Príprava dreva na zimu? Najvyšší čas začať!

Benzínová motorová píla
Zdroj: Mountfield

Leto je už definitívne za nami a máme tu farebnú jeseň. Ak uvažujete o kúpe reťazovej píly, cirkulárky, štiepačky alebo sekery, nastáva tá správna chvíľa. Nebude totiž dlho trvať, než sa budeme hriať doma pri krbe alebo kachliach. Kto chce mať pokojnú zimu plnú tepla a vône praskajúceho dreva, nemal by s jeho prípravou otáľať.

Ako vybrať reťazovú pílu?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, na akú prácu a kde budete pílu používať. Ak kúrite drevom celú sezónu, prípadne používate pílu v lese alebo pravidelne na záhrade, oplatí sa siahnuť po benzínovej píle. Z hľadiska výkonu a efektivity rezania nemá konkurenciu. Benzínové píly sa líšia objemom, výkonom motora a dĺžkou rezacej lišty.

Benzínová motorová píla
Benzínová motorová píla Oleo-Mac GS 520 má motor s výkonom 2,5 kW a americkú lištu Oregon dlhú 41 cm. Komfort pri práci zvyšuje prepracovaný antivibračný systém, dokonalá ergonómia a perfektné vyváženie. | Zdroj: Mountfield

„Na trhu nájdete široké rozpätie benzínových píl pre dom a záhradu, farmárskych aj profesionálnych. Na občasné rezanie menšieho množstva dreva alebo prerezávanie stromov vám postačia stroje s výkonom 1,5 kW s objemom motora okolo 40 cm3. Silnejšie píly na rezanie veľkého množstva palivového dreva majú motory s výkonom 3 a viac kW, tie už dokonale vystačia potrebám najnáročnejších užívateľov. Ak však nie ste drevorubač, mala by farmárska píla bohato stačiť všetkým vašim potrebám,“ radí Martin Suchý, produktový manažér spoločnosti Mountfield.

elektrická píla
Výkonná elektrická píla Patriot 240 PS disponuje bezkonkurenčným systémom ostrenia reťaze Power Sharp, vďaka ktorému si reťaz nabrúsite veľmi jednoducho a doslova za pár sekúnd. | Zdroj: Mountfield

Ak potrebujete len občas prerezať stromy na záhrade alebo pripraviť drevo do krbu, pohodlne si vystačíte s elektrickou pílou. Tá nájde uplatnenie aj pri rezaní v uzavretých či horšie odvetrávaných priestoroch alebo na stavbe. Elektrická píla je ľahká, tichá a ľahko sa štartuje. Navyše je nenáročná na údržbu, stačí vám strážiť množstvo oleja a kontrolovať, aby bola reťaz správne ostrá. Bonusom je aj ľahké napínanie a výmena reťaze bez použitia náradia.

Výkon elektrickej píly vyberajte podľa toho, ako často a na akú prácu ju budete používať. Ak s ňou chcete primárne pripravovať drevo, vyberajte píly s elektromotorom s príkonom 1800 W, v lepšom prípade 2000 W alebo dokonca 2400 W, čo už je na elektrickú pílu veľká sila. Naopak, na prerezávanie stromov alebo občasné rezanie polien s menším priemerom vám postačí aj píla s výkonom 1400 W.

AKU reťazová píla Greenworks GD60 CS40 60V je vybavená moderným bezkefovým motorom s dlhou životnosťou a nulovými nárokmi na údržbu. | Zdroj: Mountfield

Stále obľúbenejšie sú AKU píly. Ponúkajú pohybovú nezávislosť benzínových strojov v spojení s čistou a ekologickou energiou. S AKU nemusíte sledovať každý krok, aby ste náhodou nezakopli o napájací kábel, prípadne ho neprerezali. Nemusíte riešiť palivo a strážiť, či je nádrž plná. AKU píly sa ľahko ovládajú, sú tiché a spoľahlivé. Navyše absencia elektrického kábla a benzínových výparov je mimoriadne príjemná.

Okružné píly na presné rezanie

Ak ste domáci majster a milujete prácu s drevom, nesmie okružná píla vo vašom vybavení chýbať. Uplatní sa pri zložitejšom rezaní, kde je potrebná presnosť: pri usadení nových dverí do zárubní, spracovaní masívnych dosiek alebo dosiek na podlahu či stavbu. Rýchle narezanie palivového dreva na úhľadné polená je pre ňu maličkosť.

okružná píla
Robustná okružná píla Patriot LCS700 má pílový list s priemerom 700 mm, ktorý je vyrobený zo špeciálneho tvrdokovu. | Zdroj: Mountfield

Kvalitná sekera uľahčí prácu

Keď máte drevo narezané na polená, či už pomocou reťazovej alebo okružnej píly, väčšinou tým práca nekončí. Potrebujete ho ešte ďalej spracovať, to znamená naštiepať na menšie kusy. Najbežnejším spôsobom je klasická sekera. Stačí vám štípací klát, často budete potrebovať aj štiepacie kliny a idete na to. Výber sekery by človek nemal podceniť. Dnes už existujú modely vyrábané v súlade s najmodernejšími technológiami. Poriská sú z kompozitu vystuženého sklenými vláknami, hlava z kovanej uhlíkovej ocele potiahnutá teflónom pre ľahký prienik do dreva. Prácu vám kvalitná sekera rozhodne uľahčí.

Špičková sekera Patriot XL Profi, na ktorú výrobca poskytuje záruku 10 rokov. | Zdroj: Mountfield

Štiepačky: drevo na zimu za jediné popoludnie

Kúrite drevom celú sezónu? Potom sa vám rozhodne oplatí zaobstarať hydraulickú štiepačku. Práca s ňou je až päťkrát rýchlejšia než so sekerou. Príprava dreva na celú vykurovaciu sezónu vám tak zaberie jediné popoludnie. Vyberať môžete medzi modelom horizontálnym alebo vertikálnym. Ako sa líšia?

elektrická štiepačka
Robustná elektrická štiepačka Patriot 5T vďaka štiepaciemu tlaku 5 ton naštiepe pohodlne aj väčší objem tvrdého dreva. Bezpečnosť pri práci zaisťuje pevný ochranný box v oblasti klinu aj ovládacej páky. | Zdroj: Mountfield

Horizontálne stroje štiepu drevo vo vodorovnej polohe. Sú ľahšie a menej výkonné ako vertikálne, zvládnu polená s priemerom do 25 cm. Využitie nájdu najmä v domácnostiach, ktoré nemajú kachle či kotol na drevo ako hlavný zdroj tepla. Vertikálne štiepačky delia drevo zhora nadol. Bývajú ťažšie a výkonnejšie a zvládnu dlhšie polená s väčším priemerom. Sú vhodné pre časté používanie.

Viac informácií o produktoch a cenách nájdete na www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield