Epoxidová podlaha v garáži
Galéria (15) Zdroj: shutterstock.com

V čom spočívajú ich výhody a na čo si dávať pozor? Odborníci odpovedajú na najčastejšie otázky k epoxidovým podlahám

Epoxidová podlaha si vyžaduje rovný podklad, správny návrh jednotlivých vrstiev v závislosti od priestoru, v ktorom sa bude nachádzať, a zručného majstra.

Galéria

Epoxidová podlaha v garáži
Liatie epoxidovej podlahy
Brúsenie podkladu pred aplikáciou epoxidovej podlahy.
Odvzdušnenie epoxidovej podlahy ježovým valčekom
Epoxidová podlaha s dekoratívnou úpravou chipsami
Postup zošitia trhlín v potere
Postup zošitia trhlín v potere
Postup zošitia trhlín v potere

Epoxidové podlahy majú hrúbku len niekoľko milimetrov a aj napriek tomu sú vysokoodolné proti mechanickému namáhaniu a vhodné aj do priestorov, ako sú garáže, dielne, pivnice či priemyselné prevádzky. Ich realizácia si vyžaduje presné dodržanie postupov predpísaných výrobcom. Dôraz je potrebné klásť aj na prípravu podkladovej vrstvy. Na čo si dať pozor a čo nepodceniť, sme sa opýtali odborníkov.

Na otázky odpovedali:

  • Ing. Martin Černek, produktový manažér HA-UZ market
  • Tomáš Okruhlica, produktový manažér STACHEMA Bratislava
  • Ing. Martin Záborský, produktový manažér Murexin
  • Michal Navrátil, produktový manažér Mapei

Do akých priestorov a na aký účel sú epoxidové podlahy vhodné?

Martin Černek: Podlahy na báze epoxidovej živice sú vhodné najmä ako povrchová úprava podláh s vysokým namáhaním. Preto sú veľmi obľúbené v garážach, dielňach, priemyselných halách, ako aj technických miestnostiach rodinných domov.

Problém aplikácie v exteriéri je najmä zabezpečenie vhodných klimatických podmienok, ako je teplota, vlhkosť a pri otvorených priestoroch priame slnko a dážď. Preto sa v takýchto prípadoch používajú špeciálne rýchloschnúce materiály a systémy, pri ktorých odporúčame odbornú konzultáciu.

Tomáš Okruhlica: Dvojzložkové bezrozpúšťadlové, vodou riediteľné epoxidové náterové (napr. PX300) a samonivelizačné podlahové hmoty (napr. PX710) je vhodné aplikovať na podlahy s bežnou aj priemyselnou záťažou, ako napríklad civilná výstavba, garáže, sklady, priemyselné haly a potravinárske prevádzky. Sú paropriepustné a možno ich nanášať aj na podklady s vysokým obsahom vlhkosti, napríklad na čerstvú cementovú nivelačnú hmotu, betón v interiéroch a pod. PX700 a 710 možno aplikovať v hrúbkach od 2 do 6 mm. Minimálne zapáchajú a neobsahujú prchavé organické látky (VOC).

Martin Záborský: Liate podklady sú z minulosti známe najmä z priemyselných prevádzok. Dnes, vďaka svojim výhodám, patria medzi obľúbené typy podláh aj v obytných interiéroch. Vytvárajú dokonale hladký povrch bez škár, sú dostupné v rôznych farebných odtieňoch a ich údržba je viac ako jednoduchá.

Epoxidové podlahy minimálne zapáchajú a neobsahujú škodlivé prchavé organické látky (VOC).

Michal Navrátil: Epoxidové podlahy sú mimoriadne odolné a esteticky príťažlivé, preto sú vhodné do rôznych typov priestorov. Majú široké uplatnenie v priemyselnom, komerčnom aj rezidenčnom sektore. Epoxidové podlahy sa často využívajú v:

  • priemyselných priestoroch: epoxidové podlahy sú ideálne do tovární, výrobných hál, skladov a garáží. Sú veľmi odolné proti mechanickému poškodeniu, chemikáliám a záťaži, preto sú vhodné aj pre oblasti s vysokou premávkou alebo manipuláciou s ťažkými strojmi;
  • garážach a dielňach: vďaka svojej odolnosti proti olejom, mazivám a chemikáliám sa epoxidové podlahy často používajú v súkromných aj komerčných garážach a dielňach. Ľahko sa čistia a dokážu odolať ťažkým vozidlám a zaťaženiu;
  • zdravotníckych zariadeniach a laboratóriách: epoxidové podlahy sa v nemocniciach a laboratóriách využívajú pre ich hygienické vlastnosti – sú bezškárové, neprepúšťajú tekutiny, ľahko sa dezinfikujú a neumožňujú vznik baktérií alebo plesní;
  • komerčných priestoroch: používajú sa v obchodných centrách, kanceláriách, hoteloch a reštauráciách. Môžu byť dizajnovo prispôsobené pre atraktívny vzhľad a vyznačujú sa vysokou odolnosťou, čo ich predurčuje na použitie v miestach s vysokou návštevnosťou;
  • rezidenčných priestoroch: epoxidové podlahy sú čoraz populárnejšie aj v domácnostiach – v kuchyniach, kúpeľniach či garážach. Dajú sa jednoducho udržiavať, sú odolné proti vode a môžu byť vyhotovené v rôznych farbách a dizajnoch;
  • školách a na športoviskách: v školských zariadeniach, telocvičniach alebo športových halách sa epoxidové podlahy využívajú pre ich bezpečnosť, odolnosť a nízke nároky na údržbu.
Liatie epoxidovej podlahy
Epoxidové podlahy sú dvojzložkové materiály, ktoré je potrebné v predpísanom pomere zmiešať. Pripravená zmes sa vyleje na podklad. | Zdroj: shutterstock.com

Ako správne vybrať vhodný typ tejto podlahy?

Martin Černek: Najdôležitejšie je určiť, čo má daná podlaha v priestore spĺňať. Pre vhodne zvolený systém je potrebné brať do úvahy stav podkladu, odolnosť, špeciálne požiadavky, napríklad protišmykové vlastnosti, dizajn a v neposlednom rade aj rozpočet. Na základe týchto požiadaviek vieme pripraviť systém na mieru.

Tomáš Okruhlica: Náterové hmoty PX300, PX310 a nivelačné hmoty PX700 a PX710 majú univerzálne použitie v interiéroch. Náter kopíruje podklad a zarovná iba menšie nerovnosti. Na vyrovnanie podkladu je potrebné použiť nivelačnú hmotu PX700 a PX710.

Martin Záborský: Výber konkrétnych produktov a systémových skladieb liatych podláh závisí od požadovanej mechanickej a chemickej odolnosti podlahového systému. V garáži pre autá sa navrhuje iná skladba ako do obývacej izby. Rovnako potravinársky priemysel má iné nároky na podlahy ako priemyselný závod na výrobu káblov.

Michal Navrátil: Správny výber epoxidovej podlahy závisí od niekoľkých faktorov, ktoré určujú, aký typ podlahy bude najlepšie vyhovovať konkrétnym potrebám priestoru.

  • Účel priestoru a záťaž – pri ľahkej záťaži v rezidenčných priestoroch, nákupných centrách, kúpeľniach alebo kuchyniach postačí základný epoxidový náter, ktorý poskytuje odolnosť proti vode a miernemu zaťaženiu. Pri strednej a vysokej záťaži v priemyselných priestoroch, v garážach, ako sú sklady alebo výrobné haly, sa odporúčajú viacvrstvové epoxidové podlahy, ktoré vydržia väčšie mechanické zaťaženie, manipuláciu s ťažkými predmetmi a vysokú premávku. Tu je tiež potrebné zvážiť, či bude podlaha použitá napríklad v potravinárskom priemysle, kde treba rátať s podlahou odolnou proti chemikáliám.
  • Požiadavky na estetiku a dizajn – epoxidové podlahy sú dostupné v rôznych farbách, efektoch a dokonca aj s možnosťou dekoratívnych vločiek či metalických efektov. Pre komerčné alebo rezidenčné priestory možno zvoliť dizajnovo atraktívne varianty, ktoré môžu podčiarknuť vzhľad interiéru.
  • Údržba a životnosť – niektoré epoxidové podlahy majú dlhšiu životnosť a nižšie nároky na údržbu. Pre priestory s vysokou premávkou alebo rizikom poškodenia môže byť užitočné zvoliť hrubšiu alebo dodatočne chránenú vrstvu podlahy, ktorá sa ľahšie udržuje.

Pri výbere epoxidovej podlahy je najlepšie konzultovať svoje požiadavky so špecialistom, ktorý vám pomôže vybrať najvhodnejší typ podľa konkrétnych potrieb priestoru a požiadaviek na výkon, bezpečnosť a estetiku.

Brúsenie podkladu pred aplikáciou epoxidovej podlahy.
Pri realizácii epoxidových podláh je rozhodujúca príprava podkladu. Podklad musí byť rovný bez trhlín. Na jeho vyrovnanie možno použiť vhodné brúsky na podlahy. | Zdroj: shutterstock.com

Ako je potrebné pripraviť podklad pred realizáciou epoxidovej podlahy?

Martin Černek: Pri každej podlahárskej činnosti sa treba riadiť STN EN 744505, ktorá definuje parametre podkladu z hľadiska pevnosti, rovinnosti, zostatkovej vlhkosti a teploty podkladu. Každý z týchto parametrov sa dá vhodne zvoleným spôsobom riešiť: pevnosť – brúsením a správnou penetráciou, rovnosť – brúsením alebo adekvátnou nivelizačnou stierkou, vlhkosť – sušením alebo uzatvárajúcou penetráciou, teplota – úpravou lokálnych podmienok.

Tomáš Okruhlica: Príprava podkladu je najdôležitejšia. Podklad musí byť súdržný a očistený od prachu, cementového mlieka, mastnôt a iných nečistôt. Musí byť nasiakavý s povrchovou pevnosťou min. 1,5 MPa. Pred aplikáciou je potrebné ako prvú vrstvu použiť epoxidovú penetráciu.

Martin Záborský: Podklad je potrebné dôkladne očistiť od mastnôt, špiny, voľných častíc a prachu, prípadne prebrúsiť tak, aby sa odstránil cementový kal, tzv. „škrupina“. Samozrejme, je dôležité, aby bol podklad izolovaný proti vlhkosti, mal určitú hodnotu zvyškovej vlhkosti a aby bol pevný a nosný. Prípadné trhliny či iné nedokonalosti podkladu je potrebné opraviť vhodnými materiálmi. Pripravenosť podkladu odporúčame prekonzultovať s naším obchodno-technickým zástupcom.

Základom každej liatej podlahy je dokonalo rovný podklad. Ak taký nemáte, je potrebné celú plochu najprv dôkladne napenetrovať a po obvode umiestniť obvodovú izoláciu z PE peny. Po preschnutí penetračného náteru aplikujte vhodnú cementovú nivelačnú hmotu, ktorú po dostatočnom vytvrdnutí odporúčame prebrúsiť.

Michal Navrátil: Dôkladná príprava podkladu pred aplikáciou epoxidovej podlahy je zásadná na dosiahnutie dlhej životnosti, pevnosti a vzhľadu výslednej podlahy. Podklad musí byť vopred pripravený pomocou brokovania alebo dôkladným prebrúsením s cieľom zabezpečiť najlepšie vlastnosti pre epoxidový systém. Povrch vykazujúci defekty vo forme trhlín, dier, preliačín je potrebné v závislosti od veľkosti a hĺbky poškodeného miesta opraviť pomocou materiálov Eporip, Primer SN alebo Mapefloor I 300 SL. Prípadné spevnenie podkladu sa zabezpečí použitím Primer MF alebo Primer EP. Veľké diery alebo výrazne narušené miesta je potrebné opraviť s Mapefloor EP 19 alebo pomocou výrobkov z radu Mapegrout/Mapegrout SV. Na takto pripravený podklad sa už podľa konkrétneho typu podlahy a jej využitia nanášajú jednotlivé vrstvy. Následne je podľa typu podlahy a systému potrebné použiť primer Mapefloor I 600 W či Mapefloor I 500 W, ktorý sa mieša podľa potreby. Následne treba na základe želaného výsledku podlahy naniesť jednotlivé ďalšie vrstvy.

Prečo predstavujú trhliny v podklade problém a ako ich odstrániť?

Martin Černek: V prvom rade neošetrené trhliny narúšajú celistvosť povrchu pred aj po kladení podlahy. Treba ich zasanovať tzv. zošívaním, ktoré možno realizovať viacerými spôsobmi.

Tomáš Okruhlica: Trhliny v podklade môžu ďalej praskať, prípadne zničiť vrchnú epoxidovú niveláciu alebo náter. Odporúčame preto statické trhliny a praskliny pred povrchovou úpravou opraviť materiálom HX100 + HX010, nestabilné flexibilnou HX110.

Martin Záborský: Epoxidové povlaky nie sú pružné, a tak nepremosťujú trhliny v podklade. V závislosti od šírky, veľkosti trhlín a očakávaných pohybov v trhlinách sa rozhodne o ďalšom postupe ich opráv. Trhliny sa buď „zošijú“, alebo sa realizuje podlahový systém premosťujúci trhliny. Ak ide o väčšie trhliny, riešením je tzv. „zošívanie“. Kolmo na trhlinu sa pomocou uhlovej brúsky narežú zárezy približne 15 až 25 cm od seba. Tieto zárezy sa povysávajú a vložia sa do nich oceľové spony (HOCO). Následne sa zárezy a trhlina zalejú živicou (2K HOCO 24 alebo dvojkomponentnými epoxidovými živicami). Zaliatie musí byť zarovno s okolitou plochou. V prípadne potreby sa na živicu začerstva nasype jemný kremičitý piesok tak, aby sa vytvorila dobrá adhézna vrstva. Po vytvrdnutí živice sa prebytočný piesok povysáva priemyselným vysávačom.

Michal Navrátil: Trhliny v podklade nie sú žiaduci prvok a môžu spôsobiť viaceré komplikácie:

  • vznik bublín a nerovností – pri aplikácii epoxidu na popraskaný povrch môže dôjsť k tvorbe bublín a nerovností, čo vedie k esteticky nevzhľadnej podlahe. Bubliny vznikajú kvôli vzduchu alebo vlhkosti, ktoré sa môžu nahromadiť v trhlinách;
  • prenášanie trhlín na povrch epoxidovej vrstvy – ak podklad nie je riadne opravený, pohyb podkladu môže viesť k prasklinám aj v epoxidovej vrstve, čím sa znižuje životnosť podlahy a vznikajú aj problémy s údržbou;
  • vnikanie vlhkosti – trhliny môžu slúžiť ako cesta pre vlhkosť, čo môže viesť k degradácii podlahy alebo dokonca k odlupovaniu epoxidu od podkladu, najmä v priestoroch s vysokou vlhkosťou.

Dôkladná oprava trhlín výrazne predlžuje životnosť epoxidovej podlahy a zaisťuje jej odolnosť proti mechanickému a chemickému zaťaženiu. Na vhodnú opravu sa môžu použiť viaceré materiály ako napr. Eporip, Eporip Turbo alebo Eporip SCR.

Odvzdušnenie epoxidovej podlahy ježovým valčekom
Po celoplošnom roztiahnutí vrstvy epoxidovej podlahy je potrebné jej odvzdušnenie ježovým valčekom. Pri práci s epoxidovými podlahami je potrebná aj vhodná obuv s hrotmi. | Zdroj: shutterstock.com

Čo je dôležité dodržať pri realizácii epoxidovej podlahy?

Martin Černek: Dôležitý je správne pripravený podklad, klimatické podmienky a kvalitné materiály. Najviac chýb sa stáva pri nesprávnom alebo nedostatočnom spracovaní materiálu (napr. krátke miešanie, klimatické podmienky a pod.). Preto vždy odporúčame riadiť sa postupom uvedeným v technických listoch produktu.

Tomáš Okruhlica: Veľmi dôležitá je aj teplota, prestávka medzi vrstvami, príprava podkladu a správne pomôcky. Pri realizácii podlahy odporúčame dodržať pracovný postup uvedený v technickom liste výrobcu.

Martin Záborský: Epoxidové živice sú dvojzložkové materiály, ktoré sa skladajú zo základnej zložky (komponent A) a z tvrdidla (komponent B). Komponenty A a B sú vždy balené v predpísanom miešacom pomere. Ak miešate menšie množstvá materiálu, je potrebné používať váhu na presné naváženie obidvoch komponentov v predpísanom pomere.

Základom kvalitnej a funkčnej liatej podlahy je dokonalo rovný podklad.

Pri miešaní dvojzložkových reakčno-živičných materiálov vždy postupujte tak, že najprv dôkladne premiešate komponent A pomocou nízkootáčkového miešadla (približne 300 ot./min.), potom pridáte komponent B a pokračujte v miešaní, pokiaľ nevznikne homogénna zmes bez fľakov (približne 2 až 3 minúty). Na zaistenie rovnomerného vytuhnutia a zabránenie vzniku lepivých miest (chyba v miešaní) je potrebné premiešaný materiál preliať do čistej nádoby a opäť dôkladne premiešať. Je potrebné dodržať odporúčane teploty pre vzduch, materiál a podklad! Rovnako skontrolovať a zohľadniť počas realizácie časy spracovania živíc, ktoré používate a pri akých podmienkach ich používate!

Michal Navrátil: Pri realizácii epoxidovej podlahy je dôležité dodržať niekoľko krokov a podmienok, aby bol výsledok kvalitný, trvácny a esteticky dokonalý. Tu sú kľúčové faktory, ktoré je potrebné dodržať:

  • kvalitná príprava podkladu – kvalitná príprava podkladu je zásadná pre zabezpečenie dobrej priľnavosti epoxidovej vrstvy. Je potrebné zabezpečiť, aby bol podklad čistý, suchý, bez mastnôt, v požadovanej rovinosti a bez trhlín;
  • dôkladné miešanie zložiek – epoxidové podlahy pozostávajú z dvoch zložiek: epoxidovej živice a zvyčajne tvrdidla. Tieto zložky sa musia dôkladne zmiešať v správnom pomere podľa pokynov výrobcu, aby sa dosiahla správna reakcia a vytvrdnutie. Nedostatočné premiešanie alebo nesprávny pomer môžu viesť k nežiaducim vlastnostiam podlahy, ako je nerovnomerné tvrdnutie;
  • nanášanie jednotlivých vrstiev správnou technikou – epoxidová podlaha sa aplikuje v niekoľkých vrstvách, kde sa najprv aplikuje penetračný náter, potom základná vrstva a nakoniec finálna vrstva (množstvo vrstiev závisí od zvoleného systému). Každá vrstva sa musí naniesť rovnomerne, aby sa zabránilo vzniku bublín, nerovností alebo farebných rozdielov a na základe jednotlivých postupov;
  • použitie vhodného náradia a aplikátorov – na aplikáciu epoxidovej podlahy je dôležité použiť správne náradie, ako sú valčeky, stierky, špachtle, oceľové či zubové hladidlá, ktoré sú určené pre epoxidové materiály. Správne nástroje umožňujú rovnomernú aplikáciu a zabraňujú tvorbe vzduchových bublín;
  • správne vytvrdnutie a ochrana podlahy po aplikácii – epoxidová podlaha vyžaduje dostatočný čas na úplné vytvrdnutie. Po nanesení poslednej vrstvy sa odporúča nechať podlahu nerušene vytvrdnúť aspoň 24 až 72 hodín (v závislosti od typu epoxidu a podmienok). V tomto čase je dôležité nevystavovať podlahu mechanickému zaťaženiu, vode alebo chemikáliám;
  • dôkladná kontrola finálneho výsledku – po dokončení všetkých krokov je vhodné podlahu dôkladne skontrolovať na prítomnosť nerovností, farebných nezhôd, bublín alebo trhlín. Ak je to potrebné, menšie defekty možno opraviť dodatočne.

Dodržanie týchto postupov a podmienok je kľúčové pre dosiahnutie profesionálnej kvality epoxidovej podlahy, ktorá bude odolná a esteticky príťažlivá.

Aké najčastejšie chyby sa pri ich realizácii vyskytujú a aké problémy sú s týmito chybami potom spojené?

Martin Černek: Nedostatočné premiešanie či vyškrabávanie zvyškov z nádoby má za následok nevytvrdnutie materiálu z dôvodu nezreagovania jednotlivých zložiek.

