Ako ušetriť energiu tepelnoizolačnými omietkami a nátermi
Spôsobov, ako ušetriť energiu potrebnú na teplo, je viacero. Popri nových technológiách patria medzi tie cenovo menej náročné špeciálne povrchové úpravy stien použité či už v interiéri, alebo v exteriéri.
Koľko energie potrebnej na vykurovanie ušetríte, závisí od rôznych faktorov. Určite by ste sa nemali obmedzovať len na jedno či dve opatrenia. Najväčší efekt totiž dosiahnete kombináciou viacerých, napr. zvýšením tepelnoizolačných vlastností obálky domu (teda zateplením obvodového muriva a strechy), výmenou starého kotla za nový výkonnejší alebo použitím ďalších technológií, ktoré dokážu znížiť množstvo spotrebovanej energie. Nie je však nevyhnutné siahať hneď po najmodernejších technológiách. Aj keď ich prínos je neodškriepiteľný, žiaľ, nie každý si ich môže dovoliť. Pozreli sme sa preto bližšie na riešenie, ktoré výraznejšie nezaťaží vašu peňaženku. Teplo dokážu totiž ušetriť napríklad aj tepelnoizolačné omietky alebo nátery.
Ako fungujú tepelnoizolačné omietky
Tepelnoizolačné omietky obsahujú plnivo, ktoré má tepelnoizolačné vlastnosti. „Napríklad Baumit Termo omietka obsahuje ako plnivo perlit a Termo omietka extra polystyrén. Medzi omietky s tepelnoizolačnými vlastnosťami môžeme zaradiť aj omietky určené na sanácie Baumit Sanova L alebo historické budovy Baumit NHL Thermo,“ hovorí Miroslav Stano, zodpovedný za technické poradenstvo v spoločnosti Baumit, spol. s r. o. „Tepelnoizolačné omietky fungujú na princípe tepelnoizolačného plniva (perlit, polystyrén), ktorého je v omietke pomerne veľa, a tým dosahujú lepšie izolačné vlastnosti ako bežné omietky s plnivom z kameniva. Napríklad omietka plnená polystyrénom by sa dala prirovnať k polystyrénbetónu, pretože obsahuje veľa granulovaného polystyrénu a výrazne menej kameniva.“ Tepelnoizolačné omietky majú vďaka tomu v porovnaní s hutnými (bežnými) jadrovými omietkami až takmer 10-krát vyššiu tepelnoizolačnú schopnosť „Bežným a vhodným podkladom je staré, ale aj nové murivo, čiže plná alebo dierované tehla, pórobetón, betón a pod. V prípade starých murív treba odstrániť všetky pôvodné omietky a murivo musí byť súdržné. Na všetky bežné typy murív sa ako príprava podkladu používa Baumit Prednástrek s hrúbkou 2 mm, ľudovo nazývaný špric,“ opisuje aplikáciu tepelnoizolačných omietok M. Stano.
Tepelnoizolačné omietky majú až takmer 10-krát vyššiu tepelnoizolačnú schopnosť.
Zmes tepelnoizolačných omietok určených na pórobetónové a vápennopieskové murivo je zložená z anorganických spojív, plniva na báze skla a zušľachťujúcich prísad. „Vďaka kombinácii vyľahčujúceho plniva a sklenených vlákien dosahujú omietky určené do exteriéru a interiéru nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti, čím zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti stien. Zároveň majú vysokú paropriepustnosť a ľahko sa spracovávajú,“ hovorí o vlastnostiach Ludmila Šmerdová, produktová manažérka spoločnosti Xella CZ/SK. „Keďže ide o systémové riešenie, nie je potrebná penetrácia, ale tepelnoizolačné omietky možno použiť aj na iné materiály. Podobne ako bežné omietky sa aplikujú buď ručne, alebo strojovo,“ dopĺňa L. Šmerdová. Tepelnoizolačné omietky sú obzvlášť vhodné na vysoko tepelnoizolačné materiály z jednovrstvového pórobetónového muriva (napr. z tvaroviek Ytong Lambda YQ), ktoré špeciálne ľahké povrchové úpravy priamo vyžadujú. Ich tepelná vodivosť je v porovnaní s bežnými omietkami výrazne nižšia.
Ako fungujú tepelnoizolačné nátery
Okrem omietok sú dostupné aj nátery a stierky vhodné na úpravu stien v interiéri. „Tepelnoizolačná stierka JUBOLIN Thermo obsahuje špeciálne drobné duté guľôčky, ktorými sa po celej hrúbke zaschnutého farebného filmu vytvorí tepelná zábrana, ktorá poskytuje na pocit teplejší a príjemnejší povrch ako na ostatných okolitých plochách. V kombinácii s vnútornou tepelnoizolačnou farbou JUPOL Thermo sa tepelnoizolačný účinok ešte zvyšuje. Okrem toho sa znižuje možnosť vzniku kondenzácie vodnej pary na povrchu náteru. Ak aj napriek tomu príde ku kondenzácii, voda na povrchu vyschne rýchlejšie ako pri klasických maliarskych farbách. Tým sa znižuje možnosť vzniku plesní na stenách. Na zvýšenie účinku všeobecných vlastností, ako aj pre pocit teplejšieho povrchu a väčšej úspory energie sa odporúča stierku kombinovať s náterom,“ približuje výhody Ing. Rastislav Ščepka, manažér predaja segmentu JUBIZOL firmy JUB, a. s.
Príprava podkladu na nanesenie termoizolačnej stierky je podobná ako pri bežných stierkach. Na veľmi nasiakavé podklady alebo iné problematické podklady sa odporúča naniesť vhodný základný náter. Pre udržanie tepla v interiéri je veľmi dôležité jeho rovnomerné rozloženie v miestnosti a zabránenie kondenzácie vodnej pary na stenách. Aj to možno dosiahnuť termoizolačným náterom. Napríklad náter ThermoShield interieur, ktorý obsahuje keramické duté guľôčky, vedie teplo ako „minikachle“. Vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja k vzdialenejším povrchom stien a k stropu. Tie potom sálajú teplo do interiéru omnoho rovnomernejšie. Zároveň dochádza k odvodu nadmernej vlhkosti zo stien, čo je rozhodujúce pre tepelnoizolačný efekt, pretože suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké. Podľa údajov výrobcu možno náterom ušetriť až 30 % nákladov na kúrenie. Vďaka zníženému prechodu tepla cez steny a zvýšeniu povrchovej teploty stien nedochádza len k šetreniu energie potrebnej na vykurovanie miestností, ale aj k celkovej tvorbe optimálnej klímy v interiéri vhodnej aj pre alergikov či astmatikov.
Text: Andrea Dingová, odborná spolupráca Miroslav Stano, Baumit spol. s r. o., Ing. Rastislav Ščepka,
JUB, a. s., Ludmila Šmerdová, Xella CZ/SK, www.thermoshield.sk
Foto: Shutterstock, JUB
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre