Dodatočné zateplenie domu
Zatepľovanie domu na prvý pohľad nie je žiadna veda. Vo všeobecnosti prevláda názor, že zateplenie si každý šikovný domáci majster môže spraviť aj sám. A že môže aj dokonca ušetriť, ak pri nákupe skombinuje najlacnejšie komponenty viacerých výrobcov. Opak je však pravdou.
Základné požiadavky podľa predpisov EÚ: – mechanická odolnosť a stabilita – požiarna bezpečnosť – hygiena, ochrana zdravia a životného prostredia – bezpečnosť pri použití – ochrana proti hluku – úspora energie a tepelná ochrana. |
Výber zatepľovacieho systému
V našich podmienkach požiadavkám na zateplenie rodinného domu plne vyhovuje kontaktný zatepľovací systém z polystyrénových platní alebo platní z minerálnej vlny, ktoré pripevňujeme na fasádu lepením a rozpernými kotvami (hmoždinkami). Povrchová úprava pozostáva z vrstvy vystužcovacej omietky (spevnenej sklovláknitou mriežkou) a z finálnej tenkovrstvej omietky.
Zatepľovací systém je pomerne veľká investícia, ktorá by sa svojím významom dala prirovnať napríklad k streche domu, a zateplenie by malo slúžiť roky bez nepríjemných problémov. Preto je vhodné prenechať túto prácu odbornej firme, ktorá má na tieto práce certifikát.
Či sa už rozhodneme realizovať zateplenie svojpomocne, alebo prostredníctvom firmy, je kvôli kontrole a osobnej istote vhodné oboznámiť sa s pracovným postupom. V oboch prípadoch sa oplatí využiť ponuku predajcov zatepľovacích systémov na poradenstvo, prípadne návrh projektu, ako i na výkon odborného dohľadu.
Kvalita vykonaných prác je závislá aj od druhu použitého náradia. Preto na jej realizáciu používame iba kvalitné náradie: nehrdzavejúce nádoby na miešanie, murárske hladidlo a lyžicu z nehrdzavejúcej ocele, špirálový miešač, elektrickú vŕtačku, nožík na rezanie sieťoviny, pílku a brúsny papier na polystyrén, vodováhu, štetku, filcový valček, plastové hladidlo, vyrovnávaciu latu 2 m dlhú, olovnicu.
Obmedzenia pri realizácii
Kontaktné zatepľovacie systémy možno vo všeobecnosti realizovať do teploty + 5 ºC (do komponentov nesmieme primiešavať akékoľvek chemické prísady proti zamrznutiu). Pri práci prekáža aj silný vietor a dážď, ale aj intenzívne slnečné žiarenie. Tieto faktory vplývajú na nerovnorodé vysychanie jednotlivých vrstiev systému. Na povrchovú úpravu nepoužívame tenkovrstvé omietky tmavých farebných odtieňov, ktorých stupeň svetlosti je menší ako 25.
Pri rekonštrukciách a dodatočnom zatepľovaní budov musíme staré omietky preklepať, oduté časti a všetky voľne oddeliteľné časti muriva odstránime a stenu zreparujeme. Odchýlky od roviny väčšie ako 5 mm pred začatím prác opravíme vápenno-cementovou omietkou.
Klampiarske prvky musíme upraviť podľa finálnej roviny fasády, ktorá bude predsadená oproti pôvodnej o hrúbku tepelnoizolačného systému. Prispôsobíme parapetné plechy, oplechovanie atiky a ríms, odsadíme od budovy strešné zvody, hromozvody a ostatné konštrukcie pripevnené na povrchu fasády.
Podklad pod zatepľovací systém musí byť suchý, pevný, zbavený nečistôt. Preto po ukončení uvedených prípravných prác plochu fasády oprášime, poometáme a napokon umyjeme, respektíve opláchneme prúdom vody.
Pri novostavbách môžeme izoláciu lepiť priamo na nosné murivo bez predchádzajúceho omietnutia. Vtedy však skontrolujeme, či sú dôkladne vyplnené styčné a ložné škáry a prípadnú vytečenú maltu odstránime.
Montáž tepelnoizolačného systému
Spôsob zakladania bez soklovej lišty – „na latu“ | Spôsob založenia tepelnoizolačného materiálu do soklového profilu |
Soklová lišta musí byť vo vodorovnej polohe. | Soklovú lištu upevňujeme na stenu zatĺkacími rozperkami. |
Obr.: Na izoláciu z minerálnej vlny nanášame lepidlo celoplošne.
Šírka soklového profilu závisí od hrúbky polystyrénu. Obvykle používame šírku profilu o 3 mm väčšiu, než je hrúbka polystyrénu.
Na rohoch budovy platne preväzujeme. | Škáry medzi izolačnými doskami nesmú korešpondovať so škárami a trhlinami v podklade, ani s rozhraniami rozličných materiálov. |
Kladenie tepelnoizolačných polystyrénových platní
Po uložení spodného radu polystyrénových platní pokračujeme v kladení ďalších platní na väzbu smerom hore. Dôsledne dodržiavame predpísané detaily – na každom voľnom konci dosák, t.j. pod parapetným plechom na voľnom nároží budovy, či na sokloch, podkladáme pod platne pás mriežky, ktorým hrany dosák dodatočne obalíme. Uloženie každej platne kontrolujeme vodováhou, zvislosť olovnicou, rovinnosť uloženia zasa dvojmetrovou hliníkovou latou.
Obr.: Na obvod dosky nanesieme pás lepiacej malty a do stredu tri terče.
Poistné kotvenie
Po prilepení platní na fasádu, a keď je lepiaca malta už dokonale zatvrdnutá (minimálne 24 hodín), ich ešte dodatočne poistíme upevňovacími rozpernými kotvami. Na jednu platňu dávame po 2 – 3 ks rozperných kotiev, t.j. na 1 m² je spotreba 4 – 6 ks. Počet rozperných kotiev na 1 m² sa stanovuje podľa polohy plochy na objekte (nárožia, výška miesta, plocha v strede steny a pod.). Na okrajoch a mimoriadne exponovaných miestach sa ich počet môže zvýšiť až na 5 ks na meter dĺžky. Hlava rozpernej kotvy má byť zapustená asi 2 mm do polystyrénovej platne, pričom jej telo musí byť ukotvené v nosnej časti muriva. V betóne a v murive z pálených tehál v hĺbke minimálne 35 mm, v dierovaných tehlách minimálne 55 mm a v pórobetónových tvárniciach minimálne 75 mm. Otvory do dierovaných tehál a pórobetónu vŕtame bez príklepu!
Po dokonalom zatuhnutí lepiacej malty (1 – 2 dni) fasády prebrúsime, aby sme vytvorili dokonale rovinnú plochu, odstránili drobné výstupky a nerovnosti. Brúseniu venujeme patričnú pozornosť, pretože ostatné úkony už všetky prípadné nerovnosti neodstránia, ale iba skopírujú.
Platne brúsime špeciálnym hoblíkom a rovinnosť brúsenia kontrolujeme dvojmetrovou hliníkovou latou. Pri brúsení platní na nárožiach si tiež pomáhame vodiacou latou. Po vybrúsení musíme dokonale poometať a očistiť celú plochu od zvyškov polystyrénu.
Po zahladení a stiahnutí prebytočnej armovacej malty je hrúbka vystužovacej vrstvy asi 2 – 4 mm, minimálne však 2 mm. Pri realizácii dbáme na to, aby všetky plochy izolantu boli dokonale obalené mriežkou uloženou v armovacej malte.
Rozmery zatĺkacích rozperných kotiev (hmoždiniek) musíme prispôsobiť hrúbke izolantu a kvalite podkladového materiálu. | Po vytvrdnutí lepiacej malty skontrolujeme dvojmetrovou hliníkovou latou rovinnosť platní a podľa potreby ich povrch prebrúsime špeciálnym hoblíkom. |
Presah sieťoviny za roh má byť min. 20 cm. Na hrany ostenia používame rohové profily s integrovanou mriežkou, ktoré umožňujú vytvárať kvalitné detaily.
Po zahladení a stiahnutí prebytočnej armovacej malty je hrúbka vystužovacej vrstvy asi 2 – 4 mm – minimálne však 2 mm. | Mriežku zapracovávame do malty od stredu k okrajom. |
Podkladový náter
Po dokonalom vysušení vystužovacej vrstvy a skontrolovaní jej rovinnosti nanesieme na ňu vhodný podkladový náter. | Tenkovrstvé omietky nanášame na dokonale vyzretý podklad, ošetrený podkladovým náterom, ktorý tiež musí byť úplne vyschnutý. |
Nanášanie tenkovrstvej omietky
Než začneme omietať, skontrolujeme, či majú všetky vedrá rovnaké šarže. Okrem toho je vhodné zmiešať hmotu zo všetkých vedier, prípadne upraviť konzistenciu omietky, pretože rôzny podklad a poveternostné podmienky vyžadujú rôznu hustotu omietky. Správnu konzistenciu má omietka vtedy, keď pri naťahovaní nepadá zo steny, dobre sa rozotiera, ale nesteká po podklade… Konzistenciu omietky môžeme upraviť pridaním malého množstva vody v rozmedzí od 0 do 0,5 litra vody na vedro, pričom dávame pozor, aby sme omietku nepreriedili.
Rozmiešanú tenkovrstvú omietku nanášame na podklad antikorovým hladidlom v hrúbke rolujúcich zŕn. Je dôležité, aby sme finálnu úpravu povrchu robili na omietke rovnakej vlhkosti. Najvhodnejšie je preto také zloženie pracovnej čaty, aby dvaja pracovníci omietku naťahovali a tretí ju finálne upravoval. Naťahovanie omietky robíme antikorovým hladidlom a finálnu úpravu plastovým hladidlom. Prácu neprerušujeme až do ukončenia celej upravovanej plochy.
Ochranné krepové pásky na stykoch pri oknách odstraňujeme ihneď po zahladení omietky. Prípadné znečistenie odstraňujeme okamžite, pretože zaschnutá omietka sa vyznačuje vysokou prídržnosťou k podkladu.
Podľa príručky Poradca Weber-Terranova pripravil Dušan Brindza
Foto a kresby: Weber-Terranova a Radovan Tomeš
zabudli ste instruktaz na drevene stavby ako sa aplikuje na drevo ta omietka ?
Presne tak ako to nerobit aspon co som „foto“obrazky videl ,pozatierane spoje EPS, pod sklotextilnou mriezkou musi byt lepidlo potom sa zatlaca mriezka do lepidla,soklovu listu nedava od kraja ved by som mu ani 17centov (5 SK) nedal….. no mam dost
maticko skakava… tam su tepelne mosty ako hrom to lepidlo medzi polystyrenovymi platnami nema co robit!! sietka sa lepi uplne inak nez je tu radene, ludia podla tohto navodu v ziadnom pripade
Bardzo ciekawe zdjęcia , pokazują jak NIE należy ocieplać .Jeśli wykonawca będzie pracował w ten sposób to wygonić go natychmiast
No naozaj weber – terranova gratulujem takejto instruktazi. A este budu radit obycajnym ludom ako to ROBIT hahaha.