Polystyrén
Galéria (4) Zdroj: Shutterstock

Biely polystyrén je overená klasika

Expandovaný (penový) polystyrén EPS zjednodušuje naše životy už viac ako 70 rokov, a to nielen v stavebníctve. Tento materiál neprestáva prekvapovať svojimi užitočnými vlastnosťami. Viete, ktoré sú to?

Galéria

Polystyrén
Polystyrén
Polystyrén

Nízka hmotnosť pre lepšiu manipuláciu

Polystyrén sa zaraďuje k ľahkým tepelnoizolačným materiálom. Možno ho použiť na zateplenie novostavieb, ale tiež na rekonštrukciu bytových alebo rodinných domov. „EPS tvorí z 98 % vzduch, čo sa odráža na jeho nízkej hmotnosti. To si cenia aj realizátori, pretože manipulácia s ním je nenáročná, čím sa výrazne skracuje proces zateplenia. Skrátený proces ide ruka v ruke aj so šetrením nákladov,” dopĺňa Marta Strapková zo Združenia EPS SR. Aj keď je jeho hmotnosť nízka, jeho mechanické a tepelnoizolačné vlastnosti patria k tým najlepším.

Praktický v lete aj v zime

„Jeho tepelnoizolačné vlastnosti sa prejavujú nielen v zime – pri energetickej úspore, ale aj v lete pri ochladzovaní interiéru. Pomáha v interiéri udržať rovnováhu a príjemné vnútorné prostredie.” Jeho mechanické vlastnosti tiež nie sú o nič horšie; je odolný proti vonkajším nárazom, výborne sa vie vysporiadať s poveternostnými podmienkami i vlhkosťou a vyznačuje sa vysokou pevnosťou v tlaku. Vďaka tomu ho možno využiť aj na zateplenie základov, podláh či plochých striech.

Pozrite si video Polystyrén MAN – Biely

Polystyrén
Polystyrén víťazí na slovenskom trhu s izolačnými materiálmi. Už desaťročia si získava srdcia Slovákov, ktorí ho využívajú na zateplenie svojich domovov. Zdroj: Shutterstock

EPS predchádza nepríjemnej vlhkosti v stenách

Každá stavba si vyžaduje zateplenie s použitím vhodného tepelnoizolačného materiálu. „V nezateplenom murive totiž kondenzuje vodná para, čím sa výrazne znižujú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Dostatočnou hrúbkou zateplenia sa však rosný bod presunie do izolantu a murivo tak nie je vystavené zvýšenej vlhkosti.” Je tiež veľký rozdiel, či na zateplenie využijete materiály, ktoré sú menej odolné voči vode a aj pri nízkej vlhkosti sa ich tepelnoizolačné vlastnosti výrazne znižujú, alebo materiálmi s uzavretou bunkovou štruktúrou (napríklad EPS), ktoré majú aj napriek zvýšenej vlhkosti takmer totožné tepelnoizolačné vlastnosti ako je ich deklarovaná hodnota.

Polystyrén
Zdroj: Shutterstock

Bez zdravotného a požiarneho rizika

Bývanie v budove, ktorá je zateplená využitím expandovaného polystyrénu nepredstavuje pre človeka riziko. Nepotvrdili sa podozrenia, že polystyrén spôsobuje ochorenia. Okrem toho EPS nepredstavuje ani zvýšené požiarne riziko – v súčasnosti sa používajú EPS dosky len v samozhášavej úprave s ekologickým retardérom horenia. Navyše, expandovaný polystyrén je dobrým riešením aj z hľadiska udržateľnosti – je trvácny, 100% recyklovateľný, neobsahuje freóny, ani iné látky, ktoré by sa mohli uvoľňovať do ovzdušia.

Viac na www.epssr.sk

Zdroj: Združenie EPS.SR 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje