Žena ukazuje mužovi odpočet energie
Galéria (4) Zdroj: ista

Diaľkové meranie pomáha šetriť energiu aj náklady

Zdražovanie energií núti mnohých z nás hľadať odpoveď na otázku, ako usporiť financie na spotrebe tepla a vody. Vedeli ste, že existujú jednoduché riešenia? Napríklad šetrenie energie v domácnosti môžu uľahčiť technológie diaľkového merania, ktoré, okrem úspor, zvyšujú aj komfort bývania. Vlastníci bytov tak môžu na spotrebe ušetriť desiatky až stovky eur.

Galéria

Muž pozerá do tabletu
Žena ukazuje mužovi odpočet energie
Diaľkové meranie pomáha šetriť energiu

Šetrenie energie v domácnosti rovná sa lepšia informovanosť

Pre väčšinu vlastníkov bytov býva koncoročný odpočet často jedinou informáciou o spotrebe tepla a vody. To však je už neskoro. Najmä pre tých, ktorým vznikol nedoplatok a neostáva im iná možnosť len tento nečakaný výdavok zaplatiť. Ročné vyúčtovanie býva preto mnohokrát aj jediným momentom v roku, keď sa vďaka vysokým nedoplatkom zamyslíme a pátrame po tom, čo môže byť jeho dôvodom. A pritom sa týmto výdavkom dalo jednoducho vyhnúť.Usmiaty muž stojí v kuchyni so založenými rukami

Až potom si uvedomíme, že napríklad toaleta dlhšiu dobu preteká, že radiátory sa zdali chladnejšie ako predošlé roky. Prípadne ich regulácia po rokoch nefunguje a celú zimu vykurovali na plný výkon. Prídeme na to, že niektorí členovia domácnosti trávia viac času v kúpeľni alebo naše nároky na tepelnú pohodu sa jednoducho zvýšili. Spomenieme si, že v čase termínov odpočtov sme boli na dovolenke, či zistíme, že merač v kuchyni nefunguje a chýbajúci odpočet v ročnom vyúčtovaní spôsobil nedoplatok niekoľko desiatok eur. To je len niekoľko príčin navyšovania nákladov na bývanie, ktoré však môže každý z nás svojím správaním ovplyvniť, pokiaľ koná včas a má svoju spotrebu pod kontrolou počas celého roka.

Sledovať svoju spotrebu priebežne sa oplatí

Meracie prístroje s diaľkovým odpočtom nie sú žiadnou novinkou a vďaka výhodám, ktoré prinášajú, sa stali štandardom. Čoraz viac bytových domov postupne prechádza na novšie technológie, ktoré odčítajú údaje o spotrebe v bytovom dome úplne automaticky – prostredníctvom zbernice dát, ktorá je umiestnená v spoločných priestoroch. Informácie o dennej spotrebe energií sa pravidelne aktualizujú a pozrieť si ich môžete prostredníctvom prehľadných online aplikácií. Pomáhajú vám lepšie hospodáriť s energiami a včas vás upozornia na neštandardné spotreby, úniky vody či poruchy na meračoch.

Muž pozerá do tabletu
Zdroj: ista

Výhody diaľkových odpočtov zbernicou dát

  • meranie, odčítanie a vyúčtovanie spotreby energií je plne digitalizované a presné
  • k dispozícii sú denné spotreby, porovnania, grafy – prístupné online
  • užívatelia bytov môžu lepšie hospodáriť s energiami vďaka
  • jednoduchému prístupu k informáciám o spotrebe
  • archív spotrieb poskytuje cenné argumenty pri nezrovnalostiach vo vyúčtovaní
  • systém včas upozorní na neštandardné spotreby či úniky vody
  • meracie prístroje sú celoročne monitorované

Viac o diaľkovom odpočte a úsporách energie sa dočítate tu.

Zdroj: PR článok ista Slovakia

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje