Test pásových brúsok a čo by ste o nich mali vedieť

image 33038 25 v1

Majú výkon, vďaka ktorému dokážu tvarovať masív, no zároveň vedia byť také jemné, že vyhladia aj zlepenú škárovku. Pásové brúsky sú nenahraditeľným pomocníkom bez ohľadu na to, či ide o drobné práce vo víkendovej dielni domáceho majstra alebo o vážnu zákazku skúseného remeselníka.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Manévrovateľnosť

Dobre vyladená brúska sa nenakláňa do strán, neubieha po materiáli a má tesný kontakt s podkladom bez toho, aby sa dvíhala na prachovom vankúši. Všetko sa ukáže vo chvíli, keď ju v plných otáčkach uchopíte len jednou rukou za zadnú rukoväť. Ak hladko sleduje pohyb vašej ruky do strán, nemusíte sa obávať, že si v zábere bude robiť, čo chce. To je dôležité hlavne pri veľkoplošnom brúsení, kde záleží na rovinnosti.

Zahrievanie

Čím dlhšie brúsite, tým viac sa brúsne plátno pri trení zahrieva. To je veľmi nepríjemné v situáciách, keď sa pokúšate brúskou odstrániť starý farebný náter, hrubovrstvovú lazúru alebo lak. Ak má brúska grafitovú dosku, zahrievanie sa výrazne znižuje. Pri niektorých modeloch je veľmi nápomocné aj odsávanie prachu, počas ktorého vzduch preteká štrbinou, kde sa brúsny pás dokáže schladiť. Inak by ste museli znížiť tempo a robiť prestávky.

Prach

Dobre stavaná brúska má dostatok sacieho výkonu na to, aby do pripojeného vrecúška alebo kazety zachytila viac ako 90 % prachu vzniknutého pri brúsení. Nie je však pravidlom, že ak pri zlej brúske pripojíte namiesto vrecúška vysávač, nebude sa vám prach hromadiť na pracovnej ploche. Slabý odvod brúsneho prachu znižuje nielen účinnosť brúsenia, ale aj kvalitu vyhladenia povrchu. Obzvlášť pri gradovaní zrnitosti.

Elektronika

Je praktické, ak je brúska vybavená elektronikou na plynulý rozbeh motora a udržanie otáčok v zábere. Takáto výbava tlmí počiatočný ráz pri spustení a dáva stabilný výkon pri prácach, kde brúsite materiál, cez ktorý prechádzajú vlákna dreva rôznymi smermi. Príkladom sú parkety uložené vo vzore rybej kosti alebo hrubý neopracovaný masív, ktorému sa snažíte brúsením vdýchnuť atraktívny tvar hrán.

Montáž

Ak je brúska vybavená kotvením a zvierkami na stacionárnu montáž, výrazne sa rozširujú možnosti jej použitia. Pri tvarovaní a zabrusovaní drevených dielcov dokáže v nejednom prípade nahradiť tanierovú alebo vretenovú brúsku, obzvlášť ak ide o malé nábytkárske projekty. K niektorým brúskam dostanete i dorazy, vďaka ktorým je brúsenie jednoduchšie a pohodlnejšie. Oceníte, ak budete mať dobrý prístup k ovládacím prvkom.

Napínanie

Pri hobby modeloch pásových brúsok sa stáva, že po dlhšom používaní zlyhajú plastové páčky, ktoré slúžia na napínanie brúsneho pásu. Kým výrobcovia profesionálnych modelov používajú výhradne kov, pri hobby modeloch sa stretnete pomerne často práve s plastom. Ak sa vám takáto brúska hodí do domácej dielne, skúste sa pozrieť na to, či je páčka dostupná vo forme náhradného dielu. Improvizovaná náhrada sa vyrába zložito, páčka musí ustáť silný ťah.

ABY BRÚSIVO VYDRŽALO ČO NAJDLHŠIE

Čím menej tlačíte, tým dlhšie vydrží brúsne zrno a brúska lepšie uberá materiál. Na rozdiel od vibračnej alebo excentrickej brúsky, kontakt s materiálom je omnoho intenzívnejší a opotrebovanie môže byť rýchlejšie. Osvedčilo sa nám prebehnúť brúsny papier pri každej pauze kusom prírodného kaučuku alebo starým hokejovým pukom, aby sa plátno vyčistilo a brúsne zrno zaberalo v celej svojej hrúbke.

Veľkým nepriateľom sú lepidlá s vysokým podielom zmäkčovadiel, nevyzreté tmely a všetky náterové hmoty. Pod brúsnym pásom sa zahrievajú, tavia a nenávratne zanášajú štruktúru brúsiva. Na problémových povrchoch teda treba pracovať s čo najmenšími otáčkami a s najväčšou zrnitosťou, ktorá prichádza do úvahy.

Zvýšiť prítlak namiesto výmeny tupého brúsneho pásu za nový zvyčajne nepomáha. Na opracúvanom povrchu sa vytvoria ryhy a povrch sa namiesto brúsenia zatláča a leští. To komplikuje ďalšie kroky povrchovej úpravy.

Záber
Šírka a dĺžka brúsneho pásu vymedzujú pracovnú plochu, na ktorej sa opracováva materiál. Čím je plocha väčšia, tým dokonalejšiu rovinu možno pri brúsení dosiahnuť.

Regulácia
Nastavenie rýchlosti je pri pásovej brúske kľúčovou vlastnosťou, keďže spolu s výberom zrnitosti brúsiva riadi tempo a manévrovateľnosť pri práci.

Odsávanie
Pri brúsení vzniká veľké množstvo prachu, ktorý na pracovnej ploche prekáža. Len dobre navrhnutá brúska zabezpečí jeho zber do vrecka či odvod do vysávača.

Bariéry
Nie každá brúska sa dostane k okrajom či do rohov. Niektorí výrobcovia však majú niekoľko praktických vylepšení, vďaka ktorým možno použiť brúsky i v horšie dostupných miestach.

Hmotnosť
Vysoká hmotnosť nie je znakom nemotornosti, ale predpokladom dobrého vedenia po opracovávanom povrchu. Záleží však i na tom, či je brúska správne vyvážená.

Ako sme testovali

Renovácia schodiska, brúsenie drevenej podlahy a opracovanie škároviek v redakčnej dielni. S týmito úlohami sme sa stretávali v posledných dvoch mesiacoch, aby sme sa zoznámili s brúskami, ktoré sa dostali do našich rúk. Všímali sme si nielen to, aký výkon dokážu pri práci ponúknuť, ale aj s akou istotou sa nimi dokážeme pohybovať po materiáli. Pri nejednej sme si preverili aj jej možnosti pri stacionárnej montáži.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY

Lidl Parkside PBS 900 B1

Pohon: 900 W, regulácia, 240 – 400 m/min
Brúsivo: pás 75 × 533 mm, oceľová prítlačná doska 75 × 160 mm
Odsávanie: plastová kazeta, 30 mm napojenie
Výbava: súprava na stacionárnu montáž, odsávacie redukcie, kazeta

Nemusíte mať zručnosť a skúsenosti, aby ste s touto brúskou dosiahli svoj cieľ. Je výborne vyvážená, takže pri brúsení hladko prechádza po povrchu bez náklonu do strán. Chopíte sa dvojice dobre tvarovaných rukovätí a všetko ide tempom, ktoré si sami zvolíte. Je dravá, má dobrý výkon, svedčí jej však odsávanie prachu vysávačom, ktorý ukáže svoje prednosti aj pri chladení brúsky počas zbrusovania starých náterov. S pohodovým tempom domáceho majstra si poradí s prebrúsením podlahy na chalupe, s renováciou starých dvier, ale aj s tvarovaním drevených hračiek pre deti.

