Čím natrieť fasádu?
Galéria (4)

Čím natrieť fasádu?

Asi každý majiteľ rodinného domčeka túži po tom, aby bol jeho domov už na prvý pohľad krásny a útulný. Fasáda korunuje nielen dielo novostavby, obnovená fasáda dodá aj staršiemu domu novú iskru a vhodne zvolená farebnosť môže dokonca výrazne zmeniť jeho vzhľad. Povrchová úprava fasády pritom hovorí nielen o majiteľovi a o jeho estetickom cítení, do veľkej miery rozhoduje aj o životnosti stavby.

Galéria

fasáda, maľba, omietka, nátery, farby
fasáda, maľba, omietka, nátery, farby
fasáda, maľba, omietka, nátery, farby
Farby alebo nástrekové látky?
Ak sme sa dôkladne venovali úprave fasády pod maľbu, ďalším dôležitým krokom k úspechu je výber vhodnej náterovej látky. Materiály na povrchovú úpravu fasád sa delia do dvoch skupín:

  • nástrekové látky – nanášame ich striekacou pištoľou,
  • fasádne farby – nanášame ich štetcom, valčekom alebo hladidlom.

Pri výbere berieme do úvahy najmä charakter podkladu, ktorý súvisí so spôsobom nanášania. Nástrekové látky sa od farieb líšia iba plnivom, ktoré obsahujú, a z toho vyplývajúcim spôsobom nanášania. Plnivo je oproti farbám hrubšie (najčastejšie kremičitý piesok s rozličnou veľkosťou zrnitosti), a tak nástrek aj na hladkom povrchu vytvára plastickú štruktúru.

Farby podľa spojiva
Celkovo môžeme fasádne farby rozdeliť podľa použitého spojiva na vápenné, latexové, akrylátové, silikátové, silikónové a rozpúšťadlové.

Vápenné nátery
Patria medzi najlacnejšie a čiastočne dezinfikujú povrch. Majú však kratšiu životnosť a treba ich častejšie obnovovať. Pred natieraním musíme podklad navlhčiť.

Latexové nátery
Oproti vápenným náterom majú oveľa dlhšiu životnosť a sú menej náchylné na oder, horšie však prepúšťajú vodné pary. Spojivom je v nich disperzia polyméru.

Akrylátové nátery

Sú asi najpoužívanejšími nátermi. Výborne držia na minerálnej omietke, ale aj na iných podkladoch, môžeme ich požiť i na zatepľovací systém. Môžeme ich tónovať farebnými pastami na požadovaný odtieň. K ich dobrým vlastnostiam patria nízka nasiakavosť, farebná stálosť a dlhá životnosť. Obsahujú akrylátovú alebo styrénakrylátovú disperziu. Akrylátové povrchové úpravy však menej prepúšťajú vodné pary, preto nie sú vhodné na vlhké a nevyzreté omietky.

Silikátové nátery
Majú minerálny charakter, vyznačujú sa vysokou priepustnosťou vodných pár, dlhou životnosťou a málo sa špinia. Silikátové nátery sa najviac využívajú pri obnove náterov starých historických objektov a tam, kde je vyššia vlhkosť obvodových múrov. Môžeme ich využiť i na konečnú estetickú úpravu zatepľovacieho systému. Spojivom je v tomto prípade draselné vodné sklo.

Silikónové nátery
Obsahujú kombináciu akrylátovej a silikónovej disperzie. Dobre prepúšťajú vodné pary – silikón odpudzuje vodu a zároveň neuzatvára póry, takže umožňuje unikanie pary zo stien. Silikónové farby môžeme použiť na takmer všetky typy objektov, nie však na veľmi vlhké a neodizolované stavby. Môžeme nimi natierať minerálne omietky, prírodný kameň, sanačné omietky i staré nátery. Vhodné sú aj na zatepľovací systém. Vo všeobecnosti sa silikónové materiály považujú za najkvalitnejšie povrchové úpravy.

Rozpúšťadlové fasádne nátery
Obsahujú spojivo rozpustené v rozpúšťadlách. Pomerne dobre odolávajú mechanickému poškodeniu, preto ich nanášame v tenších vrstvách, ktoré majú dlhú životnosť. Horšie však prepúšťajú vodné pary. Výhodou rozpúšťadlových náterov je možnosť aplikácie pri nižších teplotách. Sú vhodné na všetky typy stavieb a objektov, ale nesmieme ich používať na zatepľovací systém.
–>
Výber farebnosti
V súčasnosti je k dispozícii množstvo fasádnych náterových látok v celej škále farieb. V špecializovaných kolorovacích centrách nám dokážu namiešať odtieň presne podľa našich požiadaviek. Výsledkom očarenia spotrebiteľov širokým výberom pastelových farieb je však často až nezdravá pestrosť a necitlivé zaobchádzanie s farbami – najmä štvrte s novou výstavbou neraz vyzerajú ako nevydarená mozaika krikľavých odtieňov. Výber farebnosti fasád objektu preto nie je až taká jednoduchá úloha, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Plochy stien by mali byť zladené s farebnosťou strechy, okien, dverí, zábradlí, tieniacich systémov či iných doplnkov. Dôležité je aj zladenie detailov fasády (šambrán, ník, sokla a podobne) s farbou stien. Tu nič nepokazíme farebnosťou „tón v tóne“, máme však aj iné možnosti, veď o farbách a ich vzájomnom ladení je celá veda. Exteriér domu by mal byť harmonicky zladený aj so svojím okolím – farbou oplotenia či spevnených plôch na pozemku, farebnosťou vegetácie v záhrade či okolitej zástavby.

Výber konkrétnej farby je vecou osobného vkusu. Niektoré odtiene (najmä fialovej, modrej a modrozelenej) sa však na fasádu rodinného domu vôbec nehodia, pretože nikdy nebudú ladiť s farbou okolitej zelene. K osvedčeným, vždy elegantným exteriérovým favoritom patria odtiene žltej, maslovej, béžovej, okrovej či oranžovej, ale aj klasická biela, ktorá je zaujímavá najmä v kombinácii s tehlovočervenou (fasádou, obkladom či strechou) a hnedou v takmer všetkých odtieňoch (napríklad na okenných rámoch a drevených konštrukciách). Trochu chladná je kombinácia sivej so žltou, bordovou či tmavomodrou, väčšinou sa však hodí len k modernej architektúre. Veľmi opatrne by sme mali na fasáde narábať najmä s modrou a zelenou. Užitočnou zásadou je vybrať si farbu o jeden až dva odtiene svetlejšiu, než nás zaujala vo vzorkovníku – na veľkej ploche totiž farba pôsobí celkom ináč (a oveľa výraznejšie) než na malej vzorke.

Ako maľovať
Ak je podklad (teda fasáda domu) dôkladne pripravený a vybrali sme si vhodnú fasádnu nástrekovú látku alebo farbu, môžeme začať maľovať. Veľmi dôležitý je prvý, tzv. penetračný náter, ktorý zabezpečí dokonalé spojenie farby (náteru alebo nástreku) s podkladom. Podklad napustíme špeciálnou, tzv. penetračnou látkou alebo zriedenou farbou. Penetračný náter musí vsiaknuť do podkladu a nemal by na povrchu vytvoriť hladkú vrstvu. V opačnom prípade by mohol popraskať ďalší náter. Dôležité je aj dodržať správnu teplotu pri natieraní. Počas aplikácie by sa mala pohybovať v rozpätí od +5 do +25 °C. Chladnejšie počasie a vyššia vlhkosť môžu byť príčinou pomalšieho schnutia náteru. Po mraze, daždi alebo hmle musíme počkať, kým podklad dôkladne vyschne, čo môže trvať aj niekoľko dní. Nielen vysoká vlhkosť, ale ani priveľmi silné slnko nepôsobia na náter priaznivo – náter rýchlo zasychá. Pri striekaní pištoľou si zas musíme dať pozor najmä na silný vietor, ktorý by mohol odnášať čiastočky náteru a tým zvýšiť spotrebu materiálu.

To, ako a čím je najlepšie náter na fasádu aplikovať, závisí od druhu náteru a podkladu. Na brizolit a nerovný podklad sú najvhodnejšie štetka (na fasádne farby) alebo striekacia pištoľ (na nástrekové látky). Štetka by mala byť veľká, s dlhým vlasom, aby sa farba dostala aj do najmenších nerovností a priehlbiniek. Valček používame na nanášanie náterových látok (fasádnych farieb) na hladký a rovný podklad. Pri ťahaných omietkach pracujeme murárskym hladidlom, ktorým uhládzame náter na požadovanú štruktúru.

Text: Gabriela Repová
Foto: regnUM, D. Veselský
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje