image 36206 25 v1

Elektrické vykurovanie je tá najlepšia voľba pre môj domov?

Určite ste sa už ocitli v situácii, keď po príchode domov Vás čaká doma hrozná zima. Ešte predtým ako položíte svoje tašky, alebo sa čo len vyzujete, zapínate kúrenie, dávate na seba ďalšiu vrstvu oblečenia a čakáte najmenej 45 minút, kým sa dom vyhreje. Znie Vám tento príbeh povedome, tak čítajte ďalej.

Podlahové kúrenie je mnohými nesprávne označované za luxus, nedostupný, nedosiahnuteľný a určený len pre tých, ktorí si môžu dovoliť veľa míňať. Skutočnosť je však iná. Podlahové vykurovanie má nielen jednoduchú montáž, ale je tiež cenovo dostupné a môže znížiť náklady na kúrenie.

Prečo je podlahové vykurovanie dobrým spôsobom kúrenia?

Takzvané konvenčné vykurovanie, ako sú radiátory, nahrievajú na príliš vysoké teploty, než sú v skutočnosti potrebné a to len na zohriatie vzduchu v miestnosti. V tom spočíva problém, že teplo „stúpa“. Teplo vychádzajúce z radiátora ohrieva vzduch okolo neho, ktorý potom stúpa k stropu. To je nevýhodné, pretože zabraňuje rovnomernému šíreniu tepla do celej miestnosti.

Na druhej strane podlahové kúrenie inak ohrieva priestor. Systém pod podlahovou krytinou je rozložený po celej miestnosti a tak celá miestnosť je rovnomerne vyhrievaná na každom mieste. Podlahové kúrenie je sálavé teplo a ohrieva objekty namiesto vzduchu, udrží Vaše prsty príjemne v teple, kdekoľvek v miestnosti.

Podlahové kúrenie ohrieva dobre zateplený dom pri oveľa nižšej teplote ako radiátory. Radiátory musia byť obvykle zahrievané na 65-75°C, aby dodali dostatočné množstvo tepla do priestoru, podlahové kúrenie s rovnakou účinnosťou vyžaduje len 24-26°C.

Ďalšou výhodou je šetrenie priestoru pri stene, kde by musel byť umiestnený radiátor a tak Vám umožní pridať na takéto miesto nové dekoračné prvky či nábytok.

Aké výhody má elektrické podlahové vykurovanie?

Všetky druhy podlahového vykurovania sú extrémne efektívne, ale elektrické vykurovanie je výhodné v tom, že dokáže vykúriť byt oveľa rýchlejšie než ostatné vykurovacie systémy. Zapnutím podlahového vykurovacieho systému, vyšlete elektrickú energiu cez kábel, ktorý použije túto elektrinu na zohriatie seba samého. V systéme nie je žiadna voda a dôležité je, že celá oblasť sa zahrieva naraz a nezohrieva sa len jedna stena pre celú izbu.

Čo to znamená? Miestnosť sa omnoho rýchlejšie dostane na optimálnu teplotu než pri použití bežných radiátorov, trvá to menej než sekundu, kým sa elektrina dostane cez kábel je to omnoho rýchlejšie oproti radiátorom, kde sa musí zohriať voda, ktorá v nich cirkuluje. Vďaka tomu, že doba zahrievania je 20 minút u elektrického podlahového kúrenia a 45 minút u bežného radiátora je množstvo spotrebovanej energie omnoho nižšie pri elektrickom podlahovom vykurovaní než pri bežných radiátoroch.

Teraz prejdeme na technické informácie, ako je kompatibilita podlahového vykurovania s vybavením oblasti, kde je možné použiť podlahové vykurovanie a náklady týkajúce sa podlahového vykurovania.

Prečo je elektrické vykurovanie tá najlepšia voľba pre môj domov?

Najprv začnime s definíciou. Do výbava: Pridávanie nových komponentov, v tomto prípade sa jedná o pridanie podlahového vykurovania k Vášmu domu počas renovácie.

Keď odpovedáme na otázku „prečo je elektrické podlahové vykurovanie tá najlepšia možnosť kúrenia?“, musíme tiež odpovedať na otázky typu „je podlahové vykurovanie náročné na montáž?“ a „zvýši sa po montáži úroveň podlahy?“.

Najprv je treba podotknúť, že elektrické podlahové vykurovacie systémy majú jednoduchú montáž na nové ale aj staré, a čo je dôležitejšie, najviac používané podlahové krytiny.

Bez ohľadu na to, akú podlahu máte, podlahové kúrenie zvýši výšku vašej podlahy o 2-3mm. A čo viac, montáž podlahového vykurovania je jednoduchá a rýchla. Zoberme si napríklad elektrický podlahový vykurovací systém Warmup Stickymat, ako už názov napovedá, jedná sa o rohož, ktorá má silnú priľnavosť k Vašej podlahe.

Ďalšia otázka na ktorú môžeme myslieť je: „Akú to má údržbu?“ Odpoveď je jednoduchá: Žiadnu.

Každý elektrický podlahový vykurovací systém sa namontuje len raz a neodporúča sa presúvať systém z jednej miestnosti do druhej, keďže riskujete poškodenie káblov pri odstraňovaní podlahovej úpravy. Okrem toho môže dôjsť k poškodeniu káblov a pletiva (materiál, ku ktorým sú káble pripojené) v dôsledku odstránenia lepidla, takže toto určite neskúšajte, ak chcete, aby Váš systém dlho vydržal.

Pred nákupom by sa mali výrobcovia podlahového vykurovania opýtať na presné rozmery Vašej miestnosti, aby mohli určiť presne koľko káblov bude potrebných a zohľadniť všetok nábytok a iné trvalé prekážky v danej miestnosti.

Ovládače podlahového kúrenia

Pomocou ovládacieho systému môžete sledovať a riadiť teplotu v miestnostiach vykurovaných podlahovým kúrením s akýmkoľvek termostatom. Napríklad Warmup poskytuje inteligentný termostat s názvom 4iE, ktorý sa učí Vašim zvykom, vie kedy ste vo vnútri a dokonca dokáže predvídať, kedy sa chystáte prísť domov a podľa toho upraviť teplotu domu. Termostat pracuje automaticky bez toho, aby ste ho museli ovládať, pokiaľ si to neželáte. To znie ako luxus, ale skutočnosť je taká, že tieto inteligentné technológie znižujú náklady na kúrenie, pretože Vaše kúrenie je zapnuté kratšiu dobu a len vtedy, keď ho potrebujete.

Aké priestory sú vhodné na elektrické podlahové vykurovanie?

Podlahové vykurovanie môže byť použité kdekoľvek v dome. Elektrické podlahové vykurovanie však je skôr populárne a efektívne pre malé priestory. Podlahové vykurovanie na báze vody je lepšie pre veľké miestnosti alebo celý dom. To je preto, že väčšina domov nemá dostatočnú elektrickú kapacitu na pokrytie elektrického podlahového kúrenia na veľkých plochách.

Navyše pre celý dom je nákladovo efektívnejšie používať podlahové kúrenie na báze vody. Ďalším dôvodom, prečo je elektrické podlahové vykurovanie obzvlášť výhodné pre menšie miestnosti ako sú kúpelne je, že nezvyšuje úroveň podlahy a je veľmi jednoduché na montáž aj v priestoroch s komplikovaným pôdorysom. Elektrické káble sú tenké a ľahko ohybné aj v náročných rožných priestoroch.

Môže byť elektrické podlahové kúrenie použité pre akékoľvek podlahy?

Elektrické podlahové kúrenie je vhodné pre väčšinu typov podláh, od kameňa, dlaždíc cez drevo, vinyl až po koberce. Systémy sú dodávané s rôznymi špecifikáciami pre rôzne typy podláh, preto je dôležité sa obrátiť na technickú podporu Vášho dodávateľa podlahového kúrenia pre vybratie najlepšieho systému. Odporučia Vám najlepší systém v závislosti od toho, ako dobre je Váš dom zateplený a od typu Vašej požadovanej podlahovej krytiny.

Technická podpora Vám môže následne odporučiť, či je vhodné, aby ste použili izolačné dosky. Izolačné dosky sú položené na zemi pod ohrievacím telesom, aby došlo k stúpaniu tepla smerom hore k podlahe a nie dole. Inými slovami, izolačné dosky maximalizujú tepelný výkon vykurovacieho systému tým, že znižujú tepelnú stratu, čo vedie k vyššej tepelnej účinnosti a zníženiu doby potrebnej na vykurovanie.

Väčšina systémov je kompatibilná s izolačnými doskami, takže aj keď máte podklad, ktorý nie je vhodný na to, aby bolo elektrické podlahové vykurovanie položené priamo na povrch (veľmi zriedkavý scenár), môžete položiť izolačné dosky a tým vyriešite dva problémy naraz.

Náklady podlahového vykurovania

Náklady na montáž a mesačné náklady podlahového vykurovania záležia od rôznych faktorov, ako je veľkosť miestnosti, úroveň zateplenia a typ systému, ktorý si želáte zakúpiť.

Mesačné náklady závisia od toho, ako dobre je Váš dom zateplený a akú teplotu v miestnosti si želáte udržiavať. Celkovo sa mesačné náklady na podlahové vykurovacie systémy pohybujú pod úrovňou bežných vykurovacích systémov. To je preto, že tepelné straty sú vypočítané pred montážou a podľa toho sa zistí, či je podlahové kúrenie vhodné pre daný dom.

Priemerné hrubé mesačné náklady na podlahové vykurovanie za 2m2 je 0,0236€ za hodinu.

Pre viac informácií ohľadom elektrického podlahového kúrenia Warmup, navštívte stránku alebo zavolajte technickej podpore spol. Warmup na čísle 0918 228 997.

ZDROJ PR článok spoločnosti PAUMAR s.r.o. 

 1. Zoltán says:

  Dobrý deň .Mám záujem realizovať elektrické podlahové kúrenie v mojom dome.Miestnosti sú malé, podlahu zakrýva klasická ker.dlaždice . Môžete my pomôcť ? Ďakujem Zoltán …./0905451663/….

 2. Michal says:

  Viac tendencny clanok som necital.

  NIEE ani nahodou nie je vhodne na vsetky povrchy a podlahy iba ak zanedbame taku drobnost ako su peniaze a nevadi niekomu ze moze platit 3x tolko …
  Pise sa v clanku napr. o rekonstrukcii, dam priklad. Stara chalupa, platna – hruby beton a nizky strop. Na takyto podklad bez hrubsej izolacie na podlahu dat elekt. rohoze je podla mna nerozum a to uz radsej radiatory ked aj elektricke. (ak nie je ina moznost – aj vodny okruh sa da ohrievat elektrikou ale do buducna plynom, tuhym palivom atd) Izolacne dosky ktore su opisovane v clanku hrubky par mm su urcite podstatne lepsie ako nic ale pod 5 cm by som ani neuvazoval (ja mam 15 a na bungalov dnes uz malo) hlavne pri vacsej ploche podlahy domu. Vykurovat predca celu zem a blizke okolie RD asi nechce nikto ..
  Teda jasne, niekde je to vhodne riesenie ale treba pouzit rozum hlavne pri rekonstrukcii starsieho domu kde nie su zateplene zaklady poriadne a moznosti su obmedzene ..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.