efektivne zateplenie investicia ktora sa vrati
Galéria (6)

Efektívne zateplenie – investícia, ktorá sa vráti

Od zateplenia domu väčšina užívateľov očakáva predovšetkým zníženie účtov za vykurovanie. Celková rekonštrukcia budovy je však úpravou, ktorá bude slúžiť dlhú dobu a tak si vyžaduje nemalé náklady a uvážené rozhodnutia. Ako pri každej správnej investícii existujú aj tu opatrenia, ktoré dokážu dobu návratnosti významne skrátiť.

Galéria

Prednosti  celkovej obnovy budovy, ktorej významnou súčasťou je zateplenie, sú v dnešnej dobe nesporné –  okrem odstránenia systémových porúch, zvýšenia  celkovej hodnoty nehnuteľnosti, zlepšenia estetického vzhľadu budovy  predovšetkým prispieva z výšeniu energetickej efektívnosti.  Zateplením sa  dá ušetriť 40 – 60 % energie potrebnej na vykurovanie. Aby sa reálna hodnota úspory blížila viac k hornej hranici tohto intervalu a návratnosť bola čo najrýchlejšia, je potrebné zvoliť vhodné materiály, riešenia a určite aj správny spôsob realizácie. Užívatelia sa tak vyhnú zbytočným komplikáciám a získajú aj zopár bonusov ku kvalite bývania navyše.

Od základov po strechu

Uskutočňovanie projektu zatepľovania po častiach nie je veľmi rozumným riešením. Aplikácia tepelnej izolácie len na fasádu, prípadne len na jednu stenu tepelné straty dostatočne neobmedzí. Takto dosiahnutá úspora nebude efektívna v porovnaní s vynaloženými nákladmi na zateplenie. Optimálne je zatepľovať komplexne, čiže celú fasádu, strechu, pridať výmenu okien, dverí, vyregulovať vykurovanie a nezabudnúť ani na tepelné mosty v miestach, kde sú pripojené ku konštrukcii balkóny.

Vhodné vlastnosti izolačnej vrstvy
Pri zvažovaní investície sa neoplatí šetriť ani na kvalite a hrúbke tepelnej izolácie. Tieto údaje musí posúdiť a  navrhnúť odborník individuálne pre konkrétny dom.  V prípravnej fáze projektu je vhodné navrhnuté riešenie konzultovať  aj s nezávislým odborníkom – stavebným dozorom, ktorý by mal byť partnerom vlastníkov bytových domov. Do jeho kompetencií spadá aj dozorovanie kvality stavebných činností. Najväčšiu časť rozpočtu pri zatepľovaní tvoria fixné výdavky spojené so  stavebnými a lešenárskymi prácami, a ďalšie komponenty zatepľovacieho systému (lepidlo, sieťka, kotvy, omietka a pod.), takže zvýšená cena za hrubší izolačný materiál celkové náklady významne neovplyvní. Investícia do zateplenia je na niekoľko rokov a pri vyššej hrúbke izolantu dokáže budova ušetriť viac na nákladoch za vykurovanie, čo hrá v prospech  skracovania doby návratnosti.  Kvalitu zateplenia charakterizuje okrem rozmeru izolačnej hrúbky tiež jej schopnosť tepelne izolovať, ktorá sa vyjadruje koeficientom prestupu tepla ƛ (lambda). Štruktúra niektorých materiálov skrátka spôsobuje, že izolujú v rovnakej hrúbke lepšie ako iné. Dobrým príkladom je novinka od Knauf Insulation, fasádna minerálna doska FKD S. Vďaka špeciálnej orientácii vlákien dokáže ušetriť 10 % z hrúbky použitého materiálu  pri dosiahnutí výborných tepelnoizolačných vlastností (lambda = 0,036). Minerálna doska FKD S je vhodná na zateplenie starších budov, ako aj novostavieb.

Správna aplikácia
Veľmi dôležitým faktorom, ktorý pôsobí na kvalitu zateplenia a tým aj efektívnosť investície je správny realizačný postup. Ovplyvniť ho môžeme rozvážnym výberom realizačnej firmy s reálnymi referenciami. Vyžiadať si vopred certifikát zhotoviteľa je praktickejšie, ako ho neskôr vymáhať pri reklamácii nedostatkov. Podozrivo nízke ceny za stavebné práce sa nám môžu vypomstiť pri objavovaní následkov neprofesionálnej práce, napríklad na miestach nevyriešených tepelných mostov, kde následne vzniká kondenzácia vzdušnej pary a plesne. K ich vytváraniu prispievajú aj netesnosti izolačného systému. Dá sa im zabrániť flexibilným materiálom, akým sú minerálne dosky, ktoré sa výborne prispôsobujú lokálnym nerovnostiam stien aj pri zložitých tvaroch. Vlákna minerálnych dosiek sú navyše chránené proti vlhkosti, a majú tiež výbornú priepustnosť vodných pár, čím stena získa priedušnosť a dom „dýcha“.

Viac výhod za jednu cenu
Pri voľbe izolačného materiálu by sa mali zohľadniť rôzne kritériá. Najčastejšie používané tepelné izolanty – polystyrén a minerálna vlna – spĺňajú funkciu tepelnej ochrany rovnako dobre. Prednosťou minerálnej vlny je však jej protipožiarna bezpečnosť – nehorí a nešíri plameň. Práve pre jej zaradenie v triede reakcie na oheň A1 (označenie pre nehorľavý materiál) prikazuje norma jej použitie pri dodatočnom zatepľovaní budov  vyšších ako 22,5 m. Minerálna fasádna doska FKD S taktiež výborne pohlcuje vonkajší hluk, čo ocenia predovšetkým tí, ktorí bývajú v blízkosti železnice či dopravných uzlov.
Pri výbere izolačného materiálu a zvažovaní jeho ceny by majitelia domov nemali zabúdať ani na jeho dlhodobú životnosť a vysokú tvarovú stálosť, ktoré patria medzi výhody minerálnej vlny.  Všetky tieto vlastnosti totiž užívateľom v budúcnosti spríjemnia tepelnú pohodu na dlhé roky.

TV spot
{video_start}
UserFiles/File/stavba-a-rekonstrukcia/zateplenie-fasada/pravdy-a-myty-o-zateplovani-921/knauf_30s.mp4
{video_end}

www.knaufinsulation.sk
Zdroj: KNAUF INSULATION, s.r.o.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.