Zateplenie šikmej strechy medzi krokvami

30.09.2014
Zateplenie šikmej strechy medzi krokvami

Jednou z možných alternatív na zateplenie šikmých striech je tepelná izolácia na báze ekologickej vlny vyrobená z minerálnych sklených vláken, ktorá sa aplikuje medzi jednotlivé krokvy strešného plášťa. Zateplenie šikmej strechy je dobré zveriť do rúk REALIZAČNEJ FIRME, no zvládne ho aj zručnejší majster.

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• Vzduchotesný izolačný systém LDS
•Fólie
LDS 0.04
kontaktná poistná hydroizolačná fólia z polypropylénovej textílie, 1,60 €/m2
LDS 2 Silk
parobrzda z polypropylénovej textílie, 1,50 €/m2
LDS 100
vysoko účinná parozábranová fólia na báze PE, 0,66 €/m2
• Tesniace pásky
LDS Soliplan
páska na vzduchotesné spoje parozábrany a parobrzdy na báze sulfátového papiera (40 bm), 18,30 €/ks
LDS Solifit
páska na vzduchotesné spoje parozábrany a parobrzdy (25 bm), 14,70 €/ks
LDS Solitwin
páska na vzduchotesné spoje detailov strešného okna – parozábrany a parobrzdy (25 bm), 14,70 €/ks
Tesniaci pásik LDS
obojstranne lepiaci pásik na vzduchotesné spoje parozábrany a parobrzdy s murivom (10 bm), 14,40 €/ks
 Doplnky k systému LDS
Tesniaci tmel LDS Solimur
na zhotovenie stálych vzduchotesných spojov parozábranovej fólie a steny (310 ml), 5,76 €
Manžeta LDS samolepiaca vzduchovo tesniaca manžeta na trvalé odborné utesnenie vedení cez parozábranovú fóliu (∅ 8 až 12 mm), 4,27 €/ks
• Tepelná izolácia
napríklad Knauf Insulation Unifit 035 hrúbka 60 až 240 mm, 3 až 9 m, šírka 1,2 m
• Systém suchej výstavby

NÁRADIE
• nôž na tepelnú izoláciu
• meter
• akumulačný skrutkovač 

PRACOVNÝ POSTUP

Zatepľenie medzi krokvami

1. Narezanie izolácie
Pásy izolácie sa režú o 1 až 2 cm širšie, ako je nameraná medzera medzi krokvami. Rez nožom sa vedie kolmo na rovinu izolácie pozdĺž dvojmetrovej hliníkovej laty. 

Zatepľenie medzi krokvami

2. Vloženie medzi krokvy
Pred montážou izolácie medzi krokvy treba odrezkami vyplniť aj dutinu za pomúrnicou. Narezané pásy sa vkladajú tak, aby kopírovali rovinu krokiev.

Zatepľenie medzi krokvami

3. Konštrukcia podhľadu
Na izoláciu sa namontujú krokvové alebo priame závesy v súlade s pokynmi dodávateľa suchej výstavby a nasleduje montáž roštu nosnej konštrukcie podhľadu.

Zatepľenie medzi krokvami - 04Zateplenie-strechy

4. Priestor na druhú vrstvu
Rošt nosnej konštrukcie podhľadu zároveň vymedzuje priestor na vloženie druhej vrstvy tepelnej izolácie, keďže výška krokiev je v rodinných domoch štandardne maximálne 200 až 220 mm.

Zatepľenie medzi krokvami

5. Priečny rošt
Priečny rošt sa montuje s osovou vzdialenosťou na základe požiadaviek dodávateľa prvkov suchej výstavby.

Zatepľenie medzi krokvami

6. Druhá vrstva izolácie
Do pomocného roštu sadrokartónového podhľadu sa vložia pásy tepelnej izolácie. Treba dbať na to, aby bola celá plocha roštu vyplnená izoláciou.

Zatepľenie medzi krokvami

7. Napojenie na murivo
Na napojenie praozábrany na murivo sa použije tesniaca páska. Treba ju nalepiť súvisle na omietku po obvode šikmej strechy ešte pred aplikáciou parozábrany.

