tmely a ich pouzitie
Galéria (7)

Tmely a ich použitie

Tmely patria k  nenápadným, ale pritom veľmi dôležitým pomocným materiálom. Často od nich závisí kvalita práce remeselníka či domáceho majstra. Ich ponuka je veľká a uplatnenie v stavebníctve široké.

Galéria

Zloženie
Tmel je tekutá alebo pastovitá hmota, s ktorou dokážeme utesniť trhlinu, pretekajúce miesta, vyplniť škáry, opraviť obité rohy či škrabance, vypadnutú omietku pod parapetnou doskou či vyrovnať povrch materiálov. Niekedy ich používame aj na spájanie častí pevných materiálov – vtedy plnia rovnakú funkciu ako lepidlá, od ktorých sa líšia len tým, že obsahujú väčšie množstvo plniva. Každý tmel sa skladá zo spojiva a plniva. Spojivom najčastejšie bývajú nitrocelulóza, vysychavé oleje, kazeín, asfalt, škrob, vodné sklo atď. Ako plnivo sa používa kremičitá múčka, drevitá múčka, tuha, plavená krieda, kaolín, sadra, cement a iné materiály.

Základné vlastnosti
Medzi základné vlastnosti tmelov určite patrí odolnosť proti kyselinám a zásadám, proti UV žiareniu, bežným riedidlám, ďalej tepelná odolnosť, vodovzdornosť a tvrdosť  a nemenej dôležitá je aj farba tmelu. Teplota pri tmelení by mala byť od +5 do +40 °C.

Tam, kde sa vyžaduje hladký povrch po vytvrdení, používame vyrovnávacie tmely. Keďže majú prachový charakter plnív, môžu sa upravovať aj brúsením. Tmely na tesnenie škár by mali spĺňať hlavnú požiadavku, a to že zostanú dlhodobo pružné. Tmely na drevené podlahy sú najčastejšie vodou riediteľné. Pri týchto tmeloch si musíme dávať pozor, aby sme vybrali ten správny odtieň, ak je podlaha vzorovaná , musia sa tmely miešať. Po uschnutí sa tieto tmely zmrašťujú, preto ich treba použiť viackrát. Pri laminátových podlahách odporúčame použiť radšej tvrdé vosky, ktoré sa nahrejú spájkovačkou a po vytvrdnutí sa môžu leštiť. Špeciálnu kategóriu tvoria tmely, ktoré odolávajú vysokým teplotám. Na opravu a prilepenie uvoľneného skla pri dvierkach rúry nám postačí tmel odolný do 315 °C, ktorý môžeme použiť aj na prilepenie uvoľneného tesnenia medzi telesom rúry a dvierkami. Teplotám až do 1 200 °C už odolávajú tmely kozubové, ktoré využijeme pri oprave popraskaného šamotu v kúrenisku kozuba alebo piecky. Môžeme s nimi prilepiť aj prasknuté murivo vonkajšieho grilu. Po nanesení vytvrdnú za dva dni na kameň. Netreba ale zabudnúť, že po prvom zakúrení po oprave treba zakurovať pomaly, aby si nový materiál postupne zvykol na vysokú teplotu.