S montážnou súpravou sa táto brúska mení na praktickú stanicu na tvarovanie dreva, plastov a dokonca i kovu, pri ktorom možno obrábať i vnútorné a vonkajšie oblúky.“

Osvedčila sa nám pri hrubom opracovávaní materiálu – ten vo finále už ľahko vyhladíte vibračnou alebo excentrickou brúskou. S nízko položeným ťažiskom výborne sedí na pracovnej ploche.

+ všestrannosť
– slabé odsávanie prachu

Pre domácich majstrov, ktorí hľadajú výkonnú brúsku nielen na renováciu staršieho domčeka, ale aj na tvorivé práce v dielni.

+++-                                                                             39,99 €
www.lidl.sk

Extol Premium EBS 1010 8894300

Pohon: 1 010 W, regulácia, 120 – 360 m/min
Brúsivo: pás 75 × 533 mm, oceľová prítlačná doska 75 × 17 mm
Odsávanie: vrecúško, oválne napojenie
Výbava: súprava na stacionárnu montáž, odklápací kryt, vrecúško

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteHoci na obrázkoch vyzerá až priveľmi robustne a široko, pravdou je, že táto brúska sa výborne hodí aj na jemné práce, kde záleží na dodržaní rovinnosti pracovnej plochy. Základňa je rozšírená, takže brúska aj u nováčika vytvorí rýchly návyk vo vedení tak, aby sa hrany brúsneho papiera nezarezávali do materiálu.

„Hoci sa výrobca zameral na ergonómiu odklápateľnej rukoväti, predsa len najviac oceníte jej jemný a hladký chod pri dokončovacích prácach s jemnejším brúsivom.“

Páči sa nám široký rozsah regulácie zameraný na nízke pracovné otáčky, dobrý je aj zber prachu do vrecúška, ktoré je však pririedke na to, aby zachytilo aj najjemnejší prach. Brúsili sme lakové nátery, hladili lepené škárovky, využili sme ju i pri stacionárnej montáži s dodanými zvierkami. Táto brúska má odklopné čelo a úzky čelný valček, vďaka čomu dosiahne i do kútov a rohov podlahy bez nutnosti použitia druhej brúsky.

+ výborná na farby
– oválne napojenie odsávania

Pre víkendových domácich majstrov, ktorí hľadajú brúsku na presné a jemné práce, kde viac záleží na hladkom brúsení ako na množstve uberaného materiálu. Je výborná na podlahy.

+++-                                                                          79 €
www.extol.sk

Triton Palm Sander TCMBS

Pohon: 450 W
Brúsivo: pás 64 × 406 mm, prítlačná doska 64 × 90 mm
Odsávanie: 32 mm bajonetové napojenie
Výbava: adaptér na odsávanie

Túto malú brúsku chytíte okolo jej pogumovaného drieku do jednej ruky a môžete sa pustiť do prác, pri ktorých by boli ostatné brúsky príliš nemotorné a ťažké. Vyhladíte rezy dosiek a hranolov pri stavbe drevenej terasy, vyrobíte fazety na všetkých ukončeniach alebo zabrúsite konce dielcov tak, aby vám presne dosadli. Pomôže pri renováciách a drobných opravách všade tam, kde treba materiál tvarovať, hrubo zrovnať alebo vyhladiť.

„Ak chcete zmeniť jej pracovné tempo, musíte siahnuť po inej zrnitosti brúsneho pásu. Nemá reguláciu.“

Rozumie si so starým recyklovaným rezivom, vyhladí povrch zvetraných dosiek, chýba jej však presné vedenie, aby ste si s ňou trúfli na hladenie škárovky alebo na jemné práce na novej podlahe či obklade. Ak k nej pripojíte vysávač, zbavíte sa aj prachu, ktorý zostáva na pracovnej ploche. Výborne sa ňou zaobľujú hrany.