  • Nesprávny pomer – vždy je nevyhnutné miešať buď celé balenia, alebo pri čiastočnom množstve dodržať váhový pomer. V opačnom prípade nemusí materiál vytvrdnúť, či už pri nedostatku, alebo prebytku jednej zo zložiek.
  • Práca pri vysokých/nízkych teplotách je príčinou príliš rýchleho/pomalého tvrdnutia materiálu, čo má za následok vysoké straty materiálu až zastavenie reakcie tuhnutia a tvrdnutia.
  • Aklimatizácia materiálu – materiál vystavený vysokej teplote/priamemu slnku – bude veľmi rýchlo reagovať a nebude možné ho optimálne spracovať.

Všetky tieto problémy vyžadujú väčšinou dlhé a náročné opravy, preto je dobré venovať dostatočný čas príprave a naštudovaniu správneho postupu.

Tomáš Okruhlica: Medzi časté chyby môžeme zaradiť nedodržanie predpísanej teploty, nedokonalé prebrúsenie a zlú nasiakavosť podkladu. Pri nanesení farieb na nenasiakavú podlahu hrozí pri námahe jej odlúpnutie. Pri nízkej teplote nám hmota nezreaguje a nedosiahne požadovanú pevnosť.

Martin Záborský: Epoxidové povlaky nie sú pružné, a tak nepremosťujú trhliny. Sú to tvrdé povlaky, ktoré sa nemôžu aplikovať na pružné podklady. Okrem toho sú epoxidové živice náchylné na UV žiarenie, preto ich použitie na nášľapnú vrstvu v exteriéri, ktorá je zaťažená priamym slnečným žiarením, nie je vhodné. Časom by mohlo dôjsť nielen k zmene farebného odtieňa, ale tiež k sprašňovaniu (kriedovaniu) povrchu.

K častým chybám, s ktorými sa v praxi stretávame, patrí nevhodný návrh systému, nedostatočná pevnosť a nevhodná príprava podkladu. Následne dochádza k oddeľovaniu alebo rýchlemu opotrebovaniu epoxidovej podlahy.

Michal Navrátil: Pri realizácii epoxidových podláh sa môžu vyskytnúť rôzne chyby, ktoré vedú k zhoršeniu kvality podlahy, jej trvácnosti a estetiky. Medzi najčastejšie chyby a problémy, ktoré s nimi súvisia, patria:

  • nedostatočná príprava podkladu – ak nie je podklad správne pripravený (napr. nevyčistený, nevyrovnaný, s trhlinami), epoxidová podlaha môže mať problémy s priľnavosťou, čo vedie k odlupovaniu alebo tvorbe bublín;
  • nedostatočné miešanie alebo nesprávny pomer epoxidových zložiek – ak zložky epoxidu nie sú dôkladne zmiešané alebo ak sa nedodrží správny pomer, môže dôjsť k nerovnomernému tvrdnutiu, lepivosti povrchu alebo slabšej odolnosti podlahy;
  • nerovnomerné nanášanie vrstiev – nerovnomerné vrstvy môžu viesť k odlišnej hrúbke podlahy, ktorá potom nie je dostatočne odolná alebo má farebné nerovnosti;
  • nesprávny výber epoxidového systému – výber nesprávneho typu epoxidovej podlahy pre daný účel (napr. použitý epoxid nie je dostatočne odolný proti chemikáliám) vedie k rýchlemu poškodeniu podlahy, najmä v náročných podmienkach;
  • nevhodná hrúbka vrstvy – príliš tenká vrstva epoxidu nemá dostatočnú mechanickú pevnosť a môže sa ľahko opotrebovať.

Dodržanie týchto zásad je dôležité na zaistenie dlhotrvajúcej, odolnej a vizuálne atraktívnej epoxidovej podlahy, ktorá odolá nárokom používania.

Epoxidová podlaha s dekoratívnou úpravou chipsami
Na dekoratívnu úpravu slúžia chipsy, ktoré sa na záver rozsypú do čerstvej vrstvy podlahy. Tu je dôležité zabezpečiť rovnomerné rozloženie chispov. Určite sa neodporúča ich aplikácia v prievane. | Zdroj: Stachema

Akú povrchovú úpravu si vyžadujú a ako postupovať pri dekoratívnych chipsoch?

Martin Černek: Epoxidové podlahy sú väčšinou dostatočne odolné, pri požiadavke na zvýšenú odolnosť alebo špecifický vzhľad (zmatnenie povrchu) možno podlahu ošetriť epoxidovým lakom.

Pokiaľ ide o chipsy, najlepšou technikou sa ukázalo chipsy v malom množstve vyhadzovať smerom nahor, čím sa zabezpečí dostatočné rozptýlenie. Pri stenách treba dávať pozor na odrazené vločky a aplikovať radšej po menších dávkach.

Tomáš Okruhlica: Všetky hmoty sú certifikované na povrchovú úpravu podláh a protišmykovosť. Sú veľmi odolné, či už mechanicky, alebo chemicky, a majú dlhú životnosť. Dajú sa umývať bežnými čistiacimi prostriedkami. Jednou z možností povrchovej úpravy sú dekoratívne chipsy. Ich použitie a hustota na ploche sú otázkou vkusu. Ich rovnomerné rozptýlenie dosiahnete vyhodením malého množstva čo najvyššie pred seba.

Martin Záborský: Pre vytvorenie dekoratívnej úpravy a zvýšenie protišmykovosti môžete priamo na povrch čerstvej živice nasypať dekoratívne posypové čipsy. Ak tak urobíte, na celý povrch ešte naneste ochranný transparentný uzatvárací lesklý, resp. matný náter. Rovnomerné rozprášenie čipsov je vždy vo veľkej miere závislé od šikovnosti a skúsenosti realizátora.

Do akej miery sú vhodné na svojpomocnú realizáciu?

Martin Černek: Z dlhoročných skúseností vieme povedať, že pre svojpomocné spracovanie je vhodný náterový systém. Pre realizáciu liatych podláh – vzhľadom na vyššiu cenu materiálov a náročnejšieho spracovania – odporúčame osloviť odbornú realizačnú firmu.

Tomáš Okruhlica: Naše epoxidové hmoty, aj keď sú dvojzložkové, dokáže použiť aj bežný spotrebiteľ. Pre jednoduchú aplikáciu je každá hmota dodávaná ako súprava, zložená zo zložky A a B. Po ich zmiešaní a prípadnom riedení sa môžu priamo aplikovať na pripravený podklad.

Martin Záborský: Liate podlahy by mal realizovať len zaškolený a zručný majster. Náterové systémy sú ľahšie na spracovanie a menej náchylné na optické nedokonalosti. Samonivelizačné systémy sú náročnejšie na spracovanie a náchylnejšie na dokonalý vizuálny efekt, preto si vyžadujú majstra s bohatšími skúsenosťami.

Michal Navrátil: Epoxidové podlahy sa môžu teoreticky nanášať svojpomocne, ale úspech projektu závisí od správnej prípravy, zručnosti a pozornosti k detailom. Vhodnosť svojpomocnej realizácie závisí od náročnosti konkrétneho priestoru a skúseností osoby, ktorá podlahu aplikuje. Tu sú hlavné aspekty, ktoré treba zvážiť: náročnosť prípravy podkladu, veľkosť plochy podlahy, správne premiešanie zložiek a ich pomer, rovnomerné nanášanie a vyhladenie a finálna úprava.

Epoxidové podlahy sú veľmi odolné, či už mechanicky, alebo chemicky, a majú dlhú životnosť.

Ak ide o veľké plochy alebo náročné prostredia (napr. výrobné haly, garáže), kde je potrebná maximálna odolnosť a rovnomernosť povrchu, pri požiadavke na špeciálne úpravy (napr. antistatická vrstva, vysoký lesk či dekoratívne prvky) je lepšie osloviť profesionálov. Ak nemáte skúsenosti s prípravou a aplikáciou dvojzložkových podlahových systémov, odborníci dokážu zaručiť kvalitný a trvácny výsledok.

Epoxidová podlaha sa môže svojpomocne realizovať v menších priestoroch, ako sú pivnice, dielne alebo garáže, ak sa dodržiavajú pokyny a sú dostupné správne materiály a náradie. Pre začiatočníka však môže byť náročné dosiahnuť profesionálny vzhľad a funkčnosť, preto je dôležité zvážiť, či podlahu zvládnete svojpomocne, alebo si radšej prizvete odborníka na zložitejšie projekty.

Na ďalšej strane si môžete pozrieť, ako postupovať pri zošívaní trhlín v potere.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje