Drevostavby
Od drevených stavieb očakávame hlavne splnenie požiadaviek na zdravé bývanie, estetiku a harmóniu s prostredím, pohodu pri používaní, ekológiu, hospodárnosť a statickú spoľahlivosť. Niektoré ich problematické stránky ako životnosť a požiarna bezpečnosť budú určite námetom na ďalšie technické skúmanie a riešenia v nasledujúcich rokoch.
Galéria
Drevo zvláda rozhodujúcu úlohu najmä v strešných konštrukciách, ako prírodný prvok dokáže reagovať na zmeny klímy, teplotné rozdiely, dokáže vlhkosť nielen prijímať, ale aj odovzdávať. Pri tom všetkom si zachováva pružnosť a pevnosť. Ak je konštrukcia viditeľná, pôsobí esteticky, ale ak sa ju rozhodneme zakryť, veľmi dobre spolupracuje, pretože vytvára skvelý podklad pre spojovacie prvky.Drevo si našlo cestu aj na strechy viacpodlažných bytových domov, ktoré boli donedávna symbolom „hranatej železobetónovej architektúry“, no k výhodám drevených strešných konštrukcií sa dodatočne predsa len vrátili.
Vďaka používaniu lepených vrstvených prvkov získalo ešte väčší záber použitia nielen v menších stavbách rodinného a hospodárskeho typu, ale aj v športových, spoločenských či výrobných halách s rozpätím až do 100 – 120 m. Tieto vlastnosti ho posúvajú pred všetky ostatné materiály.
V menších stavbách, ako sú rodinné domy, motely, reštaurácie, penzióny, sa drevo s obľubou používa na stropné konštrukcie. Priznané trámy, drevené obloženie či prvky vystupujúce do priestoru pôsobia veľmi útulne, teplým a pokojným dojmom. Dokonca vôbec neprekážajú ani také chyby, ako sú trhliny a menšie zakrivenie. Drevo je obľúbeným materiálom aj pre riešenie vstupných priestorov do rodinných, ale aj bytových domov, hotelov a reštauračných zariadení. Často poskytuje prvý vizuálny kontakt človeka so stavbou, ktorý osloví buď príjemne alebo vyvolá rozpaky. Aj túto úlohu zvládajú drevené prvky lepšie ako iné chladné stavebné materiály.
Aj doplnením fasády o drevené obkladové prvky môžeme značne zvýšiť atraktivitu objektu. Tu hrá veľkú úlohu povrchová úprava a ochrana dreva. Pri použití menej kvalitných náterových látok, ktoré za krátky čas vyblednú a stratia aj ochranné účinky, sa celkový efekt veľmi rýchlo vytráca.
Svoje miesto má drevo zastane aj v rôznych prístavbách, letných terasách, posedoch, altánoch, skladových priestoroch a menšej záhradnej architektúre. Tieto stavby sú zvyčajne otočené smerom do záhrady, prípadne sú jej súčasťou a drevené konštrukcie sú do týchto priestorov najvhodnejšie.
Na sídliskách jednoduché drevené konštrukcie zmierňujú drsné a chladné pôsobenie betónu a môžu zaujať a oživiť exteriér aj tam, kde by sme ich nečakali.
Tradičné je použitie dreva na vonkajšie deliace konštrukcie – ploty. V súčasnosti preberajú, najmä pri dopravných stavbách, aj funkciu hlukovej bariéry. Čisto drevené ploty sú náročnou a rizikovou konštrukciou pre upevnenie drevených prvkov do zeme, kde často podliehajú deštrukcii. Tu sa viac osvedčilo drevo ako výplňový materiál.
Drevené mosty sú viac atrakciou ako bežnou praxou, no v kombinácii dreva s inými materiálmi v nosnej konštrukcii vyznievajú veľmi moderne a pekne. Prevažnú väčšinu týchto konštrukcií predstavujú lávky pre peších a cyklistov, prípadne mosty pre obmedzenú automobilovú dopravu alebo špeciálne športové trate. Samotné drevostavby nemajú na Slovensku také zastúpenie ako napríklad v severských krajinách. Zvyčajne sa stretávame s charakteristickými zrubovými konštrukciami v stavbách typu reštaurácií, penziónov alebo motelov, klasické zruby sú zachované v rázovitých obciach, no moderných zrubových konštrukcií je u nás už málo. Častejšie vídané sú stĺpikové drevostavby, ktorých konštrukcia zo zvislých stĺpikov a šikmých výstuh – vzpier, je skrytá pod dreveným plášťom. Najlepšie sa u nás uchytili hlavne montované stavby z prefabrikovaných panelov na báze dreva, v kombinácii s inými, najmä izolačnými materiálmi. Výhodou týchto konštrukcií je hlavne rýchla montáž stavby.
Text: Ing. Miroslav Vaterka
Fotografie: archív autora a vydavateľstva JAGA
Zdroj: Časopis Urob si sám
Je to môj sen, presne taký to zrub by som si chcel postaviť.