Xyladecor – všetko, čo drevo potrebuje
AkzoNobel je výrobca a distribútor prémiových značiek ako Xyladecor, Cuprinol, Sadolin, Dulux, Sikkens, Pinotex, Ceta Bever, Flood alebo Sparlack, lídrov vo svojej oblasti na medzinárodnom trhu. Za týmito názvami sa skrýva viac ako 500 rokov skúseností získaných špecialistami na starostlivosť o drevo. Dnes je AkzoNobel najväčším svetovým výrobcom produktov v oblasti starostlivosti o drevo, jeho značky drevu rozumia a dokonale ho chránia.
Galéria
Bezkonkurenčné znalosti spoločnosti AkzoNobel sú založené na svetových výskumoch a inováciách. Samotná značka Xyladecor byla na trh uvedená pred viac ako 40 rokmi. Táto značka vychádza z pôvodného názvu Xylamon a je kombináciou dvoch gréckych slov – sylos (drevo) a ameuna (ja chránim). V znamení svojej filozofie byť vždy o krok napred prichádza s novinkami, ktoré zdvíhajú latku v oblasti ochrany dreva a jednoduchej aplikácie, a prináša nové inovatívne technológie, ktoré znamenajú míľnik v oblasti starostlivosti o drevo.Medzi tohtoročné novinky v oblasti lazúr patrí Xyladecor UV+, bezfarebná lazúra do exteriéru s dvoma typmi UV absorbéra (UV absorbéry a HALS – UV blokátory), ktorá chráni pred nepriaznivým počasím a UV žiarením. Ďalším produktom rozširujúcim ponuku je Xyladecor STANDARD, dekoračná tenkovrstvová lazúra na použitie v interiéri i exteriéri, so zvýraznením štruktúry dreva a s priekopníckou technológiou voda v oleji. AkzoNobel ďalej predstavuje Xyladecor TINOVA, unikátnu prémiovú lazúru najvyššej kvalitatívnej triedy. Inovatívna technológia hybridného spojiva, ktorú si spoločnosť AkzoNobel dala patentovať vo Švédsku (EP 0874875), vytvára mimoriadne pružnú membránu, ktorá umožňuje, aby povrch dýchal bez obmedzení, a zároveň ho trvalo chráni. Táto lazúra, spolovice tvorená rastlinnými olejmi z obnoviteľných zdrojov, chráni drevo až 12 rokov.
Čo prinášajú nové technológie?
Technológia voda v oleji kombinuje dve nesúrode látky, vodu a olej, vďaka ktorým majú tenkovrstvové lazúry Xyladecor výrazne lepšie vlastnosti pri aplikácii a následne dosahujú aj dlhšiu životnosť a predlžujú ochranu dreva. Použitím emulgátora a špeciálnych aditív sa vytvorí kvapalina krémovej konzistencie, ktorá ostane v podobe emulzie aktívna, až kým sa nerealizuje náter. Produkt je aj naďalej na báze rozpúšťadiel.
K vytvoreniu tejto technologie viedli čoraz prísnejšie limity znižovania VOC (znižovanie množstva prchavých rozpúšťadiel v náterových látkách a ich náhrada tzv. pomalými rozpúšťadlami). Prvýkrát sa limity VOC znížili v roku 2007. Toto zníženie viedlo pri materiáloch k dlhšiemu času schnutia a horšiemu brúseniu. Ďalej sa limity VOC znižovali v roku 2010. Toto zníženie bolo výraznejšie jako v roku 2007. V prípade niektorých výrobcov a ich materiálov znamenalo toto zníženie limitov zásadný problém. Obrusnosť materiálov sa výrazne zhoršila a neúmerne sa predĺžil čas schnutia. Pri materiáloch s prídavkom oleja sa navyše objavil problém tzv. dolepovania (náterový film po nanesení konečnej vrstvy neúmerne dlho vytvrzuje, aj keď už je povrchovo preschnutý).
Technológia voda v oleji plne využíva vlastnosti rozpúšťadiel na dobrú penetráciu do dreva a vody na rýchle odvetranie. Tým sa zabezpečí optimálne zakotvenie náterového filmu v podklade bez tvorby škvŕn, jeho dobré schnutie, výborná obrusnosť medzi nátermi a optimálne vytvrdnutie konečného náteru. Materiál si okrem už uvedených vlastností zachováva aj dobrú odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom.
Výhody technológie voda v oleji v skratke
• Rýchlejšie zasychanie a lepšia rozotierateľnosť (krémovejšia konzistencia zaručuje jednoduchšiu aplikáciu)
• Pigment je rozptýlený v tekutine, neusadzuje sa na dne – produkt netreba tak premiešavať (po aplikácii je pigment rovnomerne usadený na povrchu)
• Zvýšená penetrácia náteru – netreba používať handričku na odstránenie prebytočnej tekutiny, pretože tekutina sa rovnomerne vpíja do dreva (náter nevytvára lesklé povrchy tam, kde je nasiakavosť povrchu nižšia)
• Lepšia brúsiteľnosť a priľnavosť ďalšej vrstvy
• Sýtejšie odtiene, ktoré po zaschnutí zosvetlia, resp. sa rozjasnia, a tak zvýraznia štruktúru dreva
• Tekutina menej zapácha – znížený obsah VOC, vďaka čomu je produkt šetrnejší k životnému prostrediu
• Vyššia životnosť náteru vďaka kvalitnejším surovinám
Viac informácií nájdete na www.xyladecor.cz. –>
Komentáre