Ochráňte drevo tak, aby sa skutočne dožilo vysokého veku

image 41431 25 v1

Ak má drevo vyjaviť krásu svojej kresby a odolať predčasnému starnutiu, treba ho ošetriť. Vie to každý z nás a vedeli to aj starí majstri. Najprv drevo krásne vyhladili, potom prežiarili jeho prírodné tóny farebným moridlom a nakoniec ho napustili horúcim ľanovým olejom. S dnešnými modernými lazúrami je ošetrenie dreva oveľa jednoduchšie. Ale ako sa správne orientovať medzi rôznymi druhmi lazúr a obrovským množstvom značiek na trhu?

Receptúra výrobku môže vyzradiť tajomstvá

Olej, ktorý poskytne drevu ochranu, pigment, ktorý mu prepožičia svieži farebný odtieň, rozpúšťadlo, ktoré zaistí správnu konzistenciu a niekedy aj živica ako bonus na zušľachtenie – taký je základ receptúry, ktorej sa držia výrobcovia lazúr. Hoci by sa zdalo, že všetky budú rovnaké, nie je to úplne pravda. Kým v jednej môže byť až 80% prchavých rozpúšťadiel, v inej ich nájdete iba 20. Rozdiel pocítite už po pol roku. V prvom prípade farby šednú, drevo pije vodu a zúfalo volá po renovačnom nátere. A to len preto, že ten prvý nebol dostatočný. Rozpúšťadlá sa odparili a v dreve nezostalo takmer nič. Preto pri rozhodovaní sa o výbere účinnej lazúry nie je podstatná iba cena alebo množstvo billboardov a reklám danej značky číhajúcich na nás z každej strany. Dôležitý je obsah aktívnych látok (tzv.sušiny), ktoré v dreve ostávajú aj po odparení rozpúšťadiel a drevo chránia. Výrobky na drevo značky Colorlak obsahujú takmer dvojnásobok účinných látok (sušiny) ako iné bežne dostupné značky na trhu.

Okrem toho Colorlak v sortimente na ochranu dreva ponúka aj výrobky s obsahom oleja. Olej nasiakne do vlákien dreva, v ktorých sa mení na jednoduchý, prírodný plast. Hoci o ňom hovoríme, že vysychá, v skutočnosti len mení svoju podobu. Vplyvom vzduchu a slnka spevnie, vyplní póry a spevní vlákna, do ktorých sa vsiakol.

Veľmi obľúbenou a vyhľadávanou lazúrou je Profi Olejová lazúra O-1020 Colorlak. Obsahuje až 70% oleja, ktorý sa lisuje zo semien svetlice farbiarskej. Je nezvyčajne riedky, vďaka čomu hlboko preniká do dreva i bez pomoci rozpúšťadiel alebo zahrievania. Je svetlí a na slnku príliš netmavne, takže v ňom vyniknú pigmenty, ktoré aj po rokoch vyzerajú stále sviežo. Dosiahnuť podobný výsledok lacnejšou lazúrou je takmer nemožné. Keďže Profi Olejová lazúra z Colorlak-u obsahuje až 80% sušiny, aj pre exteriérové použitie stačí drevo natrieť iba jeden krát. Aby ste dosiahli dokonalý výsledok, drevo príjme olejovú lazúru omnoho lepšie, ak ho vopred vyhladíte brúsnym papierom zrnitosti P120. Ten vytvorí na povrchu jemný plyš vlákien, ktoré fungujú ako tenučké knôty. Tie natiahnu náter do hĺbky. Aby však nezostali na miestach so slabšou nasiakavosťou lesklé škvrny, pomôže, ak povrch na záver zotriete suchou bavlnenou handričkou.

Ďalšou lazúrou z portfólia Colorlak, ktorá obsahuje prírodný olej, je napúšťacia lazúra Lusonol S-1023. Tento krát sa jedná o ľanový olej. Ten zabezpečí výživu dreva a správnu konzistenciu na natieranie lazúry bez toho, aby sa muselo do receptúry dostať viac rozpúšťadiel, ktoré sa aj tak z dreva odparia a nechránia ho. Táto lazúra sa ako ochranný náter stane súčasťou dreva a nikdy sa nebudete musieť báť toho, že sa zoderie alebo odlúpne. Prenikne do vlákien dosiek a zostane aktívny dovtedy, pokiaľ sa povrch dreva starnutím neroztrúsi. Výhodou je, že kedykoľvek sa tak stane, bez umývania a brúsenia môžete staré drevo opäť osviežiť. Stačí zvetrané drevo prejsť pár krát drôtenou kefou a opäť ho ošetriť napúšťacou lazúrou Lusonol. Je to náter, ktorého následná údržba zaberie najmenej času. Vzhľadom na svoj vysoký obsah sušiny (min.43%) stačí pre exteriérové použitie natrieť povrch iba dva krát.

A nezabúdajte, že UV ochranu dreva v nátere zabezpečujú práve pigmenty v ňom obsiahnuté. Preto zvážte používanie bezfarebných lazúr v exteriéri, ktoré pigmenty neobsahujú. Ich UV ochrana je totiž niekoľkokrát nižšia ako je to pri farebných odtieňoch.

Pätoro zaručeného úspechu

1. Hrubovrstvová lazúra patrí pod strechu, tenkovrstvová lazúra a olej ustoja i dážď

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste2. Jemné brúsenie otvorí póry dreva pre napúšťanie, hobľovanie patrí len pod lakové vrstvy

3. Na štetci a valčeku záleží, ak chcete aby bol výsledok naozaj pekný

4. Ranná rosa, silná hmla, námraza i horúce slnko pri práci kráse náteru nepridajú

5. Napúšťadlo vytvorí štít, aký žiadny z ošetrujúcich náterov vytvoriť nevie

ZDROJ PR článok spoočnosti COLORLAK SK, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.