model pre vytrvalé úlohy, pri ktorých by bola akákoľvek hadica pneumatického náradia príťažou. Možno aj preto je obľúbená medzi remeselníkmi a tesármi, ktorí pri svojej práci upevňujú do konštrukcií rôzne druhy membrán. Hoci je pre celodenné držanie v ruke trochu priťažká, práca s ňou ide extrémne rýchlo. Záklopy z tenkých plošných materiálov rastú pod rukami rovnako rýchlo, ako pribúdajú štvorcové metre netkaných textílií natiahnutých na rámoch.

„Akumulátor s kapacitou 3.0 Ah dokáže zabezpečiť dostatok energie na celodennú zmenu s intenzívnym pracovným nasadením.“

Ide o model pevný, húževnatý, s dobrým vyvážením, ktorý ustojí aj príležitostný pád na zem. Vždy však bije plnou silou výrobného prednastavenia bez možnosti korekcie.

+ húževnatosť
+ vytrvalosť

Pre tesárov a remeselníkov, ktorí hľadajú malú mobilnú sponkovačku, s ktorou sa môžu vyštverať hoci aj na strechu a do nedostupných miest.

++++                                                                  315,00 €
www.makita.sk


Makita AT1150A

Pneumatická sponkovačka

Spojovací materiál: 11 mm spony s dĺžkou do 50 mm
Hmotnosť: 2 200 g

Táto sponkovačka sa vďaka svojmu výkonu a robustnosti uplatní tak v teréne pri montážach, ako aj v stolárskej dielni či drevárskej výrobe. Či už treba na rošt namontovať záklop z OSB dosiek, zostavovať rámy a dná nábytkov, kompletovať drevené debničky, alebo vyrábať konštrukcie z ihličnatého masívu, všade tam možno počítať s jej službami.

„Tento stroj je príkladom výborne zvládnutej ergonómie, pri ktorom vás nič nečakané nezaskočí.“

So sponkami kalibru GA16 a ich dĺžkou do 50 mm s ňou možno počítať aj pri väčších projektoch. Páčilo sa nám húževnaté vyhotovenie z tlakovo liateho hliníka, ocenili sme jej výborné vyváženie a dômyselne spracovaný magazín s vrchným plnením. Ide o profesionálny model s možnosťou jemného vyladenia zatĺkania, ktorému nechýbajú ani také drobnosti ako vstupný vzduchový filter.

+ ergonómia
+ výkon

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú výkonnú a spoľahlivú sponkovačku pre práce stredného rozsahu.

++++-                                                                205,00 €
www.makita.sk

Bostitch CF15 1 E

Špeciálna pneumatická sponkovačka

Spojovací materiál: 24 mm spony s dĺžkou do 15 mm
Hmotnosť: 2 650 g

Ak ide o spoje dreva natupo, táto sponkovačka si s nimi poradí v zlomku sekundy. Stačí len priložiť dva dielce k sebe, zaistiť proti spätnému pohybu a stlačiť spúšť. Svoje uplatnenie nájde pri budovaní ľahších trámových konštrukcií, montážnych prácach, pri ktorých treba spájať plošné materiály, a v stolárskych dielňach, kde sa robí hrubá práca z masívu.

„Sortiment špeciálnych sponkovačiek dokáže prekvapiť riešeniami, ktoré by neskúsený remeselník neočakával ani vo svojej fantázii.“

Páčilo sa nám húževnaté vyhotovenie a ohromná sila, ktorou dokáže stroj zaraziť sponku z vlnitého plechu cez vlákna tvrdých drevín. Hoci ide o stroj, ktorý svojím spätným rázom budí v rukách rešpekt, nemožno mu odoprieť skvelú manévrovateľnosť a výbornú ergonómiu. Do detailu je doriešená každá drobnosť – od plnenia magazínu, cez zmenu spotrebného materiálu až po dvojčinné spúšťanie.

+ sila úderu
+ vyhotovenie

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú výkonný a spoľahlivý spôsob spájania materiálov natupo bez zdĺhavého lepenia či zvierkovania.

++++-                                                               405,00 €
www.bostitch.sk    

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Radoslav Hudak says:

    pekna reklama
    bea,prebena,bostich hoci makita je v pohode zalezi na zatazenie

  2. Existujú aj elektrické sponkovačky na 230V?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.