image 36555 25 v1

7 rád, ktoré sa vám budú hodiť, kým sa rozhodnete pre elektrické podlahové vykurovanie

Je ideálnou voľbou do novostavieb, renovácií a rekonštrukcií, od menších rodinných až po veľké bytové domy. Pracuje na základe odporových káblov, ktoré sa dodávajú buď ako rohože, hliníkové fólie, alebo voľný kábel.

1 KDE HO POUŽIŤ

Elektrické vykurovacie systémy rýchlo reagujú na zmeny teploty. Predstavujú praktické a nákladovo efektívne riešenie inštalácie vykurovania v miestnostiach, kde je problémom stavebná výška, najmä na horných poschodiach a v miestnostiach, ako sú kúpeľne, jednolôžkové izby, kuchyne alebo zimné záhrady. Nevyžadujú ani extra priestor na umiestnenie jednotlivých komponentov a ponúkajú tak voľnosť pri voľbe zariadení jednotlivých miestností. Elektrické podlahové kúrenie je ideálne aj do nových nízkoenergetických domov so štandardom CSH 4 alebo vyšším (na Slovensku trieda B), teda s potrebou tepla 24,83/m2/rok, ktoré sú oveľa vzduchotesnejšie a viac izolované ako domy postavené pred rokom 2006.

2 VÝBER VODIČOV

Na inštaláciu elektrického vykurovania pod prírodný kameň či dlažbu sú vhodné rohožové systémy uložené vo vrstve lepidla. Voľné káblové systémy sú zaliate v podlahách, zatiaľ čo fóliové systémy možno aplikovať pod koberec, vinylové krytiny, drevo a iné plávajúce podlahy. Voľné káble sa dobre hodia do členitých miestností, kde sa vyžaduje flexibilita na manévrovanie okolo pevných objektov.

3 KOMBINUJTE S KONVEKTORMI

V prípade podlahového vykurovania je optimálne realizovať zmiešané elektrické vykurovanie (ako základný vykurovací systém v podlahe nadimenzovaný na cca 65 % požadovaného výkonu) s elektrickými konvektormi alebo sálavými panelmi. Konvektory, resp. sálavé panely majú v takomto systéme dve funkcie – dokúrenie miestností v prípade poklesu teplôt, keď už tepelnú stratu nestačí „kryť” podlahové kúrenie a pružné zakúrenie v prechodnom období, alebo pri rýchlych zmenách vonkajšej teploty.

4 REGULUJTE HO ELEKTRONICKY

Súčasťou každého elektrického vykurovacieho systému by mala byť primeraná automatická regulácia. Neznamená iba komfort, ale aj optimalizáciu prevádzkových nákladov. Čím je vykurovací systém rozsiahlejší a náročnejší na časté zmeny prevádzkového režimu, tým flexibilnejšiu reguláciu by mal mať. Investícia do regulácie je investíciou do úspor energie s cieľom znížiť náklady na vykurovanie. Základnou reguláciou je samostatný termostat v každej vykurovanej miestnosti.

5 NA ČO SI DAŤ POZOR

Káble či rohože by sa nemali klásť pod nábytok. Betónová podlaha tvorí hmotu s akumulačným účinkom, a tým je daná i veľká tepelná zotrvačnosť. Čím je hrúbka podlahy vyššia, tým pomalšie sa podlaha nahrieva, ale aj chladne, tomu treba prispôsobiť reguláciu.

6 ZATEPLITE DOM

V našich klimatických podmienkach spotrebujeme asi 60 až 80 % z celkovej energie dodanej do budovy na vykurovanie domácností, lebo vykurujeme 6 – 9 mesiacov v roku. Ak chcete ušetriť a dom dobre a lacno vykúriť, základom je dobre ho zaizolovať. Súčasné zákony vyžadujú od architektov a staviteľov, aby navrhovali a budovali domy s kvalitnou izoláciou, takže v novostavbe je táto požiadavka splnená. V starších nezaizolovaných objektoch nedosiahneme efektívne dobrú tepelnú pohodu, kým ich nezateplíme, takže v nich sa najprv venujme zatepleniu. Veľmi dôležité je obmedziť aj tepelné straty, ktoré vznikajú napr. prestupom tepla, vetraním či stratami v odvádzanej teplej vode.

7 AKO UŠETRIŤ

Nastavenie regulácie
Znižovaním teploty (útlmom vykurovania) počas neprítomnosti obyvateľov domu (počas dovolenky, po odchode do práce a pod.). Znížením teploty vykurovaného priestoru o 5 °C možno ušetriť až 30 % elektriny. Neprekurovať obytné priestory. Zníženie teploty v izbe o 1 °C predstavuje asi 6-percentnú úsporu.

Umiestnenie zdrojov
Dobré je vyhnúť sa blízkosti okien a dverí, nechať dostatočné odstupy vykurovacích telies od stien, dverí (v prípade doplnkového systému vykurovania), a tak vytvoriť dostatočný priestor na prúdenie vzduchu, ktoré zvyšuje účinnosť vykurovania.

Správna vlhkosť vzduchu
Pri zvýšenej vlhkosti vzduchu v obývanom priestore možno dosiahnuť nižšiu spotrebu energie na vykurovanie, pri vlhkosti vzduchu 30 % sa tepelná pohoda dosiahne pri 23 °C v priestore, pri vlhkosti 60 % stačí 21 °C, čo je úspora asi 12 – 15 % energie na vykurovanie.

Text: Stanislav Botur a archív redakcie
V článku boli použité aj podklady Paumar, HouseGarden, Warmup
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. JohnST says:

    Elektricke podlahove vykurovanie je draha zalezitost na prevadzku. Vsetci znami co ho maju vyplakavaju. Skutocne usporne je vodne podlahove vykurovanie. Tie naklady na prevadzku su cca o40% nizsie ako pri elektrike…

    1. Horned says:

      😀 A to uz ako? Ak tu vodu do podlahovky budem zohrievat elektrokotlom, tak ta vodna podlahovka bude na tom o zdibik horsie. Cize podstatne je, co je zdroj toho tepla (plyn, TC, drevo) Kedže EE je najdrahsie medium na kurenie, tak z toho vyplyva, ze ako zdroj ju použijeme v pasívnych a velmi dobre zateplených domoch (kvôli nizkym investičnym nakladom). Takze nech nevyplakavaju, ale skor ako si nieco daju do domu, tak nech studuju. Ahoj!

    2. johnVR says:

      neviem preco vyplakavaju, ja ho mam a neplacem, prvotne naklady 25% oproti plynovemu a mesacne naklady 100 euro mesacne……..a to sme kompletne elektrifikovany

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.