image 36058 25 v1
Galéria (10)

Príbeh výstavby nášho rodinného domu z tehly

Martin a Kristína sa do stavby domu pustili s nadšením, no chýbali im informácie, ako stavať. Jediné, čo vedeli bolo, že si želajú do dvoch rokov bývať a chcú poschodový dom, ideálne so suterénom. Za ostatnými vedomosťami sú hodiny strávené pri telefóne, na internete a v rozhovoroch s ľuďmi, ktorí už stavali alebo práve stavajú.

Galéria

Príbeh výstavby rd - 42044929_720
Príbeh výstavby rd - 42745588_720
Príbeh výstavby rd - 42978641_720
Príbeh výstavby rd - 42978678_720
Príbeh výstavby rd - 43414153_720
Príbeh výstavby rd - 43885605_720
Príbeh výstavby rd - 43885642_720-600x1000
Príbeh výstavby rd - 43885645_720

Dnes majú bývanie na dosah ruky a informácie o stavbe domu môžu rozdávať.

Ružové sny

Martin a Kristína túžili po vlastnom bývaní už počas randenia a štúdia na vysokej škole. On vyrastal v byte na dedine, ona v dome. On sníval o priestrannom dome, kde by mal každý člen svoje súkromie, ona o záhrade a anglickom trávniku. Ako čas plynul, postupne obaja doštudovali, potom prišla práca a prvá výplata. „Začali sme sa obzerať po pozemkoch, vyberať projekty, vybavovať potrebné dokumenty a tak meniť naše ružové sny na tehlovú realitu. Nešli sme práve podľa hesla postav dom, zasaď strom a maj syna. Šli sme na to ako rak – odzadu. Narodil sa nám syn, stromy na vyhliadnutom pozemku boli a už ostal len ten dom,“ usmieva sa majiteľ.

       Pozemok ešte pred prvým výkopom

Začíname

Predstavy o pozemku mali majitelia jasné. Chceli priestranný pozemok a neprekážal im ani pozemok vo svahu, ten práve považovali za bonus. Napriek tomu, že ho hľadali na rovine, napokon sa im pošťastilo nájsť jeden vo svahu s 13 % prevýšením. Hneď ako ho našli, začali sa mladým majiteľom pred očami hemžiť otázky: Ako spevniť terén? Ako spraviť vo svahu plot? Aká veľká bude terasa? Kam umiestniť synovi hojdačku? Kde vysadiť manželkinu bylinkovú záhradku?

Pomerne prudký svah, úzky pozemok, zasadenie do terénu a vzdialenosti od miestnej komunikácie a susedných parciel stanovili základné hranice budúceho domu. „Hoci je na trhu množstvo ponúk a inšpirácií, ani jedna nebola pre nás s manželom a rodinou na ceste to pravé orechové,“ vysvetľuje Kristína. A tak oslovili projektantku, pani Hatalovú, ktorej sa zverili s predstavami, a o mesiac bol základný náčrt domu na svete. Nasledovalo niekoľkomesačné dolaďovanie, v ktorom sa menili technické detaily, riešenia a použité materiály.

Úrady? Beh na dlhé trate

S príchodom úradov prišli prvé nepríjemné prekvapenia – čakacie lehoty, poplatky a množstvo tlačív.

Prvým nepríjemným prekvapením bola nekompletná dokumentácia a neustále chýbanie potrebných potvrdení. Ďalšou nepríjemnosťou bolo zistenie, že majiteľom sa neumožnia pripojiť na miestny metalický DSL internet. Takže sa budú musieť poobzerať po dostupnom wifi, prípadne mobilnom pripojení. „Vybavovanie celkovo bolo behom na dlhé trate s viacerými bežcami, bez pomoci ktorých by sme to určite nezvládli, či už prispeli odbornou radou, alebo ochotou vybaviť – kúpiť kolok, zaniesť pani za okienkom dokumenty alebo len zdvihnúť telefón a opýtať sa na správny postup. Každopádne, každá minca má dve strany, takže i každý papier, kolok či stránkový deň nás posúval bližšie k nášmu domu,“ spomína domáci pán.

„S odstupom času však môžem povedať, že pohľad na manželku, ako si vykračuje so „stavebkom“ v ruke, stál za to,“ dopĺňa.

Za pomoci slnka

Dom je zasadený do tichej lokality dedinského prostredia, na pozemku s rozlohu necelých 25 árov. Väčšina pozemku je juhovýchodný svah prudko stúpajúci od ulice. „To nám dalo možnosť, priam až povinnosť, využiť suterén na pivnice s úložným priestorom a dielňou,“ vysvetľuje Martin. V suteréne sa nachádza sklad s práčovňou, kotolňa s dielňou, dvojgaráž a priestranná vstupná chodba s hlavným vchodom spojená so schodiskom.


Rohové okná sú na juhovýchodnej a juhozápadnej strane.

Vchod svojou polohou umožňuje bezproblémový vstup dnu z ulice, odhliadnuc od vonkajších rozmarov počasia. Chodbou sa taktiež vyriešila problematická otázka využitia severne orientovaných priestorov v dome.

Dom svojím jednoduchým tvarom a orientáciou umožňuje znížiť tepelné straty, maximálne využiť svetelné a tepelné zisky v zimnom období. V lete budú priestranné okná chrániť vonkajšie žalúzie s motorovým pohonom, ktoré majiteľom vo večerných a nočných hodinách doprajú väčšie súkromie.

Na západnej strane je priestranná terasa. O spevnenie svahu a finálnu úpravu terénu sa postarajú terasovité skalky so skalničkami, teplo- a suchomilnými rastlinami a skalami. V tomto smere rodinku ešte čaká veľa práce i s využitím ťažkých mechanizmov.

Na prízemie sa dá dostať z vonku po cestičke hore kopcom alebo zo suterénu po schodisku. Na prízemí sa nachádza obývačka spojená s kuchyňou, kúpeľňa, pracovňa a komunikačné priestory.

Poschodie patrí súkromnej zóne – spálni s vlastným šatníkom, dvom izbám so vstavanými skriňami, kúpeľni a priestor sa našiel aj na jedna izbu, z ktorej bude herňa alebo ďalšia izba.

Viac sa dočítate na webe domztehly.sk 

  1. ktosi says:

    preco sa kazdy boji svetla? neustale vidim na novotavbach mizerne male okna ako aj tieto… uzke, aj nizke, no strasne. a aste to aj zle vyzera. su neumerne/ nesumerne. kedysi boli ovela lepsie/vacsie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje