Ako využiť strechu na získanie energie zo Slnka?
Slnko je nevyčerpateľný zdroj energie, ktorý v sebe skrýva veľký potenciál. S pomocou strešných kolektorov môžete aj vy začať využívať túto čistú energiu budúcnosti. Akým spôsobom sa to dá, vám poradí Vladimír Čáni, produktový manažér značky Bramac.
Účty za energiu dokážu nemilo prekvapiť každého z nás. Zvyšujúce sa ceny energií sú však realitou, ktorá sa v budúcnosti bude potvrdzovať čoraz viac. Dnes však máte možnosť sa do určitej miery osamostatniť a veľkú časť energie si môžete vyrobiť pomocou slnečných kolektorov. V súčasnosti existuje dvojica riešení so vstavanými slnečnými kolektormi, ktoré si možno namontovať na strechu.
Solárne panely na ohrev teplej vody
Solárne kolektory neustále prijímajú slnečné, ale aj odrazené svetlo z vonkajšieho prostredia. Ak sa zmes vody a nemrznúceho prostriedku, známa ako teplonosná kvapalina, v kolektoroch oteplí na viac ako 5 °C, spustí sa solárne obehové čerpadlo. To potom zabezpečí cirkuláciu tejto kvapaliny, ktorá odovzdá svoje teplo okolitej úžitkovej vode v zásobníku, čím výrazne šetríte na jej ohreve. Vďaka solárnym panelom od spoločnosti Bramac možno ušetriť až 70 % nákladov na ohrev vody. Pritom je to využívanie prírodnej energie, takže to nemá žiadny negatívny vplyv na okolité prostredie. Ponuka systému Bramac Solar môže byť zostavená do ucelených súprav, ktoré okrem solárnych panelov obsahujú zásobník na ohrev vody a ostatné príslušenstvo. Samotné solárne kolektory sú elegantne zapustené do strechy ako súčasť strešného plášťa. Ich montáž sa tak rieši priamo pri ukladaní strechy, takže predídete prípadnému poškodeniu strešnej krytiny, ktoré by mohlo nastať pri následnej inštalácii nadstrešných riešení.
Fotovoltické panely na výrobu elektriny
Druhý spôsob, akým sa dá využívať slnečná energia na streche, sú fotovoltické panely. Elektróny uvoľnené z kremíkového panela sa v meniči zmenia z jednosmerného prúdu na klasický striedavý prúd, využívaný v domácnostiach. Na rozdiel od solárnych panelov sa nemontujú v súpravách so zásobníkmi vody, ale získanú slnečnú energiu priamo premieňajú na elektrickú, ktorou zásobujete svoj dom. Máte tak k dispozícii vlastnú elektráreň, ktorá vám po prvotnej investícii bude výrazne pomáhať pri platení účtov za energie. Vstavané kolektory navyše nenarušia celkový dizajn vašej strechy.
Oplatia sa?
Aj keď sa prvotná investícia môže javiť trochu vyššia, solárne aj fotovoltické panely vám vašu investíciu čoskoro vrátia. Životnosť solárnych panelov sa pohybuje v rozpätí 25 až 30 rokov, pričom prvotné náklady sa vám vrátia už v polovici ich predpokladanej životnosti. Ako konkrétny príklad možno uviesť rodinný dom v Žiranoch, kde sa rok mapoval podiel spotreby energie, ktorý bol pokrytý výrobou zo solárnych panelov. Solárny kolektor s plochou 4 m² bol použitý spolu s 300-litrovým zásobníkom vody. Zo solárnych panelov sa tak vyrobilo 65,4 % energie. V prípade fotovoltiky môžeme použiť ďalší príklad z praxe. Pri 3 kW inštalácii a ročnej produkcii 3 000 kWh sa priemerná vlastná spotreba pohybuje na úrovni 60 %. Ak to prerátame na peniaze, výška ročnej úspory pri spočítaní nespotrebovanej energie spolu s úsporami pri vlastnej spotrebe a dodatočnou platbou za fotovoltiku môže byť asi 500 eur. Náklady na chod domácnosti sa tak výrazne znížia a čiastočne tu odpadá závislosť od ustavičného zdražovania elektriny. Bramac navyše ponúka dotáciu pri kúpe strechy so zabudovanými nízkoenergetickými riešeniami vo výške až 1 800 eur.
PR článok spoločnosti BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.
Komentáre