Rodinný dom so solárnymi panelmi
Zdroj: Shutterstock

52 tipov na zníženie nákladov počas inflácie

Neúmerne rýchle zvyšovanie cien za energie, tovary a služby nám ukrajuje z bankových účtov viac, ako by sme si želali. Aj táto situácia je však ďalším dobrým dôvodom na to, prečo zastaviť plytvanie.

O zodpovednom prístupe nestačí len rozprávať, ale je potrebné začať reálne konať. Určite nie je jednoduché zo dňa na deň zmeniť každodenné návyky a mnohokrát ani nemáme tušenie, čo by sme vlastne mohli zmeniť. Preto sme sa spolu s odborníkmi pozreli na to, ktoré opatrenia sú naozaj účinné.

Podrobnejšie sme rozobrali metódy na šetrenie energie a ochranu majetku. Podľa odborníkov zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry platí pri šetrení energie základné pravidlo a to, že najlacnejšia energia je tá, ktorú netreba vyrobiť. Preto sa v prvom rade snažte energiou neplytvať. Tu sú tipy, ako na to.

Ako ušetriť pri vykurovaní a chladení

1. Najskôr znížte spotrebu, až potom využite OZE

Hoci nemáte na zateplenie celého domu, aj čiastkové opatrenia, napríklad výmena okien, prinesú úspory. Až po znížení spotreby tepla zvážte investíciu do nového zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Obnoviteľné zdroje spotrebu energie neznižujú. Pomáhajú však znižovať náklady na energiu a závislosť od fosílnych palív.

2. Zbytočne neprekurujte

Každé zvýšenie teploty o 1 °C znamená 6 % energie navyše. Ak je vám teplo, neotvárajte okná, ale nastavte regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.

3. Nastavte správne hlavice na radiátoroch

Radiátory najcitlivejšie reagujú na teplotu v miestnosti vtedy, ak hlavice necháte nastavené okolo stupňa 3. To zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujete najviac. Ak plánujete odísť z domu na viac dní, nastavte hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajte len pri prítomnosti starších ľudí a prípadne na vykurovanie kúpeľne.

Tepelné čerpadlo pri dome
Obnoviteľné zdroje energie ako tepelné čerpadlá pomáhajú znižovať náklady na energiu. | Zdroj: Shutterstock

4. Sledujte vlhkosť vzduchu v miestnostiach

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 až 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžete ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvária. Prečo je to dôležité? Pretože pri vyššej vlhkosti vzduchu stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujete rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríte tak až 12 % energie.

5. Neprekrývajte radiátory

Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Spotreba tepla na vykurovanie je väčšia.

6. V zime nevypínajte kúrenie úplne

Ak odídete počas zimných mesiacov na dovolenku, v dome stačí udržiavať teplotu 16 až 18 °C. Nevypínajte však kúrenie úplne. Je totiž podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálnu teplotu.

7. Nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov

Na začiatku vykurovacej sezóny skontrolujte vykurovaciu sústavu a odvzdušnite radiátory. Vtedy naplno otvorte termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla úplne naplniť vodou a odvzdušniť.

8. Vetrajte krátko a intenzívne

Aj v zime musíte vetrať, aby ste zabránili hromadeniu škodlivých látok v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajte tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie. Ak chcete vetrať s vyšším komfortom a zároveň šetriť náklady, je možné využiť rekuperačné vetranie so spätným získavaním tepla.

9. Pustite slnko do interiéru

V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta. Ak o stavbe domu len uvažujete, naplánujte si tieniace prvky tak, aby ste využili maximum zimného slnka, ktoré je nižšie.

10. Skontrolujte nastavenie okien

Aj keď máte kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžete plytvať teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.

Ako šetriť teplou vodou

11. Riad umývajte v napustenom dreze alebo v umývačke

Riad môžete umyť v napustenom dreze alebo ešte úspornejšie v umývačke. Najnovšie modely sú schopné kvalitne umyť na jeden cyklus riady so spotrebou pod 10 litrov. Pri ručnom umývaní môžete minúť až
6-násobne viac vody. S umývačkou riadu tak ušetríte vodu aj energiu na jej zohriatie.

12. Namiesto kúpania vo vani sa osprchujte

Sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane pri kúpaní usporí vodu aj teplo na jej prípravu. Ak chcete ušetriť ešte viac, skúste sa otužovať. Benefitom je aj výrazné osvieženie a vzpruženie organizmu.

13. Strážte si čas sprchovania

Nacvičte si dvojminútové sprchovanie. Keď sa sprchujete dlhšie ako päť minút, miniete toľko vody, ako keby ste si napustili plnú vaňu.

14. Zuby si zvládnete vyčistiť aj s pohárom vody

Umývanie zubov pod tečúcou vodou zbytočne zvyšuje spotrebu vody. Môže sa jej tak minúť až o 20 litrov viac. To by človeku vyšlo na pitie na celý týždeň. Pri umývaní zubov pritom stačí použiť len pohár vody.

Drez plný riadu
Ak nemáte umývačku riadu, vodu napustite do umývadla, aby ste mohli umyť naraz viac riadu. | Zdroj: Shutterstock

15. Opravme každý kvapkajúci kohútik

Cez kvapkajúci vodovodný kohútik môže za mesiac uniknúť vyše 3 300 litrov vody. Tento objem postačuje pri odporúčaných 3 litroch za deň trom ľuďom na pitie na celý rok. Pre lepšiu predstavu: zodpovedá to 20 plným vaniam.

16. Úsporné batérie sa oplatia

Pákové batérie zásadne skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody. Oproti klasickým batériám s dvomi kohútikmi ušetria až 30 % vody. A termostatické batérie navyše umožňu jú teplotu vody nastaviť vopred. Ak si ju raz nastavíme, neskôr už stačí regulovať len intenzitu prietoku.

17. Vďaka perlátorom ušetríte až 20 % vody

Malé plastové sitká umožňujú premiešavanie vody so vzduchom. Tým sa znižuje prietok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžeme ušetriť až 20 % vody.

18. Vyberajte si úsporné sprchovacie hlavice

Na sprchovacej hlavici s nastaviteľným prietokom si vieme zvoliť počet dýz. Pri menšom počte dýz zvýšte rýchlosť prúdu vody a znížite spotrebu. Nenechajte sa zlákať iba dizajnom, vyberajte aj podľa úspory.

19. Inteligentná práčka má nižšiu spotrebu

Moderná práčka vie úsporne vyprať polovičnú dávku oblečenia, pričom prispôsobuje spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne. To zároveň ovplyvňuje aj spotrebu elektriny.

20. Ohrejte vodu teplom zo slnka

Ak má domácnosť vyššiu spotrebu teplej vody a vhodné podmienky, je dobré zvážiť inštaláciu slnečných kolektorov. Teplú vodu si tak zabezpečíte pomocou energie zo slnka podstatne lacnejšie.

Ako ušetriť pri používaní elektrospotrebičov

21. Uprednostňujte energeticky úsporné spotrebiče

S výberom úspornejších spotrebičov pomôžu energetické štítky. Musia byť nimi označené napríklad práčky, chladničky, mrazničky a umývačky riadu. Pri ich kúpe treba zvoliť správny typ, ktorý svojím objemom vyhovuje potrebám domácnosti. Ak si pre dvojčlennú domácnosť kúpite príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče, zbytočne plytváte energiou.

22. Práčka nemá byť preplnená ani poloprázdna

Ak je to možné, vyhnite sa praniu pri čiastočnom naplnení práčky. Práčka sa považuje za plnú vtedy, keď v jej bubne zostane voľný priestor na ľudskú päsť bez toho, aby ste museli bielizeň stlačiť.

23. Znížte teplotu vody pri praní

Ak bielizeň vyvárate, spotrebujete až o 50 % viac elektriny, ako keď periete pri teplote 30 až 40 °C, ktorá úplne postačuje pre pranie väčšiny nášho oblečenia. Rovnako neúsporné je aj predpieranie. O tom, koľko elektriny minie naša práčka pri praní, rozhoduje potrebný ohrev vody v hlavnej fáze pracieho cyklu. Čím vyššiu teplotu prania nastavíme, tým väčšia je spotreba. Keď napríklad znížite teplotu z 90 °C na 60 °C, viete ušetriť až približne 25 % energie.

24. Používajte úsporné pracie programy

Eko programy, ktorými už bežne disponujú moderné práčky aj umývačky riadu, sú síce na čas trošku náročnejšie, ale ušetria množstvo energie a vody s rovnakými výsledkami prania či umývania riadu.

25. Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujte

Vápenaté usadeniny z tvrdej vody môžu spôsobovať zvýšenú spotrebu elektriny. Najviac je to viditeľné pri rýchlovarnej kanvici, ale pravidelné odvápnenie pomôže aj umývačke riadu, práčke či žehličke. Vďaka nemu budú mať spotrebiče dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu. Odvápňovacie prostriedky sa dajú kúpiť v drogérii, no výbornú službu urobí aj ocot či kyselina citrónová.

