Priečky z pórobetónu
Galéria (8)

Priečky z pórobetónu

Stavebníci si na stavbu vnútorných priečok v novostavbách či rekonštrukciách môžu vybrať technológiu murovania s tenkými a ľahkými tvárnicami z pórobetónu.

Galéria

Murovanie na tenkú vrstvu lepiacej malty znamená pre tieto konštrukcie rýchle a spoľahlivé riešenie. Vďaka minimálnemu odpadu, ktorý pri práci s týmito tvárnicami vzniká, je práca na priečkach relatívne čistá. Nízka hmotnosť pórobetónu minimálne zaťažuje stropné konštrukcie, čo umožňuje umiestňovanie priečok bez akýchkoľvek obmedzení aj v starších budovách. Napriek tomu, že je materiál ľahký, má už aj pri malých hrúbkach dostatočnú pevnosť na kotvenie predmetov. Pórovitá štruktúra zaručuje rovnaké vlastnosti materiálu vo všetkých smeroch. Vďaka tomu bude mať stena vždy dostatočnú teplotu a bude príjemná na dotyk. Dobrá zvuková izolácia je spolu s neprekonateľnou požiarnou odolnosťou ďalším argumentom v prospech tohto materiálu.

Priečky z bieleho a sivého pórobetónu
Biely a sivý pórobetón sa farebne líšia z dôvodu hlavnej suroviny, ktorá sa pridáva do základnej zmesi (cement, vápno a voda). Biely pórobetón vzniká zmiešaním základných surovín s kremičitým pieskom. Sivý pórobetón vzniká pridaním elektrárenského popolčeka do surovinového základu. Farba nie je jediný rozdiel, líšia sa aj niektorými parametrami svojich fyzikálnych vlastností. Bez ohľadu na konkrétne parametre je postup pri stavbe priečok v interiéri rovnaký.

Kreatívny materiál
Pórobetón významne rozširuje kreatívne možnosti domácich majstrov. Jednoduchá spracovateľnosť ponúka úžasnú výhodu oproti ostatným stavebným materiálom, ktoré sa používajú na zhotovenie deliacich priečok v interiéroch. Kreatívne riešenia interiéru nie sú vďaka ľahko opracovateľnému materiálu limitované. Pomocou tvárnic si môžete jednoducho vytvoriť efektný nábytkový systém: zásteny, výklenky v stene, pulty, police či úložné priestory, ktoré sa stanú plnohodnotnou súčasťou interiéru. Atypický formát si pomocou bežnej ručnej pílky jednoducho vytvarujete sami podľa vlastnej fantázie.

Medze fantázii sa nekladú ani pri finálnych úpravách priečok. Homogénny a rovný povrch steny umožňuje bezproblémovú aplikáciu všetkých povrchových úprav. Steny z bieleho pórobetónu môžete omietnuť alebo oblepiť tapetami, obložiť ich drevom. Podľa vlastných predstáv ich môžete ozdobiť keramickým obkladom či obkladom z prírodného kameňa.

Odporúčaná hrúbka priečok
Rôzne formáty tvárnic sú určené pre rôzne stavebné úpravy v interiéri. Tvárnice hrúbky 50 mm sa používajú iba na obmurovanie predmetov, napr. vane, zvody a pod. Priečky s hrúbkou 75 mm možno použiť pri rekonštrukcii bytových jadier. Táto tvárnica sa však odporúča len na krátke priečky. Na stavbu priečky na výšku podlažia v bežnej miestnosti je nevyhnutné použiť tvárnice pre priečky minimálnej hrúbky 125 mm, ktoré sú najčastejšie používanými tvárnicami na zhotovenie nenosných priečok. Pokiaľ uvažujete o hrubších priečkach, presné tvárnice na nenosné steny z bieleho pórobetónu sa vyrábajú aj v hrúbkach 150 mm až 200 mm. Stena tejto hrúbky už zaručuje najvyššie únosné parametre.

Priečky v novostavbe krok za krokom

Pokiaľ realizujeme priečky v novostavbe, treba na ne myslieť už pri budovaní obvodového a nosného muriva. V tomto prípade si podľa projektu vyznačíme polohu budúcej priečky na nosnej stene, pričom dbáme na zvislosť priečky. Najväčšia prípustná vzdialenosť dilatácií muriva nenosných stien z presných tvárnic z bieleho pórobetónu je 8 m. Do každej druhej ložnej škáry vložíme oceľovú spojku antikorových kotevných pásikov (oceľový pásik ohnutý do tvaru L), ktorou budúcu priečku pomocou klincov uchytíme k murivu. Spojku muriva môžeme prípadne vtlačiť do maltového lôžka bez použitia klincov. Vápenno-cementovú maltu pre prvý rad tvárnic položíme na hydroizoláciu.

Každá stropná konštrukcia, bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobená, sa už na základe vlastnej hmotnosti prehýba (aj keď minimálne). Z tohto dôvodu musia byť priečky založené na separačnej podložke a po obvode ich treba pružne uložiť. Tieto fyzikálne vlastnosti platia všeobecne pre všetky murovacie materiály. Priečky natrieme tenkou vrstvou malty po celej šírke, aj na čelách. Rovnosť priečky kontrolujeme pomocou špagátu. Spojky tiež dôkladne natrieme maltou a zamurujeme tvárnicou. Priečky k nosnému múru nelepíme. Medzeru vyplníme montážnou penou. Priečky, s ktorými sme nerátali, možno kotviť aj iným spôsobom. Spojku pripevníme do steny dodatočne pomocou rozperiek, pričom používame rozperky do pórobetónu.

Otvory na dvere v priečkach možno jednoducho vytvoriť vďaka dverovým prekladom pre priečky, ktoré kvalitní výrobcovia ponúkajú ako súčasť stavebného systému. Montáž prekladov je jednoduchá. Uložia sa do tenkovrstvovej malty. Dbáme na to, aby šípka na preklade smerovala smerom nahor.

Z dôvodu prehýbania stropnej konštrukcie nechávame pri nenosných priečkach medzeru podľa predpokladaného priehybu a vyplníme ju montážnou penou alebo minerálnou vlnou.

Úprava rozmerov a tvarov tvárnic je možná priamo na stavbe. Pokiaľ potrebujeme tvárnicu narezať na iný formát, urobíme to pomocou bežnej ručnej píly. Režeme rovnomernými ťahmi. Rez i odrezok sú po odrezaní čisté a hladké. Prípadné nerovnosti zabrúsime ručným hoblíkom.

Vytvoriť otvory a drážky v priečkach, ako aj tvarovanie tvárnic do želaného formátu, je veľmi jednoduché. Pomocou bežných pracovných nástrojov si v murive vytvoríme otvory a drážky podľa želania.

Kotvenie do steny z bielych tvárnic
Stavebník nemusí mať obavy upevňovať na steny z tvárnic z pórobetónu nábytok či technologické vybavenie domu. Na takéto steny upevňujeme bežne zásobníky s teplou vodou, kotly a podobné ťažké predmety. Vždy však musíme zvoliť správny upevňovací prostriedok. Na kotvenie ťažkých predmetov sa používajú bežne dostupné rozperky alebo kotvy do pórobetónu. Ak potrebujeme upevniť napríklad kuchynskú skrinku, vhodným riešením je siahnuť po rozperkách určených špeciálne pre pórobetón. Na menšie zaťaženia sú vhodné aj univerzálne rozperky, ak výrobca udáva vhodnosť pre pórobetón.

V štruktúre pórobetónu sú miniatúrne póry, ktoré vplývajú nielen na dobré tepelno-izolačné vlastnosti materiálu. Vďaka nim je materiál homogénny, čo uľahčuje kotvenie predmetov na stenu. Nemôže sa stať, že pri vŕtaní narazíme na dutinu alebo hrubú vrstvu malty medzi tehlami, ako to býva pri iných typoch materiálov.
Na uchytenie skriniek kuchynskej linky alebo skriniek v kúpeľni by mala stačiť priečka s hrúbkou 100 mm. Na vlastné uchytenie je nutné použiť dostatočný počet rozperiek (podľa predpisu výrobcu o únosnosti rozperiek). Na uchytenie ťažkých predmetov (kotol, bojler a pod.), ktoré rozperky neunesú, treba použiť montáž priskrutkovaním a uchytením cez stenu na kotevnú doštičku. Stenu prevŕtame, na druhej strane steny vyfrézujeme niku s veľkosťou protiplechu (alebo oceľovej kruhovej podložky), vložíme závitovú tyč a upevníme maticou. Inštalačné drážky možno zhotoviť a následne zamurovať, ale nesmie pritom prísť k ohrozeniu stability konštrukcie. Týmto spôsobom môžeme kotviť aj veľmi veľké zaťaženia (časti strechy a podobne), pričom na stene nebude vôbec nič vidieť, lebo niku po montáži presieťkujeme a omietneme.

Text: Katarína Dudáková
Foto: Xella, Porfix, archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje