Príprava dreva začína. Títo dravci Vám pomôžu!

image 36124 25 v1

Aj keď si v týchto dňoch užívame príjemné teploty, ktoré sú na začiatok septembra možno až nezvyčajne vysoké, je treba pomaly začať myslieť na zimu. Nie snáď, že by sme mali kupovať kožuchy, ale na chystanie palivového dreva je teraz ideálna doba. Nech už ho používate ako primárne palivo, alebo s ním len prikurujete.

Prinášame Vám pár tipov, ako si prípravu palivového dreva zjednodušiť. Možností spracovania dreva je množstvo. Od klasickej ručnej píly, sekery, až po výkonných pomocníkov, s ktorými si prácu spríjemnite a hlavne ju podstatne urýchlite.

Tým najrozšírenejším a najpoužívanejším nástrojom na spracovanie dreva je reťazová píla. Môžete vyberať z píl benzínových či elektrických. Záleží na potrebách a nárokoch každého na daný stroj.

      Benzínová píla Oleo-Mac 962 je ideálna pre prácu v lese i na záhrade. foto: Mountfield

V prvom rade je treba si povedať, na akú prácu a kde budete pílu používať. Keď potrebujete len prerezať stromčeky na záhrade alebo občas nachystať napríklad drevo do krbu či vonkajšieho ohniska, premýšľajte nad elektrickou pílou. Samozrejme za predpokladu, že máte po ruke prívod elektriny.
Elektrické píly sú nenáročné na údržbu, oproti benzínovým sú ľahšie a tichšie. Oceníte ich napríklad aj v dielni pri stolárskych a tesárskych prácach.

      Elektrická píla LEVITA 200 ES v akcii. foto: Mountfield

Keď potrebujete spracovať veľké množstvo dreva, siahnite po silnejších benzínových pílach. „Sú ideálne pre prípravu palivového dreva a pravidelné rezanie v lese aj na záhrade. Disponujú silnými motormi a tie najvýkonnejšie píly, napríklad od výrobcu Oleo-Mac, radíme do kategórie profesionálnych píl. Zvládnu obrovské množstvo práce a oceníte ich spoľahlivosť,“ tvrdí Filip Werner, expert zo spoločnosti Mountfield.

Sekery a štiepačky

Keď máte drevo narezané na polená, či už pomocou reťazovej alebo okružnej píly, väčšinou tým práca nekončí. Spravidla ho potrebujete ešte ďalej spracovať, to znamená polená naštiepať.

Najbežnejším spôsobom je klasická sekera.

Výber sekery je značne dôležitý, rozhodne ho nepodceňujte. Kvalitné modely sú vyrábané v súlade s najmodernejšími technológiami a zákazník to potom ocení. Nielen, že spoľahlivo zastanú prácu, ktorú očakávate, ale vďaka špeciálnym materiálom sú neustále ostré a majú dlhú životnosť.

      Sekery PATRIOT v troch modelových radoch. foto: Mountfield

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMedzi takéto sekery patria napr. špičkové sekery PATRIOT, ktoré predáva spoločnosť Mountfield. Majú poriská z ľahkých kompozitných plastov vystužených sklenými vláknami. Samotné čepele sú potiahnuté xylanom, ktorý znižuje trenie a zaručuje jednoduchší prienik do dreva.

Vyberať môžete z troch modelov podľa veľkostí: S, L a XL. Všetky sú vyrobené v Nemecku a za kvalitu jednoznačne hovorí aj fakt, že na všetky sekery poskytuje Mountfield nadštandardnú desaťročnú záruku.

Keď potrebujete rozštiepať množstvo polien a ešte k tomu dlhšie kláty, dobre viete, aká je to drina. Prácu si môžete výrazne uľahčiť a urýchliť štiepačkou dreva.

Súčasný trh ponúka horizontálne aj vertikálne modely hydraulických štiepačiek. Sú niekoľkonásobne rýchlejšie než sekera, za štvrť hodiny s nimi naštiepete až 15 metrových klátov. Za jedno popoludnie tak nachystáte drevo, ktoré Vám vydrží na celú sezónu.

      Štiepačka Powerlog 10 t so štiepacím tlakom 10 ton. Poradí si aj s polenami dlhými až 130 cm. foto: Mountfield

Záleží na potrebách každého, či zvolí štiepačku horizontálnu či vertikálnu. Ide o stroje robustnej celokovovej konštrukcie s jednoduchým ovládaním, funkčnými kolieskami pre dokonalú mobilitu a výkonnými elektromotormi.

V prípade vertikálnych typov je navyše samozrejmosťou trojúrovňový polohovateľný stôl, vďaka ktorému je možné spracovávať polená v širokom rozpätí dĺžky. Hydraulické štiepačky majú rozdielne štiepacie tlaky a tie najvýkonnejšie si poradia s polenami dlhými až 130 cm s priemerom 12-40 cm.

www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.