Vykurujte efektívnejšie s dvoma zdrojmi tepla
Ceny energií nútia spotrebiteľov vymýšľať riešenia, ktoré znížia výšku mesačných účtov. Výrobcovia sledujú správanie spotrebiteľov a ich požiadavky, preto sa čoraz viac zaoberajú využívaním obnoviteľných zdrojov. Tak sa do popredia dostáva bivalentné alebo až trivalentné vykurovanie využívajúce viac zdrojov tepla, ktoré spolu výborne spolupracujú.
Galéria
Bivalentné vykurovanie je založené na využívaní dvoch rôznych zdrojov tepla, trivalentné dokonca troch zdrojov. Týmito zdrojmi tepla môžu byť plynové či elektrické kotly, kotly na drevo alebo pelety, kozubové vložky, tepelné čerpadlá a solárne kolektory. Pri takýchto kombinovaných systémoch je však pre správne a čo najefektívnejšie fungovanie dôležitá kompatibilita jednotlivých prvkov. Túto podmienku najlepšie splní systém od jedného výrobcu.Návrh týchto systémov je veľmi individuálny a závisí od potrieb obyvateľov domu, dostupnosti zdrojov a finančných možností investora. Mnohí výrobcovia zostavujú produkty na bivalentné vykurovanie podľa bežnej spotreby daného počtu osôb v domácnosti a tie potom ponúkajú zákazníkom ako výhodné balíčky. Keďže nejde o jednoduché systémy, najrozumnejšie je poradiť sa najprv s odborníkom a následne nájsť najvhodnejší balíček alebo zostaviť unikátnu kombináciu podľa konkrétnych podmienok.
Spočítajte si výhody
Najdôležitejšími pre spotrebiteľa sú úspora nákladov na energie a rozloženie zdrojov tepla. Keďže sa pri bivalentných či trivalentných riešeniach vykurovania okrem klasických nakupovaných energií (elektrina, plyn) využívajú bezplatne aj obnoviteľné zdroje (slnečná energia, teplo vody, zeme, vzduchu), je možné pri nákladoch na energie výrazne ušetriť. Napríklad pri využití solárnej energie v zostave s plynovým kotlom môže úspora nákladov na vykurovanie a prípravu teplej vody dosiahnuť až 50 %. Ďalšou nespornou výhodou je ochrana životného prostredia. Navyše, na solárne zdroje sa dá získať štátna dotácia a už dlhšie sa uvažuje aj o dotácii na tepelné čerpadlá. Renomovaní výrobcovia vyrábajú väčšinu prvkov do svojich zostáv sami, a tým zabezpečujú, že všetky komponenty budú spolu výborne fungovať, umožnia bezporuchovú prevádzku, dlhšiu životnosť a úsporné vykurovanie či ohrev vody v domácnosti.
–>
Ekologická budúcnosť
Narastajúcim požiadavkám stavebníkov, ale aj nutnosti splnenia ekologických požiadaviek a predpisov sa podriaďuje aj trh v oblasti vykurovania. Napríklad v Nemecku dnes nie je možné skolaudovať dom, ak nie je 15 % spotreby energie pokrytých z obnoviteľných zdrojov. Najčastejšie sa pokrývajú práve cez solárne systémy, a tak je ponuka nových solárnych kotlových zostáv a solárnych riešení veľmi široká, najmä u západných výrobcov. Treba ešte podotknúť, že nemecká vláda zároveň s požiadavkami poskytuje aj veľké množstvo dotácií. Na Slovensku ekologické normy zatiaľ nie sú také prísne. Napríklad povolená úroveň oxidov dusíka v spalinách plynového kotla je v Nemecku do 60 mg/kWh, u nás až do 200 mg/kWh. Je však veľký predpoklad, že Európska únia bude v najbližších rokoch požadovať od členských krajín ekologické riešenia, ktoré v krajinách západnej Európy už fungujú. S týmto by mal počítať aj spotrebiteľ a pri rozhodovaní sa o kúpe nového vykurovacieho zariadenia si môže ušetriť budúce investície tým, že už teraz si zvolí bivalentné vykurovanie aj s využitím obnoviteľných zdrojov. Dopyt po týchto riešeniach sa za posledné roky enormne zvýšil, napriek hospodárskej kríze, ktorá ho mierne oslabila.
Pre koho je vhodné?
Bivalentné vykurovanie je určite všeobecne výhodné, otázkou je, akú zostavu si zvoliť. Ideálne je zamyslieť sa nad spôsobom vykurovania už pri výstavbe domu, či výbere pozemku a zvážiť jeho orientáciu na svetové strany, dostupnosť zdrojov – aj obnoviteľných, komínovú sústavu či sklon strechy. V obývaných rodinných domoch ľudia často zisťujú, že pri vykurovaní a príprave teplej vody plynovým kotlom sú ich náklady neúmerne vysoké. Riešením môže byť pripojenie solárnych ohrievačov vody, ale aj tepelných čerpadiel a kozubových vložiek. Z pohľadu úspory prevádzkových nákladov je však vhodnejšie vymeniť aj konvenčný plynový kotol za kondenzačný. Obyvatelia bytových domov majú väčšinou centrálne vykurovanie a prípravu teplej vody zabezpečenú v spoločnej kotolni. Všeobecne platí, že centrálny systém pre veľké množstvo užívateľov je vždy najvýhodnejší, avšak je možné nechať si vypracovať rozpočtovú štúdiu bivalentného vykurovania aj pre konkrétny bytový dom. Špeciálne pravidlá platia pre víkendové chaty, kde sa užívateľ nezdržuje príliš často.
Ako to funguje
Bivalentné vykurovanie plynovým kondenzačným kotlom s využitím slnečnej energie na prípravu teplej vody a podporu vykurovania sa ukázalo ako veľmi vhodné riešenie pre rodinnú výstavbu. Takáto zostava obsahuje kondenzačný plynový kotol, solárny ohrievač vody, slnečné kolektory a prepájacie súpravy. Kondenzačný kotol rieši vykurovanie a dohrev solárneho ohrievača vody pri nedostatku slnečného žiarenia. To znamená, že keď svieti slnko v dostatočnej miere, solárny zásobník vodu zohreje na potrebnú teplotu a kotol nebude vôbec štartovať. Platí, že čím viac teplej vody sa bude akumulovať, tým dlhšie je možné ju využívať, aj keď slnko už nesvieti. Rozhodne je nesprávne zvoliť čo najmenší objem zásobníka vody, efektívnosť solárnych systémov to výrazne znižuje.
Najnovšie sa vyrábajú solárne kotlové zostavy, ktoré obsahujú všetko potrebné príslušenstvo, avšak zároveň šetria miesto a vďaka dizajnovému kompaktnému vzhľadu sa dajú umiestniť aj do iných ako servisných miestností domu.
Trivalentná zostava s využitím slnečnej energie obsahuje napríklad akumulačný vrstvový zásobník, solárne kolektory, regulovateľný zdroj bez časového obmedzenia dodávky tepla (napríklad plynový kotol) a regulovateľný zdroj tepla s obmedzeným výkonom (napríklad teplovodný kozub). Teplotné vrstvenie vody v akumulačnom zásobníku prispieva k najefektívnejšiemu využitiu solárneho systému, ale i ostatných zdrojov tepla.
Náklady verzus úspory
Slovenskí investori, na rozdiel od obyvateľov západnej Európy, zatiaľ rozmýšľajú veľmi konzervatívne. Väčšinou šetria pri jednorazovom nákupe. Síce usporia pri nákupe technológie, ale ďalších 10 či 20 rokov budú mať vyššie prevádzkové náklady. Rozumnejšie je zvýšiť vstupnú investíciu, ktorá sa po čase vráti, a od toho momentu už trvale profitovať z úspory nákladov na energie. Napríklad je výhodnejšie zvoliť si solárnu kombinovanú zostavu, ktorá dokáže pripraviť až 60 % spotrebovanej teplej vody prostredníctvom solárnej energie a zvyšok zabezpečí plynový kotol. Je síce cenovo náročnejšia, no možno ju efektívne využívať v lete i v zime. Navyše, je možné na solárne zostavy uplatniť štátnu dotáciu vo výške minimálne 800 Eur, čím sa obstarávacia cena výrazne zníži.
Prípadová štúdia: Úspora v bytovom dome pri využití bivalentného zdroja a vzorový príklad
Štátne dotácie na solárne kolektory sa dajú výhodne uplatniť aj pri inštaláciách solárnych systémov v bytových domoch. Ploché strechy bytoviek sú pritom ideálne z hľadiska montáže aj údržby. Spotreba teplej vody tu má rovnomerný priebeh počas celého leta na rozdiel od rodinných domov, kde 2- či 3-týždňová dovolenka znamená citeľné nevyužitie vyrobeného tepla. V bytových domoch je v trvalej prevádzke cirkulácia teplej vody, straty tepla v cirkulačnej sieti solárny systém veľmi výhodne pokrýva. Preto sú úspory energie veľmi výrazné, najmä keď sa v dome okrem solárnych kolektorov naplánuje aj zateplenie fasády či výmena okien,. Skutočné výsledky z už realizovaných systémov svedčia o možnosti úspory spotrebovaného plynu aj o viac ako 50%.
TEXT: Jarmila Ivančičová v odbornej spolupráci so spoločnosťou K K H
FOTO: archív firiem
ZDROJ: Časopis Urob si sám
Komentáre