Zdravá domácnosť vďaka stenám
Správne zvolené stavebné a konštrukčné dosky dokážu ovplyvniť dokonca aj kvalitu vnútorného ovzdušia v domácnosti – to totiž môže byť omnoho znečistenejšie, ako by sa mohlo zdať.
To, že v interiéroch v súčasnosti všetci trávime veľa času, nie je nijako prekvapivé. Doma, v práci, škole, zdravotníckych zariadeniach, nákupných centrách, na vnútorných športoviskách či v iných interiérových priestoroch podľa odborníkov strávime priemerne 85 % nášho času. Odhliadnuc od nezdravého sedavého spôsobu života s tým môže súvisieť ďalší problém, a síce kvalita vzduchu. Ten môže byť v uzavretých priestoroch často ešte znečistenejší ako pri rušnej ceste. Každý, kto dbá o svoje zdravie, by sa mal preto snažiť priniesť si do domácnosti čerstvý vzduch, ktorý podporí zdravé dýchanie a chráni pred ochoreniami. Jedným zo spôsobov, ako sa o to postarať, sú aj vhodne zvolené stavebné materiály a riešenia, ktoré dokážu škodliviny odbúravať.
Vlhkosť tak akurát
Medzi najbežnejšie problémy, ktoré v domácnosti v rámci kvality vzduchu riešime, patrí vlhkosť. Vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri (nad 80 %) vedie k vzniku nepríjemných plesní, ktoré nielenže na stenách domácností nevyzerajú dobre, ale dokážu viesť k vzniku viacerých ochorení – oslabujú imunitu a nepriaznivo pôsobia na dýchanie. K zhoršenému dýchaniu však môže viesť aj opačná situácia. Určite ste spozorovali, že v priestoroch s nižšou vlhkosťou (pod 30 %) môžete zaznamenať podráždenú nosnú sliznicu a celkovú nepohodu pri dýchaní, ale napríklad aj vysušenú pokožku či v niektorých prípadoch zhoršenie atopického ekzému. Správna vlhkosť vzduchu v domácnosti by teda mala byť niekde uprostred, asi 40 až 60 %.
Našťastie, nesprávna vlhkosť vzduchu je problém, ktorý sa dá riešiť – a v ideálnom prípade mu aj predchádzať, a to už pri stavbe či rekonštrukcii bývania. Hovoríme totiž o prírodných sadrových omietkach, ktoré efektívne pomáhajú regulovať vlhkosť v interiéroch. Takýmito schopnosťami disponujú napríklad sadrové omietky Rimano od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain. Absorbujú nadbytočnú vlhkosť, ktorú ale v prípade suchých období, napríklad počas vykurovania, uvoľňujú naspäť do ovzdušia. Navyše sa na nich nezachytáva prach, a sú preto vhodné aj pre alergikov.
Pozor na škodlivý formaldehyd
Menej zrejmým, no o to nepríjemnejším záškodníkom, ktorý nepriaznivo vplýva na kvalitu vzduchu, sú voľne prchavé škodlivé látky, predovšetkým formaldehyd. Ten sa vyskytuje v drevotrieskovom nábytku a podlahách, lepených podlahových krytinách, lepidlách a lakoch na parkety, ale aj v kozmetických prostriedkoch, textíliách či čistiacich prostriedkoch. V domácnosti oňho teda vôbec nie je núdza. Formaldehyd pritom dokáže vyvolávať množstvo zdravotných problémov, ako sú bolesti hlavy, oslabenie imunity či alergie.
Bojovať s formaldehydom v domácnosti nie je vždy jednoduché. Veľkou pomocou sú sadrokartónové dosky s technológiou Activ’Air® od Rigips, ktoré dokážu premieňať formaldehyd na neškodnú látku a zároveň zamedzovať jeho spätnému vylučovaniu. Vďaka tomu dokážu znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 %.
Activ’Air® sa oplatí
Technológia Activ’Air® nie je určená len pre špeciálne priestory, ale je cenovo dostupná pre každého. Na porovnanie: sadrokartónový podhľad s Activ’Air® v izbe s rozlohou 15 m2 vás vyjde len o necelých 15 eur viac, ako pri použití bežných sadrokartónových dosiek. Ďalším benefitom je suchá výstavba, vďaka čomu môžete výstavbu s použitím sadrokartónových dosiek s technológiou Activ’Air® realizovať svojpomocne a s ušetrením vody a predovšetkým času. Obávať sa nemusíte ani životnosti, technológia Activ’Air® si svoje vlastnosti udržiava až 50 rokov a na účinnosti nestráca ani po maľovaní alebo tapetovaní vhodnými materiálmi.
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips
Komentáre