Užitočné rady, ktoré oceníte pred výberom fasádnej omietky a jej nanášaním
Pri rekonštrukcii alebo stavbe domu je fasádna omietka to posledné, čo dá bodku za vizuálnym vzhľadom vášho domu. My sme na tú našu čakali takmer dva roky od zateplenia domu, nakoľko to bola jedna z posledných priorít.
Galéria
Na začiatku som si o fasádnej omietke naštudoval čo najviac informácií. Používajú sa tri základné druhy fasádnych omietok. Akrylátová, silikátová a silikónová. Z týchto omietok je silikónová omietka momentálne najpoužívanejšia a najviac odolná voči vonkajším vplyvom počasia. Takže pri tomto výbere sme neváhali.
Potom si viete vybrať omietku podľa zrnitosti. Pod pojmom zrnitosť sa rozumie veľkosť kameniva vo fasádnej omietke. My sme si vybrali zrnitosť 1,5 mm a podľa informácií od murárov sa s menšou zrnitosťou ťažšie pracuje a pri väčšej zrnitosti je zase vyššia spotreba fasádnej omietky.
Pri výbere farby sme mali trochu problém, lebo sme si nevedeli vybrať z dvoch odtieňov. Tu môžete požiadať predajcu fasádnych omietok o vzorku v podobe 5 kg vedra s fasádnou omietkou, ktorú si nanesiete na kus polystyrénu, čo vám určite uľahčí rozhodovanie.
Samotná fasádna omietka nie je finančne náročná, nakoľko cena za 1 m2 pri silikónovej omietke sa pohybuje okolo 4€, ale tie štvorce sa na celom dome nazbierajú a v našom prípade to bolo 122 m2.
Ako sa dá ušetriť pri fasádnej omietke?
Pri fasádnej omietke viete ušetriť tým, že si svojpomocne nanesiete penetračný náter, ktorý vám dodajú spolu s omietkou, čo bol aj náš prípad. Nie je to nič zložité a nakoľko je tých metrov štvorcových veľa, tak sa to na celom dome nazbiera.
Čo budeme potrebovať
- Nádobu na penetračný náter
- Valček na maľovanie
- Maliarsku mriežku
- Maliarsku palicu
- Lešenie
Postup nanášania penetračného náteru a fasádnej omietky
Fasádny penetrák je potrebné si rozriediť vodou v pomere 10-15 % vody. Pri nezriedení je veľká spotreba penetračného náteru a horšie sa natiera, nakoľko je fasádny penetrák dosť hustý.
Pripravíme si mriežku, valček, palicu a môžeme sa pustiť do natierania. Podklad musí byť vybrúsený a zbavený prachu.
Ak budete mať na dome viacej odtieňov, tak pri každom odtieni je aj iný odtieň fasádneho penetráku. V našom prípade sme mali vnútorné špalety okien biele, tak sme použili penetračný náter bielej farby.
Snažte sa nenatierať na priamom slnku. Vždy natierajte steny, ktoré sú práve v tieni. Pozitívne je, že fasádny penetračný náter sa nanáša len v jednej vrstve.
Potom sme zavolali murárov, že steny sú pripravené a môžu prísť. Fasádnu omietku musí robiť niekoľko murárov a to hlavne v lete, kedy sú vyššie teploty vzduchu a omietka rýchlo schne. Fasádna omietka sa nanesie a následne sa plastovým hladítkom vyhľadí.
Ak sa robí kombinácia viacerých farieb, nanesená fasádna omietka sa nechá zaschnúť a až potom sa môže nanášať druhá farba.
Po skončení prác sa všetko očistí a máme hotovo.
Text, foto a video: Lukáš Urblík
Dobre.. A co som sa vlastne dozvedek. Aku uzitocnu radu??