fasáda rodinného domu
Zdroj: CAR PENTER OAK

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 8. diel – Akú fasádu si vybrať

Fasáda sa veľkou časťou podieľa na celkovom vzhľade budovy. Svojou štruktúrou a textúrou však ovplyvňuje aj fyzikálne vlastnosti obvodových stien. Fasády rodinných domov sa v súčasnosti neupravujú len omietaním. V ôsmej časti nášho seriálu vám ponúkame prehľad materiálov a riešení.

Primárnou funkciou fasády je ochrana pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, prípadne sa podieľa aj na zlepšení tepelnoizolačných a akustických vlastností obvodových stien. Pri výbere fasádneho systému je nutné brať do úvahy aj klimatické podmienky prostredia, technické parametre a estetické hľadisko. Tak, ako si podľa oblečenia človeka môžete domyslieť určité črty jeho osobnosti, aj fasáda domu je vizitkou vkusu jeho majiteľov. Je potrebné ju zladiť aj s okolím domu, ako sú plot a záhradné prvky, či s celkovou uličnou zástavbou. V centre mesta sa oceňuje skôr elegancia a je dobré držať sa známeho „menej je viac“. Na
trhu sa dnes nachádza nespočetné množstvo fasádnych obkladov s použitím netradičných materiálov, akými sú sklo, kov alebo plast.

Ak staviate dom na vidieku, je pekné spojitosť s prírodou ešte umocniť využitím prírodných materiálov v podobe dreva či zelených fasád. Fasády nemusia byť po celom obvode rovnaké, je možná aj kombinácia rôznych typov obkladov.

Každý typ fasádneho systému má svoje pozitíva aj negatíva. Nie každá budova znesie hociktorý druh
fasádneho systému. Je nutné brať do úvahy polohu domu, či sa nachádza v blízkosti lesa, z ktorého sa vyparuje veľké množstvo vlhkosti, pri frekventovanej ceste, z ktorej sa dostáva k omietke mnoho nečistôt, v hmlistej nížine alebo na veternej rovine. Dôležitú rolu zohráva takisto podklad, na ktorý sa nanáša fasádny náter, obklad alebo omietka, ako aj architektonické riešenie.

Napríklad minerálnu omietku je vhodné použiť v prípade, ak má strecha dostatočný dosah na zabránenie stekaniu dažďovej vody po vonkajšej omietke, v opačnom prípade je vhodnejším výberom silikátová alebo
akrylátová omietka. Fasádnu omietku možno doplniť alebo úplne nahradiť aj fasádnym obkladom.

Obľúbeným materiálom je napríklad drevo, ktoré však vyžaduje údržbu. Ak sa ňou nechcete
zaoberať, siahnite po samočistiacej omietke alebo samočistiacej farbe na fasádu.

rodinný dom
Zdroj: Baumit

Fasádne omietky

Najbežnejšou fasádnou úpravou je omietanie. Pri výbere farby omietky pamätajte na fakt, že na kúsku vzorky pôsobí farba svetlejšie ako na celej fasáde rodinného domu. Aby ste sa vyhli sklamaniu, siahajte po menej sýtych odtieňoch. Najlepšie je vidieť farbu omietky na konkrétnej realizácii, preto ak predajca ponúka vizualizáciu, určite túto službu využite. Farba domu je skôr subjektívna záležitosť, voľba však výrazne súvisí s vašou povahou. Tak ako pri výbere interiérových farieb odporúčame vyhnúť sa zafarbeniu celej fasády
jednou sýtou farbou. Vo väčšom množstve ju doplňte neutrálnym odtieňom alebo skombinujte s fasádnym obkladom. Biela, jemná sivá či béžová sa veľmi dobre kombinujú napríklad s tmavohnedou alebo tmavosivou. Kombináciou farieb „tón v tóne“ neriskujete, že vás po rokoch fasáda omrzí. Rovnako ako
pri neutrálnych odtieňoch stien v interiéri, aj v exteriéri platí, že môžete siahnuť po vkusných doplnkoch do okien alebo výraznejších kvetoch v črepníkoch. Fasáda si však svoju krásu udrží len v prípade, ak je zhotovená z navzájom kompatibilných materiálov. Je potrebné, aby sa prispôsobila podkladu, pretože inak stráca funkčnosť.

Pred začatím fasádnych úprav je dôležité skontrolovať, či sú ukončené všetky práce, ktoré by mohli dodatočným riešením poškodiť omietku, napríklad osadenie hákov na odpadové rúry alebo ukončenie konštrukčných prác na balkóne a podobne. Sledovaním vlhkosti v dome môžete takisto predísť škodám. Môžete sa zamerať na omietky, ktoré obsahujú prísady zabraňujúce týmto javom a zlepšujú vodotesnosť, mrazuvzdornosť alebo disperziu.

Opadávajúcu omietku, vydúvanie, prípadne trhliny treba riešiť okamžite, pretože riskujete vznik plesní, rast machu a iného rastlinstva či výskyt hmyzu pod omietkou. Problémy sa riešia oškriabaním, okefovaním a následným použitím chemických dezinsekčných prostriedkov.

Kam s omietkami?

Akrylátová omietka má vysoký difúzny odpor, preto nie je vhodná na vlhké domy, murivo či zateplenie pod ňou by nemohlo voľne dýchať. Jej aplikácia sa neodporúča ani na podklady z bieleho vápna, pretože by ju nemuselo uniesť. Pre vysoký statický náboj môže priťahovať zrnká prachu, preto nie je vhodná ani do prostredia, kde je zvýšená prašnosť – napríklad domy v blízkosti cesty.

Silikátová omietka nie je dobrým výberom na často renovované budovy, pretože sa na jej povrchu môžu vytvoriť škvrny alebo farebné odlišnosti. Ak je silikátová omietka dlhodobo vystavená mechanickému napätiu, ťažšie mu odolá a hrozí jej tak poškodenie v podobe trhlín. Je však vhodná na domy v prostredí so
zvýšenou vlhkosťou, pretože prirodzene odoláva plesniam a machu.

Silikónová omietka, naopak, znesie aj časté opravy domu, pretože má veľmi dobré fyzikálne vlastnosti, je vodovzdorná a vyhovuje väčšine podkladov. Jej cena je však vyššia. Vďaka schopnosti samočistenia a vysokej odolnosti je vhodná aj ako fasáda v náročnej klimatickej oblasti.

Drevo ako fasádny obklad

Výber dreveného obkladu na fasádu domu je podmienený viacerými kritériami: prostredie stavby, vplyv poveternostných podmienok na namáhanie stavby, tepelná izolácia, požiarna ochrana alebo samotná geometria budovy. Estetická stránka fasády záleží na druhu zvoleného profilu a formátu, pretože iné profily sa používajú na vertikálny obklad a iné na ten, ktorý je orientovaný horizontálne. Drevené fasádne dosky by sa mali postupom času meniť a „starnúť“, no najlepšie ako jednotný celok.

drevená fasáda
Zdroj: istock.com

Na obklady z masívneho dreva sa používajú bežné druhy domácich drevín, ako sú smrek, jedľa, borovica, smrekovec alebo dub, ktoré sú vhodné aj na impregnáciu. Ak je dom situovaný v náročnejších poveternostných podmienkach, odporúča sa využitie exotickejších drevín, ktoré zastupujú napríklad škandinávsky smrek alebo červený céder. Tlakovo impregnované fasády sú odolné proti vonkajším vplyvom
a nemajú ani vysoké nároky na údržbu. Najmenšia hrúbka vonkajšieho obkladu z masívneho dreva je 20 mm a na fasády málo vystavené poveternostným podmienkam sa používajú dosky široké 140 mm, v opačnom prípade sa preferujú dosky so šírkou 120 mm. Všeobecne platí, že by sa mali uprednostňovať úzke lamely pred tými širokými.

Fasádne obklady z vláknocementových dosiek sa vyrábajú zo zmesi siliky a cementu, spevnené sú mineralizovaným drevom. Tieto dosky sú nehorľavé, odolné proti hnilobe, plesniam a škodcom. Najjednoduchším typom dreveného obkladu sú prekladané dosky. Vďaka tomu, že sa jednotlivé kusy prekladajú, môže voda po fasáde stekať a riziko zatekania do priestoru pod fasádou sa minimalizuje.

Odolnosť proti vode

Dôležitým prvkom drevených fasád, predovšetkým pri drevostavbách, je zabezpečenie nepriepustnosti vody do vnútorných izolačných a konštrukčných vrstiev. Na zabezpečenie funkčného odvetrávania a zabránenie prenikaniu vody existujú dve možnosti:

  • vhodné využitie fasádnych prvkov
    s dobre vyriešenými detailmi a aplikácia
    difúznej fólie,
  • využitie prekladaných dosiek – z tohto
    princípu vychádzajú všetky profily
    palubových dosiek.

Správna difúzna fólia je dôležitá predovšetkým pri latkových drevených fasádach, pretože počítame s tým, že sa voda dostane až na povrch fólie alebo bude po nej stekať.

Starostlivosť o drevené obklady

Povrchová úprava všetkých výrobkov z dreva a materiálov na báze dreva predlžuje jeho životnosť a zvýrazňuje jeho prirodzené vlastnosti. Keďže ide o živý materiál, je potrebné vynaložiť väčšiu starostlivosť.
Niekto môže farebnú nestálosť dreva považovať za nevýhodu, no pre iného to môže byť symbol prepojenia s prírodou.

Pri drevených obkladoch dochádza vplyvom klímy k zmene sfarbenia. Výber materiálu závisí takisto od orientácie na svetové strany. Plochy, na ktoré dopadá priame slnečné svetlo, sú viac namáhané aj vetrom alebo dažďom. Na drevené fasády sa z náterových látok používajú laky (nepigmentované, pigmentové, lazúrovacie), oleje, syntetické nátery, vodouriediteľné nátery alebo krycie nátery. Napríklad pri olejovanom termodreve je potrebné fasádu olejovať každé dva roky, ak chceme zachovať jej pôvodný vzhľad. Napokon,
každý materiál, ktorý je priamo vystavený klimatickým podmienkam, stráca svoju povrchovú stálosť.

Fasáda z lícových tehál

Fasády z tehál predstavujú tradičný, výrazný a nezameniteľný architektonický prvok. Pri jeho výbere sa zamerajte na formát, povrchovú úpravu a v neposlednom rade aj na farebné vyhotovenie. Farebná škála pri lícových tehlách nie je obmedzená len na odtiene tehlovočervenej, hoci tie sú najrozšírenejšie.
Napriek tomu sa farebnosť rozšírila aj o jemnú maslovú, slonovinovú alebo výraznú tmavosivú až antracitovú. Rustikálny dojem ešte väčšmi podporíte použitím ručne vyrobených tehál, pričom sa každá tvaruje osobitne, takže z každej tehly sa stane originálny kúsok s nepravidelným tvarom bez ostrých hrán. Naopak, ak preferujete moderný štýl, siahnite po lícových tehlách zo strojovej výroby s hladkým povrchom
a ostrými rohmi.

Fasáda z lícových tehál
Zdroj: Slovbrick

Nevýhodou hlinených obkladov je ich hrúbka a hmotnosť a s tým sú spojené ďalšie súvislosti. Preto rátajte s tým, že tieto obklady vyžadujú špeciálne kotviace systémy na zateplené fasády a sú niekoľkonásobne drahšie ako obyčajné kotvy.

Pre tieto dôvody sa naozaj oplatí zájsť za odborníkmi a poradiť sa s nimi ešte pred začatím svojej stavby. Najlepší pomer kvality a ceny majú betónové obklady. Ich výhodou je široká farebná škála a dobrá odolnosť proti starnutiu bez zmeny farebného odtieňa. Vďaka dobrej paropriepustnosti a nízkej hmotnosti sú vhodné
na všetky typy zateplovacích systémov. Ďalším dôležitým faktorom výberu je výška sumy, ktorú ste ochotní za ne dať. Počítajte s tým, že pri dovozových materiáloch vás obklad vyjde neporovnateľne drahšie.

Kameň na fasáde

Kameň patrí k najstarším stavebným materiálom. Na výrobu kamenných obkladov fasád sa využívajú rôzne druhy kameňa s rozdielnou veľkosťou a tvrdosťou:

  • tvrdé s hrúbkou 30 mm, napríklad žuly,
    andezity, ryolity,
  • stredne tvrdé s hrúbkou 25 mm, napríklad
    mramory, vápence či travertíny,
  • mäkké s hrúbkou 40 mm, tieto vlastnosti
    spĺňajú napríklad pieskovce.

Povrchová úprava kameňa závisí od vlastností kameňa, od architektonických a estetických požiadaviek budovy. Medzi výhody kamenných obkladov patrí vysoká pevnosť, dobrá mrazuvzdornosť a malá nasiakavosť. Naopak, nevýhodou sú slabé tepelnoizolačné vlastnosti, ťažká opracovateľnosť, vysoká
objemová hmotnosť a vysoká cena.

Na povrchovú úpravu sa používajú rôzne metódy – kamenné obklady sú lámané, hrubé, plasticky zvýraznené, drsné, hladké či leštené. Aktuálnym trendom kamennej fasády je využívanie rezaného alebo sekaného kameňa vo forme väčších alebo menších pásikov.

Fasádny obklad z kameňa
Zdroj: Vaspo

Keramické fasádne obklady

Keramický obklad sa vyrába z pálenej keramiky pri teplote dosahujúcej hodnotu približne 1250 °C. Vďaka takejto výrobe má pri hrúbke 26 mm nasiakavosť nižšiu ako 6 %. Ide o pevný a tvrdý materiál, ktorý je odolný proti zrážkam, vlhkosti, tvorbe plesní, baktériám, mrazu, UV žiareniu či chemickým látkam. Trh ponúka aj keramické fasádne dosky s antigrafitovou úpravou. Znečistenú dosku s takouto úpravou stačí umyť saponátovou vodou, alkoholovým roztokom alebo čistiacim roztokom určeným výrobcom. V porovnaní s dodatočnou antigrafitovou úpravou je táto antigrafitová úprava, ktorá sa realizuje už pri výrobe obkladu, trvalá počas celej životnosti. Dodatočná úprava predstavuje nanesenie penetračného náteru, ktorý sa vpíja do keramickej dosky. Po 2 až 3 rokoch dochádza však k tvorbe bieleho filmu na obklade, teda k zasoleniu obkladového materiálu. Nevýhodou dodatočnej ochrany je aj nutnosť jej obnovy každých 3 až 5 rokov alebo po každom odstránení grafitov.

Keramický fasádny obklad
Zdroj: Wienerberger

Kompozitné materiály

Fasáda z kompozitného materiálu spája dizajn dreva s odolnosťou PVC. Steny s týmto fasádnym obkladom dýchajú vďaka odvetrávacím mriežkam, ktorými cirkuluje vzduch a odvádza sa vlhkosť. Takýto materiál odoláva zmenám počasia, UV žiareniu, hmyzu či plesniam. „Fasádny obklad možno použiť ako  uzatvorenú alebo otvorenú fasádu, pričom rozdiel medzi nimi spočíva vo veľkosti škár a použitých lamelách. Nízka hmotnosť dutých obkladových dosák nezaťažuje nosnú konštrukciu. Nielen z funkčného, ale najmä z estetického hľadiska sú neoceniteľnou výhodou tohto obkladu jeho minimálne nároky na údržbu. Na vlastnosti kompozitného materiálu má vplyv predovšetkým druh použitého plastu a podiel drevenej zložky. Drevoplastové fasádne dosky svojou štruktúrou verne napodobňujú drevený obklad na fasáde. Oproti pravému drevu sú však rozmerovo aj farebne stále aj bez impregnačných či olejových náterov. Výhodou je aj jednoduchá údržba. Obklad stačí vyčistiť prúdom vody z vysokotlakového čističa.

Fasáda z kompozitného materiálu
Zdroj: Newface

Kovové obklady

Široký sortiment na trhu ponúka kovové obklady, ktoré sa nevyužívajú už len na nebytových budovách. Medzi fasádami na báze kovu je najčastejší titánzinkový plech. Ich najväčšou výhodou je bezúdržbovosť a vysoká odolnosť. Bezúdržbovosť spočíva v povrchovej vrstve, ktorú si materiál vytvára sám. Ak však povrch nie je rýdzi, môžu vznikať povrchové poškodenia, ktoré sa odzrkadlia aj na životnosti fasády. Na zaoblené fasády sa využívajú dosky z krycích hliníkových, medených alebo titánzinkových plechov, ktoré majú plastové alebo mineralizované jadro. Medzi ďalšie výhody kovových fasád patrí ekologická neškodnosť, jednoduchá opracovateľnosť, odolnosť proti UV žiareniu a vďaka vysokej elektrickej vodivosti aj odolnosť proti bleskom. Cenou sa však zaraďujú do kategórie s kameným obkladom.

Vláknocementový obklad

Vláknocement je kompozitný cementový materiál, ktorý sa skladá z cementu, minerálneho plniva, celulózy a organických pevnostných vlákien. Moderne pôsobiace fasády sú najčastejšie realizované vo svojej prirodzenej sivej farbe, no sú dostupné v množstve iných farebných odtieňov. Výhodou je rýchla a jednoduchá montáž na nosnú konštrukciu z hliníka, pozinkovanej ocele alebo dreva. Napriek hrúbke len 8 mm sú pevné a odolné proti mechanickému poškodeniu. Na podklad ich je možné kotviť skrytým alebo viditeľným kotvením. Čistejšie však pôsobí neviditeľný spôsob kotvenia. Medzera medzi obkladovými doskami ostáva priznaná, pretože materiál sa vplyvom vlhkosti mierne rozťahuje.

Pozrite si ostatné diely seriálu:

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 1. diel – Rady pred začiatkom stavby

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 2. diel – Ako postaviť dobré základy domu

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 3. diel – Z akých materiálov postaviť dom

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 4. diel – Výber vhodných okien a dverí

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 5. diel – Šikmá alebo plochá strecha?

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 6. diel – Pre akú podlahu sa rozhodnúť?

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 7. diel – Aký typ vykurovania zvoliť

Seriál Kvalitný dom za rozumnú cenu: 8. diel – Akú fasádu si vybrať

Text: Alžbeta Fialová Foto: archív firiem, istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.