Ako je to so starostlivosťou o záhradný nábytok?
Nábytok na záhradu a terasu poskytuje príjemné pohodlie vám aj vašim hosťom. Aby tomu tak mohlo byť čo najďalej, potrebuje starostlivosť aj v podobe správnej údržby. Niektoré materiály sú bezúdržbové, iné je potreba občas natrieť olejom, druhé zas na zimu uskladniť…
Galéria
Väčšina dreveného záhradného nábytku veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom a má dlhú trvanlivosť. Napriek tomu však na každé drevo prirodzene pôsobí vlhkosť a slnko. Na rôzne druhy dreva sú preto určené špeciálne údržbové oleje pre dlhodobú ochranu a pekný vzhľad záhradného nábytku. Spoľahlivo ho chráni pred vysychaním a praskaním.
„Pre čistenie vonkajšieho nábytku z európskych drevín sú vhodné špeciálne čističe, ktoré efektívne odstraňujú akúkoľvek špinu. Výborne sa hodia pre vyčistenie dreva pred jeho natieraním lakom alebo ošetrením údržbovým olejem,“ hovorí Tereza Pivodová, špecialistka na záhradný nábytok zo spoločnosti Mountfield. Pretože však jeho vrstva vplyvom vody pomaly slabne, nábytok by mal byť olejom ošetrovaný aspoň 2x ročne. Majte na pamäti, že drevo je živý materiál, takže malé prasklinky a zmeny farby v priebehu času sú jeho normálnym prejavom.
Na trhu nájdete olej na drevo ideálny pre záhradný nábytok z európskych aj tropických drevín. Prípravok na báze prírodných olejov sa rýchlo vpíja do dreva a chráni ho pred UV žiarením aj poveternostnými vplyvmi.
Zdroj: Archív
Na povrchu nábytku z dreva sa niekedy môžu objaviť drobné odreniny. Tie ošetríte vhodným moridlom alebo impregnačným olejem. Pred tým, ako ho nanesiete, je treba povrch nábytku vyhladiť, odstrániť nerovnosti, ktoré v priebehu užívania vznikli a dôkladne očistiť. K príprave nábytku na olejovú vrstvu a k jeho vyčisteniu slúžia čističe pre drevený nábytok. Povrch nábytku dobre zarovnáte jemným brúsnym papierom. Pred samotným nanesením slabej vrstvy oleja je potreba utiahnuť skrutky a zbaviť nábytok prachu. K tomu poslúži jemná kefa.
Využívajte špeciálne prostriedky a oleje
Pre ochranu nábytku z tropického teaku poslúžia špeciálne prostriedky pre dlhodobú ochranu teakového dreva a teakový olej pre udržanie pôvodného medovo hnedého sfarbenia.
„Ak vlastníte záhradný nábytok z mahagónu opatreného vrstvou špeciálneho UV laku, ktorý však potrebuje oživiť a obnoviť vzhľad, použite špeciálne navrhnuté údržbové lazúry, vďaka ním bude nábytok z dreva ako nový,“ doplňuje Pivodová.
Ak túžite po nábytku z eukalyptového dreva, zistite v predajni, či je ošetrený špeciálnou vrstvou Duracoat®. Vďaka nej je totiž nábytok vysoko odolný voči poveternostným vplyvom aj UV žiareniu.
Bez pravidelného ošetrenia olejom získava teakový nábytok peknú striebrošedú patinu. Nestráca pritom na kvalite. Pre zachovanie farby sú určené špeciálne ochranné prostriedky.
Zdroj: Mountfield
Starostlivosť o nábytok z umelého ratanu
Tento nábytok by nemal byť vystavovaný teplotám nad 40 °C a v zime pod 0 °C. V období mrazu, keď materiál krehne, by mohlo dôjsť k jeho popraskaniu. Čas od času ho v závislosti na prostredí, v ktorom je umiestnený, umyte vlažnou mydlovou vodou. Na trhu nájdete aj špeciálne prostriedky, ktoré vypletané plochy nábytku čistia a ošetrujú. „Ľahko odstraňujú mastnotu, prach aj obtlačky prstov,“ hovorí špecialistka z Mountfieldu. Dlhodobo zabraňujú opätovnému znečisteniu a starnutiu materiálu.
Čistič pre nábytok z umelého ratanu ľahko odstraňuje mastnotu aj obtlačky prstov z výpletu.
Zdroj: Archív
Starostlivosť o hliníkový nábytok a ťahokov
Nábytok zo zliatiny medi a hliníku – duralu – si poradí s dažďom aj slnečnými lúčmi. Jeho veľkou výhodou je ľahká bezproblémová údržba – stačí handrička a voda.
Celkom bezúdržbovým nábytkom je nábytok z ťahokovu. U niektorých predajcov je opatrený povrchovou úpravou elotherm pre vysokú ochranu kovu pred koróziou a poveternostnými vplyvmi alebo thermosint – vrstvou zo špeciálnych polymérov a hliníku – vďaka ktorému sa povrch nábytku na slnku nerozpáli a v tieni nechladí.
Nábytok z ťahokovu je u niektorých predajcov opatrený povrchovou úpravou elotherm pre vysokú ochranu kovu pred koróziou a poveternostnými vplyvmi.
Zdroj: Mountfield
Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa…
Ak potrebujete nábytok uskladniť, nevhodné sú veľmi suché alebo teplé priestory. Ideálnym miestom je garáž, povala, pivnica alebo prístrešok so zabezpečeným prúdením vzduchu. Ak nábytok zmokne, stačí ho vysušiť obyčajnou handričkou.
Pred zaobstaraním záhradnej nábytkovej zostavy je dobré vedieť, akým spôsobom daný typ dreva ošetrovať. Pri nákupe sa preto vždy poraďte s predajným špecialistom – poradí vám, aké prípravky sú pre ochranu vybraného nábytku z dreva najvhodnejšie. Správnu starostlivosť predlžuje jeho atraktívny vzhľad, životnosť a predovšetkým…na dlhé roky sa vám odvďačí fantastickým pohodlím.
Zdroj: PR článok spoločnosti Mountfield
Komentáre