+ jednoručné vyhotovenie
+ dravý výkon

Pre domácich majstrov a tesárov, ktorí sa venujú montážnym prácam a trávia veľa času výrobou doplnkov a záhradného vybavenia. Jej parketou sú terasy, domčeky, prístrešky i umenie.

+++-                                                                        56,01 €
www.tool-shop.sk

Dewalt DWP352VS

Pohon: 1 010 W, regulácia 270 – 440 m/s
Brúsivo: pás 75 × 533 mm, prítlačná doska 75 × 140 mm, oceľ/korok
Odsávanie: 32 mm napojenie
Výbava: odsávací adaptér, vrecúško

Masívne celokovové vyhotovenie tejto brúsky je zárukou trvácnosti, a to aj pri intenzívnom remeselnom nasadení. Výkon motora je vhodne skombinovaný s hmotnosťou brúsky, ktorá výborne prilieha k opracovávanému podkladu. Svoje prednosti ukáže pri rozsiahlych projektoch, ako je renovácia schodiska či brúsenie podlahy.

„Odsávanie vysávačom jej svedčí nielen pre horší zber prachu, ale aj pre triesky, ktoré cez chladenie motora narážajú do ruky držiacej prednú rukoväť.“

Páči sa nám vysoký záber a neutíchajúci výkon, dobrá manévrovateľnosť v rovine aj elektronika, ktorá motor udržiava v stabilných otáčkach i v zábere. Ak prídu na rad tesárske, renovačné a montážne práce, má čo ponúknuť i tam, kde nie je čas na prestoje a čakanie na chladnutie stroja. Výborne nám poslúžila aj pri zbrusovaní starých náterov, kde korok tlmí zahrievanie brúsiva. Na jemné práce jej však chýba cit a manévrovateľnosť.

+ robustnosť
+ výkon

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú výkonnú pásovú brúsku na hrubé a rozsiahle práce. Tento stroj znesie aj nešetrné zaobchádzanie v pracovných tímoch.

++++-                                                                    332 €
www.dewalt.sk

Makita 9404

Pohon: 1 010 W, regulácia 210 – 440 m/s
Brúsivo: pás 100 × 610 mm, prítlačná doska 100 × 175 mm, korok/grafit
Odsávanie: 30 mm napojenie
Výbava: vrecúško

Jemnosť a výkon sa podarilo výrobcovi v tomto stroji skombinovať tak, že máte pocit, akoby ste si mohli trúfnuť i na to najjemnejšie brúsenie. Či treba vyhladiť čerstvo položenú podlahu z tvrdého dreva, alebo zladiť rovinu čerstvo zlepenej smrekovej škárovky, vždy končíte s dokonalým výsledkom, takže už stačí len stiahnuť kresbu, ktorú zanechalo brúsne zrno.

„Táto brúska akoby sa sama viedla po ploche. Dokonca sa často stáva, že sa rozhodnete viesť ju len jednou rukou, aby bol výbrus bez škrabancov od brúsneho zrna.“

Brúska skvele poslúži pri renovácii podláh a schodísk, má však v sebe dostatok síl aj na hrubé opracovanie starého masívu. Páči sa nám, že takmer všetok prach končí v zbernom vrecúšku, cez ktoré nepreniká von – vysávač teda z povinnej výbavy na pracovisku úplne vypadáva. Brúsivo sa pri práci nezahrieva, takže odstraňovanie lakov a náterov je bezproblémové a rýchle. Ide o pevne stavaný stroj, ktorý sadne do ruky.

+ jemná práca
+ dokonalý zber prachu

Pre stolárov a remeselníkov hľadajúcich výkonnú brúsku s jemnosťou a spoľahlivým vedením, s ktorou môžu za krátky čas spraviť veľa práce, a to aj na drahom materiáli.

+++++                                                                    299 €
www.makita.sk

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: archív výrobcov    
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Porovnanie zariadenia za 40€ a 300€ to je ako porovnávať auto za 20.000€ a 150.000€

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.