/ Dom / Strecha /

Ako inštaláciou nepokaziť novú strechu? 4 hlavné príčiny

Šindľová strecha

Nová strecha je pomerne veľká investícia. Čo keď krátko po zhotovení objavíte nedostatky? Je naozaj dôvod na to, aby bola nová strecha s chybami?

Ukážeme si najčastejšie príčiny nedostatkov striech.

Chybná inštalácia/zle odvedená práca

Nová strecha bude len tak dobrá ako bude dobre nainštalovaná. Vo väčšine prípadov chybných striech je nedôsledná práca. Chybná inštalácia je najčastejšou príčinou vzniku problémov. Pri nedôslednej inštaláci sa neskôr objavia aj ďalšie problémy.  Keď si nie ste istý so správnosťou prevedenia, radšej sa poraďte s odborníkom. Vyhnete sa možnému záteku, vzniku vlhkosti, alebo inému poškodeniu strešného plášťa. Chcete vedieť ako sa správne inštalujú šindle?

Chybná inštalácia šindľov
Chybná inštalácia šindľov
Chybná inštalácia šindľov
Chybná inštalácia šindľov

Prečítajte si náš Inštalačný návod alebo si pozrite video návod na Youtube.

Pozor na inštaláciu oplechovania

Oplechovanie je nevyhnutná súčasť každej šindľovej strechy. Hlavnou úlohou oplechovania je ochrana kritických miest pred vnikaním vody.  Bez oplechovania riskujete možný zátek do strechy alebo iné poškodenie vlhkom. Nová strecha bez dobrého oplechovania vedie k okamžitým problémom.

Oplechovanie strechy
Oplechovanie strechy
Zátek do strechy
Zátek do strechy

Keď sa rozhodnem pre lacné alternatívy

Snaha ušetriť vedie spravidla k zvýšeným nákladom neskôr. Obvzlášť ak sa snažíte ušetriť a použijete tie najlacnejšie alternatívy. Použitím lacného „neznačkového“ podkladového pásu, alebo bitúmenového lepidla ušetríte pri kúpe, ale v priebehu životnosti vynaložíte spravidla výrazne vyššie náklady súvisiace s opravou. IKO ponúka rôzne typy vysokokvalitného príšlušenstva vhodného pre  rôzne typy šinľových striech.

Chyby na šindľových strechách
Chyby na šindľových strechách
Chyby na šindľových strechách
Chyby na šindľových strechách

Nedostatočné odvetranie

Nedostatočné odvetranie je závažným problémom novej strechy.  Vyváženým nasávaním a odvetraním udržíte Vašu strechu v dobrej kondícii , prirodzene ochladzovanú v lete, v zime zase naopak bez vzniku tepelnýh mostov.  Správne odvetranie zabráni vzniku ľadových bariér a možnému mechanickému poškodeniu strechy ako celku. V letných horúčavách správne odvetranie Vašu strechu prirodzene ochladzovať.  Odvetranie pomáha udržiavať v podkroví tepelnú pohodu a zároveň odvádza možnú vlhkosť zo strešného plášťa. Preverte preto kvalitu odvetrania  pri jej inštalácii a priestor podkrovia spolu so strechárom.

Odvádzanie vlhkosti zo strechy

Takze, ak si aj kúpite najlepší strešný šindeľ, jeho inštalácia musí byť vykonaná správne. Ak sa inštalácia nevydarí, strecha ako celok nebude fungovať. Dobrá inštalácia si vyžaduje čas a peniaze. Je to veľka investícia pre Váš dom a domov, ale investícia ktorá sa určite oplatí. Výber správneho realizátora je preto veľmi dôležitý.

Tip: Ak pochopíte správne dôvody, ktoré môžu byť hlavnými príčinami zlyhania novej strechy, pomôže Vám to s výberom toho správneho strechára, ktorý svoju prácu odvedie dobre a Vaša strecha Vas bude chrániť dlhé roky!

Viac info na www.iko.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti IKO Slovakia s.r.o.