ECOFLOOR rohož
Galéria (9) Zdroj: Fenix Slovensko

Inštalácia vykurovacej rohože ECOFLOOR pod dlažbu je jednoduchá a zvládne ju aj šikovný domáci majster

Elektrické podlahové vykurovanie má v porovnaní s teplovodným jednoduchšiu inštaláciu, menšie nároky na stavebné konštrukcie podláh a nie je tu potrebné žiadne ďalšie zariadenie (kotol, čerpadlo). Preto sú u neho obstarávacie náklady, ale aj riziko prípadnej poruchy vykurovacieho systému, logicky nižšie.

Galéria

inštalácia vykurovacej rohože
Skladba podlahy
inštalácia vykurovacej rohože
inštalácia vykurovacej rohože
inštalácia vykurovacej rohože
inštalácia vykurovacej rohože
inštalácia vykurovacej rohože
ECOFLOOR rohož

Súčasne ponúka vyššiu flexibilitu a výbornú regulovateľnosť, čo je v porovnaní s teplovodným vykurovaním aj z pohľadu prevádzkových nákladov zásadná výhoda. Jeho inštaláciu s vykurovacími rohožami ECOFLOOR COMFORT MAT pritom zvládne aj domáci majster.

Teplo od podlahy ovládané termostatom dostanete v jednom balení

Elektrické podlahové vykurovanie teda ušetrí vašu peňaženku a poteší vás výborným tepelným komfortom. Sálavé teplo od podlahy možno navyše vďaka sade pre svojpomocnú inštaláciu ECOFLOOR COMFORT MAT získať v jednom balení, v ktorom dostanete všetko potrebné – elektrickú vykurovaciu rohož s káblom a digitálny termostat s podlahovou sondou. Sady je možné zakúpiť s príkonom 100 alebo 160 W / m2, pričom nižší príkon je určený skôr ako hlavný zdroj vykurovania v bežných obytných miestnostiach, pre občasné komfortné vykurovanie podlahy v kúpeľniach a kuchyniach je vhodnejší vyšší príkon.

Elektrické vykurovacie rohože ECOFLOOR sú ideálne pre komfortné prehriatie podlahy v kúpeľni

Ako ukazuje fotogaléria pracovného postupu, inštalácia je pomerne jednoduchá. Napriek tomu je potrebné dať na jeden detail pozor: pri rekonštrukciách sa často stáva, že v nich nie je žiadna tepelná izolácia. Jej absencia spôsobuje, že sa teplo šíri aj do konštrukcie podlahy a teplotný nábeh podlahy je potom podstatne pomalší. Tento problém však možno veľmi jednoducho riešiť inštaláciou vhodnej tepelno-izolačnej dosky (napr. F-BOARD). Tepelná izolácia bráni nežiaducemu úniku tepla dole do podlahy a výrazne tým urýchľuje prehriatie dlažby. Vďaka izolačným doskám tak dochádza nielen k podstatne rýchlejšiemu nábehu podlahy na komfortnú teplotu, ale aj k zníženiu nákladov na prevádzku podlahového vykurovania. Vykurovacia rohož alebo kábel sa potom ukladá priamo na izolačné dosky do flexibilného lepidla tesne pod dlažbu. Hlavnou výhodou je nízka konštrukčná výška podlahového systému a veľmi široká škála možností použitia podkladových materiálov, na ktoré je možné tento systém aplikovať (betón, drevovláknité dosky, drevotrieskové dosky, sadrokartónové dosky, cementovláknité dosky, anhydritové hmoty, pôvodná dlažba, pevný drevený záklop, aj.).

Skladba podlahy
Skladba podlahy | Zdroj: Fenix Slovensko

Štruktúra podlahy, vykurovanej vykurovacími rohožami ECOFLOOR a izolovanej doskami F-BOARD

1 – Nášľapná vrstva (keramická dlažba)
2 – Flexibilný lepiaci tmel
3 – Vykurovacia rohož (kábel) ECOFLOOR
4 – Podlahová (limitačná) sonda v ochrannej trubici (tzv. husí krk)
5 – Doplnková tepelná izolácia F-BOARD (skracuje dobu ohrevu)
6 – Flexibilný lepiaci tmel
7 – Podklad

Fotogaléria pracovného postupu

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Pred kladením je nutné skontrolovať podkladovú vrstvu, či je vyzretá, suchá, súdržná, zbavená prachu a mastnoty. Nepevné, nesúdržné a znečistené miesta musia byť odstránené a opravené. Pred aplikáciou izolačných dosiek F-BOARD podklad ošetrite vhodným penetračným náterom, podľa povahy podkladu a lepiacej hmoty. Rozneste zubovou stierkou lepiaci tmel na cementovej báze. Dosky F-BOARD dôkladne usaďte a vyrovnajte. Lepiaca hmotu nechajte vytvrdnúť podľa návodu na použitie. Pri pokládke nesmie lepiaca hmota prenikať do škár medzi doskami. Podklad s doskami nechajte vytvrdnúť cca 24 hodín.

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Premerajte odpor vykurovacieho okruhu a izolačný odpor vykurovacej rohože ECOFLOOR.

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Rohož rozviňte a upravte podľa požadovaného tvaru vykurovanej plochy, na podlahe vyznačte miesto pre podlahovú sondu. Podlahová sonda sa umiestňuje do vykurovanej plochy čo najbližšie nášľapnej vrstve podlahy. Mala by byť umiestnená uprostred medzi vykurovacou slučkou – termistor sa nesmie vykurovacieho kábla dotýkať. Pokiaľ by bol príliš blízko, meral by teplotu v blízkosti plášťa vykurovacieho kábla, ktorá môže byť cca 50 ° C. Termostat by tak podlahové vykurovanie neustále vypínal, aj keď by bola podlaha studená.

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Samotná podlahová sonda sa umiestňuje do ryhovanej ohybnej trubice – tzv. husieho krku. Koniec ochrannej trubice sa utesní, aby do nej nevnikol lepiaci tmel. Termistor sondy tým síce nie je v bezprostrednom kontakte so zahriatou podlahou, odchýlka v meraní je však zanedbateľná. Do krabice pre nástenný prijímač systému regulácie zapojte sondu aj vykurovaciu rohož ECOFLOOR.

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Vykurovacia rohož pozostáva z vykurovacieho kábla, pripevneného k nosnej sklovláknitej tkanine. V miestach ohybu (napríklad okolo WC) odstrihnite potrebný kus tkaniny a vytvarujte plochu len s vykurovacím káblom. Na rovnej ploche už opäť pokladajte celú rohož.. Flexibilným lepiacim tmelom za pomocou hladkej stierky zarovnajte podlahovú plochu. Dbajte, aby ste ostrou hranou stierky nepoškodili kábel.

inštalácia vykurovacej rohože
Zdroj: Fenix Slovensko

Rovnako ako pred pokládkou rohože ECOFLOOR, je aj po pokládke nutné vykonať meranie odporu vykurovacieho okruhu. Namerané hodnoty sa musia zhodovať. Položte dlažbu. Vykurovaciu rohož uveďte do prevádzky až po vytvrdnutí lepiaceho tmelu, podľa odporúčania výrobcu tmelu. Nainštalujte termostat TFT Wifi, ktorý môžete ovládať aj na diaľku prostredníctvom wifi siete.

Viac informácií vrátane inštruktážneho videa nájdete na www.fenix.sk.

Zdroj: PR FENIX SLOVENSKO, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.