Ako dopadol náš test stavebných miešadiel?

image 31321 25 v1

Nezáleží na tom, či máte pred sebou rekonštrukciu domu alebo sa púšťate do dokončovacích prác na stavbe. Ak sa pri miešaní farieb, tmelov, stierok, omietkovín a mált spoľahnete na elektrické miešadlá, môžete očakávať nielen úsporu síl a času, ale aj konzistenciu, ktorá bude vhodná na nanášanie. Otestovali sme tie najdostupnejšie.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Rozstup rukovätí

Dať do pohybu hustú masu materiálu nie je výzvou iba pre silu motora, ale aj pre ruky, ktoré musia stroj udržať v pracovnej pozícii. Čím viac sú rukoväte od seba vzdialené, tým jednoduchšie je udržať miešadlo pri práci v hustých materiáloch. Páčili sa nám hrubšie profily rúčok, ktoré v rukách dobre sedia nielen bez rukavíc, ale aj v pracovných rukaviciach. Práve v tých budete s miešadlom pracovať asi najviac.

Otáčky

O tom, že pomalý rozbeh je vítaný, niet pochýb. Ak však príde na reguláciu otáčok, veľmi záleží na tom, aké máte s miešadlom plány. Pri rozrábaní sypkých stavebných zmesí do vody je priam nutnosťou, pri práci s farbami, disperziami či hotovými hmotami reguláciu až tak veľmi netreba. Samozrejme, iba vtedy, ak je motor v rovnováhe s pracovným nástrojom, čiže metlou, ktorú nesie na svojom hriadeli.

Regulácia

Výrobcovia sa s reguláciou otáčok vysporadúvajú rôznym spôsobom. Niekde nájdete otočné koliesko pod palcom ľavej ruky, ktoré vám dáva úplnú kontrolu nad behom. Inde si musíte vystačiť s tlačidlovým vypínačom, ktorý reaguje na intenzitu zatlačenia. Podobne ako pri vŕtačkách, aj tu nájdete obmedzovacie koliesko, ktoré je akýmsi dorazom maximálneho zatlačenia. Tu pohodlie regulácie zaostáva.

Hlučnosť

Stavenisko nie je najtichším pracoviskom, ak sa však venujete renovácii interiéru, prílišná hlučnosť motora a prevodovky môžu byť nepríjemné. Ako sme mali možnosť presvedčiť sa v praxi, hlučnú prevádzku možno vyčítať mnohým modelom. Tú sme zaznamenali hlavne tam, kde boli miešadlá vybavené prevodovkou. Môžeme len predpokladať, že lepším premazaním by bolo možné hlučnosť strojov znížiť.

Prevodovka

Nič nedokáže dostať krútiaci moment motora pod kontrolu tak dobre ako prevodový mechanizmus. Ak chcete miešadlá používať na najhustejšie materiály s veľkým podielom kameniva, v najdostupnejšej hobby triede môžete vďaka prevodovým stupňom získať konkurenčnú výhodu. Sami si určíte, či vám ide v zábere viac o otáčky alebo silu, ktorá sa na metlu prenáša. Prevodovka chráni motor pred preťažením.

Údržba

Ak dokážete stavebné miešadlo ochrániť pred prachom prostredia a stavebných materiálov, jedinou vašou povinnosťou bude ustriehnuť kondičku napájacieho kábla a stav uhlíkov motora. Nám sa osvedčilo používať pri čistení vedro s mydlovou vodou, v ktorej sa pri otáčkach metla umyje od cementu, vápna i disperzií. Výborným pomocníkom je kompresor s ofukovacou pištoľou, ktorá dokáže vyhnať prach z motora.

NENIČTE VŔTAČKY NA MIEŠANIE

Ak treba v 3-litrovom vedierku zamiešať farbu na vymaľovanie steny, je to práca hoci aj pre akumulátorovú skrutkovačku s kuchynskou metličkou. Elektrická vŕtačka s dobrou reguláciou rýchlosti si zasa poradí s disperznými omietkovinami. Ak však príde na stavebné lepidlá, vápenno-cementové malty a vrecované betónové zmesi, je to už práca pre stavebné miešadlo. Za dostupnú cenu získate pomocníka, ktorý zvládne túto výzvu s nadhľadom.

Hobby miešadlá majú dostatočnú životnosť na to, aby ste s nimi namiešali stavebné lepidlo na zateplenie celého rodinného domčeka alebo miešali omietkoviny pri stavbe a renovácii. S veľkým maltovníkom (hranatou stavebnou vaničkou) získate nielen rýchly postup v práci, ale zbavíte sa nepríjemného pridŕžania vedra nohami. To sa s hustými mate­riálmi snaží otáčať rovnako rýchlo ako vreteno metly.

Výkon

Viac ako na otáčkach záleží na krútiacom momente. Motor musí mať dostatok sily na to, aby si s hustým a kamenistým materiálom poradil bez toho, aby došlo k jeho preťaženiu. To môže rýchlo vyústiť do prehriatia.

Metla

Veľkosť a geometria rozhodne o materiáloch, pre ktoré je zostava stroja vyladená. V balení zväčša nájdete iba jednu, dodatočné si musíte zakúpiť samostatne. Majú jednotné upevnenie na skrutku s metrickým závitom.

Rozbeh

Elektronický rozbeh motora je natoľko praktický, že by sa žiadal pri každom jednom miešadle. Ak otáčky nabiehajú postupne, môžete zapracovať vodu do sypkej zmesi bez toho, aby vám unikala z vedra von.

Regulácia

otáčok motora je praktickou výbavou, vďaka ktorej pri práci menej ofŕkate svoje okolie a vymiešate jemnejšie tmely bez toho, aby ste ich napenili. Na niektorých modeloch sa nájde aj prevodovka s dvomi rýchlostnými stupňami.

Ergonómia

Pri jednom vedierku za hodinu nezáleží na tom, či sa musíte zohýbať k zemi alebo vás miešadlo ťahá za ruky viac, ako vám je milé. Ak sa však chystáte na veľký záber, určite si detaily všimnite.

Ako sme testovali

Fasádna farba, akrylátová omietka, stavebné lepidlo, ušľachtilá malta a vrecovaný betón. To boli materiály, pri ktorých spracovaní sme sa snažili zistiť, ako sa budú správať miešadlá. Snažili sme sa zachytiť nielen to, ako si s rôznou štruktúrou materiálov poradia, ale aj aké pohodlie či nepohoda čaká obsluhu pri používaní. Predsa len, hoci sa miešadlá na seba podobajú, v rukách sa správajú úplne odlišne.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY

Ferm FPM-1400N

Motor: 1 400 W, 180 – 650 ot./min.
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič
Metla: M14 závit, Ø 120 × 105 mm
Hmotnosť: 7,6 kg

Výkon v zábere je silnou stránkou tohto miešadla. Výrobca zvolil taký pomer medzi metlou a silou motora, aby ste si mohli na stavenisku poradiť aj s tými najhustejšími materiálmi s väčšou frakciou kameniva. Prevodovka dáva na výber medzi krútiacim momentom a otáčkami, práca je pod plnou kontrolou elektronického regulátora.

„Hoci ide o hobby model, je natoľko húževnatý, že ho pri dobrej starostlivosti na svojom domácom stavenisku zaručene nezoderiete.“

Páčila sa nám výborná manévrovateľnosť, ktorá je daná geometriou metly. Obzvlášť v prípade rozrábania suchých stavebných zmesí s vodou sme mali pocit, že metla zachádza do každého kúta nádoby vždy presne tam, kam sme chceli. Kábel je pevný a ohybný aj v sychravom nečase, strpieť však budete musieť vyššiu hlučnosť pri práci. I vibrácie sú pri práci o čosi vyššie, takže polstrované rukavice s mäkkou vložkou sú rozumnou voľbou.

+ výborná manévrovateľnosť
– vyššia hlučnosť

Pre tých, ktorí hľadajú trvácne miešadlo na stavenisko alebo na rozsiahlu rekonštrukciu svojho rodinného domčeka. Je robustné, výkonné, avšak bez komfortu obsluhy.

+++                                                                                              121,90 eur
www.promask.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste
Extol MX 1600 DP

Motor: 1 600 W, 180 – 650 ot./min.
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič, rozbeh
Metla: M14 závit, Ø 135 × 170 mm
Hmotnosť: 7,5 kg
    
Elektronické riadenie motora si vás získa. Na začiatku je pomalý nábeh otáčok, potom príde na rad regulácia, ktorá sa snaží udržať motor v stabilných otáčkach. Znamená to, že elektronika vykrýva kolísanie záťaže tak, aby ste stále pracovali rovnakým tempom. Metla je veľká, avšak s riedkou skrutkovicou, takže dobre pracuje v redších i hustejších materiáloch.

„Prevodovka sa vám bude páčiť, omnoho viac však osloví elektronické riadenie motora. Vďaka nemu je práca bezpečná a zmesi sú rovnomerne premiešané.“

Ide o stroj, pri ktorom máte vždy pocit, že všetko je pod kontrolou. Akoby ho výrobca vyladil pre tých, ktorí sa púšťajú do rozsiahlejších rekonštrukcií. Pri práci však zamrzí hlučnosť, ale aj kratší napájací kábel, ktorý má iba dva metre. Pri miešaní vo vedre nám to príliš neprekážalo, keď sme však vedro vymenili za fúrik a neskôr za veľký maltovník, predsa len by sme predlžovačkou chvíľami zavadili o veci okolo nás.

+ pomalý rozbeh
– krátky kábel

Pre domácich majstrov, ktorí majú pred sebou rozsiahlejšiu rekonštrukciu, pri ktorej vystriedajú pri miešaní viacero druhov stavebných materiálov.

+++-                                                                                        121,00 eur
www.extol.sk
    

Lidl Parkside PFMR 1400 B1

Motor: 1 400 W, 0 – 700 ot./min.
Regulácia: plynulá, tlačidlovou spúšťou
Metla: M14 závit, Ø 130 × 170 mm
Hmotnosť: 4,5 kg

Odľahčite miešadlo pre pohodlnú prácu a dajte mu motor, ktorý je tichší ako všetky ostatné. Práve to je prípad tohto miešadla, ktoré je riešením pre tých, ktorí sa chcú púšťať do prác menších rozsahov.

„Pri rušnej práci sa vám bude páčiť prídavný rám, ktorý chráni napájací kábel pred poškodením. Akokoľvek miešadlo položíte, kábel bude v bezpečí.“

Či ide o miešanie farieb, stierok, alebo disperzných omietkovín, tento model si s nimi poradil k úplnej spokojnosti. Elektronický rozbeh nemá, s citlivou rukou na tlačidle však dosiahnete rovnaký efekt. Práve takto je riešená regulácia, ktorá svedčí vedierkovým materiálom zarobeným v továrňach. Ak však príde na zarábanie suchých vrecovaných zmesí, trošku vás zamrzí, že reguláciu otáčok nemáte na dosah vo forme otočného kolieska. Výborne sa osvedčila metla so stredovým hrotom, vďaka ktorému jej spodný lem neklesá až na dno pracovnej nádoby.

+ ľahké vyhotovenie
+ metla so stredovým hrotom

Na miešanie disperzných materiálov v továrenských vedierkach, ale aj na rozrábku stavebných lepidiel a stierok jemnej konzistencie.

+++-                                                                                            49,99 eur
www.lidl.sk

    

Villager VEM 1050

Motor: 1 050 W, 0 – 580 ot./min.
Regulácia: plynulá, tlačidlovou spúšťou
Metla: M14 závit, Ø 120 × 130 mm
Hmotnosť: 4,5 kg

Ak ste si v minulosti privykli počas improvizácií na výbornú manévrovateľnosť vŕtačky s osadenou metlou, pri tomto miešadle budete zažívať rovnaké pocity. S tým rozdielom, že výkon a krútiaci moment motora bude presne zodpovedať záťaži, ktorá práci svedčí.

„Toto miešadlo má páčku na zaradenie spätného chodu. Takáto taktika vám príde vhod, ak potrebujete premiešať suchú zmes skôr, ako do nej nalejete zámesovú vodu.“

Farby sme miešali pri nízkych otáčkach, páčila sa nám práca s disperziami, pomerne rýchlo sme si našli pracovné tempo a taktiku na miešanie stavebných lepidiel. Tento model je jednoducho vyladený pre všetky tieto tri prípady a ak patríte medzi tých, ktorým prsty strácajú na spúšti citlivosť, môžete sa spoľahnúť aj na dorazové koliesko. Museli sme však urobiť drobnú úpravu. Keďže rukoväť sa pre vibrácie stále odkrúcala, museli sme ju zaistiť vejárovou podložkou. Asi by jej svedčal opačný závit.

+ dobrá ergonómia
+ svižná manévrovateľnosť

Pre domácich majstrov a víkendových remeselníkov, ktorí pracujú s farbami, stierkami a lepiacimi maltami. Je to malý stroj na malú prácu.

+++-                                                                                           77 eur
www.ibo.sk

    

Güde GRW 1800

Motor: 1 800 W, 150 – 650 ot./min
Regulácia: 2 stupne prevodu, otočný volič, rozbeh
Metla: M14 závit, Ø 135 × 170 mm
Hmotnosť: 7,5 kg

Aj keď ide o hobby model na víkendové použitie, robustné vyhotovenie dáva nádej, že toto miešadlo znesie aj intenzívnu záťaž pri miešaní stavebných lepidiel, ušľachtilých mált a vrecovaného betónu. Ide o stroj s prevodovkou, plynulým rozbehom a elektronickou reguláciou otáčok, ktorá však nedrží metlu pri záťaži v stabilných otáčkach.

„Výkon silného motora využijete v zmesiach s kamenivom. Príkladom je WU betón, ktorý je klasikou pri zalievaní zárubní.“

Hlučnosť a vyššie vibrácie pri práci príliš neprospejú komfortu, dobré vyladenie parametrov motora k miešacej metle však dáva práci dynamický, silový ráz. Toto miešadlo sa nám osvedčilo hlavne pri práci vo väčšej nádobe, pretože malo tendenciu otáčať s hustými materiálmi vedro viac, ako ostatné modely, s ktorými sme zbierali skúsenosti. Dobré tvarovanie tučnej rukoväte a dlhý kábel zaisťujú obratnosť a bezpečnú prácu.

+ výkon
– vibrácie

Pre drobných stavebníkov, ktorí hľadajú nástroj na miešanie stavebných materiálov všetkých druhov – od disperzií až po vrecované betóny.

+++-                                                                                       125,90 eur
www.gude.sk  

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Naco su v teste tie „+++-“ hodnotenia, ked vlastne skoro vsetky miesadla maju vysledok rovnaky?

    1. lebo to robil mantak co sa nerozumie 🙂 Same smejdy!

  2. To co je za hodnotenie prosim pekne? Ved to nema ziadnu vypovednu hodnotu su to len hobby miesace…

  3. festool MX 1200 to je miesadlo,nie toto

    1. Veru veru…len ta cena…a kazdodenne pouzitie….

    2. Ale cena 400€

  4. Ja mam extol a som stym spokojny ak vydrzi dva domy tak ho dam do dôchodu .

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.