Zateplenie domu
Celkové zateplenie obvodového plášťa budovy pomáha znižovať prostriedky vynaložené na výrobu tepla v chladnom počasí, ale aj na klimatizovanie budovy počas horúčav. Preto je téma zateplenia aktuálna aj v lete.
Galéria
PodkladPodklad musí byť čistý, suchý a únosný a najmä dostatočne pevný. Pevnosť podkladu zistíme pomerne presne: ak na únosný podklad prilepíme kúsky dosiek z penového polystyrénu s veľkosťou 10 × 10 cm, po troch dňoch sa pri strhávaní zo steny rozlomia.
Z povrchu podkladov odstránime huby a plesne. Nasiakavé podklady, napríklad pórobetón, napenetrujeme. Lepidlo na upevnenie izolantu tak nevyschne príliš rýchlo a bude mať zaručenú pevnosť.
Podklad nesmie vykazovať väčšiu nerovnosť ako 1 cm na dĺžku 2 m (merané latou). Vedenia pod omietkou označíme tak, aby sa nepoškodili pri vŕtaní dier.
Na založenie zatepľovacieho systému slúžia soklové lišty podopierajúce dosky, čím uľahčujú ich lepenie. Vodorovne ich upevníme na úrovni spodného okraja prvej dosky (aspoň 30 cm nad terénom) pomocou zatĺkacích rozperiek (každých 30 až 50 cm jedna rozpierka). Nadpájané profily a lišty spájame plastovými spojkami.
Lepenie
Vhodná teplota pri zatepľovaní je 5 až 25 ºC. Zateplenie nemožno robiť pri silnom vetre a daždi. Používame výhradne lepidlo (lepiacu maltu, lepiaci tmel), ktoré predpisuje výrobca systému, a to presne podľa návodu. Na lepenie dosiek používame náradie z nehrdzavejúcej ocele (murárske lyžice a ozubené hladidlá).
Lepiacu hmotu nanášame na podklad alebo dosky. Na okraje polystyrénových dosiek nanášame po celom okraji pás lepiacej hmoty široký 3 až 4 cm a 2 až do stredu dosky 4 terče s priemerom asi 8 cm. Na dosky z minerálnych vlákien sa nanáša lepidlo podľa pokynov výrobcu tepelnoizolačného systému a typu podkladu – spravidla na okraje dosiek a terče na celkovej ploche 40 % povrchu dosky.
Pri tzv. lamelových doskách je lepšie nanášať ho celoplošne. Na bočné steny dosiek sa nesmie dostať lepiaca hmota. Dosky lepíme na celej fasáde zásadne na väzbu (škáry medzi doskami sa nikde nekrižujú).
Ak vznikli netesnosti medzi doskami (príliš široké škáry), treba ich vyplniť; v prípade dosiek z minerálnych vlákien izolantom, medzi polystyrénovými doskami stavebnou polyuretánovou penou.
Pri okenných a dverných osteniach lepíme izolačné dosky z fasády tak, že prechádzajú za hranu ostenia. Vzniknutý priestor na ostení vyplníme izolantom s vhodnou veľkosťou.
Vo výške približne 50 cm nad terénom dáme jeden rad zo špeciálnych soklových dosiek so zníženou nasiakavosťou, respektive dosiek z tvrdeného alebo extrudovaného polystyrénu.
Po technologickej prestávke 24 až 72 hodín odrežeme nadbytočné časti dosiek a dosky najmä v nedokonalých stykoch (vo výškových odskokoch) obrúsime brúsnym hladidlom. Nakoniec odstránime zvyšky izolačnej hmoty a prach.
Kotvenie príchytkami
Typ príchytiek (rozperiek), ich počet, dĺžka a rozmiestnenie sú dané projektom. Polystyrénové dosky kotvíme tanierovými príchytkami s plastovým tŕňom. V plných materiáloch (betón, plná tehla) je hĺbka kotvenia 35 mm, v dutých materiáloch (dutá tehla) 55 mm, v pórobetóne 75 mm. Ako rezerva sa pri vŕtaní dier pridáva ešte 10 mm. Dĺžka príchytky je zväčšená o hrúbku prípadnej starej omietky, hrúbky lepiacej vrstvy a hrúbky izolantu. Na dosky z minerálnych vlákien použijeme kvalitnejšie príchytky s oceľovým tŕňom. Pri vŕtaní v poréznych materiáloch a v podklade s dutinami nikdy nepoužívame príklep.
Spevnenie povrchu
Kým povrch spevníme, napojíme zateplenie na stavebné dielce pomocou silikónového tmelu alebo tesniacich pások. Stykové škáry treba dokonale utesniť. Potom upravíme nárožia objektov a kúty stavebných otvorov: nárožia vystužíme pomocou rohových líšt a lepidla a ku kútom v ostení okien a dverí zo strany fasády nalepíme pomocou lepidla pruhy výstužnej siete (sklotextilnej mriežky) s rozmermi 20 × 30 cm.
Potom celoplošne nanesieme tzv. základnú vrstvu omietky, ktorá sa skladá z vrstvy lepidla a výstužnej siete s hmotnosťou 145 g/m2 a vyššou. Lepidlo nanášame odhora nadol v pásoch so šírkou výstužnej siete a pomocou hladidla do vrstvy lepidla zatláčame výstužnú sieť. Hmotu nad sieťou rovnomerne uhladíme hladidlom. Pásy siete nadpájame s presahom najmenej 10 cm. Na sokloch a v okolí okien a dverí sa sieť ukladá vo dvoch vrstvách s dvojnásobným lepením. Približne 24 hodín po zaschnutí stierky prebrúsime povrch brúskou alebo dlhým hladidlom s brúsnym papierom, aby sme povrch vyrovnali a vyhladili.
Potom povrch napenetrujeme (penetrácia tvorí základ pre tzv. hornú vrstvu omietky). Po vyschnutí sa na povrch aplikuje akrylátová, resp. silikátová, silikónová alebo silikátovo-silikónová omietka pomocou hladidla z nehrdzavejúcej ocele. Minerálne fasádne omietky nakoniec môžeme upraviť fasádnym náterom.
Text: Stanislav Botur z podkladov BASF a Henkel
Foto: Henkel, Isover, Knauf Insulation, Rigips, Vuno Hreus, Weber – Terranova, Združenie EPS.SR
Dobry den chcel by som si nechat poradit,mam zatepleny dom po rodicoch s troch stran 160mm polystyrenom.Ta posledna strana je od susedy ktory ma nechce pustit s tou hrubkou lebo,ze budem uz u neho a max. ma pusti s 40mm polystyrenom.Chcem sa opytat ake to bude mat nasledky ak try steny su zo 160mm a ta jedna 40mm a aky material by som mal pouzit na tych 40mm aby to nahradilo tych 160mm.Za odpoved vopred dakujem,s pozdravom Stano.