Ako vybrať vhodnú tepelnú izoláciu do podlahy
Tepelná izolácia v podlahe zabráni nielen nízkej dotykovej teplote nášľapnej vrstvy, ale pôsobí aj ako akustická bariéra. Okrem toho, že budete mať nohy v teple, obmedzíte aj šírenie neželaného hluku.
Galéria
Výberom vhodnej tepelnej izolácie s dostatočnou hrúbkou dokážete zabrániť únikom tepla cez podlahu do zeme, pivníc alebo nevykurovaného podkrovia. Únik tepla môže byť až na úrovni 25 %. Skôr ako sa rozhodnete pre určitý typ izolácie, si položte niekoľko otázok. Chcete zabrániť únikom tepla alebo má podlaha spĺňať aj akustické parametre? Na aký účel bude podlaha slúžiť, aké bude jej zaťaženie? Chcete izolovať podlahu na prízemí alebo na poschodí? Akú hrúbku izolácie je v rámci podlahy možné použiť?
Ak chcete podlahu odizolovať len akusticky, hrúbka izolácie sa pohybuje na úrovni niekoľkých centimetrov, hrúbka tepelnej izolácie sa však môže vyšplhať až na niekoľko desiatok centimetrov. Na správne určenie hrúbky tepelnej izolácie by ste projektantovi mali dať spracovať tepelnotechnický posudok.
Z hľadiska materiálov máte na výber biely alebo sivý polystyrén, minerálnu izoláciu so skleným alebo čadičovým vláknom, dosky PIR či vákuovú izoláciu. Ak ide o podlahy, ktoré budú zaťažené väčšou prevádzkou, odporúča sa použiť expandovaný polystyrén s väčšou mechanickou odolnosťou, tvrdenú minerálnu vlnu alebo extrudovaný polystyrén (extrémne zaťaženie). Šíreniu hluku účinne zabránite izoláciou so skleným alebo čadičovým vláknom a na utlmenie krokového hluku je vhodný špeciálny elastifikovaný polystyrén. Na zateplenie pochôdznej podlahy v nevykurovanom podkroví je dostupný napríklad systém, ktorý pozostáva z nosných trámikov a krížov z vysokopevnostného EPS a z výplňovej izolácie z minerálnej vlny. Podkladovú vrstvu tvorí parobrzda a ako vrchná pochôdzna vrstva je použitá doska OSB. Medzi drevené trámy alebo do ťažko dostupných miest je možné izoláciu nastriekať alebo nafúkať. Samozrejme, máte na výber aj z najrozličnejších alternatívnych typov izolácií, ako je korok, konope, ovčia vlna alebo ľan.
Biely polystyrén
Tepelná a zvuková izolácia vyrábaná zo styrénu v podobe expandovaného polystyrénu (EPS). Hodí sa na izolovanie plávajúcich podláh a podláh na teréne. Bežný podlahový polystyrén je vhodný do podláh s bežným bytovým zaťažením. Záťažový podlahový polystyrén s vyššou tuhosťou možno použiť do podlahy s vyšším zaťažením (garáže, technické miestnosti…).
Zaujalo nás
+ nízka tepelná vodivosť
+ nízka nasiakavosť
+ odolnosť proti starnutiu
+ zvýšená požiarna odolnosť
+ ľahká manipulácia
Sivý polystyrén
Sivý polystyrén vzniká pridaním grafitu, ktorý má pri rovnakej hrúbke o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako biely EPS. Je vhodný na zateplenie podláh ultranízkoenergetických budov alebo budov s takmer nulovou potrebou energie, resp. pri požiadavke na menšiu hrúbku.
Zaujalo nás
+ vysoká účinnosť
+ vysoká pevnosť
+ nízka nasiakavosť
+ odolnosť proti starnutiu
+ zvýšená požiarna odolnosť
+ ľahká manipulácia
Extrudovaný polystyrén
Extrudovaný polystyrén (XPS) sa vyrába z podobnej suroviny ako na EPS, rozdiel je však v systéme jej vypeňovania. Na rozdiel od EPS sa XPS vyrába tzv. extrúziou, teda vytláčaním. Je vhodný na zateplenie podláh s extrémnym zaťažením, pochôdznych alebo vegetačných striech, terás či strešných parkovísk.
Zaujalo nás
+ veľmi vysoká pevnosť
+ veľmi nízka nasiakavosť
+ odolnosť proti starnutiu
+ zvýšená požiarna odolnosť
+ ľahká manipulácia
Elastifikovaný expandovaný polystyrén
Elastifikované izolačné dosky z expandovaného polystyrénu s nízkou dynamickou tuhosťou sú určené na zabránenie prenosu hluku konštrukciami. Sú určené na izolovanie plávajúcich podláh, v ktorých plnia funkciu tepelnej aj zvukovej izolácie. Odporúčaná hrúbka: 200 až 400 mm.
Zaujalo nás
+ veľmi nízka dynamická tuhosť
+ veľmi účinné zníženie korkovej nepriezvučnosti
+ zvýšená požiarna odolnosť
+ ľahká manipulácia
Kamenná vlna
Tepelná, zvuková a požiarna izolácia vyrábaná z vulkanických hornín. Izolačné dosky sú určené nielen na zateplenie, ale aj na akustickú izoláciu podláh a stropov.
Zaujalo nás
+ vysoké tepelnoizolačné vlastnosti
+ zvukovoizolačné vlastnosti
+ vysoká požiarna odolnosť
+ vysoká mechanická odolnosť
+ odolnosť proti drevokazným škodcom, hlodavcom a hmyzu
Sklená vlna
Tepelná a zvuková izolácia vyrábaná z piesku a až 80 % recyklovaného skla. Vhodná na zateplenie a zlepšenie krokovej a vzduchovej nepriezvučnosti podláh, používa sa však oveľa menej ako kamenná vlna. Vyrábajú sa aj izolačné dosky so zvýšenou pevnosťou v tlaku, štandardné produkty sú určené len do roštových podláh.
Zaujalo nás
+ vysoké tepelnoizolačné vlastnosti
+ tlmenie krokového hluku
+ vysoká požiarna odolnosť
+ odolnosť proti drevokazným škodcom, hlodavcom a hmyzu
Izolačné dosky PIR
Izolácia na báze polyizokyanurátovej peny (PIR) tvorená kombináciou uretánových a izokyanurátových väzieb. Bez obsahu freónu. Vhodná na tepelnú izoláciu vyhrievaných alebo nevyhrievaných podláh na teréne aj na strope.
Zaujalo nás
+ vysoká tepelná účinnosť pri menšej hrúbke
+ vysoká odolnosť proti ohňu
+ menšia tepelná vodivosť
+ vysoká pevnosť
+ odolnosť proti plesniam a hnilobe
Vákuové izolačné panely
Vysokoúčinná tepelná izolácia s kremičitým jadrom so stužujúcimi vláknami obalenými v ochrannej kompozitnej hliníkovej fólii. V jadre sa špeciálnymi výrobnými postupmi vytvára vákuum. Vhodná na vysokoúčinné tepelné izolovanie podláh, terás, plochých pochôdznych striech či vegetačných striech.
Zaujalo nás
+ extrémne tepelnoizolačné vlastnosti pri veľmi malej hrúbke (až desaťnásobne vyššie tepelnoizolačné vlastnosti)
+ jednoduchá manipulácia
Drevovlákno
Tepelná a zvuková izolácia vyrobená z krátkych jemných vlákien mäkkého dreva. Vhodná na izolovanie podláh, pochôdzneho podkrovia, stropu. Vyrába sa aj v podobe drevených vlákien určených na aplikáciu fúkaním (izolovanie aj ťažko dostupných miest).
Zaujalo nás
+ ťažko horľavý materiál
+ vysoká ochrana proti vlhkosti
+ tlmenie krokového hluku
+ vysoká akumulačná schopnosť – ochrana pred chladom
Celulóza
Tepelná izolácia vyrobená zo zberového papiera pri impregnácii vlákien špeciálnymi prísadami proti biologickým vplyvom, škodcom a ohňu. Vhodná na tepelnú izoláciu podláh, pochôzneho podkrovia, stropov. Vyrába sa aj v podobe drviny vhodnej na aplikáciu fúkaním do ťažko dostupných detailov.
Zaujalo nás
+ ťažko horľavý materiál
+ odolnosť proti plesniam, hnilobe a škodlivému hmyzu
+ vysoká ochrana pred chladom a prehrievaním
+ dobre odvádza prípadnú vodu
Recyklované sklo
Fúkaná izolácia z recyklovaného skla bez chemických prísad. Vhodná na tepelnú a zvukovú izoláciu podláh – pochôdzneho podkrovia, trámových stropov aj v nízkoenergetických a pasívnych domoch. Vhodná aj na izolovanie ťažko dostupných detailov.
Zaujalo nás
+ výborné tepelnoizolačné vlastnosti
+ zvukovoizolačné vlastnosti
+ nenasiakavý materiál
Korok
Tepelná izolácia vyrobená z kôry korkového duba. Vhodná na tepelnú a zvukovú izoláciu podláh a izoláciu podláh proti vibráciám, na tepelnú izoláciu vegetačných striech, ako aj striech s dopravným zaťažením a terás. Vyrába sa aj vo forme expandovanej drviny.
Zaujalo nás
+ pohlcovanie vibrácií
+ antibakteriálne vlastnosti
+ ťažko horľavý materiál
+ dobré tepelnoakumulačné vlastnosti
+ odolnosť proti plesniam a hnilobe
Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami Isover a Knauf Insulation
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2017
ok
ok
Užitočný prehľad, hoci nie úplný – ešte by ma zaujímala napr. ovčia vlna a sklené „granuly“. Ale o recyklovanom skle v takej podobe, ako je uvádzaná tu, som čítala prvý raz a táto informácia mi bola veľmi užitočná. Ďakujem.
Ak izolacia v roku 2019 a vyssie, rozhodne len striekana (az pokym nepride este nieco lepsie), nema ziadne fugy, je lahko aplikovatelna, ma najlepsiu drzbu tepla a to z oboch stran, teda pomaha aj v lete. Robi to viacero firiem, aj ked stale pomerne malo, najdlshie stastnaizolacia.sk, myslim, ze niekolko rokov, skusil by som teda v zaujme izolacie sa asi napojit na nich. Ja mam byt, zatial sa ma to netyka, len davam radu.
@EmanuelSAS od koho ale dopytovat striekanu izolaciu? Dobre referencie, co som pozeral ma stastnaizolacia.sk, robia tuto technologiu ako jedny z prvych, ale vobec sa v tom nevyznam – vies/viete niekto poradit? Dakujem.