7 rád, ktoré sa vám budú hodiť, kým sa rozhodnete pre elektrické podlahové vykurovanie

image 36555 25 v1

Je ideálnou voľbou do novostavieb, renovácií a rekonštrukcií, od menších rodinných až po veľké bytové domy. Pracuje na základe odporových káblov, ktoré sa dodávajú buď ako rohože, hliníkové fólie, alebo voľný kábel.

1 KDE HO POUŽIŤ

Elektrické vykurovacie systémy rýchlo reagujú na zmeny teploty. Predstavujú praktické a nákladovo efektívne riešenie inštalácie vykurovania v miestnostiach, kde je problémom stavebná výška, najmä na horných poschodiach a v miestnostiach, ako sú kúpeľne, jednolôžkové izby, kuchyne alebo zimné záhrady. Nevyžadujú ani extra priestor na umiestnenie jednotlivých komponentov a ponúkajú tak voľnosť pri voľbe zariadení jednotlivých miestností. Elektrické podlahové kúrenie je ideálne aj do nových nízkoenergetických domov so štandardom CSH 4 alebo vyšším (na Slovensku trieda B), teda s potrebou tepla 24,83/m2/rok, ktoré sú oveľa vzduchotesnejšie a viac izolované ako domy postavené pred rokom 2006.

2 VÝBER VODIČOV

Na inštaláciu elektrického vykurovania pod prírodný kameň či dlažbu sú vhodné rohožové systémy uložené vo vrstve lepidla. Voľné káblové systémy sú zaliate v podlahách, zatiaľ čo fóliové systémy možno aplikovať pod koberec, vinylové krytiny, drevo a iné plávajúce podlahy. Voľné káble sa dobre hodia do členitých miestností, kde sa vyžaduje flexibilita na manévrovanie okolo pevných objektov.

3 KOMBINUJTE S KONVEKTORMI

V prípade podlahového vykurovania je optimálne realizovať zmiešané elektrické vykurovanie (ako základný vykurovací systém v podlahe nadimenzovaný na cca 65 % požadovaného výkonu) s elektrickými konvektormi alebo sálavými panelmi. Konvektory, resp. sálavé panely majú v takomto systéme dve funkcie – dokúrenie miestností v prípade poklesu teplôt, keď už tepelnú stratu nestačí „kryť” podlahové kúrenie a pružné zakúrenie v prechodnom období, alebo pri rýchlych zmenách vonkajšej teploty.

4 REGULUJTE HO ELEKTRONICKY

Súčasťou každého elektrického vykurovacieho systému by mala byť primeraná automatická regulácia. Neznamená iba komfort, ale aj optimalizáciu prevádzkových nákladov. Čím je vykurovací systém rozsiahlejší a náročnejší na časté zmeny prevádzkového režimu, tým flexibilnejšiu reguláciu by mal mať. Investícia do regulácie je investíciou do úspor energie s cieľom znížiť náklady na vykurovanie. Základnou reguláciou je samostatný termostat v každej vykurovanej miestnosti.

5 NA ČO SI DAŤ POZOR

Káble či rohože by sa nemali klásť pod nábytok. Betónová podlaha tvorí hmotu s akumulačným účinkom, a tým je daná i veľká tepelná zotrvačnosť. Čím je hrúbka podlahy vyššia, tým pomalšie sa podlaha nahrieva, ale aj chladne, tomu treba prispôsobiť reguláciu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste6 ZATEPLITE DOM

V našich klimatických podmienkach spotrebujeme asi 60 až 80 % z celkovej energie dodanej do budovy na vykurovanie domácností, lebo vykurujeme 6 – 9 mesiacov v roku. Ak chcete ušetriť a dom dobre a lacno vykúriť, základom je dobre ho zaizolovať. Súčasné zákony vyžadujú od architektov a staviteľov, aby navrhovali a budovali domy s kvalitnou izoláciou, takže v novostavbe je táto požiadavka splnená. V starších nezaizolovaných objektoch nedosiahneme efektívne dobrú tepelnú pohodu, kým ich nezateplíme, takže v nich sa najprv venujme zatepleniu. Veľmi dôležité je obmedziť aj tepelné straty, ktoré vznikajú napr. prestupom tepla, vetraním či stratami v odvádzanej teplej vode.

7 AKO UŠETRIŤ

Nastavenie regulácie
Znižovaním teploty (útlmom vykurovania) počas neprítomnosti obyvateľov domu (počas dovolenky, po odchode do práce a pod.). Znížením teploty vykurovaného priestoru o 5 °C možno ušetriť až 30 % elektriny. Neprekurovať obytné priestory. Zníženie teploty v izbe o 1 °C predstavuje asi 6-percentnú úsporu.

Umiestnenie zdrojov
Dobré je vyhnúť sa blízkosti okien a dverí, nechať dostatočné odstupy vykurovacích telies od stien, dverí (v prípade doplnkového systému vykurovania), a tak vytvoriť dostatočný priestor na prúdenie vzduchu, ktoré zvyšuje účinnosť vykurovania.

Správna vlhkosť vzduchu
Pri zvýšenej vlhkosti vzduchu v obývanom priestore možno dosiahnuť nižšiu spotrebu energie na vykurovanie, pri vlhkosti vzduchu 30 % sa tepelná pohoda dosiahne pri 23 °C v priestore, pri vlhkosti 60 % stačí 21 °C, čo je úspora asi 12 – 15 % energie na vykurovanie.

Text: Stanislav Botur a archív redakcie
V článku boli použité aj podklady Paumar, HouseGarden, Warmup
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Elektricke podlahove vykurovanie je draha zalezitost na prevadzku. Vsetci znami co ho maju vyplakavaju. Skutocne usporne je vodne podlahove vykurovanie. Tie naklady na prevadzku su cca o40% nizsie ako pri elektrike…

    1. 😀 A to uz ako? Ak tu vodu do podlahovky budem zohrievat elektrokotlom, tak ta vodna podlahovka bude na tom o zdibik horsie. Cize podstatne je, co je zdroj toho tepla (plyn, TC, drevo) Kedže EE je najdrahsie medium na kurenie, tak z toho vyplyva, ze ako zdroj ju použijeme v pasívnych a velmi dobre zateplených domoch (kvôli nizkym investičnym nakladom). Takze nech nevyplakavaju, ale skor ako si nieco daju do domu, tak nech studuju. Ahoj!

    2. neviem preco vyplakavaju, ja ho mam a neplacem, prvotne naklady 25% oproti plynovemu a mesacne naklady 100 euro mesacne……..a to sme kompletne elektrifikovany

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.