Zatepľenie medzi krokvami

8. Parozábrana
Na nosný rošt sa pomocou obojstranných lepiacich pások uloží parozábrana. Ukladá sa s presahom asi 150 mm na mieste spoja fólia – fólia a na mieste, kde sa fólia napája na priliehajúce a prestupujúce prvky.

Zatepľenie medzi krokvami

9. Prelepenie stykov
Parozábrana sa na priliehajúcich konštrukciách dotesní pomocou tesniacej pásky s vysokou pevnosťou v ťahu na báze vystuženého HDPE. Prelepia sa aj vzájomné spoje jednotlivých pásov parozábrany.

Zatepľenie medzi krokvami

10. Kontrola tesnosti
Pred aplikáciou podhľadových dosiek sa ešte kompletne prekontroluje tesnosť parotesnej vrstvy, predovšetkým napojenia na murivo.

Zatepľenie medzi krokvami

11. Záklop
Záklop sa zrealizuje zo sadrokartónových alebo sadrovláknitých dosiek. Ak sa použijú drevené palubovky, rošt treba zdvojiť tak, aby množstvo skrutiek alebo klincov nedegradovalo účinnosť parozábrany.

odborník radí
Aj dodatočné ťahanie elektrickej kabeláže, vedenia TV signálu, respektíve káblov na pripojenie internetu v podkroví zvyšuje riziko poškodenia parozábrany. Preto je nevyhnutné použiť na prelepenie poškodenej fólie tesniacu pásku, ktorá parozábranu uzavrie aj v mieste perforácie.

Text, foto: Knauf Insulation, thinkstock.com
Zodpovedná redaktorka: Magdaléna Lukáčová

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Martin | 21.02.2019, 18:03
Dobrý deň, ja by som sa chcel opýtať na zateplenie šikmej strechy. Je možné kombinovať minerálnu vatu s polystyrénom?Keďže mám obytné aj podkrovie izolujem strechu. Začal som tým ze medzi krov som dal 20cm minerálnej vlny a aby som dosiahol 40 cm izolácie, musel by som robiť konštrukciu a dat ďalších 20cm vaty. Keď som sa informoval u stavbárov, ty mi poradili aby som teraz na vatu dal fóliu, urobil konštrukciu na ktorú by sa montoval polystyrén o hrúbke 15 cm. Tým pádom by som dosiahol izolačné vlastnosti ktoré sú predpísané na nízko energeticky dom a na polystyrén by sa už dala "natiahnuť" finálna omietka... Myslíte že to je ok? Ďakujem
dedek | 01.12.2018, 01:24
a zabudli napisat to napodstatnejsie.., velmi dobry respirator a okuliare..., ten sajrajt ked sa nadychate.., ostane navzdy v plucach...
Jana Drieniková | 21.01.2015, 11:39
dobrý deň, je majster v okolí Púchova ,ktorý tieto práce vykonáva ? dakujem
Mikuláš | 03.10.2014, 18:28
Chýba informácia a v návode montáž parozábrany(Vami nazývaná parobrzda. Takéto návody sú podľa mňa neprofesionálne až skoro nekvalifikované
Pavol Medveď | 04.10.2014, 16:16
Za posledných 5 rokov som podrobne prečítal niekoľko návodov na montáž zateplenia, vrátane montáže parozábrany. Ale neuveril som ani jednému : čo budú dýchať tí, čo v takom priestore majú žiť? Dokonca som mal možnosť navštíviť takto zateplené podkrovie a po pár minútach pobytu sa mi moja pochybnosť potvrdila, bolo to prostredie bez dýchateľného ovzdušia. Takže stavbári doteraz nemajú vhodnú technológiu na zatepľovanie takýchto priestorov. A to ešte radšej ani nespomínam zatepľovanie akýmkoľvek horľavým materálom (drevotrieska, polystyrén a pod.).
| 03.02.2015, 20:09
Rekuperacia je riesenie
Prečítajte si
Reklama