Rozdiely v kvalite materiálov strešnej krytiny sa ukážu až po rokoch
Strecha býva v mnohých prípadoch dominantou celého domu, no býva aj neustále vystavovaná rozmarom počasia a vplyvu okolitého prostredia. Aby ste sa pod ňou cítili pohodlne a bezpečne, potrebujete kvalitu. Výber strešnej krytiny preto nie je jednoduchým rozhodnutím. Podľa strechárov by sa totiž krytina mala meniť len raz za život. Kvalitní výrobcovia ako napríklad Tondach, bežne ponúkajú na krytinu záruku 33 rokov.
Galéria
Možností pri výbere vhodnej strešnej krytiny je veľa. Jedným z najpoužívanejších a najtrvácnejších materiálov používaných pri stavbách a rekonštrukciách striech je pálená škridla. Vďaka precíznemu spracovaniu materiálov a páleniu pri teplotách nad 1000 °C odolá krytina rôznym klimatickým podmienkam a to pri zachovaní svojej farebnej stálosti. Pálené škridly navyše odolávajú kyslým aj zásaditým látkam, majú vysokú pevnosť a sú predovšetkým vyrobené z prírodných materiálov, ktoré zaručujú zdravé bývanie.
Hmotnosť vás príliš zaťažovať nemusí
Pri výmene strešnej krytiny je potrebné myslieť na fakt, že samotná krytina predstavuje len jednu časť celkovej váhy strechy. Ak sa chcete vyhnúť nadmernému zaťaženiu múrov a základov domu a uvažujete nad ľahkou plechovou krytinou, je potrebné zvážiť aj ďalšie faktory. Na rozdiel od pálenej škridly plech nedýcha, rozpína sa, koroduje v spojoch a jeho farebná povrchová úprava postupne stráca svoj vzhľad a to aj napriek početným povrchovým úpravám a ošetreniam.
Zaťaženie krovu a múrov je dôležité konzultovať so statikom, no vo všeobecnosti sa spomedzi škridiel bežne odporúča ľahšia pálená a to aj napriek argumentom o jej vyššej nasiakavosti. „Rozhodne by som sa nebál nasiakavosti pálenej škridly, na ktorú upozorňujú predovšetkým výrobcovia betónových krytín,“ vysvetľuje Peter Šebeňa, produktový manažér značky Tondach. „Kým objemová hmotnosť pálenej krytiny dosahuje podľa stavebných tabuliek hodnotu 1800 Kg/m3, pri betónových krytinách táto hodnota predstavuje až 2300 kg/m3, čo je o takmer 30% viac,“ argumentuje Peter Šebeňa.
Rovnako krásna aj po desaťročiach
Pri výbere strešnej krytiny by nás okrem funkčnosti mala zaujímať aj estetická stránka. Je dôležité, aby si krytina udržala sýtu farbu čo najdlhšie. To sa dá dosiahnuť ak farebnosť vzniká ako súčasť výrobného procesu. Príkladom sú pálené krytiny Tondach, ktoré si dokážu zachovať svoju sýtosť dlhé desaťročia. Škridla by mala byť odolná aj proti machom a lišajníkom, ktoré dokážu využiť aj tú najmenšiu štrbinu, aby sa v materiáli usadili. To samozrejme zvyšuje nároky na budúcu údržbu a kvalitu strechy. Ľudia sa mylne domnievajú, že cena za novú strechu sa skladá len z obstarávacích nákladov a zabúdajú na budúce náklady spojené s údržbou a opravami.
Tak ako pri väčšine tovarov a služieb, aj pri krytinách a strešných systémoch platí, že s cenou by mala rásť aj kvalita. „Pri porovnateľných cenách krytín rôznych materiálov odporúčam rozhodne pálenú škridlu Tondach. Jej pridanou hodnotou je extrémna životnosť a farebná stálosť. Kvalitná pálená škridla si už navyše nevyžiada žiadne dodatočné náklady na údržbu,“ radí Peter Šebeňa, manažér pre kvalitu a technický servis značky Tondach. Ak predpokladáme, že strechu človek mení len raz za život, investícia sa v priebehu desaťročí rozhodne vráti.
ZDROJ PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.
Komentáre