S akou spotrebou omietky treba počítať?

Zdroj: Cemix

Chystáme sa na rekonštrukciu omietok v dome, kde sú použité ako murivo pórobetónové tvárnice omietnuté starou omietkou. Keďže budeme pravdepodobne meniť elektroinštalácie, rozmýšľali sme o zmene omietok na hlinené, aby sme si zabezpečili príjemnú klímu. Celkovo majú omietnuté plochy približne 250 m2. Chceli by sme použiť základnú hrubú a potom jemnú štukovú omietku. Môžete nám, prosím, poradiť, koľko materiálu budeme približne na túto plochu potrebovať? Karol, Poprad

Spotreba materiálu nezávisí len od veľkosti plochy, ale aj od potrebnej hrúbky omietky, resp. rovnosti muriva. Ak budete staré omietky úplne odstraňovať a pórobetónové murivo bude vymurované rovno, môžete počítať s minimálnou hrúbkou nanášania omietky, ktorá je pri hlinenej omietke Cemix 482 Hlinená omietka hrubá 10 mm. Pri tejto hrúbke je spotreba tohto materiálu 16,5 kg na každý štvorcový meter. Pri vašej ploche 250 m2 to predstavuje 4 125 kg, čiže 165 vriec omietky.

Na hrubú omietku sa následne nanáša jemná omietka Cemix 433 Hlinená omietka jemná, ktorú je potrebné naniesť v hrúbke 2 mm. Pri tejto hrúbke spotrebujete približne 3,2 kg na každý štvorcový meter, teda spolu 800 kg, čo predstavuje 32 vriec.

Text Andrea Dingová v spolupráci s firmami
Foto archív firiem

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.