Veľký test reťazových píl! S ktorou sa pracovalo najlepšie?

image 38526 25 v1

Pomáhajú nám vo dvoroch pri spracovaní palivového dreva, používame ich za humnami a v lese, aby sme deputáty, podiely a zakúpenú drevnú hmotu pripravili na dopravu. Reťazová píla je tým najpovolanejším pomocníkom na rezanie surovej i suchej guľatiny.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Výkon

Každý majiteľ reťazovej píly by sa mal naučiť udržiavať reznú sústavu v dokonalej kondícii. Hoci sa nováčikom zdá, že brúsenie pilníkom je iba pre zručných odborníkov z lesa a elektrická brúska je na sezónne použitie pridrahá, pravdou je, že bez ostrej reťaze i výkonná píla stráca dych. Nabrúsenie nemusí v domácich podmienkach trvať viac ako desať minút a nech sa k tejto výzve postavíte akokoľvek, nemožno ju obísť.

Mazanie

Ekologický olej je predpísanou výbavou strojov s každodennou profesio­nálnou prevádzkou, domáci majstri by sa podľa skúseností servisných technikov mali radšej držať motorového oleja M6AD. V nádrži, čerpadle a rozvodoch sa nemení na pevný polymér ani po ročnej medzisezónnej pauze. Potravinárske, znehodnotené, priemyselné a továrenské oleje najrôznejších druhov radšej nechajte na pokoji.

Energetika

Kvalitná predlžovačka v gumovej izolácii s dostatočným prierezom lankových vodičov alebo čerstvý benzín namiešaný v predpísanom pomere s olejom do dvojtaktných motorov sú zárukou toho, že vás pri práci neprekvapí ani výpadok motora, ani nepríjemnosť, bez ktorej by ste sa mohli zaobísť. Myslite na to, že motor je rovnako dôležitý ako rezná sústava, takže by mal dostať presne to, čo mu patrí. Iba tak si udrží otáčky a výkon.

Údržba

Vyfúkať po práci pílu kompresorom a utrieť ju handrou od oleja je štandardom pri benzínových i elektrických pílach. Ak ste sa však rozhodli pre spaľovací motor, mali by ste mať pod kontrolou aj vzduchový filter a sviečku. Nie je tajomstvom, že karburátory žiadajú pravidelné servisné nastavenie, vďaka ktorému si píla udrží nielen štandardné otáčky a výkon, ale aj spotrebu paliva pri práci a emisie na uzde.

Ergonómia

Hluk možno utlmiť slúchadlami na ušiach, vibrácie zasa potlačíte rukavicami, ktoré majú penovú, antivibračnú vložku. S hmotnosťou píly a jej vyvážením sa však budete musieť vysporiadať svojimi svalmi. Vyplatí sa preto hneď od začiatku osvojiť si správne postoje pri práci a nezabudnúť na to, že vo dvore či na chate je oveľa pohodlnejšie píliť drevo na podstavci ako naši dedovia a nie priamo na zemi či na kope, kde je uložené.

Bezpečnosť

Pri používaní reťazovej píly sú dve úrovni bezpečnosti. Tá prvá je základná – musíte vedieť s pílou pracovať tak, aby ste boli mimo rizika zošmyknutia, spätného vrhu či zachytenia obuvi a oblečenia pri práci. Za druhú treba považovať piliarske skúsenosti, pri ktorých treba brať do úvahy nielen pílu samotnú, ale aj drevnú hmotu stromu, ktorý stojí na koreni alebo padol na zem. Tu už je v hre klesanie, pnutie či nachýlenie stromu, jeho dopad na zem a odrazenie či dokonca napruženie pri odkonárovaní a skracovaní.

AKO ZABRÁNIŤ ÚNAVE

Príprava palivového dreva nemusí byť maratón, ktorý treba zavŕšiť v čo najkratšom čase. Vo chvíli, keď sa podarí z lesa alebo lúky priblížiť drevo do dvora, všetky práce môžu nabrať pomalšie, priam rekreačné obrátky. Najdôležitejšie je zorganizovať si všetko tak, aby ste sa neunavili. Každý krok pri prenášaní navyše sa pri počte polien neuveriteľne znásobí, každé jedno prekladanie navyše prináša únavu, ktorá by nemusela byť.

Niekedy trvá roky, kým vyladíte rytmus spracovania dreva tak, aby ste boli úplne spokojní. Zmierite sa s novým miestom na uskladnenie a dosychanie metrovice, vyčleníte sklad dreva bližšie ku kotolni a ak pribudne okienko, ktorým sa suché polená rýchlejšie dostanú k peci, je to na nezaplatenie. Hoci sa hovorí, že drevo hreje nielen pri kúrení, ale aj pri príprave, v dobre zabehnutom dvore to môže byť oveľa vlažnejšie ako pri prvom zbieraní skúseností.

Pohon
Benzín dáva píle v teréne húževnatosť a slobodu použitia v každom počasí, elektrina zasa tichú a bezúdržbovú prevádzku vo dvore.

Ergonómia
Hmotnosť, vyváženie, ale aj vibrácie rozhodnú o tom, ako sa budete pri práci cítiť. Ak pracujete v zábere dlhé hodiny, ide o rozhodujúci faktor.

Kapacita
Dĺžka lišty, ale aj hustota a šírka zubov na reťazi určujú kapacitné možnosti píly pri práci. To sa prejaví nielen v hrúbke guľatiny, ktorú viete narezať, ale aj v rýchlosti, akou to dosiahnete.

Výkon
Nie kapacitu píly, ale jej pracovné tempo určuje výkon motora. Sila píly sa premieta nielen do rýchlosti otáčania reťaze, ale aj do sily, ktorá sa rozpočíta na zuby v zábere.

Mazanie
Nastaviteľné mazanie lišty je cestou k úspore oleja a zníženiu prevádzkových nákladov. Suchá bučina bude žiadať oveľa viac oleja ako surové smrekové drevo.

Ako sme testovali

Je to subjektívne zbieranie dojmov a postrehov. Postavíte sa k prichystanému drevu a krátite ho dovtedy, kým sa neminie kopa alebo vás neopustia sily. Popri tom si všímate nielen to, s akou chuťou sa píla zarezáva do masívu, ale aj ako vám oťažieva v rukách. To všetko sprevádzajú vibrácie, hluk a pauzy na dolievanie pracovných kvapalín, pri ktorých si uvedomíte, že každá píla je predsa len trochu iná. Jedna sa hodí na chalupu, druhá zasa do dvora.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

TESTOVANÉ MODELY

ELEKTRICKÉ

Lidl Florabest FKS 2200 E3

Pohon: elektromotor 2 200 W s priamym náhonom
Rezná sústava: Oregon 91P 3/8″ low profile, 0,050“, 40 cm
Obvodová rýchlosť: 13,6 m/s
Hmotnosť: 5,4 kg

Je ľahká, bezpečná a drží stabilné pracovné tempo bez ohľadu na to, či na drevenú kozu kladiete hrubé štepiny zo živého smreku alebo sa púšťate do krátenia suchej, vlaňajšej bučiny, ktorá svojím priemerom nepresahuje vaše stehno.

„Na hladinu oleja musíte dohliadnuť intuíciou alebo cez viečko, pretože priezory sú iba málo priesvitné na to, aby ste zachytili aktuálny stav.“

Ide o pílu s veľmi dobrou ovládateľnosťou, pri ktorej únava neprichádza predčasne. Už dve sezóny s ňou intenzívne pracujeme a presviedča nás o svojej robustnosti. Ide o pílu, ktorej svedčí domácke použitie ako pri nárazových prácach na chate, tak aj pri pokojnej sezónnej práci vo dvore za domom. Tento pokojný, svižne píliaci model sa hodí nielen do skúsených rúk, ale aj tým, ktorí chcú do zručností spracovania dreva ešte len preniknúť. Prednosťou píly je tichý beh, vďaka ktorému neruší susedov.

+ spoľahlivosť
+ vyrovnaný výkon

Do domácností a pre chalupárov, ktorí hľadajú spoľahlivú a bezpečnú pílu na každoročné spracovanie palivového dreva vo dvore na celú vykurovaciu sezónu.

++++                                                                                          59,99 €
www.lidl.sk

Dolmar ES-2141 TLC

Motor: 2 000 W s prevodovkou
Obvodová rýchlosť: 13,2 m/s
Rezná sústava: Dolmar, 400 mm, 3/8“
Hmotnosť: 5,6 kg

Vezmite výkonný motor s výborným chladením, pridajte k nemu prevodovku, doplňte ho dobre vyladenou reznou sústavou a vznikne stroj, ktorý za svojou štíhlosťou ukrýva príjemnú dynamiku v záťaži. Namiesto toho, aby hnal motor pílu do sklonu, drží sa v kolmici bez veľkého presviedčania.

„Chvíľami máte pocit, že výrobca čerpal konštrukciu viac zo sveta stavebných náradí ako z lesníckej techniky.“

Táto píla je natoľko húževnatá, že je priam predurčená na použitie všade tam, kde sa očakáva intenzívne pracovné tempo bez prestávok. Ide o stroj dobre stavaný, ktorý je pri práci viac silný ako dravý. S pomalším rozbehom a dobehom reťaze pôsobí naoko ťažkopádne, ak sa však retiazka oprie o drevo, rezný výkon predstihuje vaše očakávania. Tejto píle svedčí vytrvalá práca pri rezaní hrubších priemerov, kde sa charakter píly vyrovnáva s masou materiálu. Sila stroja sa prejaví v momentoch nárazovej záťaže. Tlakové drevo i husté rozvetvenie konárov ju nepribrzdia.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste+ pevné vyhotovenie
+ vytrvalosť

Pre tých, ktorí hľadajú pílu pre jej vysoký výkon v dlhodobom zábere bez prestojov a prestávok na oddych. Neprehreje sa ani sa neunaví pri veľkej záťaži.

++++-                                                                                         209,90 €
www.dolmar.sk

Stihl MSE 210 C-BQ

Motor: 2 100 W, priamy náhon
Obvodová rýchlosť: 15 m/s
Rezná sústava: Stihl, 300 mm, 3/8“ P Micro
Hmotnosť: 4,6 kg

Dať píle výkon a zároveň i precíznu presnosť nie je jednoduché. V tomto prípade to však platí dokonale. Hoci máte pocit, že držíte v rukách útlu elektrickú pílu, ktorú s nadhľadom obslúži i mládenec alebo domáca pani, v skutočnosti jej dravosť v reze vôbec nechýba. Práve naopak. Bez problému si poradí so živým i suchým palivovým drevom všetkých hrúbok, takže máte pocit, akoby ste pracovali s benzínovou pílou.

„Ak zažijete pracovný víkend s touto pílou, ostatné sa vám budú zdať ako nemotorné a ťažkopádne. Svižná manévrovateľnosť je návyková.“

Páči sa nám výborná ergonómia, z ktorej vyplýva nielen veľmi dobrá a bezpečná manévrovateľnosť, ale aj nízke vibrácie, vďaka ktorým neprichádza únava ani po dlhých hodinách používania. Je to píla, po ktorej siahnu tí, ktorí hľadajú pri práci jemnosť a rozvahu. I to je dôvod, prečo po tejto píle s radosťou siahne i tesár alebo rezbár, ktorý jej presnosť a neúnavnosť využije nielen pri priečnych, ale aj pozdĺžnych rezoch.

+ výborná ergonómia
+ skvelá manévrovateľnosť

Pre tých, ktorí hľadajú výborne vyladenú pílu nielen na prípravu palivového dreva, ale aj na náročné a presné úkony v tesárstve a umeleckom rezbárstve.

+++++                                                                                        279 €
www.stihl.sk

BENZÍNOVÉ

Husqvarna 455 e-Series Rancher

Motor: 55,5 cm3, 2,6 kW
Rezná sústava: Husqvarna, 38 cm, 0,325“ (13/40“), 20 m/s
Nádrž palivo + olej: 440 + 320 ml
Hmotnosť: 5,8 kg

Dravý výkon a výborná manévrovateľnosť predurčujú túto pílu nielen na spracovanie palivového dreva vo dvore, ale aj na údržbu pozemkov a samovýrobu palivového dreva v lese.

„Neraz sme pri práci mali pocit, že ide o pílu, ktorá presahuje výkonom štandardy, ktoré sú typické pre tento veľkostný a váhový rámec.“

Ide o model s výborne zvládnutou ergonómiou, vďaka ktorej sa pri používaní cítia bezpečne aj tí používatelia, ktorí nemajú trénované, svalnaté paže. Páči sa nám nielen jej spoľahlivosť pri dlhodobom zaťažení, ale aj nízka spotreba paliva a technických kvapalín. Dekompresný ventil zjednodušuje štartovanie, beznástrojový napínač urýchľuje terénnu údržbu a nastaviteľné čerpadlo na dávkovanie oleja vyladí mazací systém ku konkrétnej drevine. Ide o modernú pílu s centrifúgovým odlučovaním triesok a antivibračným systémom, vďaka ktorému neprichádza únava pri práci predčasne.

+ skvelý výkon
+ ekonomická prevádzka

Pre tých, ktorí hľadajú všestrannú pílu nielen na spracovanie palivového dreva na skládke a vo dvore, ale aj na ľahkú ťažbu a údržbu hospodárskych pozemkov.

++++-                                                                                         575 €
www.husqvarna.sk

Oleo-Mac OM GS 370

Motor: 35,2 cm3, 1,65 kW
Rezná sústava: Oregon Powersharp, 35 cm, 3/8″ 20 m/s
Nádrž palivo + olej: 320 + 220 ml
Hmotnosť: 4,1 kg

Svojimi vlastnosťami a rezným výkonom ju môžeme zaradiť medzi univerzálne píly do dvora. Vďaka nízkej hmotnosti ju bezpečne obslúži aj víkendový chalupár, ktorý nie je privyknutý na väčšie objemy nárazovej práce. Aj v útlych rukách sedí pevne a pri krátení polien robí svoju prácu bez pocitu, že by jej motor nestíhal spracovať predložené sústo.

„Osvedčila sa nám vďaka nízkej hmotnosti nielen pri pílení palivového dreva na zemi pod výškou kolien, ale aj pri tesárskych prácach vo dvore.“

Ide o model odľahčený plastmi, ktorý však budí dostatočnú dôveru. Má minimum funkčných prvkov, ktoré by mohli zlyhať. Olejové čerpadlo má pevný prietok, palivovú pumpičku výrobca pre jednoduchosť vynechal, nájdete tu však netradične riešený vzduchový filter s prepínačom nasávania na letnú a zimnú prevádzku. Píla si pri reze drží stabilné pracovné tempo, motor presne ladí s dodávanou reznou sústavou.

+ všestrannosť
čelné napínanie

Pre chalupárov a obyvateľov vidieka, ktorí každoročne závisia od palivového dreva, ktoré si svojpomocne spracujú priamo vo svojom dvore.

+++-                                                                                            210 €
www.mountfield.sk

Dolmar PS-35 C-35

Motor: 35 cm3, 1,7 kW
Rezná sústava: Dolmar, 35 cm, 3/8″
Nádrž palivo + olej: 400 + 290 ml
Hmotnosť: 4,4 kg

Robustné, ale útle vyhotovenie tejto píly je stavané na intenzívnu záťaž v podmienkach, kde človek nedokáže dávať úzkostlivý pozor na náradie, s ktorým pracuje. Pri rezaní palivového dreva nás oslovila rezným výkonom, ktorý jemne prekračoval naše očakávanie. Možno to pripísať netypickému vyváženiu píly, ktoré pobáda reznú sústavu do záberu.

„Ergonómia tejto píly príjemne vybieha nad štandard svojej triedy.“

Oslovila nás nízkymi vibráciami a hladkým chodom, čo je pri nárazovej, víkendovej práci príjemným bonusom pre každého, kto sa rád vyhne prílišnej námahe. Len chvíľami sme mali pocit, že pre jej širokú rukoväť sa niekedy ľavá ruka posúvala tak, že sme namiesto kolmých polien pílili šikmé. Obratnosť pri opiľovaní, mäkká gumová rukoväť pri štartovaní, palivová pumpička na rýchle štartovanie za studena sú všetko bonusy. Beznástrojový systém na výmenu lišty a napínanie reťaze však musíte oželieť.

+ útle vyhotovenie
+ obratnosť

Pre každého, kto hľadá kompaktnú pílu nielen na spracovanie palivového dreva, ale aj na všedné, každodenné výzvy.

++++                                                                                                259,90 €
www.dolmar.sk

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2017, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Milan Roskopf says:

  Mne sa najlepšie na žonglovanie s tromi pílami osvedčila značka DOLMAR typ: PS-220 TH
  https://www.youtube.com/watch?v=q_W6_hBdGR4

 2. Milan Roskopf says:

  OK. Nemám nič ani proti tomuto typu, ale s týmto typom píl som žiaľ nežongloval a preto uvádzam len to, čo mám len osobne odskúšané.

 3. Toto nebol test motorových píl ale písanie p. Gigelovej o ničom.Ja si osobne myslím,že čitateľom sa má povedať aký OBSAH VALCA je potrebný na to aby sa dosiahla potrebná sila rezu a nie to uvádzať v kW čomu tu aj tak málo kto rozumie a ani nevie koľko kW vlastne je potrebných k dostatočnému výkonu pri rezaní.Čiže laicky povedané,že píly s obsahom valca 33 ccm- 40 ccm sú pre rekreačné rezanie tenšieho dreva a nie veľké množstvá naraz.Cena týchto píl je od 120 do 280€.Píly s obsahom 45 ccm-60 ccm sú z hľadiska výkonu najvhodnejšie pre ľudí ktorí si chcú zabezpečiť do domácnosti potrebné množstvo dreva na zimu a pílam s týmto obsahom až tak nevadí hrúbka,množstvo či rozmanitosť dreva narezaného počas roku alebo na jeden krát.Cena môže byť od 300- 500€.Treťou kategóriou sú píly s obsahom valca 60 ccm a viac.Sú určené do náročnej prevádzky a nevadí im hrúbka,tvrdosť či množstvo narezaného dreva.Ich cena sa pohybuje od 600€ vyššie.Cena sa odvíja najviac od značky píly a jej prevedenia, či je určená pre profesionálov alebo je typ farmársky. Ďalej sa tu malo písať aký je v tom rozdiel,prípadne na čo slúži dekompresor,aký olej sa má používať na mazanie reťaze aby nedošlo k poškodeniu olejového čerpadla,opotrebovaniu lišty a najmä pomer oleja a typ ktorý sa v presnom pomere mieša s benzínom aby nedochádzalo k veľmi častej poruche,,zaneseniu benzínového filtra,,Je toho omnoho viacej čo užitočného k pílam treba napísať.Stačí v tejto rubrike napísať svoje tel.č. a opýtať sa, rád odpoviem. Režem a opravujem mot. píly viac ako 30 rokov.Z mojich skúseností nedoporučujem kupovať píly určené pre trh v USA alebo u nich vyrobené.Tak isto ani rôzne napodobeniny.Pán Rozkopf nech sa radšej venuje rezaniu dreva ako žonglovaniu s motorovými pílami.Príde k lepším poznatkom s motorovými pílami a nakoniec do lesa sa s nimi nechodí žonglovať.Prajem pekný večer.

  1. Dobrý deň, mm čítal som Váš príspevok a chcem Vás poprosiť o radu.Potrebujem kúpiť pílu na domáce účely,čiže pripravenie dreva v lese a následné spracovanie doma.Ročne cca 30-40 m3.
   tel.0903787222

   Vopred ďakujem za Váš čas

   1. Ján Lutica says:

    Ak ste to ešte nedoriešili rád poradím. VZ pílami robím už 20 rokov. ozvite sa mi na 0907861568 alebo mailom

   2. Dobrý den, poraďte mi prosím ve výběru motorové pily. Příprava dřeva v lese, dále nařezání u domu.
    Děkuji
    Jan

   3. Asi Vaša otázka smerovala p. Luticovi,ale je to jedno kto na ňu odpovie.V prvom rade si treba položiť otázku:. koľko dreva budem hotoviť ročne,či bude slúžiť len pre mňa,alebo si sem tam s ňou aj privyrobím. Podľa toho potom kupovať.Ja osobne by som doporučoval značku Husqvarna alebo Stihl. Tak ako som popísal v článku vyššie,podľa využitia treba kupovať pílu s min. zvdihovým objemom 45 ccm. Píly so zdvih. obj. 60 ccm a vyššie sú už úplne na všestranné používanie.Sú omnoho drahšie, ale ich životnosť je veľmi dlhá a najmä bezporuchová.Ak však nechcete do tohto vrážať veľa peňazí,alebo budete pílu využívať rekreačne,potom je jedno aké hobby prevedenie kúpite. Stejne sa všetky robia v Číne.Možno z toho množstva paškvilov, by som bol za značku Hecht. Je to skopčená Husqvarna,česká firma ale tak isto je to Made in China.

  2. Dobrý deň,potrebujem poradiť ohľadom kupi 0907279610. Dakujem

  3. Dobrý deň,
   Rada by som tiež poprosila o radu pri kúpe píly. Aj Vám zavolám. 0908788985. Veľká vďaka. Vlaďa

  4. Dobrý deň, poprosil by som poradiť pri výbere strednej triedy reťazových píl. Ďakujem. 0902 279 064

   1. Dobrý deň, ak ešte zháňate pílu, ozvite sa.

  5. Ján Lutica says:

   Obsah valca tiež nieje smerodatný. Na pílu sa musí pozerať ako na celok napríklad HSQ357 a 359 maju rovnaký obsah ale výkom je od seba 0,2kw a to je dosť. ale inka vo vašom popise je viac potrebných informávií ako v celom članku. Ja len doplním z iného sudka píly do 2kW rekreačné rezanie. nad dva dostať drevo z hory na záhradu nad 2,5kW porezať metrovicu na klátiky. A samozrejme ak rozprávame o hobby a farmarskej píle tak treba počítať s tým že po každej benzínovej nádrži treba spraviť prestávku cca 20-30min. aby dochladli klukové ložiská ktoré su kotvené do plastového kartra. Ak sa tomuto chcete vyhnúť treba siahnuť po profi píle.

  6. Weiglová says:

   Prajem Pekný večer, moja prosba je či sa s pílou 30 ročnou Mc Cullogh 484 , ktorá sa 6 rokov nepoužívala, otec , brat zomrel, starala som sa o maminku, ktorá tiež už zomrela a rozmýšlam,či ju mam v benzíne celú vykúpať a potom by sa možno dala použiť? Alebo bude lepšie odniesť do zberu a kúpiť novú?

   1. Dobrý deň, ak bola píla funkčná pred 6-mi rokmi,bude funkčná i teraz.Stačí vysunúť páčku sytiča, vypínač dať do polohy,, I,, a štartovať pokiaľ sa ,,neohlási,,Potom zasunúť páčku sytiča a naštartovať.Ak píla nechce naštartovať,treba: demontovať benzínový filter vyfúkať ho vzduchom, ústami skúsiť či je priepustný alebo nie.Ak nie je,treba ho vymeniť za nový alebo aspoň vyprať v zmesi vody a saponátu Jari.Nie v technickom benzíne.Tak isto očistiť aj vzduchový filter. Demontovať zapaľovaciu sviečku a vyčistiť kontakty oceľovým kartáčom. Ak ani potom nepôjde, treba ju niekomu podarovať na súčiastky.Tento typ píl je vyrábaný v USA a oprava + súčiastky sú vždy drahšie ako nová píla.Pri kúpe novej motorovej píly by som doporučoval európskych výrobcov Husquarna, Stihl. Milá pani Weiglová, Vám ako žene, by som doporučoval držať sa prác ktoré prináležia ženám.Myslím to vtom dobrom. Ak by ste mala nejaký problém,stačí napísať svoje tel. číslo.Prajem pekné prežitie Veľkonočných sviatkov. mm

   2. Dobry den,
    na pracu s retazovou pilou treba fyzicku silu a skusenost a rozhodne by som to nepodcenoval. Retazova pila si totiz od „frajerov“ rada necha nieco „na pamiatku“.

 4. Pri testoch by nezaškodilo byť skutočne objektívny a nie porovnávať neporovnateľné. Totálna fraška – článok bez výpovednej hodnoty. Tu už nájdeš blbosti…

 5. Výkon zvýšený o 0,5 kw je už rozoznateľný.Výkon o 0,2 kw je zanedbateľný.Treba si však uvedomiť,že obsah valca tvorí: prierez valca, t.j. cm2 krát zdvih piestu, t.j horná a dolná úvrať piestu. Príklad: pri vŕtaní valca 40 mm a zdvihu 50 mm je obsah valca 63 ccm. Keď zvýšime zdvih o 5 mm,tak sa obsah valca zvýši na 69 ccm. Sila výbuchu pri tom istom vŕtaní je stále rovnaká, akurát na ramene v prvom a druhom prípade pôsobí inakšou silou.Čiže čím kratšie rameno,tým väčšia sila z výbuchu naň pôsobí. Týmto sa docielia aj väčšie otáčky motora.Keď si zoberieme,že výkon je práca za čas,tak si ľahko spočítame,že pri 11 000 ot./min v prvom prípade, sa zvýšením zdvihu o 5 mm znížia otáčky motora na 10 043 ot./min.v druhom prípade.Keď vydelíme otáčky v prvom a druhom prípade dostaneme prevodový pomer 1:1.095.Keď pri obsahu valca 63 ccm dosiahneme výkon motora 3 kw v prvom prípade,tak pri obsahu valca 69 ccm, ale pozmenením zdvihu piestu, dosiahneme výkon iba 2.7 kw. Čiže zmenou zdvihu piestu sa síce zvýšil obsah valca cca o 10%,ale výkon motora sa naopak znížil cca o 10%.Pri zdvihu 50 mm a obsahu valca 69 ccm by mal byť výkon motora cca 3,3 kw. Rozdiel vo výkone o 0,6 kw už je badateľný. Takto znehodnotiť výkon motorovej píly na úkor zvýšeného obsahu valca dokázali iba Číňania a im podobný.V predchádzajúco článku som napísal,že aký je potrebný obsah valca aby bola zaručená určitá sila rezu.Mal som však na mysli výrobcov motorových píl s dlhoročnou tradíciou a dobrou kvalitou a to sú výlučne značky STIHL,HUSQVARNA a DOLMAR. Od dobrej kvality a vynikajúceho výkonu je odvodená samozrejme aj CENA.Preto by som doporučil kúpu motorovej píly výlučne týchto značiek a obsahom ako som popísal vyššie.

 6. Prajem pekný deň. Chcem si zakúpiť motorovú pílu Stihl MS 261. Vyrábajú sa s klasickým karburátorom alebo s elektronickým karburátorom s označením M -Tronic. Nepracujem profesionálne v lese, bude využívaná len na prípravu palivového dreva, ročne cca 30m3. Keďže som zástancom len profesionálneho náradia a nie hobby alebo farmárskeho, rozhodol som sa práve pre túto značku, akurát by som potreboval poradiť, čo sa týka s akým karburátorom pre moje využitie, aké majú výhody alebo nevýhody a čo sa týka poruchovosti a prípadným nákladom na opravy.

  Ďakujem.

  1. Klasický karburátor je bezporuchový po celú životnosť píly,(pokiaľ nie je výrobná vada).Jediné čo môže časom nastať,je upchatie sitka v tvare pol hrášku vo vnútri karburátora veľmi jemnými nečistotami, ak nie je benzínový filter v poriadku. To stačí iba vyčistiť. Ak je sitko upchaté ,,zadubené,, je úplne jedno či je karburátor klasický, alebo riadený elektronikou, píla nenaštartuje.. Elektronický riadený karburátor má predohrievanie karburátora (lepšie štartovanie v zime),presné dávkovanie paliva,veľkosť iskry a bod zážihu. Možnosť poruchy je pravdepodobnejšia, opraviť sa nedá, iba vymeniť.Cena opravy sa dá zistiť v servise pre Stihl. Tento typ píly má myslím zdvihový objem 50 ccm a tým aj dostatočný výkon k narezaniu aj väčšieho množstva dreva ako uvádzate.Rozdiel medzi typom Farmár a Profi je len vo výbave: X-Torg, M-Tronic, dekompresor, odpruženie (vibrácie) atď..Moj známy je profesionálny pilčík a má pílu STIHLMS 261 C-M.S reznými vlastnosťami píly je spokojný ale niekedy nie a nie naštartovať.Mal to aj v záručnom servise ale nezistili žiadnu závadu.Z mojich skúseností viem, že toto sa stávalo aj pri starších typoch píl s elektronickým (tyristorovým) zapaľovaním. Kúpu za a proti treba zvážiť vlastným rozumom a podľa toho sa rozhodnúť.Prajem šťastnú ruku pri výbere.

 7. Jaro Vojtek says:

  Rozdiel medzi farmár a profi je hlavne v kártri.Profi píli majú kárter z horčíkovej zliatiny kdežto farmár píly ho majú z plastu.

 8. Keď niečo nevieš,netvrď.

 9. Dobry den. Chcem sa opytat , ktorú elektrickú pilu by ste odporúčali?

  1. Nemám skúsenosti s elektrickými pílami,teda neviem Vám zodpovedne poradiť.Vzhľadom na mobilitu píly(ťahanie kábla za sebou,výkon možno manipulácia) osobne by som sa priklonil ku kúpe motorovej píly kde je najväčšou výhodou práve mobilita rezania, avšak prevádzka je oproti elektrickej trochu drahšia-cena benzínu.Spotreba oleja na mazanie lišty a reťaze je pri el. pílach trošku väčšia,typ a kvalita zostáva.Treba vlastným rozumom zvážiť najmä koľko dreva a kde budem rezať,prípadne či ma môže obmedzovať prívodný kábel. Cena medzi elektrickou a motorovou pílou je zanedbateľná.Podľa toho sa treba rozhodnúť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.