26. Pri žehlení to nepreháňajte s naparovaním

Úplne vyschnutá bielizeň sa ťažšie žehlí. Žehlite ju vtedy, keď je ešte mierne vlhká. Vďaka tomu viete ušetriť 30 až 50 % energie Dôležité je tiež nenechávať žehličku zbytočne zapnutú a termostat správne nastaviť na takú teplotu, akú naozaj potrebujeme. Žehličku zbytočne neprehrievajte.

27. Chladničku umiestnite na správne miesto

Chladnička by rozhodne nemala stáť v blízkosti rúry, sporáka alebo radiátora. Čím vyššia je teplota okolia, tým viac energie spotrebuje na to, aby sa vo vnútri udržala požadovaná teplota. Nevyhnutné je zabezpečiť aj optimálnu cirkuláciu vzduchu okolo chladiča, inak sa nebude dostatočne odoberať teplo z chladiacej náplne, čo môže mať podstatný vplyv na prevádzkové náklady. Aj preto musí mať pri vstavaných chladničkách skrinka vetracie otvory. Minimálna rezerva je 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu.

28. Odstraňujte námrazu

Ak nemáme chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon. Na dosiahnutie požadovanej nízkej teploty musí kompresor pracovať dlhšie, takže spotrebuje viac elektriny. Tvorbu námrazy obmedzíte vkladaním vlhkých potravín do chladničky a mrazničky v uzavretých obaloch alebo nádobách.

29. Zbytočne neotvárajte dvere na chladničke

Dvere na chladničke otvárajte len vtedy, ak je to naozaj potrebné. Každým otvorením dverí vpúšťate do chladničky teplých vzduch a chladnička potom musí vynaložiť viac energie na zníženie teploty na optimálnu prevádzkovú hodnotu.

30. Nevkladajte do chladničky teplé potraviny

Teplé potraviny do chladničky nepatria, treba ich nechať najskôr vychladnúť. V zime na to môžete využiť balkón. Ak potraviny pred vložením do chladničky zakryjete alebo zabalíte, znížime tvorbu námrazy.

Ako ušetriť pri osvetlení

31. Využívajte denné svetlo

Ak je v izbe šero, nemusíte hneď použiť umelé osvetlenie. Niekedy postačí vytiahnuť žalúzie a posadiť sa k oknu. No ak už je potrebné zasvietiť, najhospodárnejšie sú svietidlá s priamym osvetlením.

32. Uprednostnite úsporné svetelné zdroje

Ak máte doma klasické žiarovky, míňate viac energie, ako keď ich vymeníte za kompaktné žiarivky. Tie vedia ušetriť 70 až 80 % energie v porovnaní s klasickými žiarovkami. Žiarovky s príkonom 40 až 100 W môžu spoľahlivo nahradiť žiarivky s príkonom 9 až 23 W. Zabezpečia dobré osvetlenie v najviac používaných miestnostiach, ako sú kuchyňa, obývacia či detská izba. Ak sa rozhodnete pre „ledky“ (tzv. LED zdroje), tie pri porovnateľnom svetelnom toku usporia oproti kompaktným žiarivkám takmer 30 % energie a keď „ledky“ vymeníte za klasické žiarovky, úspora je až 90 %! Ich výhoda je aj v tom, že majú oveľa dlhšiu životnosť ako žiarivky, nevadí im časté spínanie a intenzita osvetlenia sa dá skvele regulovať.

33. Zhasínajte!

Desatina elektriny v domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie. Preto, ak odchádzame z miestnosti, v ktorej sa už nikto nenachádza, treba vždy zhasnúť.

Moderný rodinný vysvietený dom so šikmou strechou
Zdroj: Shutterstock

34. Lokálne osvetlenie je výhodnejšie

Keď si čítate za stolom či v posteli, postačuje na to malá lampa, nie je potrebné svietiť hlavným osvetlením v celej izbe.

35. Ušetriť pomôžu aj pohybové senzory

V miestnostiach, v ktorých sa nepohybujete často, ako sú komory, šatníky, ale aj chodby bytových domov, sa oplatí nainštalovať pohybové senzory. Vďaka nim sa svietidlá zapnú iba vtedy, keď sa tam niekto nachádza. Ak sa v miestnosti nikto nenachádza, vypnú sa. Dobre si však treba premyslieť, aký svetelný zdroj pri nich zvolíte. Najlepšie sú LED zdroje, ktoré na rozdiel od kompaktnej žiarivky takmer okamžite dosiahnu maximálny svetelný tok. Žiarivkám navyše vadí časté spínanie.

36. Oplatí sa mať viacero vypínačov

Dlhé chodby či veľké prechodné miestnosti si priam pýtajú vypínač pri každom východe. Rovnako viac vypínačov možno využiť aj na schodisku. Ak je v miestnosti viac svietidiel, oplatí sa mať vypínač na každé samostatne. Nebudete tak zbytočne svietiť v tej časti, kde sa práve nenachádzate.

37. Ušetriť môžete aj vďaka upratovaniu

Prach zo svietidiel aj zo svetelných zdrojov málokto z nás utiera tak často, ako treba. Pritom aj ten „kradne“ svetlo. Keď máte svietidlá príliš zaprášené, usadený prach môže pohlcovať až 20 % svetla. Preto vezmite prachovku a dvakrát do mesiaca poriadne utrite prach zo všetkých svetelných zdrojov aj tienidiel lámp.

38. Ak vymaľujete nabielo, bude viac svetla

Ak nemáme svetlá vsadené v strope, môžete ho vymaľovať nabielo a využiť tak prirodzený odraz svetla od bledej plochy. Vďaka tomu budete mať pocit lepšieho osvetlenia v miestnosti aj pri žiarivkách s nižším príkonom.

39. Vyberte správne tienidlá

Ideálne tienidlo je také, ktoré vhodne rozptyľuje svetelný tok použitého zdroja. Nie každé tienidlo možno kombinovať s každým svetelným zdrojom. Ak zvolíte nevhodnú kombináciu žiarovky, žiarivky či LED zdroja s použitým tienidlom, miestnosť sa môže zdať slabšie osvetlená. Ak chcete v izbe vytvoriť atmosféru vhodnú napríklad na počúvanie hudby, je lepšie zvoliť doplnkové osvetlenie s nižším výkonom.

40. Stavte na stmievanie

V obývačke alebo v spálni sa oplatí regulovať intenzitu osvetlenia, ak chcete napríklad sledovať film alebo počúvať hudbu či len tak oddychovať. Na to sú vhodné svetelné zdroje (žiarovky, žiarivky či „ledky“), ktoré možno stmievať. Keď vymeníte klasické vypínače za stmievače a svetlo bude menej intenzívne, prirodzene tak míňate menej energie. Preto môžete stmievaním ušetriť.

Ako ušetriť pri varení

41. S pokrievkou spotrebujete 4-krát menej energie

Pokrievka by pri varení mala dobre priliehať k nádobe. Stačí niekoľkomilimetrová medzera a už dochádza k výrazne vyšším stratám tepla z nádoby. Ak potrebujete čiastočne odvádzať pary, oplatí sa používať pokrievky s nastaviteľným otvorom.

42. Na zohrievanie jedla použite mikrovlnku

Mikrovlnka umožňuje praktický a úsporný ohrev menších porcií (do 500 g) hotových jedál. Jej príkon sa pohybuje od 800 do 1 000 W. Najrýchlejšie zohrieva jedlo s vyšším obsahom vody. Je energeticky úspornejšia ako klasická rúra, ktorá by na dosiahnutie rovnakého efektu potrebovala vyššiu teplotu a aj viac energie. Ohrievaním jedla priamo na tanieri v mikrovlnnej rúre ušetríte oproti zohrievaniu na sporáku až 50 % energie.

43. Tlakový hrniec šetrí energiu aj čas

V tlakovom hrnci sa jedlo uvarí oveľa rýchlejšie ako v klasickom. Pri varení vie ušetriť až 50 % energie a 70 % času.

44. Pri elektrickom varení využite zvyškové teplo

Ak máte v domácnosti sklokeramické alebo elektrické varné dosky, hospodárne variť znamená aj to, že približne 5 až 10 minút pred dovarením prepnete regulátor na nižší stupeň, prípadne ho úplne vypnete. Takto využijete zvyškové teplo varnej zóny.

Tlakový hrniec na sporáku
Tlakový hrniec ušetrí nielen čas, ale aj spotrebovanú energiu a náklady na varenie. | Zdroj: Shutterstock

45. Hrnce s nerovným dnom plytvajú energiou

Ak varíte na elektrickom sporáku, oplatí sa používať hrnce vyrobené z materiálov, ktoré dobre vedú teplo a majú rovné dno, čiže celou plochou priliehajú k platničke. Hrnce s nerovným dnom môžu predĺžiť čas varenia aj o 40 %, čo zvyšuje spotrebu energie o 10 až 15 %.

46. Záleží aj na veľkosti hrnca

Priemer dna hrnca má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne. Príliš veľké alebo malé hrnce predlžujú čas varenia. Napríklad, ak má hrniec o 3 cm menší priemer, ako je priemer varnej platne, môže uniknúť do okolia až tretina energie.

47. Pečte viac pokrmov naraz

Ak v elektrickej rúre pečiete iba kúsok mäsa alebo malý koláč, miniete zbytočne veľa energie. Veľa pokrmov predsa môžete piecť naraz. Výhodné sú v tomto prípade teplovzdušné rúry, v ktorých môžete piecť zároveň vo viacerých úrovniach. A pozor! Na opečenie niekoľkých kúskov chleba je rozhodne vhodnejší hriankovač ako rúra.

48. Rúru nepredhrievajte pridlho

Zdrojom veľkých energetických strát je aj zbytočne dlhé vyhrievanie rúry pred pečením. Preto nezapínajme rúru príliš skoro. Moderné rúry sú vybavené termostatom. Nastavte ho na potrebnú teplotu a pokrm vložte do rúry hneď po jej dosiahnutí.

49. Používajte rýchlovarnú kanvicu

Kanvice aj vďaka rýchlosti ohrevu ponúkajú úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky. Straty tepla sálaním do okolia sú pri nich podstatne nižšie.

50. Ohrievajte len potrebné množstvo vody

Ak si dvakrát denne zohrejete 1 l vody a využijete z neho iba polovicu, ročne „vylejete“ do výlevky 365 l teplej vody. Za zbytočne spotrebovanú elektrinu tak zaplatíte 6,8 €.

Ako ochrániť majetok

51. Prehodnoťte výšku poistky

Vyššie ceny nehnuteľností a materiálov sú otázkou zodpovedného prístupu klienta a makléra k poisteniu majetku. „Poisťovníctvo je veľmi adaptabilné odvetvie a vyššie obstarávacie ceny vecí/poistné hodnoty možno kedykoľvek aj počas poistného obdobia v poistnej zmluve upraviť, a tak ich zreálniť s ohľadom na infláciu (možno, lepšie povedané, ,na zvyšovanie cien v tom-ktorom odvetví‘),“ radí Mojmír Vedej, predsedom predstavenstva PREMIUM Insurance Company.

52. Pomôže aj indexácia poistnej zmluvy

Indexácia poistnej zmluvy sa pri retailových produktoch (poistenie bytov, domov, domácností) realizuje väčšinou automaticky so súhlasom klienta a pre klienta znamená istotu každoročnej úpravy poistnej sumy s ohľadom na vývoj cien na trhu, čo je nesmierne veľká pridaná hodnota za tých symbolických doslova pár eur dodatočného poistného, o ktoré platí z roka na rok viac. Podľa slov Mojmíra Vedeja indexácia (automatická), ktorá je zakomponovaná v zmluve, síce znamená každým rokom nejaké to euro navyše, avšak poistné sumy kopírujú vývoj cien príslušných materiálov a služieb na trhu, a tým zreálňujú poistné sumy s aktuálnymi poistnými hodnotami vecí v poistnej zmluve.

Takíto klienti (majitelia bytov, domov) môžu relatívne dobre spávať a nemusia sa obávať zásadného vplyvu inflácie na výšku ich poistného plnenia. Samozrejme, ak takúto automatickú indexáciu zdvorilo odmietnete (čo rozhodne neodporúčam!), musíte si byť vedomí svojej zodpovednosti za stanovenú hodnotu/poistnú sumu svojho majetku. Indexácia však nie je stopercentný všeliek. Ak by inflácia nabrala na obrátkach a zvyšovanie cien by dosiahlo nezdravú úroveň rádovo v desiatkach až stovkách percent, v takom prípade by nepostačovala ani indexácia poistných súm vykonávaná raz ročne. Vtedy je potrebné hľadať riešenie v priebežnej aktualizácii poistných súm v kratších časových intervaloch, aby ste v aktuálnom čase mali aspoň približne zodpovedajúce výšky poistných súm vlastného majetku a boli tak krytí v súlade so svojimi záujmami. Tejto situácii však momentálne, našťastie, nemusíme čeliť.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU.

Text: SIEA
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. XMen says:

    Neverim tomu co tu citam. A co takto prestat kurit uplne? Mozno si zalozit uprostred bytu nejak ohen a ohrievat sa. A kupat sa vobec netreba a ani zuby neumyvat.

  2. Sali says:

    A pohybový senzor elektriku nežerie??? Ak mam LED ziarovku, ktorú niekto nevypne 1x do týždňa napr. na 3h, tak aj tak minie menej elektriky, ako samotný senzor. Takže asi toľko k šetreniu

  3. Marcel Pavlík says:

    veď chladničky majú „nofrost“ a chladenie tromi stenami, nie registrom ako pred 65 rokmi!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje