3 otázky pri výbere rebríka
Pred kúpou rebríka by ste si mali rozmyslieť, na čo ho budete používať. Bude využívaný najmä pri práci vonku alebo vo vnútri? Bude sa rebrík opierať o budovy, stromy alebo ho budete najčastejšie využívať na schodoch? Do akej maximálnej výšky by ste z rebríka potrebovali dosiahnuť? Na tieto, a ďalšie otázky vám odpovieme v tomto článku.
Galéria
Aké typy rebríkov existujú?
Začneme jednoduchým hliníkovým rebríkom, ktorý sa hodí na opretie o stenu. Má protišmykové nohy z vysoko pevnej umelej hmoty, ktoré zaisťujú bezpečnú oporu. Dvojdielny výsuvný rebrík sa vám bude hodiť tom v prípade, že potrebujete väčší pracovný a výškový dosah. Každý diel je navyše možné použiť samostatne.
Výsuvný rebrík s lankom umožňuje prácu vo väčších výškach a zvláštnosťou tohto typu sú automaticky zapadajúce západky a vodiace kladky z plastu, ktoré sú šetrné ku stenám. I pri tomto type môžete samostatne použiť každý diel zvlášť.
Univerzálny rebrík je kombináciou dvojitého a výsuvného rebríka. Masívne hliníkové vzpery zaisťujú bezpečné rozloženie a stabilná traverza zaisťuje vysokú stabilitu.
Tento typ je navyše možné prestaviť na rebrík so schodovou úpravou.
Výborným pomocníkom je teleskopický rebrík. V zloženom stave zaberie veľmi málo miesta (napr. 81x48x8 cm) a pritom je vždy pripravený poslúžiť a vysunúť sa do potrebnej výšky.
V interiéri asi najčastejšie využijete jednostranné a obojstranné schodíky, čo je v podstate rebrík kónického tvaru. Bezpečnosť pri rozložení zaisťuje veľmi pevný popruh z perlonu. Stupne sú spravidla širšie a umožňujú pohodlné státie pri práci. Pracovná miska je navyše priestorná a funkčná.
Nesmieme zabudnúť ani na jednoduché drevené rebríky a dvojité rozťahovacie rebríky, ktoré sa najčastejšie používajú na záhrade, v sadoch alebo pri maľovaní stien. Z času na čas však vyžadujú povrchovú úpravu a kontrolu pevnosti priečok a výstuh. Rebríky z hliníka ale kontrolujte tiež, môžu mať povolené skrutky.
Aký vysoký rebrík potrebujete?
Pri výbere rebríka myslite na tri základné údaje. Prvým je operná výška, čo je maximálna výška, do ktorej môžete na rebrík vyliezť. Pracovná výška je zas oblasť, v ktorej sa pracuje vo výške tela, napr. s vŕtačkou. Výškový dosah je výška, do ktorej dosiahnete z opernej výšky. Spravidla sa udáva 2,0 m nad opernou výškou.
Ako používať rebrík bezpečne?
Opakovanie je matkou múdrosti. Nevadí, že ste na rebríku stáli aspoň tisíckrát, stále musíte dodržiavať zásady bezpečnosti. Mať pod pätkami rovný a pevný povrch, ktorý nie je šmykľavý, a na ktorom je rebrík postavený v správnom uhle (pri jednoduchom rebríku je to uhol sklonu 1:4). Náradie majte uložené v taške, na nohách topánky, ktoré sa nevyzúvajú. Vždy dodržiavajte údaj o maximálnom zaťažení rebríka. Mali by ste sa vyhnúť nadmernému postrannému zaťaženiu, nepoužívajte rebrík na premostenie a na ťažšie a časovo náročnejšie práce vymeňte rebrík radšej za lešenie.
Ku rebríku si môžete dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo, ktoré ešte viac podporí bezpečnosť práce. Sú to rôzne závesné a odkladacie plošiny, nášľapné plošiny alebo drážky. Tak sa držte pevne.
FOTO HORNBACH
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Komentáre