Vyberáte vnútornú omietku? Nie je to len o farbe
Mnohí z nás sa pri stavbe alebo rekonštrukcii domu spoliehajú na to, že zájdeme do stavebnín a kúpime omietku, ktorá je práve v akcii, a hotovo. S výberom farby sa najmä my dámy dokážeme hrať aj týždne. Ale pozor! Omietka na vnútorné prostredie vplýva viac, ako by sme predpokladali!
Galéria
Omietka chráni murivo stien pred poškodením a zvyšuje jeho trvanlivosť. Omietky taktiež zlepšujú tepelnoizolačné, akumulačné a akustické parametre stien. Omietky pomáhajú zlepšovať protipožiarne vlastnosti domu a bránia vzniku plesní. Mimoriadne dôležitou funkciou omietok je regulácia vnútornej vlhkosti, čiže aj prispievanie k zdravému vnútornému prostrediu.
Rozdelenie omietok
Vyznať sa v omietkach nie je jednoduché. Ich delenie má komplikovanú štruktúru a nezainteresovaný staviteľ sa v ňom môže stratiť.
No netreba sa zľaknúť, pretože dnešné omietky nie sú len rôznorodé, ale aj variabilné, a tak ich možno použiť prakticky na všetky základné druhy povrchov, teda na tehlu, pórobetón a betón. Jemné rozdiely sú najmä v aplikácii a poradí jednotlivých vrstiev alebo v príprave podkladu.
Základnou voľbou bývajú sadrové, vápenné a vápennocementové omietky, renesanciu zažívajú aj hlinené omietky.
Sadrové omietky
Sadrové omietky sú častou voľbou pre tých, ktorí si potrpia na hladké steny. Skutočne sa pomocou sadrovej omietky dá dosiahnuť mimoriadne reprezentatívny vzhľad miestnosti. No sadra si nesie zo všetkých omietok azda najviac „proti“. Sadrová omietka je krehká, stena sa dá ľahko poškodiť mechanicky (napríklad pri prenášaní predmetov, vysávaní, o poškodení hrajúcimi sa deťmi nehovoriac). Na druhej strane, sadrové omietky sa jednoducho opravujú.
Sadrová omietka má nízku schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri, 2- až 3-krát menšiu ako vápenné, resp. hlinené omietky.
Pozor
Pri prílišnom vygletovaní omietky, alebo ak nie sú ideálne podmienky pri jej spracovaní, sa môže na povrchu vytvoriť sklovitá vrstva, ktorá spôsobí problém s prichytením interiérovej farby.
Vápenné omietky
Vápenné omietky, napríklad Klima omietky Baumit, majú najvýraznejšiu schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri, preto sa radia medzi omietky zabezpečujúce najzdravšie vnútorné prostredie. Navyše tým, že Klima omietky sú zásadité (majú pH cca 12), vytvárajú prirodzene dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodlivými mikroorganizmami a rastom plesní. Vápenné omietky sú tiež antistatické, takže sa na nich nezachytávajú čiastočky nečistôt.
Podľa výskumov Klima omietka reguluje vlhkosť v interiéri 3-krát lepšie ako sadrová omietka a 1,5-krát lepšie ako vápennocementová omietka. Dokonca má sorpčné vlastnosti podobné hlineným omietkam.
Vedeli ste?
Základ omietok tvorí vápencové kamenivo, ľahké perlitové plnivo a vápenné spojivo, doplnené malým množstvom portlandského cementu. Vhodná kombinácia materiálov po vyzretí omietky vytvára mikroporéznu štruktúru, ktorá funguje podobne ako morská huba v prírode.
Vápennocementové omietky
Vápennocementové omietky sú zlatou strednou cestou. Je to históriou preverený materiál, dá sa pomocou nich vytvoriť hladká, ale aj štruktúrovaná stena, hodia sa do všetkých priestorov vrátane kúpeľní a na všetky základné stavebné materiály (tehla, pórobetón, betón).
Vďaka obsahu cementu je vápennocementová omietka pevnejšia a odolnejšia, lepšie reguluje vlhkosť ako sadrová omietka (nedosahuje však úroveň vápennej omietky).
Štruktúrované povrchy vápennocementových omietok zlepšujú akustické vlastnosti steny. S materiálom sa dobre pracuje, povrch sa ľahko pretiera interiérovou farbou a nahrubo stiahnutú omietku je možné obložiť aj keramickým obkladom.
Nebojte sa strojových omietok
Viacerí stavitelia o strojových omietkach nechcú ani počuť. Je to však škoda, pretože ak si plánujete omietky dať zhotoviť firmou, tých, ktoré spracúvajú strojové omietky, je viac a nanášanie strojových omietok je najmä neporovnateľne rýchlejšie, čo staviteľovi/investorovi ušetrí čas a tým aj peniaze.
Zabúdať netreba ani na fakt, že strojové omietky sú presne namiešané vo výrobe, preto nehrozí riziko výkyvu kvality pri príprave omietky na stavbe.
Priaznivcov fenoménu Zero waste určite poteší, že strojové omietky možno kúpiť priamo v sile, vďaka čomu ušetríte množstvo obalového materiálu.
Ak ste domáci majster a omietky si chcete naniesť sám, budú pre vás tou správnou voľbou ručné omietky. Pôjde vám to síce pomalšie, ale za dobrý pocit z vykonanej práce to stojí, nie?
Hladké verzus štruktúrované
Ak ste si vybrali omietku do interiéru, je čas sa zamyslieť nad tým, aký povrch budú mať vaše steny. Keď sa na našom trhu objavili hladké sadrové stierky, všetci túžili po nádherne hladkých a vybrúsených stenách.
Vedeli ste ale, že štruktúrované pórovité materiály ešte pozitívnejšie ovplyvnia kvalitu vnútorného vzduchu?
Hladké steny
Hladké steny sú medzi staviteľmi najobľúbenejšie pre svoj reprezentatívny vzhľad. Nemusíte však hneď siahnuť po sadre. Výrobcovia dnes ponúkajú vápenné i vápennocementové stierky, s ktorými sa dá vytvoriť rovnako hladký povrch ako sadrovou stierkou.
Štruktúra podľa výberu
Hrubá štruktúra dodá vášmu interiéru rustikálny vzhľad a v kombinácii s hladkými povrchmi vytvorí pekný kontrast moderného interiéru.
Farba až na záver
Keď si vyberiete omietku, môžete sa začať zaoberať tým, aké farby chcete mať v interiéri. 😊
Výber vnútornej omietky podľa podkladu
Nezabudnite, že každý podklad má svoje špecifiká. Aby ste sa zorientovali, vybrali sme pre vás porovnanie rôzne zrnitých omietok z rôznych materiálov od jedného z najväčších výrobcov omietok na Slovensku. Ak vás zaujíma návrh omietky do vášho domu, použite kalkulátor omietok.
TEXT: DENISA KUREKOVÁ
FOTO: BAUMIT, ISIFA/ SHUTTERSTOCK
Článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Baumit
Komentáre