žena na posteli
Zdroj: isifa/shutterstock

Príjemná vnútorná klíma bez klimatizácie? Recept je jednoduchý!

Mimoriadne horúce letné dni už nie sú pre nás novinkou a podľa odborníkov ich bude len viac. Je namieste sa teda pýtať, ako uchrániť svoje obydlie pred vysokými teplotami. A to bez zásahu klimatizácie, ktorá nie je šetrná ani k životnému prostrediu, ani k našej peňaženke.

Tepelná izolácia je nevyhnutná

Účinným spôsobom ochrany pred prehrievaním počas letných dní je kvalitná a dostatočná tepelná izolácia, napríklad na báze polystyrénu alebo minerálnej vlny.

Bez masívnej konštrukcie to nepôjde

Samotná tepelná izolácia ale letné prehrievanie nezastaví. Odolnosť proti prehrievaniu konštrukcie ovplyvňuje v rozhodujúcej miere materiál s vysokou akumulačnou schopnosťou, teda ťažké masívne steny, napríklad z tehly alebo betónu.

Merania vo výskumnom parku Viva ukázali, že masívne steny počas dňa akumulujú slnečné teplo, ktoré neskôr vyžarujú počas chladnejších večerných a nočných hodín. Znamená to, že v lete si udržiava takýto dom v interiéri nižšiu a príjemnejšiu teplotu.

Čím je konštrukcia stien „ľahšia“, tým je teplota v interiéri počas horúcich letných dní vyššia, a to aj v prípade, že je stena dostatočne zateplená.

Masívna konštrukcia s dostatočnou tepelnou izoláciou odoláva teplu počas letných dní omnoho dlhšie, pretože dokáže akumulovať viac energie.

Ktorý typ domu sa v letnom období najmenej prehreje?

Zaujímavé výsledky priniesli merania vo výskumnom parku Viva počas extrémnych horúčav v lete, keď teploty dosahovali až 36 °C, pričom južne orientované okná neboli chránené žalúziami.

Teploty v zateplených masívnych domoch z tehly a betónu ostávali medzi 24 °C a 27 °C. V zateplenej montovanej drevostavbe a nezateplenom dome imitujúcom starší dom (25 cm tehla) bolo, naopak, nepríjemne teplo (29 °C až 30 °C).

Priebeh vnútorných teplôt v interiéri vo výskumných domoch

graf

Nie je jedno, kam umiestnite okná a aké

Na severnú stenu domu umiestňujeme len nevyhnutné minimum okien a dverí, na južnej sa ich objavuje najviac. A toto je odvrátená stránka krásnych veľkých okien, ktoré na južnej fasáde ľahko naberú teplotu zo vzduchu a slnka. Preto je dôležité ich chrániť žalúziami, roletami či okenicami. Vonkajšie žalúzie a rolety sú účinnejšie, pretože ochránia sklo okna a to neprenáša teplotu do interiéru.

Ďalším spôsobom ochrany sú presahy konštrukcií, ako sú pergoly, slnolamy, markízy, lodžie, veľký presah strechy a podobne. Ale pozor! Tieto presahy by mali byť skonštruované tak, aby v iných ročných obdobiach nebránili slnku dostať sa do interiéru.

rodinnýb dom
Zdroj: isifa/shutterstock

Farba a fasáda

Tmavé farby a odtiene pohlcujú slnečné žiarenie, následkom čoho sa nimi upravené povrchy prehrievajú podstatne viac ako tie svetlé. Farba fasády teda môže ovplyvniť teplotu na vonkajšom povrchu aj o niekoľko stupňov Celzia. Najmä ak v tesnej blízkosti domu plánujete terasu, môžete tento rozdiel cítiť aj na vlastnej koži. Preto pri hľadaní správnej farby na fasádu starostlivo zvážte aj tento faktor.

Zeleň ako dobrý pomocník

Zeleň pomáha ochladzovať okolie domu, a tým ho chrániť pred vysokými teplotami. To isté platí aj o rovných strechách, ktorým nielen pomáha, ale aj svedčí, ak sú zelené.

Fasáde zas môžu pomôcť opadavé ťahavé rastliny, kry a listnaté stromy. Tie v lete svojimi listami zadržujú slnečný svit a teplo, v zime, naopak, dovolia vstúpiť slniečku do domu.

Článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Baumit.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.