Zásady správneho tmelenia
Tak ako každá práca aj tmelenie má svoje technologické postupy, ktoré by sme mali dodržať, aby sa zabezpečila dobrá funkčnosť a dlhá životnosť tmelenej škáry alebo povrchu. Je určite dôležité, aby podklad pri tmelení bol suchý, čistý a súdržný. Preto treba pred tmelením všetky plochy zbaviť prachu a mastnoty. Určite treba všetky drobiace sa a savé podklady spevniť penetračným náterom. Mali by sme dodržať požiadavku, že pri tmelení by nemala byť teplota podkladu nižšia ako +5 °C. Mali by sme vedieť, že ak tmelíme škáru dilatačnú, je dovolené ju fixovať len k dvom bočným stranám, inak hrozí prasknutie a nefunkčnosť tmelu. Ak sme pri aplikácii a vyrovnávaní tmelu použili saponát alebo mydlo, musíme nanesený tmel pred natretím farbou umyť vodou a vysušiť. Pred natieraním musí byť tmel dostatočne vyzretý. Tmely sa najčastejšie predávajú v kartušiach, ale môžeme sa stretnúť aj s tekutými tmelmi, ktoré sa nanášajú štetcom. Sú to tzv. opravné tmely, s ktorými sa vieme dostať aj na nedostupné miesta. Na väčšie práce sa používa aj balenie tmelov do hadíc z polyetylénovej alebo hliníkovej fólie. Škárovacia kartuša je vlastne valcová nádoba s bežným objemom od 300 do 600 cm3, ktorá sa umiestňuje do výtlačného zariadenia, tzv. škarovacej pištole. Na dvojzložkové tmely sa vyrábajú špeciálne kartuše, v ktorých môžeme obidve oddelené zložky zmiešať tesne pred použitím. Na ušetrenie nákladov môžeme tmel kúpiť aj v ekonomickejšom balení, a to vo vedierku. Keď začíname pracovať s tmelom, musíme aplikačnú špičku zrezať. Snažíme sa ju zrezať na hrúbku tmelenej vrstvy. Tmel by sme mali dávkovať s miernym prebytkom, najmä v mieste, kde sa bude sťahovať stierkou. Tak zabránime vytvoreniu priehlbín pri tmelení. Stierku treba držať mierne naklonenú a stále pod rovnakým uhlom. Najlepšie sú stierky silikónové, ktoré sa veľmi ľahko dajú aj zrezať alebo zabrúsiť do tvaru, aký nám práve vyhovuje.

Tmely a sadrokartón
Poznáme dva základné druhy tmelov na sadrokartón:

  • na báze sadry,
  • disperzný.

Tmel na báze sadry sa dodáva vo forme prášku vo vreci a je pripravený na použitie ihneď po zamiešaní s vodou. Najčastejšie sa používa na pretmelenie prvej vrstvy pomocou výstužnej pásky. Sadrové tmely sú pevnejšie a ich schnutie nezávisí od klimatických podmienok, lebo tvrdnú na základe kryštalizácie sadry. Nemali by sme zarábať veľké množstvo tmelu, pretože po 40 až 50 minútach sa začína tmel pri nanášaní trhať a jeho vlastnosti sa už nezlepšia ani po pridaní vody alebo tmelu, ani premiešaním. Tmel sa stáva nepoužiteľný. Sadrové tmely by sme mali skladovať v suchu a na impregnované dosky treba použiť špeciálny tmel zelenej farby.

Druhú skupinu tvoria tmely disperzné alebo pastovité (tzv. finišky). Tieto tmely sú už hotové a predávajú sa vo vedrách. Konzistencia tmelu vo vedre je stále rovnaká, takže ho môžeme kedykoľvek hneď nanášať. Vedro sa dá opäť uzavrieť a tmel je tak pripravený na ďalšie použitie. Schnutie tmelu je závislé od teploty a vlhkosti – tvrdne odparovaním vody. Disperzné tmely sa najčastejšie používajú na finálne tmelenie, na plynulý prechod medzi doskami. Tmelia sa nimi aj výstužné pásky. Do konštrukcií s požiarnou odolnosťou je dovolené používať len sklovláknitú pásku, ktorá je dostatočne pevná a tenká. V iných konštrukciách môžeme používať aj pásku papierovú, ktorá je najpevnejšia, ale aj najhrubšia, alebo pásku samolepiacu, ktorá však má najmenšiu pevnosť. Tieto tmely sa ľahšie brúsia ako tmely sadrové. 

Úlohou tmelu je trvalé utesnenie. Mali by sme teda vybrať taký tmel a technologický postup, aby sme zaistili dostatočnú súdržnosť tmelených materiálov a umožnili dilatačné pohyby v škárach bez poškodenia tmelu. Takmer všetky tmely, ktoré sme spomenuli v článku, môžeme nahradiť aj jediným – univerzálnym tmelom. Univerzálne tmely môžeme použiť nielen na tmelenie, ale aj na vyplnenie prasklín a lepenie. Zostávajú trvale pružné, lepia všetky bežné materiály a môžu sa aplikovať na suché aj mokré povrchy. Zatmelia nielen odkvap či škáru okolo okien, ale aj odpadnutú dlaždicu v kúpeľni. Zväčša sú pretierateľné, odolávajú UV žiareniu a vyrábajú sa vo viacerých farebných variantoch. Sú síce drahšie, ale zvyčajne ich vypotrebujeme celé. Pri špecializovaných tmeloch sa nám totiž často stáva, že ho potrebujeme len málo, tak nám nakoniec tmel niekde v garáži zatvrdne a my ho napokon musíme aj vyhodiť.

Tmel nie je lacný stavebný materiál, preto by sme si mali jeho množstvo pred nákupom premyslieť alebo ešte lepšie prepočítať. Množstvo tmelu sa riadi dĺžkou, šírkou a hĺbkou tmelených škár, ktoré si dáme do jednoduchého vzorca:

počet balení = dĺžka škáry (mm) × šírka škáry (mm) × hĺbka škáry (mm) : veľkosť balenia (ml)

Pri použití sa odporúča túto hodnotu ešte zvýšiť asi o 10 %. Nemali by sme zabudnúť ani na výplňový povrazec na tmelenie, kde tiež šetríme množstvo spotrebovaného materiálu. Keby sme to chceli napokon zhrnúť, mohli by sme povedať, že výber a správne použite tmelov závisí v prvom rade od materiálu, ktorý chceme tmeliť. Všeobecne teda platí, že silikónový tmel môžeme použiť na kovy, drevo, plast, sklo, keramiku, ale určite nie na silikáty. Polyuretánový tmel zasa použijeme na kov, drevo, plast, silikáty, ale vyhneme sa sklu a keramike. Akrylátový tmel je vhodný na drevo, plast, silikáty, ale nie je vhodný na kovy, sklo a keramiku. Nové tmely na báze MS polymérov sú vhodné na všetky druhy materiálov.

Text: Ing. Mária Kostolná
Foto: archív vydavateľstva JAGA, Daniel Veselský, Denbraven, Mapei, Sika, Stanislav Botur
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Andrej1965 says:

    zdravimmohol by my niekto poradit,ako alebo cim zatmelit praskliny na eternitovej kritine?jedna sa o eternit vlnity 60×120 (+- nejake cm)velmi pekne dakujem za dobru radu

  2. Vladimír says:

    Z vášho prepočtu mi vyšlo že na 4,5 metrov škáry širokej 3mm a hlbokej 4 mm budem potrebovať po pridaní ešte 10% percent asi 200 balení silikónu, toľko mi nikde nechcú predať a neviem čo urobím s tými 199 čo mi ostanú ? keďže mi na to bude stačiť asi pätina jednej tuby 300 ml? Pani inžinierka kde ste to študovali ?Nechodili ste s Petrom Kažimírom do tej istej triedy?? Ostávam s pozdravom, Vladimír.

    1. feri70 says:

      Podla tej rovnice a tvojich rozmerov: 4500 mm * 3 mm * 4 mm = 54000 mm kubickych, co je 54 ml. Pridaj 10% a mas cca 60 ml. Nie je mi jasne, kedy si sa prepol, lebo mas jednu rovnicu a k nej dva vysledky. Tebe to vyslo raz 200 baleni a druhykrat rovnako ako mne (patina 300ml tuby). V prvom pripade to vyzera na problem s tvojim prevodom jednotiek v autorkinej rovnici 🙂 Dostal si vysledok 60000, vydelil ho 300ml a dostal 200 baleni. Ale- 1 mm kubicky = 1 mikroliter a 1 cm kubicky = 1 mililiter. Nabuduce dvakrat uvaz, co napises, takto si spravil vola zo seba.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje