Praktické rady ako ochrániť terasu
Odborníci upozorňujú na najdôležitejšie kroky pri realizácii terasy alebo balkóna.
Galéria
Dôkladná príprava podkladu patrí tiež ku kľúčom k bezchybne zhotovenej terase. Podklad musí byť vyrovnaný, očistený, pevný, vyzretý, suchý, súdržný a bez trhlín.Je nevyhnutné predchádzať hromadeniu vody pri stenách. Docieliť to možno správnym vyspádovaním terasy v minimálnom sklone 1,5 %. Postupujte vždy smerom von od dverí alebo soklov stien. Odporúčaným výrobkom pre zrealizovanie spádového poteru aj vo vonkajšom prostredí je predmiešaná cementová zmes s plnivom zodpovedajúcej frakcie Topcem Pronto.
Dokonalú ochranu terasy alebo balkóna pred nepriaznivými účinkami vody zaistí súvislá vrstva pružnej hydroizolačnej stierkovej hmoty Mapelastic, ktorá sa aplikuje v celkovej hrúbke 2 mm. Do prvej vrstvy hydroizolačnej stierky sa celoplošne zapracováva sieťovina zo sklených vlákien, odolná proti alkáliám, vďaka ktorej sa stáva vrstva odolnejšia. Zabezpečí sa tak dosiahnutie vyšších mechanických vlastností, ako aj zvýšená miera premostenia trhlín.
Neesteticky pôsobiacim vlhkým fľakom často viditeľných na spodných miestach vnútorných stien je možno predísť pomocou špeciálnych pogumovaných pások Mapeband. Zvonka dokonale zabezpečujú utesnenie miesta styku terasy s priľahlou fasádnou stenou, ale aj na vnútorných alebo vonkajších rohoch terás a balkónov.
Nezabudnite tiež, že na terasy patrí výhradne exteriérová dlažba a zodpovedajúci typ deformovateľného lepidla, ako napríklad Elastorapid (C2FTE, S2). Pri škárovaní sa uprednostňuje použitie cementových škárovacích hmôt so zníženou nasiakavosťou a odolnosťou proti plesniam t. j. Ultracolor Plus (CG2). Na výplň pružných škár je nevyhnutné použiť silikónový tesniaci tmel Mapesil AC.
Viac užitočných informácií nájdete na www.mapei.sk
–>
Komentáre